خانه / چگونه بسازیم / قاب گوشی مخصوص افراد با محدودیت حرکتی بسازید

قاب گوشی مخصوص افراد با محدودیت حرکتی بسازید

گوشی‌های هوشمند قسمتی از زندگی روزمره ما هستند و بدون آنها خیلی از کارهایمان لنگ می‌ماند. اگر بخاطر مشکلات جسمی‌محدودیت حرکتی دارید و نمی‌توانید راحت از گوشی‌های بزرگ استفاده کنید، این قاب گوشی می‌تواند مشکل تان را تا حدودی حل کند. این قاب با پرینتر سه بعدی طراحی شده و برداشتن و نگه داشتن گوشی‌های بزرگ را ساده تر می‌کند.

این قاب گوشی علاوه بر اینکه احتمال افتادن و صدمه دیدن را کم می‌کند، امکان استفاده از تمام قابلیت‌ها را به کاربر می‌دهد. با وصل کردن این قاب به موبایل می‌توانید هر وقت لازم است آن را با دو دست تان نگه دارید، عکس بگیرید و تلفن بزنید. اندازه گوشی را هم خیلی بزرگ نمی‌کند و براحتی داخل یک کیف دستی جا می‌گیرد.

اگر موبایلی که قاب را برایش می‌سازید، آیفون 5 است می‌توانید از فایل‌های آماده استفاده کنید. در غیر این صورت باید خودتان طراحی قطعات قاب را متناسب با ابعاد گوشی تغییر بدهید. پرینتر سه بعدی کار را بسیار ساده کرده و می‌توانید هر ویژگی که مورد نظرتان است به قاب اضافه کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز

اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی ندارید، می‌توانید از خدمات شرکت‌هایی استفاده کنید که پرینت سه بعدی انجام می‌دهند. قطعات این قاب کوچک هستند و هزینه پرینت خیلی زیاد نخواهد شد.

علاوه بر پرینتر سه بعدی، به چسب E6000 هم نیاز دارید. به این ترتیب می‌توانید از دو رنگ مختلف در ساخت قاب موبایل استفاده کنید.

گام دوم : موبایل را اندازه بگیرید

اگر خودتان می‌خواهید قاب را طراحی کنید، بهتر است ابتدا طراحی و ساخت را روی یک گوشی کوچک امتحان کنید. به این ترتیب قابی که برای گوشی اصلی می‌سازید، کیفیت و کارایی بیشتری خواهد داشت.

ابتدا همه ابعاد گوشی را اندازه بگیرید تا بتوانید از آنها برای ساخت طراحی سه بعدی استفاده کنید. در همین مرحله هم اندازه دسته پشت قاب را مشخص کنید. بهتر است طول این دسته به اندازه خود موبایل باشد.

گام سوم : قاب را طراحی کنید

طرح اولیه قاب را بسازید
طرح اولیه قاب را بسازید

ساده ترین راه برای طراحی قاب گوشی این است که در پایگاه‌های آنلاین یک فایل آماده با ابعاد مناسب پیدا کنید. اگر اینکار را بکنید، کافی است ابعاد این فایل آماده متناسب با ابعاد گوشی تغییر بدهید و یک دسته به آن اضافه کنید. اگر قصد دارید طراحی را با این روش انجام بدهید، می‌توانید از فایلی که ما در اختیارتان می‌گذاریم استفاده کنید.

روش دیگر هم این است که قاب را از ابتدا با ویژگی‌ها و مختصات مورد نظرتان طراحی کنید. این روش کارآمدتر است اما وقت و مهارت بیشتری می‌خواهد.

گام چهارم : قطعات را پرینت کنید

نمونه اولیه را پرینت کنید

ابتدا قاب را پرینت کنید و آن را روی گوشی تست کنید. اگر قاب اندازه بود، دسته را هم پرینت کنید.

اندازه قاب، راحتی، سوراخ دوربین و سایر ویژگی‌ها را چک کنید و مطمئن شوید ایرادی ندارد. اگر ایرادی در قاب پیدا کردید، آن را در فایل طراحی برطرف کنید و قطعات جدید را پرینت کنید.

اگر در این مرحله از اندازه و کارایی قاب راضی هستید، دسته را با چسب E6000 به پشتش بچسبانید.

گام پنجم : قاب را تست کنید

بعد از اینکه دومین نمونه قاب را پرینت کردید، به گوشی وصلش کنید و چند ساعت با آن کار کنید. کارکردهای مختلف گوشی مثل تایپ کردن، صحبت کردن، عکس گرفتن بصورت افقی و عمودی و … را امتحان کنید. اگر ایرادی به نظرتان رسید، آن را یادداشت کنید.

گام ششم : فایل نهایی را پرینت کنید

فایل‌های اصلی را پرینت کنید
فایل‌های اصلی را پرینت کنید

بعد از تست قاب گوشی، ایرادهایی که پیدا کرده اید را روی فایل طراحی سه بعدی برطرف کنید. اگر دسته جلوی دوربین را می‌گیرد، باید اندازه‌اش را کوچک‌تر کنید. جای سوراخ دوربین هم باید طوری باشد که جلوی لنز را نگیرد. اگر فکر می‌کنید لازم است لبه‌ها را بیشتر گرد کنید.

در نهایت رنگ قاب را مشخص کنید و فایل‌ها را پرینت کنید. بعد از آماده شدن هر دو قطعه، دسته را به پشت قاب بچسبانید.

قاب گوشی مخصوص آماده است

قاب گوشی آماده است
قاب گوشی آماده است

فایل‌های مورد نیاز برای ساخت قاب گوشی آیفون 5 را در لینک زیر موجود است. این قاب هدیه بسیار خوبی برای کسانی است که بخاطر ناتوانی‌های جسمی‌نمی‌توانند از گوشی‌های هوشمند استفاده کنند.

اگر یک نوار پلاستیکی به داخل دسته اضافه کنید، نگه داشتن آن خیلی ساده تر می‌شود. با اضافه کردن پلاستیک، نگه داشتن گوشی برای مدت طولانی انرژی کمتری می‌خواهد. قطعات پرینت شده معمولاً به مرور زمان ریش ریش می‌شوند (البته این به کیفیت فیلامنت بستگی دارد). پس بهتر است یک لایه محافظتی روی قاب بکشید.

منبع

خلاصه مطلب
قاب گوشی مخصوص افراد با محدودیت حرکتی بسازید
عنوان مطلب
قاب گوشی مخصوص افراد با محدودیت حرکتی بسازید
توضیح کوتاه
استفاده از گوشی هوشمند با این قاب خیلی ساده تر میشود.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با کاغذ باطله سوخت درست کنید... حتماً خانه شما هم پر از کاغذ باطله است؛ بویژه اگر دانش آموز یا دانشجو در خانه داشته باشید. تحویل این کاغذها به غرفه بازیافت ایده خوبی است اما چرا خودت...
آموزش ساخت اوریگامی زرافه + ویدیوی آموزشی... اگر طرفدار پروژه های اوریگامی باشید، اوریگامی زرافه برایتان جذاب خواهد بود. با این پروژه می توانید اصول اوریگامی را به کودکان یاد بدهید. برای ساخت زرا...
آموزش ساخت : برد آردوینو بسازید اگر اهل پروژه های آردوینو هستید یا در ساختنی های الکترونیکی تان زیاد از برد آردوینو استفاده می کنید، این ساختنی را از دست ندهید. با کمک این ساختنی خود...
آموزش ساخت : آینه تزیینی با طرح خورشید بسازید... آینه تزیینی را با وسایل مختلفی میتوان ساخت؛ از تکه های موزاییک گرفته تا شاخه های خشک درختان! در این ساختنی هم می خواهیم به شما یاد بدهیم چطور با این ش...
ساخت سبد گل مخصوص عروسی را در ساختنی یاد بگیرید... اگر به گل آرایی علاقه دارید، این ساختنی را از دست ندهید. در این طرز ساخت سبد گل مخصوص عروسی را یاد می گیرید. البته این سبد گل را می توانید در مناسبت ه...
آزمایش شناس‌گر PH و کاغذ تورنسل با کلم قرمز، لیمو و نمک... آزمایش شناس‌گر PH  یا کاغذ تورنسل یکی از ساده ترین آزمایش‌های علمی است که نتیجه بسیار جالبی دارد. برای انجام این آزمایش علمی فقط به کمی کلم قرمز و چند...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید