خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / با کاغذ بریستول آباژور سقفی شیک و مدرن بسازید

با کاغذ بریستول آباژور سقفی شیک و مدرن بسازید

آباژور سقفی که در تصاویر زیر می بینید از جنس کاغذ است! البته کاغذی بودن به معنای کیفیت پایین چراغ نیست چون برای ساخت این آباژور سقفی از کاغذ معمولی استفاده نشده است. این آباژور با کاغذ بریستول (Bristol Paper) ساخته شده و به همین خاطر با بقیه چراغ های مقوایی فرق دارد. کاغذ بریستول چند ویژگی مهم دارد :

  • ضخامت و دوام بالایی دارد؛
  • انعطاف پذیر است و شکلی که به آن می دهید را حفظ می کند؛
  • وقتی نور از بالا به آن بتابد، افکت بنفش و مات می گیرد.

همه این ویژگی ها یک معنی می دهند؛ چراغ تزیینی که با کاغذ بریستول بسازید خیلی شیک و متفاوت می شود. ما در این ساختنی طرز ساخت یک آباژور سقفی را به شما می دهیم. اما بخاطر انعطاف پذیری بالای کاغذ بریستول می توانید آباژور را به هر شکل دیگری که دوست دارید، بسازید. پس خودتان را به این طرح محدود نکنید و طراحی های مختلف را امتحان کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • کاغذ بریستول (بهتر است از نوع vellum استفاده کنید)
  • چسب المرپ
  • آب
  • یک لامپ حبابی با ولتاژ پایین (می توانید از لامپ LED هم استفاده کنید)پ
  • سوکت لامپ به همراه سیم
  • نخ ماهیگیری

گام دوم : لامپ را انتخاب کنید

انتخاب چراغ متناسب با کاغذ بریستول اهمیت زیادی دارد. به همین خاطر بهتر است چند لامپ مختلف را پشت چند لایه کاغذ بریستول بگیرید تا بتوانید بهترین نوع را انتخاب کنید. لامپی ار انتخاب کنید که نورش بهتر پخش بشود و افکت رنگی بهتری بگیرد.

گام سوم : لایه های کاغذ را ببرید

در این مرحله از ساخت آباژور سقفی هم کارتان را با آزمایش شروع کنید. لایه های کاغذ را به شکل های مختلف ببرید و با دست آنها را شکل بدهید تا به بهترین طراحی ممکن برسید. فرقی نمی کند چه طرحی برای آباژور در نظر دارید، روش آماده کردن لایه های کاغذ بریستول یکسان خواهد بود. هر طرحی که در نظر دارید، باید به ترتیب زیر پیش بروید. در ضمن هر طرحی که در نظر دارید را ابتدا در سایز کوچک تر آماده کنید و سپس لایه ها را در اندازه واقعی ببرید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : مهر چرم فلزی بسازید

ابتدا باید لایه های کاغذ را به شکل دلخواه تان ببرید. اگر می خواهید آباژورتان این شکلی بشود، دایره ها را با پرگار بکشید و سپس یک دایره کوچکتر وسط آنها ببرید.

حالا باید مخلوط آب و چسب المر را آماده کنید. با این مخلوط می توانید کاغذها را انعطاف پذیرتر کنید تا کاملاً به شکل دلخواه تان دربیایند. خشک شدن این مخلوط هم باعث می شود کاغذ همیشه شکلی که بهش داده اید را حفظ کند. نسبت آب به چسب به ضخامت کاغذ بریستول بستگی دارد اما معمولاً نسبت 6-8 به 1 جواب می دهد. ابتدا نسبت مورد نظرتان را روی یک تکه کاغذ تست کنید و اگر مطمئن شدید مناسب است، آن را روی کاغذهای اصلی بزنید.

مخلوطی که درست کرده اید را با دست روی کاغذها پخش کنید تا کاغذها کمی نرم بشوند. سپس آنها را به شکل دلخواه تان دربیاورید. برای این طراحی باید به کاغذها موج بدهید. نحوه شکل دادن به کاغذها هم خیلی مهم است. مثلاً اگر انگشتان تان را طوری که در تصویر می بینید روی کاغذ پخش کنید، شکل موجی طبیعی تر می شود. سپس کاغذها را یک گوشه بگذارید تا خشک بشوند.

تکنیکی که اینجا به کارتان می آید، چسباندن لایه ها به یکدیگر است. به این ترتیب می توانید لایه های ضخیم تری بسازید. با اینکار آباژور یکدست تر و زیباتر می شود. البته اینکار پخش نور لامپ را کمی کاهش می دهد.

بعد از اینکه همه کاغذها خشک شدند، باید نحوه چیدن آنها روی هم را مشخص کنید. نحوه چیدن لایه های کاغذ روی پخش نور و سایه ای که آباژور می سازد، تاثیرگذار است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چطور کابینت آشپزخانه بسازیم؟

گام چهارم : آباژور را مونتاژ کنید

برای چسباندن لایه های کاغذ به یکدیگر روش های مختلفی وجود دارد. ما دو روش به شما پیشنهاد می دهیم. شما هم اگر راهی به ذهن تان می رسد، آن را به ما به اشتراک بگذارید.

راه اول استفاده از چسب است. این روش برای کاغذهای بریستول نازک‌تر و سبک‌تر جواب می دهد. کافی است کمی چسب به محل تماس هر لایه به لایه بالاییش بزنید.

روش دیگر استفاده از نخ ماهیگیری است. برای اینکار باید چند نخ به لایه پایینی (نزدیک سوراخ وسط کاغذ) وصل کنید. سپس این نخ ها را از هر لایه ای که اضافه می کنید، رد کنید. به این ترتیب لایه ها کاملاً بهم متصل می شوند. اگر از این روش استفاده می کنید اما نمی خواهید لایه های آباژور سقفی خیلی بهم نزدیک بشوند، یک تکه کاغذ مستطیلی ببرید. سپس آن را روی کنید و از سوراخ وسط کاغذها ردش کنید. با اینکار لامپ و اتصالاتش هم دیده نمی شود.

برای اضافه کردن لامپ هم می توانید از نخ ماهیگیری یا اتصالاتی که بصورت آماده فروخته می شوند، استفاده کنید. کافی است با کمی نخ کابل بالای لامپ حبابی را به بدنه آباژور سقفی وصل کنید.

آباژور سقفی کاغذی آماده است

حالا می توانید آباژور را از سقف آویزان کنید. طول سیم آباژور و فاصله اش با زمین به دکوراسیون اتاق تان بستگی دارد. اگر این طراحی را برای ساخت آباژور سقفی انتخاب کرده اید، بهتر است فاصله‌اش با سقف زیاد باشد. تصاویر چراغ های تزیینی که با این روش می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  یک ایده ارزان و کارآمد برای مرتب کردن گیاهان آپارتمانی

منبع

خلاصه مطلب
با کاغذ بریستول آباژور سقفی شیک و مدرن بسازید
عنوان مطلب
با کاغذ بریستول آباژور سقفی شیک و مدرن بسازید
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه صاحب یک آباژور شیک و متفاوت بشوید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با لوله مسی قفسه دیواری بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با لوله های مسی و تخته های چوب بدون استفاده، قفسه دیواری بسازید. ساخت قفسه دیواری این خوبی را دارد که قفسه همان شکل و ...
آموزش ساخت : یک جاکلیدی دیواری زیبا بسازید... هر کسی که اهل ساختنی و پروژه های DIY باشد آرزوی داشتن یک دستگاه برش لیزری را دارد. با این دستگاه میتوان کارها را راحت تر البته بهتر انجام داد. در این ...
آمپلی فایر چوبی آکوستیک بدون مدار الکتریکی برای گوشی همراه بسازید !... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع آمپلی فایر کوچک و بزرگ را یاد گرفته اید. تمام آن آمپلی فایرها با بلندگو و قطعات الکترونیکی دیگر ساخته می شوند. اما یک ن...
آموزش ساخت : یک کیف پول چرم ساده و متفاوت بسازید... در این پست ساختنی باز هم سراغ ساختنی های چرمی رفته ایم و طرز ساخت یک کیف پول چرم ساده را برایتان آماده کرده ایم. این کیف پول برای کسانی مناسبت است که ...
یک تاس الکترونیکی با تراشه میکرو کنترلر Attiny84 بسازید... در این ساختنی یاد می‌گیرید با تراشه اتمل Attiny84 یک تاس الکترونیکی بسازید. اگر اهل بازی با تاس باشید، قطعاً با تاس معمولی راحت‌تر خواهید بود. اما ساخ...
آموزش ساخت : با پرینتر سه بعدی میکروسکوپ بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک میکروسکوپ را یاد می گیرید که تمام قطعات آن با پرینتر سه بعدی ساخته میشود. البته بجز لنزها که از دوربین های قدیمی و خراب جدا ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید