خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / ساخت جاقلمی آهنربایی شیک و مقاوم با چوب‌های بلا استفاده

ساخت جاقلمی آهنربایی شیک و مقاوم با چوب‌های بلا استفاده

اگر می‌خواهید به کسی خودنویس یا خودکار هدیه بدهید، قبل از هر چیز باید یک جاقلمی شیک پیدا کنید. اگر چند ابزار نجاری داشته باشید، به کمک این ساختنی خودتان می‌توانید یک جاقلمی آهنربایی شیک و متفاوت بسازید. این جاقلمی آهنربایی برای دو خودکار طراحی شده اما می توانید اندازه و تعداد شیارهای داخلش را کمتر یا حتی بیشتر کنید.

اگر قصد دارید ساخت وسایل چوبی را شروع کنید، این جاقلمی آهنربایی شروع خوبی است. با این پروژه شکل دادن و ایجا شیار را یاد می‌گیرید که کاربرد زیادی در نجاری دارند. متاسفانه تصویری از مراحل ساخت جاقلمی نداریم اما ویدیو تمام مراحل ساخت را بخوبی نشان می‌دهد. پس ویدیوی آموزشی را با دقت ببینید.

برای ساخت جاقلمی آهنربایی لزوماً نباید از ابزاری که در ویدیو می‌بینید، استفاده کنید. بجای اره رومیزی می‌توانید از اره معمولی برای برش و از اسکنه برای ایجاد شیار استفاده کنید. البته ابزارهای برقی دقت و سرعت بیشتری دارند اما کار نشد ندارد!

گام اول : آموزش ویدیویی ساخت جاقلمی

گام دوم : جاقلمی آهنربایی بسازید

قبل از هر چیز باید چوب را انتخاب کنید. ابتدا چوب را در اندازه مناسب ببرید و سپس رویش را سنباده بکشید تا مطمئن شوید هر چهار طرفش صاف هستند.

بعد از اینکه یک بلوک چوبی کاملاً صاف و مستطیلی آماده کردید، باید آن را از نصف کنید. خط برش را روی یک سم بالایی بلوک چوبی بکشید و سپس چوب را ببرید. ما برای اینکار از اره رومیزی استفاده کردیم. اگر تیغه اره به اندازه کافی بلند نیست، باید برش را از هر دو طرف بزنید تا کامل بشود. بعد از برش، هر دو تکه چوب را سنباده یا سوهان بکشید تا رد اره کاملاً پاک بشود.

در ساختنی بخوانید :  بازتابنده نور مخصوص پروژکتور مادون قرمز بسازید

حالا باید گوشه های هر دو تکه چوب را گرد کنید. اینکار را می توانید با سنباده دستی یا برقی انجام بدهید. هرچه در این مرحله وقت بیشتری صرف کنید، جاقلمی شکیل‌تر می‎‌شود.

برای ایجاد شیارها روی تکه ای که ضخامت بیشتری دارد، می توانید از روتر یا اسکنه استفاده کنید. اگر از روتر استفاده می‌کنید، مته نوک گرد را بهش وصل کنید و با آن شیارها را ایجاد کنید. برای تنظیم جای شیارها هم باید یک فنس موقت روی روتر ایجاد کنید. بعد از بریدن شیار اول، چوب را بچرخانید و شیار دوم را کنارش ببرید. اگر بخواهید می‌توانید تعداد شیارها را به یکی کاهش بدهید.

ضخامت آهنرباهای نئودیمیمی را اندازه بگیرید. سپس روی دو سر چوب بالایی و پایینی یک سوراخ با اندازه مناسب دریل کنید. داخل سوراخ ها را کاملاً تمیز کنید و آهنرباها را داخل سوراخ ها بچسبانید. حواستان با قطبیت آهنرباها باشد. در ضمن آهنرباها باید کاملاً با چوب هم سطح باشند؛ در غیر اینصورت در جعبه درست بسته نخواهد شد.

سنباده کاری

جاقلمی آهنربایی تقریباً آماده است و فقط باید آن را خوب سنباده و روغن کاری کنید. ابتدا داخل و بیرون بدنه را خوب سنباده بزنید و سپس چند لایه روغن دانمارکی بهش بزنید. اگر بین لایه‌های روغن سنباده بکشید، جاقلمی خیلی شیک‌تر می‌شود.

جاقلمی آهنربایی آماده است

جاقلمی آهنربایی آماده است
جاقلمی آهنربایی آماده است

با صرف کمی وقت می‌توانید همین جاقلمی را با وسایل خیلی ساده‌تر هم بسازید. اگر اینکار را کردید، تصاویر محصول نهایی را با ساختنی به اشتراک بگذارید و بگویید از چه ابزاری استفاده کرده‌اید. شاید اینکار شما دیگران را هم تشویق کند دست بکار بشوند.

در ساختنی بخوانید :  با رزبری پای پرینترهای معمولی را به پرینتر وایرلس تبدیل کنید

منبع

خلاصه مطلب
روش ساخت جاقلمی آهنربایی با استفاده از تکه های چوب
عنوان مطلب
روش ساخت جاقلمی آهنربایی با استفاده از تکه های چوب
توضیح کوتاه
یک جاقلمی آهنربایی با استفاده از تکه های بلا استفاده چوب سازید
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با آردوینو تایمر آشپزخانه بسازید... اگر اهل آشپزی باشید، حتماً شما هم این تجربه را دارید : غذایتان را روی گاز گذاشته اید و سراغ کارهای دیگرتان رفته اید. مشغول کار هستید که یک دفعه بوی سو...
با چوب بستنی لامپ دیواری با طرح گل آفتاب گردان بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت قفسه دیواری و انگشتر چوبی با چوب بستنی را یاد گرفته اید. در این پست هم یاد می گیرید با چوب بستنی یک لامپ دیواری با طرح آفتا...
آموزش ساخت کویل تسلا ؛ یک کاردستی ارزان اما هیجان انگیز... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت کویل تسلا به دو روش مختلف را یاد گرفته اید؛ کویل تسلای GU-81 و یک کویل تسلای متوسط. ساخت هر دوی این کویل ها نیاز به مهارت ه...
آموزش ساخت : آینه تزیینی با طرح خورشید بسازید... آینه تزیینی را با وسایل مختلفی میتوان ساخت؛ از تکه های موزاییک گرفته تا شاخه های خشک درختان! در این ساختنی هم می خواهیم به شما یاد بدهیم چطور با این ش...
تابلوی چوبی سیاه و سفید با طرح لوگان بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک تابلوی چوبی بسازید و طرح دلخواه تان را روی آن بکشید. ما طرح سیاه و سفید لوگان را برای ساخت تابلوی چوبی انتخاب کردیم...
تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید... یکی از اصول طراحی دکوراسیون داخلی تنوع در اشکال هندسی موجود در فضای اتاق است. اگر اتاق شما هم پر از اشکال چند گوش شده، می توانید با اضافه کردن این تاب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید