خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / با استیک چسب حرارتی چراغ رومیزی شیک بسازید

با استیک چسب حرارتی چراغ رومیزی شیک بسازید

اگر اهل ساختنی باشید، احتمالاً خیلی از چسب حرارتی استفاده می‌کنید. این یعنی بین وسایل‌تان چندتایی استیک چسب حرارتی بدون استفاده پیدا می‌شود. در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور با این استیک‌های چسب، چند LED و وسایل ارزان دیگر یک چراغ رومیزی شیک بسازید.

ساخت چراغ رومیزی با این روش نیاز به مهارت خاصی ندارد. همین که با اصول پایه الکترونیک و لحیم کاری آشنا باشید، کافی است. اگر مبتدی هستید، پست راهنمای استفاده از LED را بخوانید تا ساخت چراغ رومیزی برایتان ساده‌تر بشود.

همانطور که در تصویر می‌بینید زیبایی چراغ رومیزی در شب خیلی بیشتر است و به همین خاطر بهتر است از آن به عنوان چراغ خواب استفاده کنید. با دقت در انتخاب LEDها می‌توانید تغییر رنگ نور چراغ رومیزی را کنترل کنید.

نیازی هم نیست روی LEDها چسب بزنید تا نورشان پخش بشود. پخش نور زیبایی که در تصاویر بالا می‌بینید تاثیر استیک‌های چسب است. البته این باعث می‌شود نتوانید از هر نوع استیک چسبی برای ساخت چراغ استفاده کنید. قبل از انتخاب استیک‌ها، آنها را با LED تست کنید تا مطمئن شوید پخش نور خوبی دارند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • هولدر باتری AA
  • دو عدد باتری AA
  • ده عدد استیک چسب حرارتی (ما از استیک 7 میلیمتری استفاده کردیم – می‌توانید تعداد و اندازه استیک‌ها را تغییر بدهید)
  • ده عدد LED (اگر RGB باید بهتر است)
  • کارتن
  • سوئیچ دوطرفه

ابزار مورد نیاز

  • هویه
  • چسب حرارتی
  • درمل (یاد بگیرید چطور خودتان درمل بسازید)

گام دوم : پایه کارتنی را بسازید

کارتنی که انتخاب کرده‌اید را بردارید و دو دایره با قطر دلخواه از آن ببرید. بهترین کار این است که شکل پایه را روی کاغذ بکشید (یا پرینت کنید) و از آن به عنوان الگو استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  تارت شکلاتی بدون خمیر و خوشمزه بپزید

وقتی اینکار را کردید، با درمل یا قیچی ده سوراخ (با طرح و ترتیب دلخواه) روی دایره ببرید. اندازه این سوراخ‌ها باید طوری باشد که LEDها داخل‌شان چفت بشوند.

حالا دو دایره را با چسب حرارتی بهم بچسبانید تا پایه چراغ کلفت‌تر بشود و جای LEDها محکم بشود.

گام سوم : LEDها را اضافه کنید

تمام LEDها را داخل سوراخ‌ها قرار بدهید. همه آندها باید به سمت بیرون (یا داخل) باشند و کاتدها هم باید به سمت مخالف باشند.

پایه هر LED را طوری خم کنید که با پایه LED کناری در تماس باشد. با دقت در تصاویر می‌توانید ایده بهتری از نحوه انجام کار بدست بیاورید. وقتی پایه‌ها را آماده کردید، آنها را بهم لحیم کنید. به این ترتیب LEDها به روش موازی بهم وصل می‌شوند و یک کاتد مشترک و یک آند مشترک ساخته می‌شود (جریان تقسیم می‌شود و ولتاژ دست نخورده باقی می‌ماند).

LEDهایی که ما استفاده کردیم، برای اتصال به دو باتری AA نیاز به مقاومت نداشتند. اگر می‌خواهید LED یا باتری را تغییر دهید، شاید لازم باشد از مقاومت استفاده کنید.

بعد از اتصال تمام LEDها، آند را به سر مثبت و کاتد را به سر منفی باتری‌ها وصل کنید. اگر LEDها روشن نشدند، باید اتصالات را چک کنید.

گام چهارم : استیک‎‌های چسب حرارتی را اضافه کنید

با درمل یا چسب حرارتی یک تورفتگی کوچک سر استیک‌های چسب حرارتی ایجاد کنید. استیک‌ها از این قسمت به LEDهای روی پایه وصل می‌شوند.

وقتی اینکار را انجام دادید، می‌توانید آنها را روی LED‌ها قرار بدهید. برای محکم شدن بدنه چراغ، سر استیک‌ها را بهم بچسبانید تا محکم بشود.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : خوراک میگو را با سس انبه تند بخورید

گام پنجم : مدار را بسازید

مدار این چراغ رومیزی بسیار ساده است. آند مشترک LEDها به سر مثبت هولدر باتری وصل می‌شود. کاتد مشترک هم به سوئیچ وصل می‌شود که خودش باید به سر منفی هولدر باتری وصل بشود.

دیاگرام بالا سیم کشی را ساده‌تر می‌کند.

گام ششم : جعبه باتری و سوئیچ را بسازید

برای ساخت جعبه باتری می‌توانید از هر روشی استفاده کنید. ما برای پایین نگه داشتن هزینه ساخت چراغ رومیزی، طرح یک کهکشان را روی یک تکه مقوا پرینت کردیم. سپس با آن مقوا یک جعبه شبیه چیزی که در تصویر بالا می‌بینید ساختیم.

برای ساخت این جعبه، ابتدا یک نوار بلند از مقوا ببرید. سپس روی این نوار یک سوراخ برای رد شدن سوئیچ اضافه کنید. نوار را حلقه کنید و سپس یک تکه مقوا هم کفش بجسبانید. هولدر باتری را کف این جعبه بچسبانید. حالا می‌توانید این جعبه را زیر کارتن قرار بدهید.

چراغ رومیزی آماده است

چراغ رومیزی آماده است
چراغ رومیزی آماده است

این ساده‌ترین روش ساخت چراغ رومیزی است و جای بهبود زیادی دارد. می‌توانید نحوه چینش استیک‌های چسب را عوض کنید؛ یک میکروکنترلر به مدار اضافه کنید تا زمانبندی تغییر رنگ LEDها قابل کنترل بشود؛ تعداد LEDها و اندازه استیک‌ها را بزرگ‌تر کنید تا نور چراغ بیشتر بشود و … .

شما هم اگر ایده‌ای برای بهبود این ساختنی دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با استیک چسب حرارتی چراغ رومیزی شیک بسازید
عنوان مطلب
با استیک چسب حرارتی چراغ رومیزی شیک بسازید
توضیح کوتاه
بدون صرف هزینه یک چراغ تزیینی بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : برای کتاب هایتان جلد چرمی بسازید... در این ساختنی یک تکنیک ساده برای ساخت جلد چرمی برای کتاب هایتان را یاد می گیرید. با این تکنیک می توانید برای کتاب هایی که جلد کاغذی یا مقوایی دارند، ج...
آموزش ساخت : پایه خنک کننده لپ تاپ بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پایه خنک کننده لپ تاپ چوبی را یاد می گیرید. این پایه برای لپ تاپ هایی مناسب است که خیلی داغ نمی کنند و همین که هوای کافی زیر...
آموزش ساخت : خمیر بازی درست کنید خمیربازی یکی از سرگرمی های موردعلاقه بچه هاست که تاثیر زیادی در رشد خلاقیت و هماهنگی فکر و جسم دارد. اگر نمی توانید به محصولات تجاری اطمینان کنید و نگ...
با برد آردوینو تستر نشتی گاز یا گازیاب بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک تستر نشتی گاز را یاد می گیرید که از طریق USB شارژ می شود. این تستر میزان گاز موجود را بصورت رقمی روی یک نمایشگر LED نشان می ...
آموزش ساخت : شارژر باتری خورشیدی بسازید... با باتری های خالی کنترل، اسباب بازی، ساعت و ... چکار می کنید؟ اگر کمی به فکر کسانی باشیم که بعد از ما روی زمین زندگی خواهند کرد، نباید آنها را دور بری...
آموزش ساخت : با قاشق یکبار مصرف گل مصنوعی بسازید... آیا می دانید با قاشق یکبار مصرف هم میشود گل مصنوعی ساخت؟ ساخت گل مصنوعی با این روش بسیار ساده است و جلوه بسیار بهتری هم دارد. از این گل مصنوعی می توان...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

ربات سوسکی حساس به نور کوچک و کارآمد بسازید

همه پروژه‌های رباتیک نیاز به مهارت پیشرفته در الکترونیک و کدنویسی ندارند. برخی از ربات‌های …

پاسخ دهید