خانه / چگونه بسازیم / قاب گوشی مخصوص افراد با محدودیت حرکتی بسازید

قاب گوشی مخصوص افراد با محدودیت حرکتی بسازید

گوشی های هوشمند قسمتی از زندگی روزمره ما هستند و بدون آنها خیلی از کارهایمان لنگ می‌ماند. اگر بخاطر مشکلات جسمی محدودیت حرکتی دارید و نمی توانید راحت از گوشی های بزرگ استفاده کنید، این قاب گوشی می‌تواند مشکل تان را تا حدودی حل کند. این قاب با پرینتر سه بعدی طراحی شده و برداشتن و نگه داشتن گوشی‌های بزرگ را ساده تر می‌کند.

این قاب گوشی علاوه بر اینکه احتمال افتادن و صدمه دیدن را کم می‌کند، امکان استفاده از تمام قابلیت ها را به کاربر می‌دهد. با وصل کردن این قاب به موبایل می‌توانید هر وقت لازم است آن را با دو دست تان نگه دارید، عکس بگیرید و تلفن بزنید. اندازه گوشی را هم خیلی بزرگ نمی‌کند و براحتی داخل یک کیف دستی جا می‌گیرد.

اگر موبایلی که قاب را برایش می‌سازید، آیفون 5 است می‌توانید از فایل‌های آماده استفاده کنید. در غیر این صورت باید خودتان طراحی قطعات قاب را متناسب با ابعاد گوشی تغییر بدهید. پرینتر سه بعدی کار را بسیار ساده کرده و می‌توانید هر ویژگی که مورد نظرتان است به قاب اضافه کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز

اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی ندارید، می‌توانید از خدمات شرکت‌هایی استفاده کنید که پرینت سه بعدی انجام می‌دهند. قطعات این قاب کوچک هستند و هزینه پرینت خیلی زیاد نخواهد شد.

علاوه بر پرینتر سه بعدی، به چسب E6000 هم نیاز دارید. به این ترتیب می‌توانید از دو رنگ مختلف در ساخت قاب موبایل استفاده کنید.

گام دوم : موبایل را اندازه بگیرید

اگر خودتان می‌خواهید قاب را طراحی کنید، بهتر است ابتدا طراحی و ساخت را روی یک گوشی کوچک امتحان کنید. به این ترتیب قابی که برای گوشی اصلی می‌سازید، کیفیت و کارایی بیشتری خواهد داشت.

در ساختنی بخوانید :  لیف بافتنی نرم و بادوام با طرح بافت ستاره ای ببافید

ابتدا همه ابعاد گوشی را اندازه بگیرید تا بتوانید از آنها برای ساخت طراحی سه بعدی استفاده کنید. در همین مرحله هم اندازه دسته پشت قاب را مشخص کنید. بهتر است طول این دسته به اندازه خود موبایل باشد.

گام سوم : قاب را طراحی کنید

طرح اولیه قاب را بسازید
طرح اولیه قاب را بسازید

ساده ترین راه برای طراحی قاب گوشی این است که در پایگاه‌های آنلاین یک فایل آماده با ابعاد مناسب پیدا کنید. اگر اینکار را بکنید، کافی است ابعاد این فایل آماده متناسب با ابعاد گوشی تغییر بدهید و یک دسته به آن اضافه کنید. اگر قصد دارید طراحی را با این روش انجام بدهید، می‌توانید از فایلی که ما در اختیارتان می‌گذاریم استفاده کنید.

روش دیگر هم این است که قاب را از ابتدا با ویژگی‌ها و مختصات مورد نظرتان طراحی کنید. این روش کارآمدتر است اما وقت و مهارت بیشتری می‌خواهد.

گام چهارم : قطعات را پرینت کنید

نمونه اولیه را پرینت کنید

ابتدا قاب را پرینت کنید و آن را روی گوشی تست کنید. اگر قاب اندازه بود، دسته را هم پرینت کنید.

اندازه قاب، راحتی، سوراخ دوربین و سایر ویژگی ها را چک کنید و مطمئن شوید ایرادی ندارد. اگر ایرادی در قاب پیدا کردید، آن را در فایل طراحی برطرف کنید و قطعات جدید را پرینت کنید.

اگر در این مرحله از اندازه و کارایی قاب راضی هستید، دسته را با چسب E6000 به پشتش بچسبانید.

گام پنجم : قاب را تست کنید

بعد از اینکه دومین نمونه قاب را پرینت کردید، به گوشی وصلش کنید و چند ساعت با آن کار کنید. کارکردهای مختلف گوشی مثل تایپ کردن، صحبت کردن، عکس گرفتن بصورت افقی و عمودی و … را امتحان کنید. اگر ایرادی به نظرتان رسید، آن را یادداشت کنید.

در ساختنی بخوانید :  با ماشین های کنترلی قدیمی ربات خورشیدی بسازید!

گام ششم : فایل نهایی را پرینت کنید

فایل های اصلی را پرینت کنید
فایل های اصلی را پرینت کنید

بعد از تست قاب گوشی، ایرادهایی که پیدا کرده اید را روی فایل طراحی سه بعدی برطرف کنید. اگر دسته جلوی دوربین را می‌گیرد، باید اندازه‌اش را کوچک‌تر کنید. جای سوراخ دوربین هم باید طوری باشد که جلوی لنز را نگیرد. اگر فکر می‌کنید لازم است لبه‌ها را بیشتر گرد کنید.

در نهایت رنگ قاب را مشخص کنید و فایل ها را پرینت کنید. بعد از آماده شدن هر دو قطعه، دسته را به پشت قاب بچسبانید.

قاب گوشی مخصوص آماده است

قاب گوشی آماده است
قاب گوشی آماده است

فایل های مورد نیاز برای ساخت قاب گوشی آیفون 5 را در لینک زیر موجود است. این قاب هدیه بسیار خوبی برای کسانی است که بخاطر ناتوانی‌های جسمی نمی‌توانند از گوشی‌های هوشمند استفاده کنند.

اگر یک نوار پلاستیکی به داخل دسته اضافه کنید، نگه داشتن آن خیلی ساده تر می‌شود. با اضافه کردن پلاستیک، نگه داشتن گوشی برای مدت طولانی انرژی کمتری می‌خواهد. قطعات پرینت شده معمولاً به مرور زمان ریش ریش می‌شوند (البته این به کیفیت فیلامنت بستگی دارد). پس بهتر است یک لایه محافظتی روی قاب بکشید.

منبع

خلاصه مطلب
قاب گوشی مخصوص افراد با محدودیت حرکتی بسازید
عنوان مطلب
قاب گوشی مخصوص افراد با محدودیت حرکتی بسازید
توضیح کوتاه
استفاده از گوشی هوشمند با این قاب خیلی ساده تر میشود.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با دوربین عکاسی سلفی بگیرید... سلفی گرفتن با گوشی آسان و البته لذت بخش است اما همین کار با دوربین عکاسی کمی سخت است. البته همه دوربین های عکاسی اینطور نیستند؛ بعضی از دوربین ها صفحه...
آموزش ساخت : اسپیکر حرفه ای بسازید اگر دلتان می خواهید خودتان برای سینمای خانگی یا سیستم پخش تان اسپیکر بسازید، این ساختنی می تواند کمک زیادی به شما بکند. ساخت اسپیکر حرفه ای آنقدرها هم...
آموزش ساخت چهار کاردستی با لامپ حبابی اگر در خانه تان چند لامپ حبابی بدون استفاده یا سوخته دارید، جنس تان برای درست کردن چند کاردستی زیبا و کاربردی جور است. در این ساختنی طرز ساخت چهار کار...
بافت پادری را با تیشرت های قدیمی تجربه کنید... در این ساختنی یاد می گیرید از تیشرت های کهنه و قدیمی برای بافت پادری استفاده کنید. ساخت این پادری برایتان کاملاً مجانی تمام میشود چون بجز تیشرت های که...
آموزش ساخت : با کمترین هزینه یک میز تاشو بسازید... اگر شما هم بخاطر کمبود فضا در آشپزخانه یا اتاق خواب تان میز نمی گذارید، میز تاشو چاره کارتان است. در این ساختنی طرز ساخت یک میز تاشوی ساده را یاد می گ...
دستور تهیه : کیک خرگوشی ساده و خوشمزه درست کنید... پخت این یک خرگوشی آنقدر آسان است که حیف است یکبار آن را امتحان نکنید. حتی اگر تابحال شیرینی پزی نکرده باشید هم می توانید این کیک خرگوشی را درست کنید. ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید