خانه / چگونه بسازیم / با کارتن رخت آویز مسافرتی و تاشو بسازید

با کارتن رخت آویز مسافرتی و تاشو بسازید

اگر شما هم زیاد مسافرت می روید و همیشه دنبال وسایل مسافرتی و تاشو هستید، این رخت آویز مسافرتی خیلی به کارتان خواهد آمد. ساخت این رخت آویز بسیار ساده است و چون با کارتن درست می شود، هزینه زیادی نمی برد. از این رخت آویز می توانید هنگام سفر یا در ماشین و کاروان استفاده کنید.

البته رخت آویز مسافرتی را می توانید با متریال مقاوم تری هم بسازید. در هر صورت طراحی و مراحل ساخت تغییر نمی کند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • کارتن ضخیم و مقاوم با ضخامت 3 میلیمتر
  • چهار عدد لوله توخالی نوار VHS
  • چهار عدد پیچ

ابزار مورد نیاز

  • مداد
  • خط کش
  • قیچی
  • کاتر
  • پانچ
  • چسب همه کاره

گام دوم : قطعات را ببرید و سوراخ کنید

در تصویر اول می توانید الگوی برش قطعات و تعداد مورد نیاز از هر کدام را ببینید. اندازه قطعات به خودتان بستگی دارد اما باید نسبت اندازه ها را رعایت کنید. اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی دارید و با ساخت فایل های سه بعدی آشنایی دارید، می توانید رخت آویز مسافرتی را با پرینتر سه بعدی بسازید.

قطعه مشکی که ما بهش کاور می گوییم، از یک تکه کارتن ساخته می شود که دو برش نصفه دارد که تا کردنش را ممکن می کند. کارتن سه میلیمتری خیلی کلفت است و بدون برش های نصفه نمی توانید آن را خوب تا کنید. فقط حواستان باشد کارتن را کاملاً نبرید.

بعد از اینکه همه قطعات را بریدید، باید آنها سوراخ ها را ببرید. پانچ های معمولی برای سوراخ کردن کارتن مناسب نیستند. به همین خاطر باید پانچ را چندبار از هر دو طرف بزنید. بعد از اینکه سوراخ ها را بریدید، لوله های توخالی که از نوار VHS جدا کرده اید را تست کنید. از هر نوع لوله فلزی دیگر که اندازه مناسب داشته باشد هم می توانید استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  برای پروژه های آردوینو پاوربانک چندکاره بسازید [Arduino]

پانچ کردن را با قطعه عمودی داخلی آغاز کنید. اگر از راست تا چپ قطعه N سانتیمتر فاصله دارید، همین مقدار را تقسیم بر دو کنید و از بالای قطعه علامت بزنید. این مرکز سوراخی است که باید پانچ کنید.

برای سوراخ کردن کاور، قطعه قطعه عمودی داخلی را در سمت راست و چپ خطوط تا قرار بدهید و آن را به صورت افقی تراز کنید (تصویر ششم را ببینید).

سپس سراغ سوراخ هایی پایینی کاور، سوراخ های رخت آویز و سوراخ های پایه پایین رخت آویز بروید. برای توضیح بیشتر تصویر آخر را ببینید.

گام سوم : انحناها را ببرید

لبه هایی که در تصویر می بینید را گرد کنید
لبه هایی که در تصویر می بینید را گرد کنید

برای اینکه بتوانید قطعات رخت آویز را بچرخانید، باید برخی از آنها را با انحنا ببرید. فقط لبه هایی که در تصویر بالا می بینید را به صورت منحنی ببرید.

گام چهارم : رخت آویز را مونتاژ کنید

برای مقاوم تر شدن رخت آویز مسافرتی، در هر دو طرف دو قطعه عمودی قرار بدهید. این قطعات را با چسب همه کاره بهم بچسبانید. برای تراز کردن شان هم لوله را داخل سوراخ ها قرار بدهید.

سپس آنها را به سوراخ بالایی کاور اضافه کنید.

ذوزنقه ها را همانطور که در تصویر بالا می بینید (نزدیک قطعه عمودی داخلی)، بچسبانید. این شکل ها و جاگیری اهداف مشخصی ندارند و نباید آنها را تغییر بدهید.

سه پایه پایینی رخت آویز را به پشت رخت آویزها بچسبانید و سپس آنها را داخل سوراخ های پایینی کاور قرار بدهید.

در نهایت کاورها را تا کنید و سوراخ ها را روی هم تنظیم کنید. در این مرحله باید شش لایه کارتن روی هم ببینید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با چوب بستنی باکس دیواری بسازید

گام پنجم : قطعات اضافی

رخت آویز مسافرتی تقریباً آماده است اما با اضافه کردن چند قطعه اضافی می توانید کاراییش را بیشتر کنید. با اضافه کردن این قطعات، لبه های مثلثی ذوزنقه برای بیرون کشیدن قطعات عمودی داخلی استفاده خواهند شد.

با اضافه کردن چند واشر می توانید قطعات عمودی را سرجایشان ثابت کنید. همچنین با گذاشتن چند تکه کارتن می توان جلوی پایین آمدن بیش از حد قطعات عمودی بعد از باز شدن رخت آویز را گرفت.

برای تقویت استحکام رخت آویز هم می توانید چند پیچ داخل لوله های توخالی قرار بدهید.

گام ششم : رخت آویز را تست کنید

حالا می توانید رخت آویز را با لباس های مختلف تست کنید. اگر اندازه اش برای لباس هایتان کوچک است، چند سانتیمتر به کاور و قطعات عمودی داخلی اضافه کنید تا طول و ارتفاعش بیشتر بشود.

در تصاویر بالا می بینید که رخت آویز کارتنی قدرت نگه داشتن یک سوئیشرت را هم دارد.

رخت آویز مسافرتی آماده است

این رخت آویز را می توانید با چوب، ورق پلکسی گلاس، ورق آکریلک و حتی قاب کاست هم درست کنید. مهم این است که آنها در اندازه مناسب ببرید و جای سوراخ ها را با دقت تعیین کنید.
تصاویر رخت آویزهایی که می سازید را در قسمت نظرات با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با کارتن رخت آویز مسافرتی و تاشو بسازید
عنوان مطلب
با کارتن رخت آویز مسافرتی و تاشو بسازید
توضیح کوتاه
از این رخت آویز تاشو می توانید در ماشین یا سفر استفاده کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : رنگ چوب سالم و غیرسمی بسازید... اگر اهل کاردستی یا نجاری باشید، احتمالاً زیاد با چوب و رنگ چوب سر و کار دارید. در این ساختنی می خواهیم طرز ساخت رنگ چوبی را به شما یاد بدهیم که کاملاً...
آموزش ساخت : با تکه های چوب دیوارپوش چوبی درست کنید... دیوارپوش چوبی یکی از ابزارهای جدید و مدرن برای تزیین خانه است. استفاده از این نوع دیوارپوش ظاهر و حال و هوای دکوراسیون و حال و هوای اتاق را به کلی تغی...
آموزش ساخت : چراغ تزیینی کهکشانی بسازید... وسایل تزیینی که با الهام از زیبایی های آسمان شب و کهکشان ها ساخته میشوند، بسیار شیک و البته گران هستند. اگر شما هم طرفدار این وسایل هستید، می توانید ب...
آموزش ساخت : موتور DC بسازید در این ساختنی آموزش ساخت یک ابزار آموزشی جالب را یاد می گیرید. یک موتور DC کوچک که بخوبی می تواند طرز کار موتور را نشان بدهد. ساخت موتور ایده خوبی برا...
ماشین حساب خورشیدی را به شارژر باتری خورشیدی تبدیل کنید... حتماً در خانه شما هم یکی از این ماشین حساب های قدیمی که سلول خورشیدی دارند، پیدا می شوند. اگر به لطف ماشین حساب کامل گوشی هوشمندتان دیگر از آن ماشین ح...
با توپ فلزی ساعت رومیزی شیک و متفاوت بسازید... خیلی از ما از توپ های فلزی یا آینه ای برای تزیین روی میزمان استفاده می کنیم. در این ساختنی به شما یاد می دهیم کارکرد این توپ های فلزی را بیشتر کنید و ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید