خانه / دانش و مهارت / چگونه عکس سیاه و سفید را با نرم افزار GIMP رنگی کنیم؟

چگونه عکس سیاه و سفید را با نرم افزار GIMP رنگی کنیم؟

نرم افزار GIMP یکی از پرطرفدارترین جایگزین‌های رایگان و متن باز فتوشاپ است. این نرم افزار بسیاری از کارکردهای فتوشاپ را دارد و بهترین گزینه برای کسانی است که به هر دلیلی از نمی‌خواهند از فتوشاپ استفاده کنند. در این مقاله ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با این نرم افزار متن باز عکس‌ سیاه و سفید را رنگی کنید. برای استفاده از این روش باید عکس مورد نظرتان را رنگی بگیرید. سپس با نرم افزار عکس را سیاه و سفید کنید و در نهایت هم قسمت‌های مورد نظرتان را رنگی کنید.

عکس سیاه و سفید را رنگی کنید
عکس سیاه و سفید را رنگی کنید

برای استفاده از این تکنیک، آخرین نسخه نرم افزار را از این لینک دانلود کنید. یک عکس رنگی هم بگیرید. در ضمن فراموش نکنید یک نسخه پشتیبان از عکس‌تان تهیه کنید.

گام اول

کپی عکس را در نرم افزار GIMP باز کنید. حتماً قبل از تغییر عکس، آن را Save as کنید. گزینه Colors را از منوی کشویی بالا باز کنید و Desaturate را انتخاب کنید. با اینکار عکس‌تان سیاه و سفید می‌شود.

گام دوم

تصویر رنگی را در نرم افزار باز کنید
تصویر رنگی را در نرم افزار باز کنید

کپی دوم تصویر را باز کنید. حالا دو تصویر در نرم افزار دارید؛ یک عکس سیاه و سفید و یک عکس رنگی. انتخاب نام مناسب برای عکس ها کارتان را بسیار ساده‌تر می‌کند. در نامگذاری‌ها مشخص کنید که کدام عکس رنگی و کدام عکس سیاه و سفید خواهد بود. ما کپی اول را با نام flowerblackandwhite و کپی دوم را با نام flowercolor مشخص کرده‌ایم.

گام سوم

از تولبار اصلی نرم افزار GIMP، ابزار clone tool را انتخاب کنید. همانطور که در تصویر می‌بینید این ابزار شبیه استمپ است.

در ساختنی بخوانید :  سخت افزار متن باز چیست؟ معرفی سخت افزار های کد باز

سپس دکمه Ctrl را پایین نگه دارید و قسمتی از عکس که پیدا کردنش در کپی سیاه و سفید راحت باشد را انتخاب کنید. در ضمن این قسمت باید جزو محدوده ای باشد که می‌خواهید رنگی بشود.

این قسمت تصویر نقطه مرجع برای شروع کار در مرحله بعدی است. پس قسمتی از از عکس را انتخاب کنید که کار رویش راحت باشد.

گام چهارم

حالا به پنجره عکس سیاه و سفید بروید. در تولبار اندازه قلم مو را طوری را تنظیم کنید که رنگ کردن قسمت مورد نظر با آن ساده‌تر بشود. هر چه محدوده مورد نظرتان کوچک‌تر باشد، اندازه قلم مو را هم باید کوچک‌تر کنید.

موس را روی قسمتی از عکس که در تصویر رنگی انتخاب کرده‌اید، ببرید. روی دکمه سمت چپ موس کلیک کنید و آن را پایین نگه دارید. حالا موس را مثل قلم مو حرکت بدهید. بهتر است ابتدا لبه های قسمتی که انتخاب کرده اید را رنگ کنید. به این ترتیب اگر مجبور بشوید کارتان را از اول شروع کنید، خیلی سخت نخواهد بود.

اگر رنگ کردن عکس سیاه و سفید را از همان قسمتی که در کپی اول عکس انتخاب کرده‌اید شروع نکنید، قسمت رنگی تصویر خوب تراز نمی‌شود. اینطوری باید تغییرات را به حالت اول برگردانید و دوباره امتحان کنید. رنگی کردن عکس سیاه و سفید برای بار اول خیلی ساده نیست. پس وقت و دقت کافی صرف کنید تا دست تان راه بیفتد.

گام پنجم

اگر اتفاقی موس را طوری تکان دادید که قسمت‌های دیگر تصویر هم رنگی شدند، خیلی راحت می‌توانید آنها را اصلاح کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش راه اندازی برد اینتل Quark D2000 و تست LED چشمک زن

به پنجره عکس رنگی بروید و گزینه dsaturate را فعال کنید. سپس دکمه Ctrl را پایین نگه دارید و قسمت جدید تصویر را انتخاب کنید. این قسمت باید خارج از قسمتی باشد که در عکس سیاه و سفید رنگی کرده اید.

حالا در پنجره دیگر به قسمتی بروید که رنگی شده و قسمتی که در عکس رنگی انتخاب کرده‌اید را پیدا کنید. حالا روش مرحله قبل را روی قسمت‌های رنگی عکس پیاده کنید. اینبار قسمت‌هایی که به اشتباه رنگی شده‌اند، سیاه و سفید خواهند شد.

عکس سیاه و سفید جدید آماده است

تصویر جدید آماده است
تصویر جدید آماده است

اگر مراحل را با دقت و ظرافت دنبال کنید، عکس جدید چیزی شبیه تصویر بالا می‌‌شود. روش کار در بیشتر نرم افزارهای ویرایش تصویر به همین ترتیب است. فقط ممکن است نام ابزارها یا مراحل کار با هم تفاوت داشته باشند. اگر به تکنیک های ویرایش تصویر علاقه مندید، این تکنیک فتوشاپ هم می‌تواند برایتا جالب باشد. تصاویری که با این تکنیک خلق می‌کنید را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
عکس های سیاه و سفید را با نرم افزار GIMP رنگی کنید
عنوان مطلب
عکس های سیاه و سفید را با نرم افزار GIMP رنگی کنید
توضیح کوتاه
یک تکنیک فوق العاده برای تزیین عکس های سیاه و سفید یا رنگی.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

سخت افزار متن باز چیست و چرا مهم است

سخت افزار متن باز چیست؟ معرفی سخت افزار های کد باز

هر کسی که در دنیای نرم افزار سر رشته ای داشته باشد با نرم افزار …

یک دیدگاه

  1. نمونه ای از سیاه مشق نوشته شده با کامپیوتر رااز چه طریقی ارسال کنم

پاسخ دهید