خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / مکعب LED سه بعدی بسازید و با موزیک کنترلش کنید [Arduino]

مکعب LED سه بعدی بسازید و با موزیک کنترلش کنید [Arduino]

قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک مکعب LED سه بعدی را یاد گرفته‌اید. در این ساختنی به شما یاد می‌دهد چطور این مکعب LED سه بعدی را با موزیک کنترل کنید. این مکعب به انواع پخش کننده موزیک وصل می‌شود و درست مثل یک ویژوالایزر حرفه‌ای عمل می‌کند. این ویژوالایزر کاملاً سه بعدی است و کاملاً با نمونه‌های مشابه فرق دارد. اگر اهل موسیقی هستید، حتماً از داشتن این مکعب روی میزتان لذت خواهید برد.

برای حساس کردن مکعب LED به موزیک، یک مدار الکترونیکی می‌سازیم و با آن مکعب را روشن ‌می کنیم. ساخت این پروژه نیاز به مهارت‌های الکترونیکی پایه مثل لحیم کاری دارد و باید با برد آردوینو هم آشنا باشید.

در ویدیوی زیر می‌توانید واکنش مکعب به موزیکی که پخش می‌شود را ببینید:

گام اول : مکعب LED را بسازید

برای ساخت دو ماتریکس LED سه بعدی از این آموزش ساخت استفاده می‌کنیم. برای ساخت دو ست ماتریکس سه بعدی مراحل یک تا شش آن ساختنی را انجام بدهید. اگر نمی‌خواهید از این مکعب LED به تنهایی استفاده کنید، مراحل پنج، شش و پانزده گام پنجم ساخت مکعب را انجام ندهید.

گام دوم : برد کنترل طیف صوتی را بسازید

این ویژوالایزر طیف صوتی سه بعدی با برد آردوینو نانو کنترل می‌شود. برای جداسازی صوت به باندهای مختلف هم از دو تراشه آی‌سی MSGEQ7 استفاده می‌کنیم.

در ساختنی بخوانید :  یونیت منبع تغذیه ساده و ارزان مخصوص دوربین های دیجیتال بسازید

تراشه MSGEQ7 یک فیلتر نمایش اکووالایزر گرافیکی است که یک کانال و هفت باند دارد. با وارد کردن یک سیگنال صوتی، تراشه هفت باند با فرکانس‌های مختلف را فیلتر می‌کند. فرکانس باندهای تراشه 63Hz، 160Hz، 400Hz، 1000Hz، 2500Hz، 6250Hz و 16000Hz هستند. این باندها ابتدا شناسایی می‌شوند و سپس به خروجی فرستاده می‌شوند تا نوسان هر باند را به صورت DC نمایش بدهند. کاری که ما باید بکنیم خواندن این مقادیر DC با ورودی آنالوگ میکروکنترلر و فرستادن طیف صوتی به مکعب LED سه بعدی است. برای اینکار به دو تراشه MSGEQ7 نیاز داریم که یکی به کانال صوتی سمت راست و یک به کانال سمت چپ وصل می‌شود. در دیاگرام سیم کشی بالا می‎‌توانید نحوه اتصال تراشه MSGEQ7 را ببینید.

دو ماتریکس سه بعدی که در مرحله قبل ساخته‌اید با دو تراشهMSGEQ7 و میکروکنترلر بهم وصل می‌شوند. نحوه اتصال هم در دیاگرام بالا مشخص شده است. برای کنترل کل سازه الکترونیکی از یک برد آردوینو نانو استفاده می‌کنیم. همانطور که می‌بینید روی پین ورودی LOAD ماتریکس LED سه بعدی از یک مقاومت دوازده کیلواهمی پول داون استفاده کرده‌ایم. وقتی برای اولین بار جریان را به میکروکنترل وصل می‌کنید یا دستگاه را ریست می‎‌کنید، لاین‌های I/O شناور می‌شوند. تراشه‌های آی‌سی MAX7219 این وضعیت را به عنوان یک دیتای معتبر تفسیر می‌کنند و تا زمانی‌که میکروکنترلر فعال بشود، الگوهای بی‌معنی نشان می‌دهند. مقاومت پول داون از این وضعیت جلوگیری می‌کند.

به جز دو ماتریکس LED سه بعدی، کل برد را هم روی یک پرف بورد 110 در 30 میلیمتری پیاده کنید. دقت کنید که در دیاگرام دو سوکت جک صوتی استریوی 3.5 میلیمتری قرار دارد. یکی از سوکت‌ها ورودی صوتی استریو و آن یکی خروجی است که امکان قرار گرفتن مکعب LED سه بعدی منبع صوتی و سیستم استریو را فراهم می‌کند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کیف پول جادویی بسازید

گام سوم : کدها را آپلود کنید

کدهایی که از لینک زیر دانلود خواهید کرد، الگوها بسیار ساده‌ای را برای هر موزیک می‌سازند. اگر می‌خواهید طرح‌های روی مکعب LED سه بعدی متنوع‌تر بشود، کدها را تغییر بدهید. اگر اینکار را کردید، فراموش نکنید آنها را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

ابتدا کدهای زیر را روی برد آردوینو آپلود کنید و سپس برد کنترل طیف صوتی را مطابق تصویر بالا به دو ماتریکس LED وصل کنید.

برای روشن کردن مکعب هم از برد آردوینو استفاده می‌کنیم. هر نوع پورت یا آداپتور USB که بتواند جریان 500 میلی آمپر را انتقال بدهد، برای اینکار مناسب است. در ویدیوی بالا دیدید که خروجی هدفون لپ‌تاپ به ورودی صوتی برد کنترل مکعب وصل شده است. شما هم برای تست همین کار را بکنید تا واکنش مکعب LED به موزیک مورد علاقه‌تان را بشنوید.

گام چهارم : مکعب LED را تست کنید

برای اینکه مطمئن شوید ویژوالایزر درست طبق برنامه کار می‌کند، به یک برنامه ساخت سیگنال صوتی نیاز داریم. با یک جستجوی ساده در گوگل پلی می‌توانید چند برنامه با این کارکرد پیدا کنید.
ما از نسخه 1.2.0 برنامه Audio Test Tone Generator استفاده کرده‌ایم که نویسنده‌اش Digital Antics است. این برنامه فرکانس های از پیش تعیین شده‌ای دارد که که برای تست دستگاه های ساخته شده با تراشه های MSGEQ7 بسیار مناسب است. از این برنامه برای ساخت هفت فرکانس (63Hz، 160Hz، 400Hz، 1000Hz، 2500Hz، 6250Hz و 16000Hz) و وارد کردن آنها به عنوان ورودی به ماتریکس‌های LED استفاده می‌کنیم. البته یکی از فرکانس های ایجاد شده برای تست 6300Hz است البته این اختلاف جزیی تاثیر زیادی روی کارایی مکعب LED سه بعدی نمی‌گذارد.

در ساختنی بخوانید :  سه ایده ساده و ارزان برای تزیین بطری های شیشه ای

استفاده از این برنامه بسیار ساده است و نیاز به توضیح خاصی ندارد. در ویدیوی زیر هم می‌توانید تست مکعب سه بعدی ما را ببینید.

گام پنجم : قاب مکعب LED سه بعدی را بسازید

قاب مکعب LED سه بعدی را بسازید
قاب مکعب LED سه بعدی را بسازید

در این مرحله باید برای مکعب LED سه بعدی یک قاب بسازید. برای ساخت قاب می‌توانید از ورق آکریلیک استفاده کنید. ساخت قاب از LEDها محافظت می‌کند و امکان آسیب دیدن آنها را به حداقل می‌گوید.

اگر این ساختنی را امتحان کردید، فیلمش را با ما اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
مکعب LED سه بعدی بسازید و با موزیک کنترلش کنید [Arduino]
عنوان مطلب
مکعب LED سه بعدی بسازید و با موزیک کنترلش کنید [Arduino]
توضیح کوتاه
با استفاده از آردوینو یک ویژوالایزر صوتی متفاوت بسازید و از آن لذت ببرید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

تعمیر پرینتر سه بعدی را در خانه انجام بدهید!... در ساختنی می توانید آموزش ساخت انواع پرینتر سه بعدی را پیدا کنید. وقتی خودتان یک پرینتر سه بعدی می سازید باید بتوانید آن را تعمیر بکنید و ایرادهایش را...
آموزش ساخت : با کمترین وسایل فرستنده FM بسازید... آیا تابحال خواسته اید ایستگاه رادیویی خودتان را بسازید؟ در این ساختنی طرز ساخت یک فرستنده FM را یاد می گیرید که با آن می توانید یک ایستگاه رادیویی افت...
آموزش اسکرول کردن متن روی دات ماتریس LED با استفاده از آردوینو... دات ماتریس LED یکی از جالب ترین پروژه های الکترونیکی است و به همین خاطر در ساختنی طرز ساخت انواع ماتریس LED را یاد گرفته اید. در این ساختنی یاد می گیر...
با وسایل دور ریختنی زیرلیوانی های زیبا بسازید... باورش سخت است اما این زیرلیوانی های بادوام و شیک کاملاً از قوطی های دور ریختنی و کاغذ دیواری ساخته شده اند. در این ساختنی می توانید آموزش ساخت این زیر...
با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی به شکل گل درخشان بسازید... چراغ رومیزی یا چراغ خواب متفاوت یکی از چیزهایی که دکوراسیون هر اتاقی را متحول می کند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با پرینتر سه بعدی یک چراغ رومیزی...
توری کباب جیبی بسازید و هرجا هوس کردید کباب بخورید!... در این آموزش، طرز ساخت یک توری کباب جیبی را یاد می گیرید که فقط به اندازه یک لوله جا می گیرد. این توری کباب را می توانید در هر اندازه ای بسازید. نمونه...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

راه اندازی استپر موتور با استفاده از آردوینو

کنترل استپر موتور با آردوینو و استفاده از IC دارلینگتون UL2003A

در این ساختنی قصد توضیح جنبه های متفاوتی از کنترل استپر موتور (Stepper Motor) توسط آردوینو …

۳ دیدگاه ها

  1. سلام. فایل کدهای مکعب LED سه بعدی پسورد داره پسوردش چیه؟

  2. سلام و وقت بخیر ، ماژول msgeq7 که در این پروژه استفاده شده را از کجا میتونم تهیه کنم ؟

پاسخ دهید