خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / راهنمای خرید مولتی متر های دیجیتالی (Digital Multi meter)

راهنمای خرید مولتی متر های دیجیتالی (Digital Multi meter)

مولتی متر های دستی دیجیتال ( یا به اختصار DMM) در واقع وسایل اندازه گیری اساسی هستند که باید در جعبه ابزار هر کسی که با برق و الکترونیک سر و کار دارد باشند. این دستگاه ها برای آزمایش ، عیب یابی ، تعمیر و نصب انواع وسایل الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل وجود انواع مولتی متر ها در بازار با قیمت های مختلف ، خرید مولتی متر مناسب برای نیاز های شما کاری دشوار است. در بازار شما با مولتی متر هایی مواجه خواهید شد که قیمت بسیار کمی دارند و به نظر می رسد امکانات زیادی دارند و دستگاه هایی را مشاهده می کنید که به نظر امکانات محدودی دارند و بسیار گرانقیمت هستند. اما نکته اینجاست که انتخاب مولتی متر به سه معیار اساسی بستگی دارد : نیاز های شما، بودجه شما و این که روزانه چقدر با مولتی متر کار می کنید !

ولتی دست به خرید مولتی متر پر امکاناتی می زنید که قرار نیست از همه امکانات آن بهره ببرید، بیش از نیازتان پول خرج کرده اید و اگر مولتی متری بخرید که امکانات مورد نیاز شما را ندارد ، به زودی مجبور به خرید مولتی متر جدیدی خواهید بود.همچنین در کار با برق فشار قوی،اگر مولتی متر شما استاندارد های ایمنی مورد نیاز شما را نداشته باشد ممکن است خطرات مرگباری برای شما ایجاد کند.

از طرفی در بازار اغلب با مولتی متر هایی مواجه می شوید که کیفیت کمی دارند . شاید بهتر باشید فریب قیمت ارزان این مولتی متر ها را نخورید!

این مقاله ساختنی در واقع راهنمای خرید مولتی متر است که به شما کمک خواهد کرد که دستگاهی متناسب با نیازهایتان خریداری کنید. در این مقاله به ویژگی های کلیدی یک مولتی متر و امکانات آن برای کاربرد های مختلف می پردازیم تا شما را با کارایی این دستگاه اندازه گیری سودمند آشنا کنیم و از سوی دیگر شما را در خرید مولتی متر مناسبتان یاری کنیم.

ویدیوی زیر، راهنمای خرید مولتی متر به زبان انگلیسی است که می تواند بیشتر شما را در خرید یاری کند :

خیلی از مردم در خرید مولتی متر به موضوع امنیت خودشان فکر نمی کنند. اما شما به این نکته توجه کنید که در زمان خطر، فرق زیادی بین یک مولتی متر خوب و استاندارد و یک مولتی متر ارزان و غیر استاندارد وجود دارد. برای خرید مولتی متر متناسب با نیاز هایتان باید به محیط استفاده و کاربردهای مولتی متر توجه کافی کنید. در مثال بالا اگر جریان ۲۰ آمپری از یک مولتی متر خوب می گذشت در ۳۰ ثانیه اول هیچ صدمه ای متوجه مولتی متر و شما نبود و پس از آن به احتمال زیاد فیوز محافظت مولتی متر می سوخت و شما را از خطر برق گرفتگی جدی محافظت می کرد. حتی در آن زمان هم خرابی فیزیکی برای دستگاه شما به وجود نمی آمد و جراحت های ناشی از برق گرفتگی و حتی خطر مرگ شما را تهدید نمی کرد.

ظرفیت تحمل انرژی

برای این که خودتان را از خطر برق گرفتگی محافظت کنید ، بهتر است ظرفیت انرژی الکتریکی مدار ها و کابل هایی که با آن ها کار می کنند را بدانید و یا حداقل از آن ها تا حدودی آگاه باشید. یادتان باشد مدارهایی با ظرفیت بالای انرژی برای رساندن توان بالای الکتریکی طراحی شده اند و در نتیجه اشتباه در اندازه گیری و تست روی این مدار ها هم احتمالا انرژی الکتریکی بیشتری را به شما منتقل خواهد کرد. اندازه گیری روی مدار های الکتریکی که برای جریان های بالا طراحی شده اند باید با مولتی متر هایی انجام شود که می توانند این توان ها را تحمل کنند. پس در خرید مولتی متر باید به این که قرار است چه مدارهایی را با آن آزمایش کنی هم فکر کرده باشید.

کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) ، ۴ دسته بندی در این مورد اعلام کرده است که تمام تولید کنندگان معتبر مولتی متر ها در جهان باید روی محصولاتشان قید کنند که محصولشان در چه دسته ای قرار دارد. با این نشان روی محصول هر کسی به سادگی می تواند بفهمد که بیشترین ولتاژ گذرا که مولتی متر می تواند آن را تحمل کند چقدر است. معمولا مولتی متر های دستی موجود در بازار از نوع CAT III یا  CAT IV هستند.

جدول زیر نشان دهنده دسته بندی هاست :

IEC-CAT-Table

رتبه بندی ولتاژ (Voltage Rating)

فاصله ای زیاد بین رتبه های ولتاژ معمول در بین لوازم خانگی و صنعتی الکتریکی وجود دارد. بسیار مهم است که در زمان خرید مولتی متر ، باید مولتی متری را انتخاب کنیم که بتواند بیشترین ولتاژ ممکن در کاربرد های ما را تحمل کند. برای همین باید بدانید بیشترین ولتاژی که ممکن است در مدار شما وجود داشته باشد چند ولت است.

ولتاژ گذرا (Transient Voltage)

ولتاژ گذرا ممکن است در اثر پدیده های طبیعی مانند آذرخش اتفاق بیفتد، همچنین ممکن است این ولتاژ ها به خاطر تغییرات لحظه ای در سیستم توزیع برق به وجود بیاید. ولتاژ های گذرا می توانند از چندصد ولت تا چندین هزار ولت متغیر باشند. البته این ولتاژ ها همان طور که از اسمشان هم بر می آید گذرا هستند و حدود ۵۰ تا ۲۵۰ میلی ثانیه دوام می آورند.

نشانه های امنیتی

تولیدکنندگان معتبر و مسئولیت پذیر مولتی متر دیجیتال ، معمولا از موسسات مستقل استاندارد مختلف گواهی نامه معتبری در زمینه امنیت کار با محصولات خود دریافت می کنند. این نشان های استاندارد در واقع نشان دهنده این هستند که مولتی متر آزمایش های امنیتی موسسات استاندارد را با موفقیت پشت سر گذاشته است. این نشان های امنیت معمولا در پشت مولتی متر ها قرار دارند ، همچنین حتی ممکن است روی سیم های مولتی متر ها هم لوگوی نشان امنیتی به نشانه تست شدن سیم ها (پروب ها) هم نقش بسته باشد.

البته تولید کنندگان مولتی متر های تقلبی ممکن است این نشان ها را تقلید کرده و روی محصولات خود چاپ کنند. بنابراین سعی کنید برای خرید مولتی متر مناسب همیشه به فروشندگان معتبر مراجعه کنید. در پایان تعدادی از نشان های امنیتی را که ممکن است پشت مولتی متر ها مشاهده کنید را مشاهده می کنید.

Safety-marks

منبع (با تغییرات از تیم ساختنی)

خلاصه مطلب
راهنمای جامع خرید مولتی متر دیجیتال
عنوان مطلب
راهنمای جامع خرید مولتی متر دیجیتال
توضیح کوتاه
رهنمای جامع خرید و استفاده از مولتی متر های دیجیتالی به انضمام نکات ایمنی
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید... برای آموزش اصول علم الکترونیک هیچ چیز بهتر است ساخت مدارهای ساده نیست. با ساخت این نوع مدارها می توانید سنسورها و قطعات مختلف را در مسیرها و اتصالات ی...
راهنمای شناخت سیگنال های الکتریکی : مفاهیم پایه ای (بخش اول)... در عصر حاضر ما انسان ها همواره در محاصره انواع سیگنال ها هستیم. سیگنال های تصویری، صوتی، مکانیکی، الکتریکی، سیگنال های فعال و منفعل. اتفاقات فیزیکی که...
دستگاه ضربان سنج قلب با حسگر فروسرخ و میکرو کنترلر PIC... دستگاه ضربان سنج در واقع نشان دهنده وضعیت سلامت سیستم قلبی عروقی بدن انسان است. امروزه گجت های سلامتی در حال تبدیل شدن به وسایل ضروری هستند که در وسای...
ساخت اسپیکر رومیزی با طراحی شیک و منحصر به فرد... در این ساختنی طرز ساخت یک اسپیکر رومیزی را یاد می گیرید که در بدنه نورانی و بسیار جذابی دارد. این اسپیکر رومیزی با الهام از شکل مواد مذاب طراحی شده و ...
چگونه قطعات تقلبی الکترونیکی را شناسایی کنیم ؟... قطعات الکترونیکی تقلبی در بازار قطعات الکترونیکی هر روز به مشکل بزرگتری تبدیل می شوند و این موضوع باعث افت کیفیت محصولاتی می شود که با استفاده از این ...
راهنمای شناخت سیگنال های الکتریکی : مفاهیم پیشرفته (بخش دوم)... در قسمت اول مقاله راهنمای شناخت سیگنال های الکتریکی با مفاهیم پایه و اولیه سیگنال ها نظیر جنس ، سیستم های متناوب و مستقیم ، فرکانس ، ولتاژ و ... آشنا ...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

با تراشه UM66 مدار ملودی ساز ساده و جالب بسازید

تراشه UM66 یک آی سی ملودی ساز است که در زنگ های هشدار، تلفن، اسباب …

پاسخ دهید