خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / یک تاس الکترونیکی با تراشه میکرو کنترلر Attiny84 بسازید

یک تاس الکترونیکی با تراشه میکرو کنترلر Attiny84 بسازید

در این ساختنی یاد می‌گیرید با تراشه اتمل Attiny84 یک تاس الکترونیکی بسازید. اگر اهل بازی با تاس باشید، قطعاً با تاس معمولی راحت‌تر خواهید بود. اما ساخت این تاس الکترونیکی برای طرفداران الکترونیک تجربه بسیار جالب و البته آموزنده‌ای است.

تراشه Attiny84 درست مثل آردوینو کار میکند با این تفاوت که چهارده پین دارد، حافظه کمتری دارد و برنامه‌نویس توکار ندارد. یکی از مزایای تراشه Attiny84 نسبت به برد آردوینو، این است که همه پین‌های روی بانک پین (A) قابل استفاده هستند. اگر بخواهید رجیستر پین‌ها مستقیماً مشخص کنید یا آنها را در زبان اسمبلی برنامه‌ریزی کنید، این ویژگی کارتان را ساده‌تر می‌کند. البته ما از این ویژگی تراشه Attiny84 استفاده نمی‌کنیم اما بهتر بود درباره‌اش کمی توضیح بدهیم.

تاس الکترونیکی بسازید
تاس الکترونیکی بسازید

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • برد مدار چاپی
 • سوکت آی سی ۱۴ پین
 • تراشه آی سی Attiny84
 • هفت عدد LED 5 میلیمتری
 • هفت عدد LED 5 میلیمتری
 • چهارده عدد مقاومت ۴۷۰-۵۶۰ اهمی
 • سیم هوک‌آپ (قرمز، مشکی، سبز و زرد)
 • جعبه فلزی
 • سوئیچ پوش باتن
 • سوئیچ اهرمی (تاگل سوئیچ)
 • دو عدد پیچ ماشینی ۲٫۵ سانتیمتری
 • دو عدد مهره نایلونی
 • دو عدد اسپیسر نایلونی ۱٫۲ سانتیمتری
 • مهره سیمی کوچک
 • هولدر باتری
 • سه عدد باتری AA

گام دوم : سوکت و سیم‌های متقاطع

دیاگرام سوکت و سیم های متقاطع

این دیاگرام پین‌اوت تراشه ATtiny84 است :

هر تاس از هفت LED تشکیل شده و از چهار پین دیجیتال استفاده می‌کند. پین‌ها به این شکل تنظیم می‌شوند :

سوکت آی سی را طوری نصب کنید که شکاف تنظیمش به سمت راست باشد. خط صورتی روی آی‌سی همان خط تنظیم آی‌سی است و باید بعد از نصب در سمت راست قرار بگیرد.

سیم‌های تقاطعی را هم همانطور که در تصویر می‌بینید، لحیم کنید.

گام سوم : LEDهای وسطی

دیاگرام اتصال LEDهای وسطی
دیاگرام اتصال LEDهای وسطی

ابتدا LED وسطی را دریل کنید. سپس LED سبز را طوری لحیم کنید که آند (سیم بلند) به F-15 و کاتد (سیم کوتاه) به E-15 وصل بشود. آند LED قرمز هم به F-25 و کاتدش به E-25 وصل می‌شود.

LEDها باید ۶ میلیمتر با لبه بالایی برد فاصله داشته باشند.

گام چهارم : مقاومت‌ها

دیاگرام مقاومت ها
دیاگرام مقاومت ها

همانطور که در دیاگرام بالا می‌بینید، مقاومت بالایی روی ریل اتصال به زمین و ردیف I و مقاومت پایینی روی ریل اتصال به زمین و ردیف C وصل می‌شود. از مقاومت‌های ۴/۱ واتی استفاده کنید تا بتوانید آنها را هفت سانتیمتر از هم فاصله بدهید.

برخلاف دیاگرام بالا، ما مقاومت‌ پایینی را روی ردیف B و مقاومت بالایی را روی ردیف J نصب کرده‌ایم. شما هم می‌توانید همین‌کار را بکنید.

گام پنجم : بقیه LEDها

دیاگرام سایر LEDها
دیاگرام سایر LEDها

بقیه LEDها را همانطور که در دیاگرام بالا می‌بینید، نصب کنید. LEDها را تا جایی که می‌شود صاف نگه دارید و طوری نصب‌شان کنید که ۶ میلیمتر با سطح برد فاصله داشته باشند. دقت داشته باشید که در این دیاگرام LED وسطی و سیم‌های متقاطع نشان داده نشده‌اند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با ورق فلزی بخاری کاردستی درست کنید

گام ششم :سیم کشی

سیم‌ها را مطابق دیاگرام بالا وصل کنید. سیم‌های مشکی و قرمز به سوئیچ روشن و خاموش وصل می‌شوند و هر کدام باید ۱۵٫۲ سانتیمتر باشند.

سیم مشکی و زرد به سوئیچ پوش باتن وصل می‌شوند و طول‌شان هم ۱۵٫۲ سانتیمتر است.

گام هفتم : سوراخ‌های روی جعبه را دریل کنید

سوراخ سمت راست جعبه ۵٫۷ سانتیمتر از بالا و ۵٫۶ سانتیمتر از سمت راست جعبه فاصله دارد. جای سوراخ ها را روی جعبه مشخص کنید، یک سوراخ کوچک وسط‌شان بزنید و سپس با مته یک میلیمتری سوراخ های اولیه را دریل کنید. سوراخ‌ها را با نهاتی دقت دریل کنید چون فاصله بسیار کمی از یکدیگر دارند.

قطر سوراخ LEDها ۵ میلیمتر و قطر سوراخ‌های نصب برد ۳ میلیمتر است.

یک سوراخ اولیه دریل کنید و سپس با مته ۶ میلیمتری بزرگش کنید. این سوراخ باید ۱۱ سانتیمتر از بالای جعبه فاصله داشته باشد و درست وسط عرض قرار بگیرد.

یک سوراخ اولیه دریل کنید و سپس با مته ۶ میلیمتری بزرگش کنید. این سوراخ باید ۳ سانتیمتر از سمت چپ پایین جعبه فاصله داشته باشد.

برای هر کدام از سوئیچ‌ها هم باید یک سوراخ ۱٫۲ سانتیمتری دریل کنید.بهتر است برای دریل کردن این سوراخ‌ها از مته‎‌های کوچک‌تر (۶ میلیمتری) استفاده کنید چون دریل کردن سوراخ‌های بزرگ روی جعبه فلزی کار سختی است. برای بزرگ کردن سوراخ‌ها از میله مخروطی (که در تصویر دوم می‌بینید) استفاده کنید.

گام هشتم : محیط برنامه نویسی ATtiny84 را تنظیم کنید

برای برنامه نویسی تراشه ATtiny84 باید نرم افزار Arduino IDE را روی کامپیوترتان نصب کنید. برای دانلود آخری ورژن این نرم افزار به این لینک مراجعه کنید.

سپس باید فایل‌های تعریف تراشه را از این لینک دانلود کنید. داخل این فایل زیپ یک دایرکتوری به نام attiny-master قرار دارد. داخل این دایرکتوری، دایرکتوری attiny قرار دارد که برای ساخت تاس الکترونیکی به آن نیاز داریم.

نرم افزار آردوینو، برنامه‌های مورد نیاز شما و موارد دیگری به نام اسکچ بوک را داخل دایرکتوری می‎‌نویسد.

دایرکتوری sketchbook را باز کنید و داخلش دنبال دایرکتوری hardware بگردید. اگر این دایرکتوری وجود ندارد، خودتان آن را بسازید. سپس دایرکتوری attiny را داخلی این دایرکتوری کپی کنید.

مطمئن شوید تراشه در نرم افزار Arduino IDE درست تعریف شده است. برای اینکار به منوی Tools و گزینه Board بروید. اینجا باید سه اینتری برای اجرای تراشه Attiny84 با یک، هشت و بیست مگاهرتز را ببینید. سه اینتری دیگر هم برای تراشه‌های Attiny85، Attiny45 و Attiny44 وجود دارند.

گام نهم : برنامه را آپلود کنید

برنامه تاس الکترونیکی را در نرم افزار Arduino IDE کپی کنید :

بعد از آپلود این کدها، باید آنها را روی تراشه Attin84 آپلود کنید. برای اینکار می‌توانید از برد آردوینو (مرحله دهم) یا برنامه نویس USBtinyISP (مرحله یازدهم) استفاده کنید.

گام دهم : آپلود برنامه با برد آردوینو

نرم افزار Arduino IDE را باز کنید و به این مسیر بروید : File=>Examples=>ArduinoISP.

از طریق مسیر Tools=>Board برد آردوینو را انتخاب کنید.

از طریق مسیر Tools=>Programmer گزینه AVRISP mkII را انتخاب کنید.

حالا دکمه Upload را بزنید (دومین دکمه فلش راست از سمت چپ).

تراشه Attiny84 را روی برد بورد قرار بدهید و سیم ها را مطابق دیاگرام زیر وصل کنید :

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه برش لیزری، منجنیق رومیزی بسازید

دوباره در نرم افزار مسیر Tools=>Board را دنبال کنید و گزینه (ATtiny84 (internal 1 MHz clock را انتخاب کنید.

از طریق مسیر Tools=>Programmer هم گزینه Arduino as ISP را فعال کنید.

هیچ دلیلی برای فعال کردن تراشه در بالاترین سرعت وجود ندارد و اینکار فقط باعث افزایش مصرف الکتریسته می‌شود. برای تغییر سرعت تراشه می‌توانید از گزینه Tools=>Burn Bootloader استفاده کنید.

حالا فقط باید کدهای مرحله قبل را در نرم افزار کپی کنید و دکمه آپلود را بزنید.

گام یازدهم : آپلود برنامه با USBtinyISP

در این مرحله یاد می‌گیرید برنامه تاس الکترونیکی را با برنامه نویس USBtinyISP روی برد آپلود کنید. برای اینکار ابتدا تراشه را طبق دیاگرام زیر روی برد بورد قرار بدهید :

نرم افزار Arduino IDE را باز کنید و از طریق منوی Tools، گزینه Board را انتخاب کنید. حالا روی (ATtiny84 (internal 1 MHz clock کلیک کنید.

دوباره به منوی Tools بروید و گزینه Programmer را انتخاب کنید. روی USBtinyISP کلیک کنید.

در این مرحله هم اگر بخواهید می‌توانید سرعت تراشه را کم کنید.

حالا فقط باید کدهای مرحله قبل را در نرم افزار کپی کنید و دکمه آپلود را بزنید.

گام دوازدهم : تاس الکترونیکی را آماده کنید

سیم مشکی برد و سیم مشکی پک باتری را به سوئیچ روشن و خاموش لحیم کنید. سیم‌های قرمز پک باتری و برد را هم بهم وصل کنید.

اسپیسرهای نایلونی را کمی سنباده بزنید تا اندازه‌شان یک میلیمتر کوچک‌تر بشود. سپس سوئیچ‌ را نصب کنید و از دو پیچ ماشینی، اسپسرهای و مهره‌های نایلونی برای نصب برد مدار استفاده کنید.

سوئیچ پوش باتن را وصل کنید و سیم‌های زرد و مشکی را به آن لحیم کنید. هولدر باتری را هم به کف جعبه بچسبانید. حالا فقط باید جعبه را مونتاژ کنید و با چند پیچ آن را ببندید.

تاس الکترونیکی آماده است و از این به بعد می‌توانید از آن در بازی‌هایتان استفاده کنید. اگر پیشنهادی برای بهبود این ساختنی دارید، آن را با ما و سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با تراشه Attiny84 تاس الکترونیکی بسازید
عنوان مطلب
با تراشه Attiny84 تاس الکترونیکی بسازید
توضیح کوتاه
یک تاس متفاوت و جالب بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف... ساخت پاوربانک روش های مختلفی دارد؛ می توانید پاوربانک را مخصوص موبایل یا مخصوص میکروکنترلر بسازید، از باتری هایی با ظرفیت های مختلف استفاده کنید یا مد...
آموزش ساخت : تاب کودک ایمن و ارزان بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک تاب کودک ایمن را یاد می گیرید که با وسایلی ساخته میشود که در هر خانه ای پیدا می شوند. این تاب برای بچه های یک تا سه ساله طرا...
دستور تهیه : سس کارامل خانگی درست کنید اگر اهل شیرینی پزی باشید، حتماً برای خرید سس کارامل خیلی هزینه می کنید. در این پست دستور تهیه سس کارامل خانگی را می خوانید تا بتوانید کمتر هزینه کنید ...
گردنبند چوبی شیک و منحصر به فرد بسازید اگر دنبال یک گردنبند متفاوت می‌گردید، احتمالاً این گردنبند چوبی نظرتان را جلب می‌کند. ساخت این گردنبند چوبی کار ساده‌ای نیست. به ویژه اگر تجربه نجاری ...
دستگاه پرتاب گلوله برفی بسازید و همیشه برنده برف بازی باشید!... یکی از بهترین بخش های ساختنی، بخش اسباب بازی و سرگرمی است. ساخت بازی توپ و هزارتو، دستگاه پرتاب بادکنک آبی، دستگاه پرتاب موشک کاغذی، اسکی بال و پازل ه...
عروسک خرسی مخصوص نوزاد بدوزید در این ساختنی آموزش ساخت یک عروسک خرسی را یاد می گیرید که برای نوزادان طراحی شده است. این عروسک کاملاً تخت است و به همین خاطر نوزاد خیلی راحت می تواند...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید