خانه / چگونه بسازیم / با کارتن رخت آویز مسافرتی و تاشو بسازید

با کارتن رخت آویز مسافرتی و تاشو بسازید

اگر شما هم زیاد مسافرت می روید و همیشه دنبال وسایل مسافرتی و تاشو هستید، این رخت آویز مسافرتی خیلی به کارتان خواهد آمد. ساخت این رخت آویز بسیار ساده است و چون با کارتن درست می شود، هزینه زیادی نمی برد. از این رخت آویز می توانید هنگام سفر یا در ماشین و کاروان استفاده کنید.

البته رخت آویز مسافرتی را می توانید با متریال مقاوم تری هم بسازید. در هر صورت طراحی و مراحل ساخت تغییر نمی کند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • کارتن ضخیم و مقاوم با ضخامت 3 میلیمتر
  • چهار عدد لوله توخالی نوار VHS
  • چهار عدد پیچ

ابزار مورد نیاز

  • مداد
  • خط کش
  • قیچی
  • کاتر
  • پانچ
  • چسب همه کاره

گام دوم : قطعات را ببرید و سوراخ کنید

در تصویر اول می توانید الگوی برش قطعات و تعداد مورد نیاز از هر کدام را ببینید. اندازه قطعات به خودتان بستگی دارد اما باید نسبت اندازه ها را رعایت کنید. اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی دارید و با ساخت فایل های سه بعدی آشنایی دارید، می توانید رخت آویز مسافرتی را با پرینتر سه بعدی بسازید.

قطعه مشکی که ما بهش کاور می گوییم، از یک تکه کارتن ساخته می شود که دو برش نصفه دارد که تا کردنش را ممکن می کند. کارتن سه میلیمتری خیلی کلفت است و بدون برش های نصفه نمی توانید آن را خوب تا کنید. فقط حواستان باشد کارتن را کاملاً نبرید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت دومینوی چوبی سایز بزرگ با پالت چوبی

بعد از اینکه همه قطعات را بریدید، باید آنها سوراخ ها را ببرید. پانچ های معمولی برای سوراخ کردن کارتن مناسب نیستند. به همین خاطر باید پانچ را چندبار از هر دو طرف بزنید. بعد از اینکه سوراخ ها را بریدید، لوله های توخالی که از نوار VHS جدا کرده اید را تست کنید. از هر نوع لوله فلزی دیگر که اندازه مناسب داشته باشد هم می توانید استفاده کنید.

پانچ کردن را با قطعه عمودی داخلی آغاز کنید. اگر از راست تا چپ قطعه N سانتیمتر فاصله دارید، همین مقدار را تقسیم بر دو کنید و از بالای قطعه علامت بزنید. این مرکز سوراخی است که باید پانچ کنید.

برای سوراخ کردن کاور، قطعه قطعه عمودی داخلی را در سمت راست و چپ خطوط تا قرار بدهید و آن را به صورت افقی تراز کنید (تصویر ششم را ببینید).

سپس سراغ سوراخ هایی پایینی کاور، سوراخ های رخت آویز و سوراخ های پایه پایین رخت آویز بروید. برای توضیح بیشتر تصویر آخر را ببینید.

گام سوم : انحناها را ببرید

لبه هایی که در تصویر می بینید را گرد کنید
لبه هایی که در تصویر می بینید را گرد کنید

برای اینکه بتوانید قطعات رخت آویز را بچرخانید، باید برخی از آنها را با انحنا ببرید. فقط لبه هایی که در تصویر بالا می بینید را به صورت منحنی ببرید.

گام چهارم : رخت آویز را مونتاژ کنید

برای مقاوم تر شدن رخت آویز مسافرتی، در هر دو طرف دو قطعه عمودی قرار بدهید. این قطعات را با چسب همه کاره بهم بچسبانید. برای تراز کردن شان هم لوله را داخل سوراخ ها قرار بدهید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : میز کار تاشو بسازید

سپس آنها را به سوراخ بالایی کاور اضافه کنید.

ذوزنقه ها را همانطور که در تصویر بالا می بینید (نزدیک قطعه عمودی داخلی)، بچسبانید. این شکل ها و جاگیری اهداف مشخصی ندارند و نباید آنها را تغییر بدهید.

سه پایه پایینی رخت آویز را به پشت رخت آویزها بچسبانید و سپس آنها را داخل سوراخ های پایینی کاور قرار بدهید.

در نهایت کاورها را تا کنید و سوراخ ها را روی هم تنظیم کنید. در این مرحله باید شش لایه کارتن روی هم ببینید.

گام پنجم : قطعات اضافی

رخت آویز مسافرتی تقریباً آماده است اما با اضافه کردن چند قطعه اضافی می توانید کاراییش را بیشتر کنید. با اضافه کردن این قطعات، لبه های مثلثی ذوزنقه برای بیرون کشیدن قطعات عمودی داخلی استفاده خواهند شد.

با اضافه کردن چند واشر می توانید قطعات عمودی را سرجایشان ثابت کنید. همچنین با گذاشتن چند تکه کارتن می توان جلوی پایین آمدن بیش از حد قطعات عمودی بعد از باز شدن رخت آویز را گرفت.

برای تقویت استحکام رخت آویز هم می توانید چند پیچ داخل لوله های توخالی قرار بدهید.

گام ششم : رخت آویز را تست کنید

حالا می توانید رخت آویز را با لباس های مختلف تست کنید. اگر اندازه اش برای لباس هایتان کوچک است، چند سانتیمتر به کاور و قطعات عمودی داخلی اضافه کنید تا طول و ارتفاعش بیشتر بشود.

در ساختنی بخوانید :  دستور پخت : کوکی شکری وانیلی - بادامی بپزید

در تصاویر بالا می بینید که رخت آویز کارتنی قدرت نگه داشتن یک سوئیشرت را هم دارد.

رخت آویز مسافرتی آماده است

این رخت آویز را می توانید با چوب، ورق پلکسی گلاس، ورق آکریلک و حتی قاب کاست هم درست کنید. مهم این است که آنها در اندازه مناسب ببرید و جای سوراخ ها را با دقت تعیین کنید.
تصاویر رخت آویزهایی که می سازید را در قسمت نظرات با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با کارتن رخت آویز مسافرتی و تاشو بسازید
عنوان مطلب
با کارتن رخت آویز مسافرتی و تاشو بسازید
توضیح کوتاه
از این رخت آویز تاشو می توانید در ماشین یا سفر استفاده کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت اسلایم پفکی بدون بوراکس ساخت اسلایم، خمیر بازی یا اسباب بازی های دیگر یکی از بهترین روش ها برای سرگردم کردن بچه ها در روزهای گرم تابستان است. در این ساختنی آموزش ساخت اسلایم ...
آموزش ساخت : گردنبند مروارید بسازید گوشواره و گردنبند مروارید هیچوقت از مد نمی افتد. با این حال قیمت ست های مروارید کمی گران است و هر کسی نمی تواند آن را بخرد. از طرف دیگر بیشتر ست های م...
کنترل سروو موتور با برد آردینو و پتانسیومتر در پروژه های مختلف... سروو موتورها کاربرد زیادی در پروژه های الکترونیکی دارند. از ساخت ربات های مختلف گرفته تا ابزارهای کارگاهی و وسایلی که صرفاً جنبه تزیینی دارند. برای اس...
تزیین صبحانه امروز را با این روش انجام بدهید... در این ساختنی نمی خواهیم طرز تهیه یک دسر یا غذای خوشمزه را به شما یاد بدهیم. بلکه یک راه حل برای راضی کردن بچه های برای خوردن صبحانه برایتان داریم. حت...
آموزش ساخت : خانه درختی بسازید در این ساختنی یک روش ساده برای ساخت خانه درختی را یاد می گیرید. برای ساخت این خانه درختی باید دو یا سه درخت نزدیک هم پیدا کنید و خانه درختی را روی آنه...
آموزش ساخت : سیستم دزدگیر لیزری بسازید یکی از جالب ترین و ایمن ترین راه های مراقبت از خانه استفاده از لیزر است. این راه حل فوق العاده یک ایراد مهم دارد و آن ایراد قیمت بالای سیستم های لیزری...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید