خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / ساخت جاقلمی آهنربایی شیک و مقاوم با چوب‌های بلا استفاده

ساخت جاقلمی آهنربایی شیک و مقاوم با چوب‌های بلا استفاده

اگر می‌خواهید به کسی خودنویس یا خودکار هدیه بدهید، قبل از هر چیز باید یک جاقلمی شیک پیدا کنید. اگر چند ابزار نجاری داشته باشید، به کمک این ساختنی خودتان می‌توانید یک جاقلمی آهنربایی شیک و متفاوت بسازید. این جاقلمی آهنربایی برای دو خودکار طراحی شده اما می توانید اندازه و تعداد شیارهای داخلش را کمتر یا حتی بیشتر کنید.

اگر قصد دارید ساخت وسایل چوبی را شروع کنید، این جاقلمی آهنربایی شروع خوبی است. با این پروژه شکل دادن و ایجا شیار را یاد می‌گیرید که کاربرد زیادی در نجاری دارند. متاسفانه تصویری از مراحل ساخت جاقلمی نداریم اما ویدیو تمام مراحل ساخت را بخوبی نشان می‌دهد. پس ویدیوی آموزشی را با دقت ببینید.

برای ساخت جاقلمی آهنربایی لزوماً نباید از ابزاری که در ویدیو می‌بینید، استفاده کنید. بجای اره رومیزی می‌توانید از اره معمولی برای برش و از اسکنه برای ایجاد شیار استفاده کنید. البته ابزارهای برقی دقت و سرعت بیشتری دارند اما کار نشد ندارد!

گام اول : آموزش ویدیویی ساخت جاقلمی

گام دوم : جاقلمی آهنربایی بسازید

قبل از هر چیز باید چوب را انتخاب کنید. ابتدا چوب را در اندازه مناسب ببرید و سپس رویش را سنباده بکشید تا مطمئن شوید هر چهار طرفش صاف هستند.

بعد از اینکه یک بلوک چوبی کاملاً صاف و مستطیلی آماده کردید، باید آن را از نصف کنید. خط برش را روی یک سم بالایی بلوک چوبی بکشید و سپس چوب را ببرید. ما برای اینکار از اره رومیزی استفاده کردیم. اگر تیغه اره به اندازه کافی بلند نیست، باید برش را از هر دو طرف بزنید تا کامل بشود. بعد از برش، هر دو تکه چوب را سنباده یا سوهان بکشید تا رد اره کاملاً پاک بشود.

در ساختنی بخوانید :  میز لپ تاپ استاندارد بسازید و با کمر درد خداحافظی کنید

حالا باید گوشه های هر دو تکه چوب را گرد کنید. اینکار را می توانید با سنباده دستی یا برقی انجام بدهید. هرچه در این مرحله وقت بیشتری صرف کنید، جاقلمی شکیل‌تر می‎‌شود.

برای ایجاد شیارها روی تکه ای که ضخامت بیشتری دارد، می توانید از روتر یا اسکنه استفاده کنید. اگر از روتر استفاده می‌کنید، مته نوک گرد را بهش وصل کنید و با آن شیارها را ایجاد کنید. برای تنظیم جای شیارها هم باید یک فنس موقت روی روتر ایجاد کنید. بعد از بریدن شیار اول، چوب را بچرخانید و شیار دوم را کنارش ببرید. اگر بخواهید می‌توانید تعداد شیارها را به یکی کاهش بدهید.

ضخامت آهنرباهای نئودیمیمی را اندازه بگیرید. سپس روی دو سر چوب بالایی و پایینی یک سوراخ با اندازه مناسب دریل کنید. داخل سوراخ ها را کاملاً تمیز کنید و آهنرباها را داخل سوراخ ها بچسبانید. حواستان با قطبیت آهنرباها باشد. در ضمن آهنرباها باید کاملاً با چوب هم سطح باشند؛ در غیر اینصورت در جعبه درست بسته نخواهد شد.

سنباده کاری

جاقلمی آهنربایی تقریباً آماده است و فقط باید آن را خوب سنباده و روغن کاری کنید. ابتدا داخل و بیرون بدنه را خوب سنباده بزنید و سپس چند لایه روغن دانمارکی بهش بزنید. اگر بین لایه‌های روغن سنباده بکشید، جاقلمی خیلی شیک‌تر می‌شود.

جاقلمی آهنربایی آماده است

جاقلمی آهنربایی آماده است
جاقلمی آهنربایی آماده است

با صرف کمی وقت می‌توانید همین جاقلمی را با وسایل خیلی ساده‌تر هم بسازید. اگر اینکار را کردید، تصاویر محصول نهایی را با ساختنی به اشتراک بگذارید و بگویید از چه ابزاری استفاده کرده‌اید. شاید اینکار شما دیگران را هم تشویق کند دست بکار بشوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با آردوینو یک میز پذیرایی زیبا بسازید [Arduino]

منبع

خلاصه مطلب
روش ساخت جاقلمی آهنربایی با استفاده از تکه های چوب
عنوان مطلب
روش ساخت جاقلمی آهنربایی با استفاده از تکه های چوب
توضیح کوتاه
یک جاقلمی آهنربایی با استفاده از تکه های بلا استفاده چوب سازید
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

مدار الکترونیکی کنترل کننده و نشانگر سطح آب مخزن با امواج فراصوتی... قبلا ساختنی پروژه های متعددی برای نشان گر های سطح آب مخزن برای شما ارائه کرده بود. اما این آموزش ساخت مدار الکترونیکی به دلیل ویژگی های منحصر به فردش ...
تزیین هندزفری با پوکه فشنگ؛ ساده، شیک و منحصر به فرد!... اگر شما هم از ظاهر معمولی هندزفری تان خسته شده اید و نمی خواهید برای خرید هندزفری جدید هزینه کنید، بهترین راه تزیین هندزفری تان است. ساختنی استفاده از...
آموزش اضافه کردن تصویر پس زمینه به آکواریوم... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک تصویر پس زمینه به آکواریوم اضافه کنید. در این روش از نوار LED هم استفاده می کنیم تا زیبایی تصویر پس زمینه بیشتر بشو...
آموزش ساخت دستگاه فیدر یا غذاریز آکواریوم با برد آردوینو... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت آکواریوم و چراغ آکواریوم را یاد گرفته اید. در این ساختنی هم طرز ساخت دستگاه فیدر یا غذاریز آکواریوم را یاد می گیرید. این دس...
دستور تهیه : کیک سیب ساده و خوشمزه درست کنید... اگر طرفدار کیک های میوه ای با طعم دهنده های تند هستید، این کیک سیب ساده را امتحان کنید. به این خاطر می گوییم ساده که می توانید با صرف کمترین زمان و هز...
دستور تهیه : سوپ سیب زمینی درست کنید اگر اصلاً آشپزی بلد نیستید و بخاطر سرماخوردگی باید برای خودتان سوپ درست کنید، این دستور تهیه را دنبال کنید. در این ساختنی طرز تهیه سوپ سیب زمینی را یا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید