خانه / دنیای اطراف ما / با ممیستور ها یک قدم به ساختن مغز مصنوعی نزدیک تر شده ایم !

با ممیستور ها یک قدم به ساختن مغز مصنوعی نزدیک تر شده ایم !

پژوهشگران موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو یک قدم به ساخت شبکه عصبی نزدیک شده اند که کارکرد مغز انسان را تقلید می کند ! هر کس که ساختنی را دنبال کند یا کمی با الکترونیک علاقه داشته باشد و دانش کمی در این مورد داشته باشد،با قطعات پایه ای الکترونیک یعنی سلف ها، خازن ها و مقاومت ها آشناست. در سال 1971 میلادی ، مردی به نام لئون چوئا (Leon Chua) نشان داد که باید قطعه چهارمی هم در میان این قطعات انفعالی (Passive) بنیادی برق وجود داشته باشد. او این قطعه را مقاومت با حافظه یا ممیستور (Memistor) گذاشت .

ممیستور چیست ؟

مفهوم ممیستور در خود ویژگی های بسیار ارزشمندی دارد که امکانات قابل انتظار مدار های کلاسیک برق را بیشتر می کند. تا سال 2008 میلادی هیچ کسی مدارکی مبتنی بر وجود یک مدل فیزیکی ارائه نکرد و یا حداقل یک کاربرد عملی از ممیستور نیز مشاهده نشد. از آن زمان تا کنون بسیاری از شرکت های توسعه و پژوهش و کارآفرینان صنعت الکترونیک منابع مالی و انسانی انبوهی را صرف شناسایی و ارزیابی پتانسیل های بی شمار ممیستور کرده اند.پیش بینی می شود جنبه های سودمند ممیستور در کاربرد هایی مانند حافظه های حالت جامد (SSD) و قطعات انتقال یونی باشد.

طرح یک ممیستور
طرح یک ممیستور

ممیستور کلید حل معمای مغز

با این که سر رشته تحقیقات در مورد شناخت مغز و ساختن دستگاه تقلید از مغز انسان در اختیار عصب پژوهان (neuroscientists) است،اما پژوهشگران دانشگاه فیزیک و فناوری مسکو سعی می کردند که فعالیت های مغز طبیعی و واقعی را با استفاده از قطعات بنیادی و آنالوگ شبکه های الکتریکی،تقلید کنند.

در مقاله تازه منتشر شده ای که در مجله علمی پژوهش های نانو به چاپ رسیده است ، محققین این دانشگاه مفهوم ممیستور را به گونه ای دیگر تعریف و ابداع کردند که به وسیله آن بتوانند گامی به ساخت سینپس های عصبی (Synaps) مصنوعی نزدیک تر شوند.

قطعه کلیدی در ساختار این مغز کامپیوتری هم البته همین ممیستور قلمداد شده است . به شکل خلاصه ، کاری که ممیستور انجام می دهد تنظیم تنظیم جریان جاری شده در مدار و به یاد نگه داشتن مقدار جریان جاری شده است. این قطعات بر اساس طبعیت خود ، حافظه غیر فرار دارند. به این معنا که اطلاعات را بدون وصل بودن به منبع تغذیه هم حفظ خواهند کرد.

یک مقایسه که معمولا انجام می شود ، مقایسه ممیستور ها با یک شلنگ آب آتش نشانی است. آب در شلنگ جریان می یابد و باعث می شود شلنگ به شکل شعاعی باز شود تا آب با سرعت بیشتر از آن گذر کند. وقتی آب به داخل آن مکیده شود باعث جمع شدن آن شده و باعث می شود سرعت ورود آب به آن کم شود و وقتی جریان آب قطع شود ، شنلگ به خودی خود جمع نمی شود بلکه حجم خود را نگه می دارد.

شبیه به موضوع بالا ، وقتی یک ممیستور خاموش می شود، مقدار مقاومتی را که در آخرین لحظه قبل از خاموش شدن خود داشته است را نگه خواهد داشت. برای مثال: اگر برق رایانه ای که در ساخت آن از ممیستور استفاده شده است قطع شود، پس از وصل دوباره جریان مانیتور بدون وقفه یا صرف هیچ انرژی آخرین تصویر را نشان می دهد. انگار که اصلا قطعی برقی در کار نبوده است.

یکی از سخت ترین کارهایی که تا به امروز به دنبال انجام دادن آن بوده ایم ، تقلید کامل از مغز انسان است. به هرحال ، در حال حاضر ما قادر به تقلید کامل از مغز گربه هستیم !

برخی از شبیه سازی های پیچیده شبکه های عصبی مانند پروژه “ذهن عمیق” گوگل تا به حال نتایج باور نکردنی گرفته اند، برای مثل چندی پیش بود که هوش مصنوعی این پروژه رویا پردازی کرد و تصاویر رویا هایش را برای ما به نمایش گذاشت!

در ساختنی بخوانید :  دستگاه تست باتری بسازید و ظرفیت باتری‌های قابل‌شارژ را اندازه بگیرید
نمونه ای از عکس های رویا پردازی پروژه خواب عمیق گوگل
نمونه ای از عکس های رویا پردازی پروژه خواب عمیق گوگل

دو عدد از این عکس ها را در تصویر بالا می بینید. البته ساختنی یک مطلب مفصل را به پروژه هوش مصنوعی گوگل اختصاص داده است .

وقتی مغز ما خیلی پیچیده تر از درک خودش است !

شوربختانه ، مغز انسان بسیار سریع تر و البته خیلی پیچیده تر از رقیب های الکترونیکی خود است. مغز های بیولوژیکی انسان ها می توانند تصاویر را در کسر دهم ثانیه شناسایی،دسته بندی و از آن ها نتیجه گیری کنند. دانشمندان همواره خواسته اند که از مغز انسان تقلید کنند. اصلا پیدایش رایانه ها محصول تلاش انسان برای الهام از مغز خودش است! اما ساختار مغز انسان به کلی با ساختار یک رایانه تفاوت دارد. در برخی از مدل های پیشنهادی برای توجیه عملکرد مغز، نورون های عصبی به وسیله رله های اطلاعاتی به نام سینپس ها با هم در ارتباط هستند. هر نورون می تواند بیش از ده هزار ارتباط همزمان با دیگر نورون ها برقرار کند.

در حال حاضر فرض بر این است که تغییرات در رسانایی در سیناپس ها مسئول پردازش اطلاعات در مغز است، این بدین معناست که اطلاعات باید از زنجیره طولانی از سیناپس ها بگذرد تا به اصطلاح “دریافت شود”.

موضوعی که تقلید از مغز انسان را به شدت سخت می کند این است که در سیستم های کلاسیک ، برای این که بتوانیم سیناپس و سلول عصبی را تقلید کنیم، نیاز به تعداد فوق العاده زیادی از ارتباطات مداری است که بتوان میلیارد ها سلول عصبی و سیناپس هایش را تقلید کرد. پیاده سازی این تعداد از ارتباطات مداری هم بسیار سخت است و هم توان قابل توجهی مصرف می کند.

در ساختنی بخوانید :  با قطعات ساده و ارزان منبع تغذیه رگوله شده بسازید

سلول های عصبی

حالا پژوهشگران MIPT یک ممیستور را بیش از پیش برای تقلید از سیناپس های مغز آماده کرده اند. این اختراع دوباره ممیستور توسط محققان MIPT از اکسید هافنیوم (HfO2) -یک ترکیب که معمولا در ساخت تکنولوژی CMOS استفاده می شود – استفاده کرده است. با وارد کردن ولتاژ به یک لایه از اکسید هافنیوم ، یون های اکسیژن به از شبکه یونی به سوی الکترود ها رانده می شوند. این کار باعث ایجاد حفره هایی در جای اکسیژن می شود که به الکترون ها اجازه انتقال می دهد.مقاومت یک ممیستور معمولا بر اساس تعداد این حفره ها در مسیر تعیین می شود و می تواند در طول زمان با تغذیه ممیستور تغییر کند.

تیم دانشگاه فیزیک و فناوری مسکو در حال حاضر از مغز الکترونیکی-ممیستوری خود برای شبیه سازی برخی از کارهای مغز طبیعی مانند به یاد سپاری و فراموشی استفاده می کنند. پدیده هایی که به ترتیب به نام های ” نیرومند سازی بلند مدت” و ” افسردگی بلند مدت” شناخته می شوند. این کار به مغز الکترونیکی اجازه می دهد نوعی شکل پذیری داشته باشد که به آن ظرفیت از یاد بردن اطلاعات بدون استفاده برای اضافه کردن دانش های جدید را خواهد داد.

میخ زدن (Spike) یک سیناپس
میخ زدن (Spike) یک سیناپس

ترکیبی از این عناصر در زیست شناسی STDP نامیده می شود. این فرآیند که در مغز اتفاق می افتد باعث تنظیم استحکام ارتباطات بین سلول های عصبی در مغز می شود. قدرت این ارتباطات بر اساس زمانبندی انجام ورود و خروج اطلاعات و پتانسیل آن ها (که در اصطلاح به آن Spike می گویند) تنظیم می شود. ثابت شده است که فرآیند STDP یک فرآیند در ارتباط مستقیم با آموختن است.به همین دلیل،بسیاری از پژوهشگران در حال تلاش برای تقلید کامل این فرایند با استفاده از ممیستور ها هستند.

در ساختنی بخوانید :  ربات ها سرپیچی از فرمان انسان را یاد می گیرند

تا امروز، هیچ کس موفق به ساختن سامانه ای نشده است که بتواند همه سیناپس های مصنوعی ممیستور را در غالب یک سامانه کامل عصبی مانند مغز یکپارچه کند. اما پیکربندی یک ممیستور الکتریکی برای استفاده به عنوان یک سیناپس قدم اول در شبیه سازی کامل مغز انسان است .

منبع

خلاصه مطلب
استفاده از ممیستور ها برای ساختن مغز مصنوعی
عنوان مطلب
استفاده از ممیستور ها برای ساختن مغز مصنوعی
توضیح کوتاه
اولین قدم ها برای رسیدن به یک معز مصنوعی الکترونیکی برداشته شد ! ممیستور ها راه حل جدید ما هستند!
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

ربات ها سرپیچی از فرمان انسان را یاد می گیرند... در سال های 1940، وقتی هنوز حتی یک نمونه واقعی از ربات ها هم ساخته نشده بود چه برسد به هوش مصنوعی، ایزاک آسیموف (Isaac Asimov) نویسنده معروف داستان های...
چگونه لپ تاپ را به اسیلوسکوپ تبدیل کنیم؟... اسیلوسکوپ یک دستگاه تست الکترونیکی است که امکان نمایش سیگنال های ولتاژ و مطالعه آنها را فراهم می کند. این دستگاه یک مدار مخصوص دارد که امواج متحرک متو...
آموزش ساخت: چراغ مطالعه ای که روح دارد این چراغ روباتیک به محرک های محیط اطرافش پاسخ می دهد و می تواند با کاربر تعامل داشته باشد در این پست ساختنی، آموزش ساخت یک چراغ مطالعه را برایتان آم...
ربات سوسکی حساس به نور کوچک و کارآمد بسازید... همه پروژه های رباتیک نیاز به مهارت پیشرفته در الکترونیک و کدنویسی ندارند. برخی از ربات های ساده هستند که برای صرفاً برای مبتدیان طراحی شده اند تا آنها...
چرا هوش مصنوعی خطری برای انسان ها محسوب نمی شود؟... الون ماسک را می شناسید؟ موسس اسپیس ایکس و تسلا موتوز معتقد است " هوش مصنوعی می تواند از بمب هسته ای هم خطرناک تر باشد ". شاید همین ترس باعث شده 10 میل...
بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید... برای آموزش اصول علم الکترونیک هیچ چیز بهتر است ساخت مدارهای ساده نیست. با ساخت این نوع مدارها می توانید سنسورها و قطعات مختلف را در مسیرها و اتصالات ی...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

آمپلی فایر کلاس D چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت مدار آمپلی فایر کلاس D را یاد گرفته اید. اگر …

پاسخ دهید