خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با برد اینتل ادیسون سیف باکس مخصوص خرید پستی بسازید

با برد اینتل ادیسون سیف باکس مخصوص خرید پستی بسازید

اگر دوست دارید کار با برد اینتل ادیسون را با یک پروژه جالب و متفاوت شروع کنید، این جعبه امن یا سیف باکس(Safe Box) انتخاب خوبی است. شاید این سیف باکس برایتان خیلی کارایی نداشته باشد اما با ساختش چیزهای زیادی درباره اینترنت اشیا و برد اینتل ادیسون (Intel Edison) یاد می‌گیرید. این سیف باکس برای مراقبت از خریدهای پستی طراحی شده است. با استفاده از این سیف باکس امکان دسترسی به محتوای داخل باکس به حداقل می‌رسد و هر چیزی که داخلش باشد، کاملاً امن می‌ماند.

سیف باکس مخصوص سفارش های پستی بسازید
سیف باکس مخصوص سفارش های پستی بسازید

سیف باکس فقط در صورتی باز می‌شود که بارکد بستی داخلش را اسکن کنید. برای اینکار باید از برنامه موبایل مخصوص استفاده کنید. وقتی کد تایید جعبه را در برنامه موبایل وارد کنید، بارکد بسته داخلش در یک دیتابیس ثبت می‌شود. به این ترتیب پستچی هم می‌تواند بسته را با جعبه اسکن کند و جعبه تنها در صورتی باز می‌شود که جعبه و بسته در دیتابیس بهم مرتبط باشند.
سیف باکس از چهار بخش اصلی ساخته می‌شود :

 • جعبه؛ که با برد اینتل ادیسون کنترل می شود.
 • اسکنر؛ که در گوشی اندروید اجرا می شود و کدهایش در Cordova و از طریق XDK نوشته شده‌اند.
 • برنامه موبایل؛ روی یک گوشی اندروید دیگر اجرا می‌شود و کدهایش در native Android نوشته شده‌اند.
 • فضای ابری؛ که همه بخش ها را بهم وصل می‌کند.

قطعاً شما با ساخت این سیف باکس نمی‌توانید سفارش‌های پستی‌تان را داخلش تحویل بگیرید. اما این پروژه هم شما را با ساخت دستگاه های متصل به اینترنت آشنا می‌کند و هم می‌تواند ایده ساخت دستگاه‌های مشابه و بهتر را در ذهن‌تان بپروراند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • جعبه مقوایی
 • دو گوشی اندروید
 • برد اینتل ادیسون
 • برد Grove
 • LED
 • بازر
 • سروو
 • گیرنده نوری
 • وب کم USB
 • اینتل ادیسون ویرایش XDK IoT (برد و برنامه اسکنر)
 • کاتر
 • چسب نواری، بست کمری یا هر چیز دیگری که قطعات را با آن ثابت کنید

گام دوم : برد را آماده کنید

این برد چند ماژول مختلف دارد که برای فعال شدن در موقعیت های مختلف برنامه ریزی شده‌اند. سروو کار قفل را می‌کند؛ اگر با لبه جعبه موازی باشد، جعبه باز است. اگر هم ۹۰ درجه بچرخد، جعبه قفل می‌شود.

در ساختنی بخوانید :  دستگاه پولیش مخصوص قطعات پرینت شده بسازید

LED و بازر به محض باز شد جعبه فعال می‌شوند. وب کم هم از داده‌های گیرنده نوری برای روشن و خاموش شدن استفاده می‌کند.

اینتل ادیسون XDK با جاوا اسکرریپت اصلاح شده کار می‌کند و ممکن است برای کسانی که با آردوینو آشنا نیستند، پیچیده باشد. اگر شما هم جزو این دسته هستید، نگاهی کدهای ما بیاندازید تا با نحوه کار این زبان برنامه نویسی آشنا بشوید.

یکی از سخت ترین قسمت‌های این گام، آماده کردن وب کم USB است. وب کم باید طوری برنامه ریزی بشود که بعد از باز شدن جعبه با وقفه ده ثانیه ای ویدیو ضبط کند و آن را در فضای ابری ذخیره کند تا قابل دسترسی باشد. البته استریم آنلاین ویدیو گزینه ساده‌تری است و مهارت کمتری می‌خواهد. اگر می خواهید ویدیوها را ذخیره کنید، بهترین راه استفاده از کدی است که فرمت فایل ویدیویی را به فرمت های قابل ذخیره سازی تغییر بدهید. کدهای سیف باکس هم این ویژگی را دارند.

کارکرد ابری هم به ویدیوها اضافه شده است. در node.js هم یک سرور محلی تعبیه شده که وب کم از آن برای ذخیره سازی ویدیوها استفاده می‌کند. برنامه موبایل هم برای پخش ویدیوها به این اندپوینت نیاز دارد.

تمامی کدهای مورد نیاز در این مرحله را در این لینک مشاهده کنید.

گام سوم : برنامه اسکنر

برنامه اسکنر را آماده کنید
برنامه اسکنر را آماده کنید

ما برای نوشتن برنامه اسکنر از اینتل ادیسون XDK استفاده کردیم که قابلیت های مشابه Cordova را دارد. Cordova پلتفرمی است که زبان های رایج در توسعه وب (HTML،CSS ، Javascript) را به برنامه موبایل تبدیل می‌کنید. یکی از برنامه های آماده داخل کیت، یک برنامه اسکن بارکد است که ما از آن به عنوان پایه برنامه خودمان استفاده می‌کنیم. سپس تغییرات لازم را در کدهای این برنامه ایجاد می‌کنیم تا مطمئن شویم در سیستم سیف باکس جواب می‌دهد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با گل های مورد علاقه تان تل سر درست کنید

تغییرات ایجاد شده در کد برنامه اصلی، یک دکمه Scan به برنامه اضافه کرده و بجای دوربین عقب از دوربین جلو استفاده می‌کند. اعمال این تغییرات زمان زیادی می‌برد و باید فایل کامپایل شده را با کامپایل تغییرات جدید جایگزین کنید. البته شما می توانید از کدهایی که ما در اختیارتان می‌گذاریم، استفاده کنید.

بعد از اینکه برنامه بارکد را اسکن کرد، یک درخواست HTTP POST به اندپوینت تایید شده ارسال می‌کند. اندپوینت تایید شده هم دیتابیس کلیدهای متناسب با جعبه را بروز نگه می‌دارد. اگر بارکد متعلق به جعبه ای باشد که منتظرش هستید، یک JSON موفقیت آمیز می‌فرستد. اگر هم بارکد اشتباه باشد، یک error ارسال می‌شود.

اگر کد تایید را درست باشد و تایید بشود، یک درخواست HTTP POST دیگر به یک اندپوینت متفاوت در شبه محلی ارسال می‌شوند. جعبه منتظر پاسخ این درخواست می‌ماند و اگر مثبت باشد، باز می‌شود. بعد از ده ثانیه، اسکنر یک درخواستن بستن به همین اندپوینت می‌فرستد و فرمان بسته شدن جعبه را می‌دهد.

اگر در هر یک از مراحل این پروسه خطایی رخ بدهد، برنامه اسکنر پیغام خطا می‌دهد و جعبه باز نمی‌شود.

کدهای مورد نیاز در این مرحله را از این لینکدریافت کنید.

گام چهارم : برنامه موبایل

برنامه مخصوص موبایل را آماده کنید

برنامه موبایل مخصوص سیف باکس با کدهای native نوشته شده‌اند. برای طراحی برنامه هم از Android Studio استفاده شده که رابط کاربری بسیار ساده ای دارد.

وقتی برنامه را برای اولین بار باز می‌کنید باید لاگین کنید. البته برای لاگین کردن نیاز به ساخت اکانت ندارید و فقط کافی است دکمه Login را بزنید. لیست بسته هایی که منتظرشان هستید در داشبورد اصلی برنامه نمایش داده می‌شود. کنار بسته های دریافت شده هم یک فلش سبز نمایش داده می‌شود. با انتخاب این بسته ها می توانید جزییات دریافت سفارش – از جمله ویدیوی ضبط شده هنگام باز شدن بسته – را ببینید. این ویدیو از طریق صفحه وبی که برد اینتل ویدیو را در آن پست کرده، قابل دسترس است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک آباژور ساده و شیک بسازید

کدهای مورد نیاز این مرحله را از این لینک دریافت کنید.

گام پنجم : جعبه را مونتاژ کنید

وقتی همه بردها را برنامه ریزی کردید و قطعات را بهم وصل کردید، قسمت ساده کار شروع می‌شود. می توانید از جعبه های بدون استفاده انتخاب کنید. بهتر است جعبه طوری باشد که درش از بالا باز بشود.

برای شکل دادن مکانیزم قفل، دسته ای که بالای جعبه قرار دارد را بردارید و آن را به لبه جعبه وصل کنید تا یک پاکت شکل بگیرد. سروو را هم به لبه روبرویی مکانیزم بچسبانید تا وقتی سروو در حالت قفل قرار دارد، داخل پاکت بروید و وقتی باز است از آن بیرون بیاید.

وب کم و گیرنده نوری را هم پشت جعبه قرار بدهید تا دید وب کم به حداکثر برسد. LED و بازر هم روی لبه جلویی جعبه قرار می‎‌گیرند تا کاربر متوجه باز شدن جعبه بشود.

با کاتر دو سوراخ روی جعبه ببرید. یک سوراخ بزرگ برای صفحه نماشیش موبایل و یکی سوراخ کوچک هم برای موبایلی که اسکنر را رویش نصب کرده اید.

برای ثابت کردن جای قطعات هم از چسب نواری استفاده کنید. اگر وقت دارید، بک جعبه شکیل و مقاوم برای سیف باکس طراحی کنید و بسازید.

سیف باکس هوشمند و متصل به اینترنت آماده است

سیف باکس آماده است
سیف باکس آماده است

حالا تنها کاری که باید بکنید اتصال برد اینتل ادیسون و بارگذاری برنامه اسکنر و برنامه مخصوص سیف باکس است. کافی است بارکد یک وسیله را وارد برنامه موبایل کنید تا در سیستم ثبت بشود. اگر بعد از اینکار همین بارکد را اسکن کنید، جعبه کار می‌کند.

تجربیات‌تان از ساخت این دستگاه هوشمند را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با برد اینتل ادیسون سیف باکس مخصوص خرید پستی بسازید
عنوان مطلب
با برد اینتل ادیسون سیف باکس مخصوص خرید پستی بسازید
توضیح کوتاه
با این جعبه خریدهای اینترنتی تان ایمن خواهند ماند.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : ست میز عسلی بسازید این ست میز عسلی برای پذیرایی های کوچک بسیار مناسب و ایده آل است. این میزها داخل همدیگر قرار می گیرند و وقتی از آنها استفاه نمی کنید، فقط به اندازه یک ...
آموزش ساخت : با جعبه میوه یک جاکفشی ساده بسازید... اگر به یک جاکفشی کوچک برای حیاط پشتی یا بالکن تان نیاز دارید، لزوماً نباید آن را بخرید. می توانید با کمک این آموزش ساخت خودتان یک جاکفشی بسازید. ساخت ...
آموزش ساخت: یک ماسک هنری متفاوت بسازید با مطالعه این ساختنی متوجه می شوید که هنرمن بودن و آفرینش یک اثر هنری آنقدرها هم دشوار نیست. در این ساختنی نحوه ساخت یک آویز بسیار زیبا را می آموید که...
آموزش ساخت : حلقه دستمال سفره بسازید درست حدس زده اید؛ این حلقه دستمال سفره زیبا هم با تکنیک دکوپاژ درست شده است. و به همین خاطر است که ساختش بسیار ساده و ارزان است. البته روش ساخت این حل...
با وسایل دم دستی اسپری لیمو و مرکبات بسازید... حتماً شما هم تبلیغات اسپری لیمو و مرکبات را در تلویزیون و اینترنت دیده اید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم که چطور خودتان با وسایل دم دستی این ابزار...
آموزش ساخت بازوی رباتیک قدرتمند اما ساده با پرینتر سه بعدی... آموزش رباتیک یکی از بخش های اصلی ساختنی است و به همین خاطر با یک جستجوی ساده می توانید آموزش ساخت انواع ربات ساده و پیشرفته را در سایت پیدا کنید. ساخت...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید