خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / واکر برقی ارزان و با کیفیت بسازید

واکر برقی ارزان و با کیفیت بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک واکر برقی را یاد می‌گیرید که راه رفتن را برای افراد ناتوان آسان‌تر می‌کند. استفاده از این واکر بسیار ساده است و کمترین فشار فیزیکی را به پاها وارد می‌کند. برای ساخت این واکر باید یک اسکوتر برقی داشته باشید اما با کمی تلاش می‌توانید سیستم الکتریکی را هم خودتان بسازید.

از این واکر موتور در دو حالت می‌توانید استفاده کنید : مثل واکرهای معمولی خودتان حرکتش بدهید یا روی پنل پایینی بایستید و موتور را روشن کنید. سرعت واکر هم قابل کنترل است و به همین خاطر استفاده ازش خطری ندارد. در گالری بالا تصاویر مراحل طراحی واکر برقی و مدل‌های سه بعدی قطعات بدنه واکر را ببینید. اگر بخواهید طراحی بدنه یا الکتریکی واکر را تغییر بدهید، این مدل‌ها کارتان را ساده‌تر می‌کنند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • واکر چهارپایه
 • موتور محوری تک‌چرخ و سیستم الکتریکی یک اسکوتر برقی
 • دو باتری اسیدی سربی 12 ولتی
 • براکت برای پایه‌های واکر
 • جعبه
 • چند تخته چوب
 • سه عدد چرخ برای پلتفرم چوبی
 • دو عدد لولا
 • چند عدد پیچ
 • دو عدد براکت عادی
 • بست کمری

برای تکمیل بدنه واکر برقی به برخی از مدل ها سه بعدی که در بالا دیدید، نیاز دارید. باید فایل stl قطعات را بسازید و آنها را پرینت کنید. البته می‌توانید از روش‌های ساخت دیگر هم استفاده کنید.

گام دوم : سیستم الکتریکی را جدا کنید

برای موتوری کردن واکر نیاز به یک سیستم الکتریکی نیاز دارید که می‌توانید آن را از یک اسکوتر برقی جدا کنید. البته خودتان هم می‌توانید این سیستم الکتریکی را بسازید اما در این صورت باید زمان بیشتری صرف ساخت واکر برقی کنید.

ابتدا اسکوتر را طوری باز کنید که به موتور و سیستم الکتریکی دسترسی کامل داشته باشید. حالا از همه قطعات سیستم الکتریکی عکس بگیرید. این مرحله خیلی مهم است چون سیستم را براساس اطلاعاتی که اینجا یادداشت می‌کنید، گردآوری خواهید کرد. در یادداشت‌هایتان نام همه قطعات، محل قرارگیری و نحوه اتصال‌شان را یادداشت کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش زبان پایتون (python):یک برنامه ساعت ساده برای ویندوز بنویسیم

سپس یک تست معیار از سیستم الکتریکی بگیرید. همه قطعات را درست سرجای قبلی‌ وصل کنید. بعد از انجام موفقیت آمیز تست، یک شماتیک از سیستم الکتریکی اسکوتر تهیه کنید. در مراحل بعد و وقتی بخواهید سیستم را به واکر اضافه کنید به این شماتیک نیاز دارید. شماتیکی که در تصاویر بالا می‎‌بینید مخصوص اسکوتری است که ما استفاده کرده‌ایم. شما باید شماتیک سیستم الکتریکی اسکوتر خودتان را تهیه کنید.

گام سوم : واکر

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید بدنه اصلی یک واکر آماده است. به همین خاطر خیلی مهم است که یک واکر استاندارد با اندازه مناسب بخرید که قابلیت تبدیل شدن به واکر برقی را داشته باشد.

بعد از انتخاب واکر مناسب، همه پایه‌ها را باز کنید و پایه‌های عقبی را با جلویی عوض کنید. با اینکار پایه‌های عقبی چرخ خواهند داشت و وقتی موتور روشن باشد براحتی حرکت می‌کنند و می‌چرخند.

حالا باید یک پلتفرم چوبی بلند برای پایه‌های واکر بسازید تا به فریم موتور وصل بشود. ابعاد و شکل این پلتفرم به طراحی واکرتان بستگی دارد اما می‎‌توانید از تصاویر بالا هم برای طراحی پلتفرم چوبی کمک بگیرید. بعد از ساخت پلتفرم چوبی، سوراخ‌های عبور پایه‌ها را دریل کنید و آن را فریم موتور پیچ کنید.

قطعاتی که داخل پایه‌های واکر قرار می‌گیرند را پرینت کنید. اندازه این قطعات باید طوری باشند که کاملاً به پایه‌ها بچسبند. برای نصب این قطعات از چکش استفاده کنید.

پایه‌های واکر را از سوراخ‌های روی پلتفرم چوبی رد کنید. قطعات پرینت شده‌ای که به داخل پایه‌ها وصل کردید را هم به پلتفرم چوبی پیچ کنید. به این ترتیب اتصال واکر و فریم موتور بیشتر می‌شود.

یک گیره و براکت هم برای پایه‌های واکر طراحی کنید و آنها را پرینت کنید. این دو قطعه برای بیشتر کردن مقاومت و محل اتکای پایه‌ها هستند. سپس آنها را به پلتفرم چوبی پیچ کنید.

در ساختنی بخوانید :  به کمک آردوینو یک زیلوفون بسازید

تمام قطعات واکر برقی که با پرینتر سه بعدی ساخته می‌شوند را می‌توانید با قطعات دیگر که کارکرد مشابه دارند، جایگزین کنید.

گام چهارم : پلتفرم چوبی

این واکر برقی نیاز به یک پلتفرم چوبی دارد که قابلیت تا شدن داشته باشد. با طراحی پلتفرم به این شکل می‌توانید پایه چوبی را تا کنید و از واکر بصورت عادی استفاده کنید.

برای ساخت پلتفرم، یک تکه چوب محکم ببرید. این تخته باید بقدری بزرگ باشد که داخل بدنه واکر جا بگیرد و برای هر دو پایتان هم جا داشته باشد.

بعد از بریدن تخته، سوراخ های لولاها را رویش دریل کنید. سوراخ‌های طرف دیگر لولاها را هم روی فریم چوبی موتور دریل کنید. پشت تخته چوبی هم سوراخ‌های لازم برای سه عدد چرخ را دریل کنید. دوتا از چرخ‌ها را روی گوشه‌های بالایی و یکی دیگر را وسط یک سوم پایینی تخته وصل می‌شوند.

وقتی همه سوراخ‌ها را دریل کردید، لولاها و چرخ‌ها را سرجایشان پیچ کنید.

گام پنجم : جعبه قطعات الکتریکی

برای نگه داشتن باتری، شارژر باتری و سایر قطعات سیستم الکتریکی واکر برقی نیاز به یک جعبه داریم. ما این جعبه را از تخته چندلا ساختیم اما می‌شود از جعبه‌های آماده هم استفاده کنید.

ابتدا اندازه پنج تخته مورد نیاز برای ساخت جعبه را مشخص کنید و آنها را ببرید. سپس آنها را بهم پیچ کنید و هرجا لازم بود برای تقویت اتصالات از چسب استفاده کنید.

جعبه آماده را به پلتفرم چوبی روی فریم موتور پیچ کنید. حالا می‌توانید باتری‌ها و سیستم الکتریکی را داخلش قرار بدهید. یک در کارتنی هم برای جعبه بسازید و با چسب آن را روی جعبه بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  همین حالا مسواک تان را به مسواک برقی تبدیل کنید!

گام ششم : داشبورد

داشبورد در واقع رابط کاربری واکر برقی است و کنترلش را ساده‌تر می‌کند. ابتدا لیست قطعات مورد نیاز برای ساخت داشبورد را تهیه کنید و بدنه داشبورد را هم با دستگاه برش لیزری ببرید.

سپس قطعات الکترونیکی را روی بدنه داشبورد قرار بدهید و آنها را به سیستم الکتریکی وصل کنید. سوراخ‌های براکت‌ها را دریل کنید و آنها را به واکر پیچ کنید.

گام هفتم : قاب پتانسیومتر

قاب پتانسیومتر را آماده کنید
قاب پتانسیومتر را آماده کنید

برای هدایت واکر برقی به سمت جلو باید به پتانسیومتر دسترسی داشته باشید. برای فراهم کردن این دسترسی، یک قاب برای پتانسیومتر می‌سازیم و آنها را به واکر وصل می‌کنیم. این قاب را می‌توانید با پرینتر سه بعدی یا ابزارهای دیگر بسازید.

ابتدا ابعاد پتانسیومتر را اندازه بگیرید. سپس یک مدل سه بعدی یک قاب را بکشید که روی دسته راست واکر قرار بگیرد. قاب را پرینت کنید و پتانسیومتر را داخلش قرار بدهید.

قاب را به دسته واکر پیچ کنید و سپس پتانسیومتر را به سیستم الکتریکی واکر وصل کنید.

گام هشتم : سیم کشی

سیم کشی را کامل کنید و یکبار تمام اتصالات را با سیم دیاگرام سیم کشی چک کنید. اگر لازم است سیم ها را کوته یا بلند کنید تا اتصالات به مرور زمان آسیب نبینند. سپس تمام سیم ها را با بست کمری به بدنه واکر سفت کنید تا سر راه نباشند.

واکر برقی را تست کنید

هنگام استفاده از واکر برقی باید برخی موارد را رعایت کنید اما اگر مراحل را درست انجام داده باشید، واکر بخوبی کار خواهد کرد. اگر از ساخت واکر برقی راضی هستید، می‌توانید با ساخت سیستم الکتریکی مخصوص آن را بهبود ببخشید.

منبع

خلاصه مطلب
واکر برقی ارزان و با کیفیت بسازید
عنوان مطلب
واکر برقی ارزان و با کیفیت بسازید
توضیح کوتاه
واکرهای معمولی را به واکر برقی تبدیل کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت:تی بگ هایی (Tea bag) به شکل قلب بسازید... اگر شما هم با دیدن تی بگ هایی با شکل های مختلف در اینترنت هوس کرده اید از آنها داشته باشید،این کاردستی زیبا را از دست ندهید. در ساختنی نحوه ساخت تی بگ...
آموزش ساخت : با کیبورد خراب مگنت رو یخچالی بسازید... بیشتر ما عادت داریم لیست خرید و کارهای روزانه را روی یخچال بچسبانیم تا فراموش مان نشود. در این ساختنی به شما می آموزیم که با کیبوردهای قدیمی یک نوع مگ...
به کمک آردوینو یک زیلوفون بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک زیلوفون را یاد می گیرید که به کمک آردوینو برخورد نت ها را تشخیص می دهد و یک خروجی MIDI تولید میکند. برد آردوینویی که برای ای...
رایحه دلخواه تان را به پودر بچه معمولی اضافه کنید... در روزهای گرم تابستان همه از پودر بچه استفاده می کنند. اگر از بوی پودر بچه خوشتان نمی آید، با ساختنی همراه باشید تا به شما یاد بدهیم چطور رایحه دلخواه...
با استفاده از آینه بین نهایت ساعت دیواری LED متفاوت بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت آینه بی نهایت را یاد گرفته اید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یک ساعت دیواری LED با طرح آینه بی نهایت بسازید. این س...
آموزش ساخت : گوشواره خمیری مینیون بسازید... ساخت زیور آلات با خمیر بسیار ساده و البته سرگرم کننده است. در این پست ساختنی طرز گوشواره خمیری یکی از شخصیت های کارتونی محبوب را یاد می گیرید : مینیون...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

یک دیدگاه

 1. ایییییییییییییییییییییییییییییییینه آفرین !

پاسخ دهید