خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / با کاغذ بریستول آباژور سقفی شیک و مدرن بسازید

با کاغذ بریستول آباژور سقفی شیک و مدرن بسازید

آباژور سقفی که در تصاویر زیر می‌بینید از جنس کاغذ است! البته کاغذی بودن به معنای کیفیت پایین چراغ نیست چون برای ساخت این آباژور سقفی از کاغذ معمولی استفاده نشده است. این آباژور با کاغذ بریستول (Bristol Paper) ساخته شده و به همین خاطر با بقیه چراغ‌های مقوایی فرق دارد. کاغذ بریستول چند ویژگی مهم دارد :

  • ضخامت و دوام بالایی دارد؛
  • انعطاف پذیر است و شکلی که به آن می‌دهید را حفظ می‌کند؛
  • وقتی نور از بالا به آن بتابد، افکت بنفش و مات می‌گیرد.

همه این ویژگی‌ها یک معنی می‌دهند؛ چراغ تزیینی که با کاغذ بریستول بسازید خیلی شیک و متفاوت می‌شود. ما در این ساختنی طرز ساخت یک آباژور سقفی را به شما می‌دهیم. اما بخاطر انعطاف پذیری بالای کاغذ بریستول می‌توانید آباژور را به هر شکل دیگری که دوست دارید، بسازید. پس خودتان را به این طرح محدود نکنید و طراحی‌های مختلف را امتحان کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • کاغذ بریستول (بهتر است از نوع vellum استفاده کنید)
  • چسب المرپ
  • آب
  • یک لامپ حبابی با ولتاژ پایین (می‌توانید از لامپ LED هم استفاده کنید)پ
  • سوکت لامپ به همراه سیم
  • نخ ماهیگیری

گام دوم : لامپ را انتخاب کنید

انتخاب چراغ متناسب با کاغذ بریستول اهمیت زیادی دارد. به همین خاطر بهتر است چند لامپ مختلف را پشت چند لایه کاغذ بریستول بگیرید تا بتوانید بهترین نوع را انتخاب کنید. لامپی ار انتخاب کنید که نورش بهتر پخش بشود و افکت رنگی بهتری بگیرد.

گام سوم : لایه‌های کاغذ را ببرید

در این مرحله از ساخت آباژور سقفی هم کارتان را با آزمایش شروع کنید. لایه‌های کاغذ را به شکل‌های مختلف ببرید و با دست آنها را شکل بدهید تا به بهترین طراحی ممکن برسید. فرقی نمی‌کند چه طرحی برای آباژور در نظر دارید، روش آماده کردن لایه‌های کاغذ بریستول یکسان خواهد بود. هر طرحی که در نظر دارید، باید به ترتیب زیر پیش بروید. در ضمن هر طرحی که در نظر دارید را ابتدا در سایز کوچک تر آماده کنید و سپس لایه‌ها را در اندازه واقعی ببرید.

ابتدا باید لایه‌های کاغذ را به شکل دلخواه تان ببرید. اگر می‌خواهید آباژورتان این شکلی بشود، دایره‌ها را با پرگار بکشید و سپس یک دایره کوچکتر وسط آنها ببرید.

حالا باید مخلوط آب و چسب المر را آماده کنید. با این مخلوط می‌توانید کاغذها را انعطاف پذیرتر کنید تا کاملاً به شکل دلخواه تان دربیایند. خشک شدن این مخلوط هم باعث می‌شود کاغذ همیشه شکلی که بهش داده اید را حفظ کند. نسبت آب به چسب به ضخامت کاغذ بریستول بستگی دارد اما معمولاً نسبت 6-8 به 1 جواب می‌دهد. ابتدا نسبت مورد نظرتان را روی یک تکه کاغذ تست کنید و اگر مطمئن شدید مناسب است، آن را روی کاغذهای اصلی بزنید.

مخلوطی که درست کرده اید را با دست روی کاغذها پخش کنید تا کاغذها کمی‌نرم بشوند. سپس آنها را به شکل دلخواه تان دربیاورید. برای این طراحی باید به کاغذها موج بدهید. نحوه شکل دادن به کاغذها هم خیلی مهم است. مثلاً اگر انگشتان تان را طوری که در تصویر می‌بینید روی کاغذ پخش کنید، شکل موجی طبیعی تر می‌شود. سپس کاغذها را یک گوشه بگذارید تا خشک بشوند.

تکنیکی که اینجا به کارتان می‌آید، چسباندن لایه‌ها به یکدیگر است. به این ترتیب می‌توانید لایه‌های ضخیم تری بسازید. با اینکار آباژور یکدست تر و زیباتر می‌شود. البته اینکار پخش نور لامپ را کمی‌کاهش می‌دهد.

بعد از اینکه همه کاغذها خشک شدند، باید نحوه چیدن آنها روی هم را مشخص کنید. نحوه چیدن لایه‌های کاغذ روی پخش نور و سایه ای که آباژور می‌سازد، تاثیرگذار است.

گام چهارم : آباژور را مونتاژ کنید

برای چسباندن لایه‌های کاغذ به یکدیگر روش‌های مختلفی وجود دارد. ما دو روش به شما پیشنهاد می‌دهیم. شما هم اگر راهی به ذهن تان می‌رسد، آن را به ما به اشتراک بگذارید.

راه اول استفاده از چسب است. این روش برای کاغذهای بریستول نازک‌تر و سبک‌تر جواب می‌دهد. کافی است کمی‌چسب به محل تماس هر لایه به لایه بالاییش بزنید.

روش دیگر استفاده از نخ ماهیگیری است. برای اینکار باید چند نخ به لایه پایینی (نزدیک سوراخ وسط کاغذ) وصل کنید. سپس این نخ‌ها را از هر لایه ای که اضافه می‌کنید، رد کنید. به این ترتیب لایه‌ها کاملاً بهم متصل می‌شوند. اگر از این روش استفاده می‌کنید اما نمی‌خواهید لایه‌های آباژور سقفی خیلی بهم نزدیک بشوند، یک تکه کاغذ مستطیلی ببرید. سپس آن را روی کنید و از سوراخ وسط کاغذها ردش کنید. با اینکار لامپ و اتصالاتش هم دیده نمی‌شود.

برای اضافه کردن لامپ هم می‌توانید از نخ ماهیگیری یا اتصالاتی که بصورت آماده فروخته می‌شوند، استفاده کنید. کافی است با کمی‌نخ کابل بالای لامپ حبابی را به بدنه آباژور سقفی وصل کنید.

آباژور سقفی کاغذی آماده است

حالا می‌توانید آباژور را از سقف آویزان کنید. طول سیم آباژور و فاصله اش با زمین به دکوراسیون اتاق تان بستگی دارد. اگر این طراحی را برای ساخت آباژور سقفی انتخاب کرده اید، بهتر است فاصله‌اش با سقف زیاد باشد. تصاویر چراغ‌های تزیینی که با این روش می‌سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با کاغذ بریستول آباژور سقفی شیک و مدرن بسازید
عنوان مطلب
با کاغذ بریستول آباژور سقفی شیک و مدرن بسازید
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه صاحب یک آباژور شیک و متفاوت بشوید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

کاور فلش مخصوص بسازید و استفاده از فلش را ساده تر کنید... حتماً شما هم این تجربه را داشتید، آن هم چندین بار. فلش را داخل پورت لپ تاپ می زنید، وارد نمی شود پس آن را می چرخانید؛ دوباره وارد نمی شود و باز هم آن ...
آموزش ساخت : سیستم کنترل تلویزیون بسازید... بیشتر ما زمان زیادی را مقابل تلویزیون صرف می کنیم. اگر شما هم اینطور هستید به یک سیستم کنترل تلویزیون نیاز دارید که زمان مشاهده تلویزیون را مدیریت کند...
آموزش ساخت : سیستم ترمز الکترومغناطیسی بسازید... این ساختنی یک آموزش ساخت مرحله به مرحله نیست و قصد ندارد فقط ساخت یک وسیله را به شما بیاموزد. در این ساختنی شما طرز ساخت یک سیستم ترمز الکترونیک را می...
یک کاردستی ساده و آموزشی؛ موتور سلونوئیدی ساده بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک موتور سلونوئیدی ساده را یاد می گیرید که با وسایل ارزان ساخته می شود. برای ساخت این موتور نیاز به مهارت خاص یا آشنایی با الکت...
کیف لوازم آرایشی رولی سبک و مسافرتی بدوزید... اگر زیاد سفر می کنید، احتمالاً همیشه دنبال وسایل مسافرتی کوچک و البته کاربردی هستید. در این پست دوخت کیف لوازم آرایشی رولی را یاد می گیرید که همه لواز...
آموزش ساخت : شارژر خورشیدی پورتابل بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک شارژر خورشیدی را می آموزید که می توانید همه جا از آن استفاده کنید. وقتی به گردش می روید، وقتی برق برای مدت طولانی قطع می...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید