خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / کنترل سروو موتور با برد آردینو و پتانسیومتر در پروژه های مختلف

کنترل سروو موتور با برد آردینو و پتانسیومتر در پروژه های مختلف

سروو موتورها کاربرد زیادی در پروژه های الکترونیکی دارند. از ساخت ربات های مختلف گرفته تا ابزارهای کارگاهی و وسایلی که صرفاً جنبه تزیینی دارند. برای استفاده و کنترل سروو موتور راه های مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین روش ها ترکیب پتانسیومتر با برد آردوینو است. در این ساختنی نحوه کنترل سروو موتور با آردوینو و پتانسیومتر را یاد می گیرید. این روش را می توانید در هر پروژه ای که نیاز به سروو موتور دارد، بکار ببرید.

کنترل سروو موتور با یک روش ساده اما کارآمد
کنترل سروو موتور با یک روش ساده اما کارآمد

قبل از اینکه سراغ آموزش کنترل سروو موتور برویم، بهتر است درباره این روش اطلاعات بیشتری کسب کنید. در این روش، هر سروو موتور یک پتانسیومتر دارد که سیگنال های آنالوگ را به آردوینو می فرستند. کدهای آردوینو ورودی آنالوگ را به خروجی دیجیتال تبدیل می کنند و آن را به سروو موتورها می فرستند. به این ترتیب موتورها در جهت راست یا چپ (به مقدار مناسب) می چرخند.
پتانسیومترها از طریق لاین 5 ولتی آردوینو تغذیه می شوند. اما سروو موتورها باید منبع تغذیه جداگانه داشته باشند (مثل یک پک باتری).

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • سه عدد پتانسیومتر 10K
 • سه عدد سروو موتور
 • پک باتری AA چهارتایی
 • برد بورد
 • برد آردوینو Uno R3
 • کابل USB برای اتصال آردوینو به کامپیوتر
 • نرم افزار Arduino IDE
 • کابل جامپر نر به نر
 • سیم جامپر برای ایجاد اتصالات
 • پین هدر برای اتصال موتورها به برد بورد

گام دوم : برد بورد را آماده کنید

برد بورد را آماده کنید
برد بورد را آماده کنید

ریل برق بالا و پایین بیشتر برد بوردها به دو قسمت تقسیم می شود. اگر بورد شما هم اینطور است، با چهار تکه سیم کوچک روی شکاف ها پل بزنید تا جریان به خوبی در برد بورد پخش بشود.

گام سوم : اتصال پتانسیومتر – یک

نقشه پین های پتانسیومتر
نقشه پین های پتانسیومتر

پین اول پتانسیومتر (مشکی) پین اتصال به زمین است. پین دوم زرد رنگ و پین سیگنال است. پین سوم که قرمز است، پین جریان برق است.

گام چهارم : اتصال پتانسیومتر – دو

نحوه اتصال کابل های جامپر
نحوه اتصال کابل های جامپر

سه کابل نر به نر بردارید و آنها را طبق دیاگرام بالا از برد بورد رد کنید. کابل مشکی پتانسیومتر را به اتصال به زمین آردوینو وصل میکند. کابل قرمز هم برق آردوینو را به پتانسیومتر وصل میکند. کابل سیگنال زرد رنگ هم به آردوینو وصل خواهد شد.

در ساختنی بخوانید :  شما هم می توانید ربات بسازید؛ ربات توپی

گام پنجم : اتصال پتانسیومتر – سه

نحوه اتصال پتانسیومتر روی برد بورد
نحوه اتصال پتانسیومتر روی برد بورد

حالا می توانید پین های پتانسیومتر را داخل برد بورد فرو کنید. پین اول با کابل مشکی به ریل اتصال به زمین بالایی وصل میشود. پین سوم هم با کابل قرمز به ریل برق وصل میشود.

گام ششم : اتصال پتانسیومتر – چهار

هر سه پتانسیومتر را به برد بورد وصل کنید
هر سه پتانسیومتر را به برد بورد وصل کنید

این مراحل را برای دو پتانسیومتر دیگر هم تکرار کنید. حالا کابل های سیگنال هر سه پتانسیومتر برای اتصال به آردوینو آماده هستند.

گام هفتم : پتانسیومترها را به آردوینو وصل کنید

پتانسیومترها را به آردوینو وصل کنید
پتانسیومترها را به آردوینو وصل کنید

حالا باید کابل های سیگنال زرد را به برد آردوینو وصل کنید. اگر خوب به آردوینو نگاه کنید می توانید قسمتی که با برچسب Analog In مشخص شده را پیدا کنید. کابل ها به ترتیبی که در دیاگرام  بالا می بینید به پین های A0، A1 و A2 وصل می شوند.

پتانسیومترها برای کنترل سروو موتور آماده اند. پس سراغ خود موتورها می رویم.

گام هشتم : موتورها را به برد وصل کنید

فرایند اتصال هر سه سروو موتور به برد بورد هم یکسان است. به همین خاطر این مرحله را باید سه بار انجام بدهید.

رنگ کابل سروو موتورها همیشه یکسان نیست. به همین خاطر ابتدا رنگ های دیاگرام بالا را تعریف می کنیم :

 • مشکی سیم اتصال به زمین است (-)؛
 • قرمز سیم برق است (+)؛
 • زرد سیم سیگنال است (S).

ابتدا نوع هر سه سیم را مشخص کنید و سپس کارتان را ادامه بدهید. برای کنترل سروو موتور با این روش فقط نباید به رنگ های دیاگرام اعتماد کنید.

با دم باریک یک تکه پین هدر سه تایی ببرید و آنها را به کانکتور ماده سروو موتور وصل کنید. سروو را مطابق دیاگرام به برد بورد وصل کنید. وقتی اتصال سروو تمام شد، باید آن را به ریل برق پایینی هم وصل کنید. دو کابل جامپر نر به نر بردارید و آنها را مطابق دیاگرام داخل برد بورد قرار بدهید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: ژنراتور اضطراری در هنگام بروز بلایای طبیعی

این مرحله را دوبار دیگر تکرار کنید تا هر سه موتور برای اتصال به آردوینو آماده بشوند.

گام نهم : موتورها را به آردوینو وصل کنید

سروو موتورها را به آردوینو وصل کنید
سروو موتورها را به آردوینو وصل کنید

بعد از اتصال سروو موتورها به برد بورد، باید کابل های سیگنال را به آردوینو وصل کنید. برای اینکار به سه کابل جامپر نر به نر نیاز دارید. کابل ها را به برد بورد و پین های 9~، 10~ و 11~ آردوینو وصل کنید. این پین ها سمت راست آردینو (در دیاگرام ما) قرار دارند. سیگنال های دیجیتال سروو از این پین ها به سروو موتورها ارسال می شوند و نحوه چرخش را مشخص می کنند.

گام دهم : منبع تغذیه

در این مرحله باید پین 5 ولتی و اتصال به زمین آردوینو را به ریل بالایی که پتانسیومترها را تغذیه میکند، وصل کنید. سپس پک باتری را به ریل پایینی وصل می کنیم تا موتورها را تغذیه کنند.

این روش تغذیه یک ایراد بزرگ دارد؛ اتصال به زمین خالی آردوینو به اتصال به زمین خالی سروو وصل نمی شود که میتواند ایجاد مشکل کند. برای حل این مشکل، کابل USB را از آردوینو جدا کنید. مطمئن شوید باتری به برد بورد وصل نیست. دو کابل جامپر نر به نر را مطابق دیاگرام وصل کنید؛ یکی به پین 5 ولتی آردوینو و یکی به اتصال به زمین آردینو.

حالا یک کابل جامپر نر به نر دیگر بردارید و با آن اتصال به زمین ریل بالایی را به اتصال به زمین ریل پایینی وصل کنید (تحوه اتصال ردر سمت راست برد بورد مشخص است). اینکار اتصال به زمین آردوینو را به اتصال به زمین باتری (که بعداً اضافه می شود) را مرتبط میکند.

حالا می توانید پک باتری را به برد بورد اضافه کنید. اتصالات فیزیکی مورد نیاز برای کنترل سروو موتور کامل شد و می توانیم سراغ برنامه نویسی آردوینو برویم.

گام یازدهم : کدها را آپلود کنید

اگر تعداد موتورها یا نحوه اتصال پتانسیومترها و موتورها به آردوینو را تغییر داده اید، باید کدهای آردوینو را شخصی سازی کنید. برای یادآوری تکرار می کنیم که پتانسیومترها به پین های A0، A1 و A2 وصل شده اند. سروو موتورها هم به پین های 9~، 10~ و 11~ آردوینو وصل شده اند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت ربات با پرینتر سه بعدی و برد آردوینو

این کدها را از طریق نرم افزار Arduino IDE روی برد آردوینو آپلود کنید.

کنترل سروو موتور با پتانسیومتر را تست کنید

به همین راحتی می توانید از پتانسیومتر برای کنترل سروو موتور استفاده کنید. این روش تقریباً برای هر پروژه ای جواب می دهد و کنترل سروو را خیلی ساده تر میکند. کافی است پتانسیومترها را حرکت بدهید تا موتورها در جهت دلخواه تان حرکت کنند.

منبع

خلاصه مطلب
کنترل سروو موتور با برد آردینو و پتانسیومتر
عنوان مطلب
کنترل سروو موتور با برد آردینو و پتانسیومتر
توضیح کوتاه
یک روش ساده برای کنترل سروو موتور در پروژه های مختلف
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : برای اتاق نشیمن تاب چوبی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت تاب چوبی را یاد می گیرید که بخاطر ظاهر شیکی که دارد می توانید از آن در اتاق نشیمن استفاده کنید. این تاب چوبی ایمنی و دوام بالای...
شلف دیواری مثلثی شیک و جادار بسازید قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک شلف دیواری چند ضلعی و یک باکس دیواری منحنی را یاد گرفته اید. در این ساختنی سراغ یک شلف دیواری با طراحی متفاوت رفته ایم و ش...
قالب شیرینی با شکل و اندازه دلخواه تان بسازید... در این ساختنی طرز ساخت قالب شیرینی با قوطی نوشابه را یاد می گیرید. با این تکنیک ساده و مجانی می توانید قالب های شیرینی را در هر شکل و اندازه ای که می ...
با کمترین هزینه قفسه کتاب چوبی شیک و مدرن بسازید... اگر دنبال یک قفسه کتاب چوبی با ظاهر شیک و متفاوت می گردید، فروشگاه ها و مراکز خرید را فراموش کنید و خودتان دست بکار شوید. در این ساختنی طرز ساخت یک قف...
دستور تهیه : سس کارولینا مخصوص کباب درست کنید... وقتی می خواهید کباب درست کنید، انتخاب یک سس مناسب به اندازه درست کردن خود کباب اهمیت دارد. در این ساختنی قصد داریم دستور تهیه یک سس مخصوص و البته متفا...
مترونوم بسازید و مهارت نوازندگی تان را تقویت کنید... اگر به تازگی یک ساز خریده اید یا ساخته اید و هنوز نتوانسته اید به زمان بندی درست برسید، مترونوم چیزی است که میتواند به شما کمک زیادی بکند. مترونوم دست...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

سیستم روشنایی هوشمند با قابلیت نصب روی وسایل مختلف بسازید

حتماً برای شما هم پیش آمده که به رختخواب رفته و خاموش کردن لامپ ها …

پاسخ دهید