خانه / اخبار / بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !

بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !

بیدار شدن از خواب، آن هم اول صبح برای همه سخت است. اما روانشناس دانشگاه‌هاروارد امی‌کادی (Amy Cuddy) می‌گوید اگر با یک رفتار آشنایی داشته باشید آنقدر‌ها هم سخت نیست ! او می‌گوید قبل از این که حتی پایتان از تخت خواب پایین آمده و زمین را لمس کند تا می‌توانید بدنتان را به همه جهات ممکن کش بدهید.

این روان شناس نویسنده کتاب معروف “حضور: قوی ترین حالتتان را برای بزرگ ترین چالش‌ها آماده کنید” است. کتابی در مورد این نکته که حالت‌های نامحسوس ما تا چه حد زیادی می‌توانند روی عملکرد ، احساسات و افکار ما تاثیر گذار باشند.

سخن رانی ایشان در سری‌های سخن رانی TED – سخن رانی به نام “ایستادن به شکل  قهرمان افسانه ای (Wonder Woman) چقدر می‌تواند به شما اعتماد به نفس بدهد! – دومین سخن رانی پر بازدید در تاریخ TED بوده است.

تفکر پشت پژوهش خانم کادی تا حدودی عجیب و رادیکال است. معمولا ما فکر می‌کنیم که رفتار‌های ما تابعی است احساسات ماست .مثلا وقتی سرمان را بالا می‌گیریم و سینه سپر می‌کنیم معمولا به این دلیل است که احساس اعتماد به نفس می‌کنیم. اما تحقیق خانم کادی می‌گوید برعکس این موضوع هم صحت دارد. ما می‌توانیم با طرز ایستادنمان – یا کش دادن بدن در صبح زود! – اعتماد به نفس بدست آوریم !

در یکی از جدید ترین صحبت‌هایش، خانم کادی توضیح داد که حکمت این کارهای روزانه در چیست. به شکل مشخص، او در مورد بدست آوردن حس قدرت با بزرگنمایی بدن خودتان در لحظه ای که از خواب بر می‌خیزید صحبت کرد.

او می‌گوید : این موضوع کاملا دو طرفه است. (به عبارت دیگر این حرکت کش دادن بدن می‌تواند از حس خوب شروع شود!) ،سپس وی دستان خود را به شکل V کرده و می‌گوید “کسانی که اینگونه از خواب بیدار می‌شوند، معمولا انسان‌های بسیار شادی هستند.”

بنا بر همین استدلال، اگر مثل یک گربه در حالت خم از خواب بیدار می‌شوید دارید به احساسات خود لطمه می‌زنید! او ادامه می‌دهد:

اگر شما به حالت جنینی می‌خوابید … ما شواهد مقدماتی داریم که نشان می‌دهد افرادی که با این حالت از خواب بیدار می‌شوند معمولا در طول روز استرس بیشتری را تجربه می‌کنند.

cuddy tedglobal.jpg

او ادامه می‌دهد: حدود 40 درصد افراد به شکل جنینی می‌خوابند و این کار باعث می‌شود که در طول روز اعتماد به نفس کم تری داشته باشند. حالا شما این صبح آزار دهنده را در تمام روز‌ها،هفته‌ها،ماه‌ها و سال‌ها ضرب کنید. به یکباره می‌بینید که یک صبح که از دنده چپ بیدار شده اید تبدیل به سالها درد و رنج بی مورد شده است !

بر اساس تحقیقات خانم کادی، فرار از آن حالت‌های تلخ به راحتی و با عادت به بیدار شدن با حس و حال خوب قابل امکان پذیر است.حتی اگر قرار باشد در ابتدا تنها نقش آن را بازی کنید ، به احتمال بسیار زیاد این حس خوب شما برای مدت زیادی تصنعی نمی‌ماند و تبدیل به حس واقعی خواهد شد.

منبع

خلاصه مطلب
بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !
عنوان مطلب
بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !
توضیح کوتاه
محققین می‌گویند که کش دادن بدن بعد از خواب شبانه می‌تواند باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و کم تر شدن استرس روزانه شما شود.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

راز های خواب : چطور مغز رویا می بیند؟ بار ها شنیده ایم که چشمان ما هنگام خواب دیدن حرکت می کند، درست مانند زمانی که بیداریم و اطراف را نگاه می کنیم. به این مقطع خواب، حرکت سریع چشم (REM) م...
چرا چشم ها هنگام خواب حرکت می کنند؟ هنگامی که رویا می بینید چشم هایتان با سرعت تکان می خورند و برای همین این حالت خواب حرکت سریع چشم (REM) نامیده می شود. تصور می شد که این حرکات چشم ممکن...
خوابگردی و عدم احساس درد در طول آن! بر اساس تحقیق جدیدی که در نشریه خواب (Sleep) منتشر شده، کسانی که در خواب راه می روند و در این حین از پنجره به بیرون یا از پله های پایین می افتند اثر د...
اندازه مردمک چشم می تواند نشانه اعتماد باشد... در تعاملات چهره به چهره مردمک چشم هر فرد تمایل به انطباق با مردمک فرد مقابل دارد. بر اساس تحقیقات جدیدی که در هلند صورت گرفته است این اثر کاملا غی...
محققان می گویند: شروع کار و مدرسه بعد از10 صبح!... اگر خواب را برای مغز به منزله پول در نظر بگیریم، می توان گفت که جوانان هفته ای 10 ساعت خواب به مغزشان بدهکارند! به گفته پل کلی (Paul Kelley)، متخصص خو...
فعالیت های عجیب انسان در طول زندگی و دلایل آن‌ها... آیا تا به حال متوجه شده‌اید که وقتی مدتی به انگشتان خود خیره شوید آن‌ها تبدیل به اشیاء بیگانه‌ای در مقابل چشمانتان می‌شوند؟ شما واقعیت آن‌ها را می...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

احساس خستگی همیشگی دارید ؟ دلیل آن چیست ؟

چرا همیشه احساس خستگی می‌کنید؟ کم خوابیدن تنها دلیل کمبود انرژی شما نیست. کار‌های کوچکی که …

پاسخ دهید