خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / کنترل سروو موتور با برد آردینو و پتانسیومتر در پروژه های مختلف

کنترل سروو موتور با برد آردینو و پتانسیومتر در پروژه های مختلف

سروو موتورها کاربرد زیادی در پروژه‌های الکترونیکی دارند. از ساخت ربات‌های مختلف گرفته تا ابزارهای کارگاهی و وسایلی که صرفاً جنبه تزیینی دارند. برای استفاده و کنترل سروو موتور راه‌های مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین روش‌ها ترکیب پتانسیومتر با برد آردوینو است. در این ساختنی نحوه کنترل سروو موتور با آردوینو و پتانسیومتر را یاد می‌گیرید. این روش را می‌توانید در هر پروژه ای که نیاز به سروو موتور دارد، بکار ببرید.

کنترل سروو موتور با یک روش ساده اما کارآمد
کنترل سروو موتور با یک روش ساده اما کارآمد

قبل از اینکه سراغ آموزش کنترل سروو موتور برویم، بهتر است درباره این روش اطلاعات بیشتری کسب کنید. در این روش، هر سروو موتور یک پتانسیومتر دارد که سیگنال‌های آنالوگ را به آردوینو می‌فرستند. کدهای آردوینو ورودی آنالوگ را به خروجی دیجیتال تبدیل می‌کنند و آن را به سروو موتورها می‌فرستند. به این ترتیب موتورها در جهت راست یا چپ (به مقدار مناسب) می‌چرخند.
پتانسیومترها از طریق لاین 5 ولتی آردوینو تغذیه می‌شوند. اما سروو موتورها باید منبع تغذیه جداگانه داشته باشند (مثل یک پک باتری).

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • سه عدد پتانسیومتر 10K
 • سه عدد سروو موتور
 • پک باتری AA چهارتایی
 • برد بورد
 • برد آردوینو Uno R3
 • کابل USB برای اتصال آردوینو به کامپیوتر
 • نرم افزار Arduino IDE
 • کابل جامپر نر به نر
 • سیم جامپر برای ایجاد اتصالات
 • پین هدر برای اتصال موتورها به برد بورد

گام دوم : برد بورد را آماده کنید

برد بورد را آماده کنید
برد بورد را آماده کنید

ریل برق بالا و پایین بیشتر برد بوردها به دو قسمت تقسیم می‌شود. اگر بورد شما هم اینطور است، با چهار تکه سیم کوچک روی شکاف‌ها پل بزنید تا جریان به خوبی در برد بورد پخش بشود.

گام سوم : اتصال پتانسیومتر – یک

نقشه پین‌های پتانسیومتر
نقشه پین‌های پتانسیومتر

پین اول پتانسیومتر (مشکی) پین اتصال به زمین است. پین دوم زرد رنگ و پین سیگنال است. پین سوم که قرمز است، پین جریان برق است.

گام چهارم : اتصال پتانسیومتر – دو

نحوه اتصال کابل‌های جامپر
نحوه اتصال کابل‌های جامپر

سه کابل نر به نر بردارید و آنها را طبق دیاگرام بالا از برد بورد رد کنید. کابل مشکی پتانسیومتر را به اتصال به زمین آردوینو وصل میکند. کابل قرمز هم برق آردوینو را به پتانسیومتر وصل میکند. کابل سیگنال زرد رنگ هم به آردوینو وصل خواهد شد.

گام پنجم : اتصال پتانسیومتر – سه

نحوه اتصال پتانسیومتر روی برد بورد
نحوه اتصال پتانسیومتر روی برد بورد

حالا می‌توانید پین‌های پتانسیومتر را داخل برد بورد فرو کنید. پین اول با کابل مشکی به ریل اتصال به زمین بالایی وصل میشود. پین سوم هم با کابل قرمز به ریل برق وصل میشود.

گام ششم : اتصال پتانسیومتر – چهار

هر سه پتانسیومتر را به برد بورد وصل کنید
هر سه پتانسیومتر را به برد بورد وصل کنید

این مراحل را برای دو پتانسیومتر دیگر هم تکرار کنید. حالا کابل‌های سیگنال هر سه پتانسیومتر برای اتصال به آردوینو آماده هستند.

گام هفتم : پتانسیومترها را به آردوینو وصل کنید

پتانسیومترها را به آردوینو وصل کنید
پتانسیومترها را به آردوینو وصل کنید

حالا باید کابل‌های سیگنال زرد را به برد آردوینو وصل کنید. اگر خوب به آردوینو نگاه کنید می‌توانید قسمتی که با برچسب Analog In مشخص شده را پیدا کنید. کابل‌ها به ترتیبی که در دیاگرام  بالا می‌بینید به پین‌های A0، A1 و A2 وصل می‌شوند.

پتانسیومترها برای کنترل سروو موتور آماده اند. پس سراغ خود موتورها می‌رویم.

گام هشتم : موتورها را به برد وصل کنید

فرایند اتصال هر سه سروو موتور به برد بورد هم یکسان است. به همین خاطر این مرحله را باید سه بار انجام بدهید.

رنگ کابل سروو موتورها همیشه یکسان نیست. به همین خاطر ابتدا رنگ‌های دیاگرام بالا را تعریف می‌کنیم :

 • مشکی سیم اتصال به زمین است (-)؛
 • قرمز سیم برق است (+)؛
 • زرد سیم سیگنال است (S).

ابتدا نوع هر سه سیم را مشخص کنید و سپس کارتان را ادامه بدهید. برای کنترل سروو موتور با این روش فقط نباید به رنگ‌های دیاگرام اعتماد کنید.

با دم باریک یک تکه پین هدر سه تایی ببرید و آنها را به کانکتور ماده سروو موتور وصل کنید. سروو را مطابق دیاگرام به برد بورد وصل کنید. وقتی اتصال سروو تمام شد، باید آن را به ریل برق پایینی هم وصل کنید. دو کابل جامپر نر به نر بردارید و آنها را مطابق دیاگرام داخل برد بورد قرار بدهید.

این مرحله را دوبار دیگر تکرار کنید تا هر سه موتور برای اتصال به آردوینو آماده بشوند.

گام نهم : موتورها را به آردوینو وصل کنید

سروو موتورها را به آردوینو وصل کنید
سروو موتورها را به آردوینو وصل کنید

بعد از اتصال سروو موتورها به برد بورد، باید کابل‌های سیگنال را به آردوینو وصل کنید. برای اینکار به سه کابل جامپر نر به نر نیاز دارید. کابل‌ها را به برد بورد و پین‌های 9~، 10~ و 11~ آردوینو وصل کنید. این پین‌ها سمت راست آردینو (در دیاگرام ما) قرار دارند. سیگنال‌های دیجیتال سروو از این پین‌ها به سروو موتورها ارسال می‌شوند و نحوه چرخش را مشخص می‌کنند.

گام دهم : منبع تغذیه

در این مرحله باید پین 5 ولتی و اتصال به زمین آردوینو را به ریل بالایی که پتانسیومترها را تغذیه میکند، وصل کنید. سپس پک باتری را به ریل پایینی وصل می‌کنیم تا موتورها را تغذیه کنند.

این روش تغذیه یک ایراد بزرگ دارد؛ اتصال به زمین خالی آردوینو به اتصال به زمین خالی سروو وصل نمی‌شود که میتواند ایجاد مشکل کند. برای حل این مشکل، کابل USB را از آردوینو جدا کنید. مطمئن شوید باتری به برد بورد وصل نیست. دو کابل جامپر نر به نر را مطابق دیاگرام وصل کنید؛ یکی به پین 5 ولتی آردوینو و یکی به اتصال به زمین آردینو.

حالا یک کابل جامپر نر به نر دیگر بردارید و با آن اتصال به زمین ریل بالایی را به اتصال به زمین ریل پایینی وصل کنید (تحوه اتصال ردر سمت راست برد بورد مشخص است). اینکار اتصال به زمین آردوینو را به اتصال به زمین باتری (که بعداً اضافه می‌شود) را مرتبط میکند.

حالا می‌توانید پک باتری را به برد بورد اضافه کنید. اتصالات فیزیکی مورد نیاز برای کنترل سروو موتور کامل شد و می‌توانیم سراغ برنامه نویسی آردوینو برویم.

گام یازدهم : کدها را آپلود کنید

اگر تعداد موتورها یا نحوه اتصال پتانسیومترها و موتورها به آردوینو را تغییر داده اید، باید کدهای آردوینو را شخصی سازی کنید. برای یادآوری تکرار می‌کنیم که پتانسیومترها به پین‌های A0، A1 و A2 وصل شده اند. سروو موتورها هم به پین‌های 9~، 10~ و 11~ آردوینو وصل شده اند.

این کدها را از طریق نرم افزار Arduino IDE روی برد آردوینو آپلود کنید.

کنترل سروو موتور با پتانسیومتر را تست کنید

به همین راحتی می‌توانید از پتانسیومتر برای کنترل سروو موتور استفاده کنید. این روش تقریباً برای هر پروژه ای جواب می‌دهد و کنترل سروو را خیلی ساده تر میکند. کافی است پتانسیومترها را حرکت بدهید تا موتورها در جهت دلخواه تان حرکت کنند.

منبع

خلاصه مطلب
کنترل سروو موتور با برد آردینو و پتانسیومتر
عنوان مطلب
کنترل سروو موتور با برد آردینو و پتانسیومتر
توضیح کوتاه
یک روش ساده برای کنترل سروو موتور در پروژه‌های مختلف
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت استند رومیزی شیشه ای و چراغ‌دار... در این ساختنی طرز ساخت یک استند رومیزی را یاد می گیرید که می توانید لوگو، اسم یا طرح دلخواه تان را رویش حک کنید. این استند رومیزی از چوب و پلکسی گلس س...
آموزش ساخت : با گوشی قدیمی تان پک باتری درست کنید... بعد از اینکه گوشی های هوشمند وارد بازار شدند، بازار گوشی های غیر هوشمند و قدیمی حسابی کساد شد. به همین خاطر بیشتر این گوشی ها بدون استفاده مانده اند. ...
آموزش ساخت : با تکه های چوب دیوارپوش چوبی درست کنید... دیوارپوش چوبی یکی از ابزارهای جدید و مدرن برای تزیین خانه است. استفاده از این نوع دیوارپوش ظاهر و حال و هوای دکوراسیون و حال و هوای اتاق را به کلی تغی...
آموزش ساخت: یک میز زیبا و کم هزینه بسازید... با ساختنی همراه باشید و نحوه ساخت این میز زیبا را بیاموزید اگر به نجاری و کار با چوب علاقه دارید، این ساختنی برایتان جالب خواهد بود. در این پست نحوه...
آموزش ساخت زیورآلات رزینی با گیاه های خشک... اگر سلیقه طبیعی دارید و هر چیزی را با دیزاین طبیعی می پسندید، زیورآلات رزینی بهترین انتخاب برای شماست. با استفاده از رزین می توانید هر گیاه یا گل خشک ...
با در بطری و LED یک چراغ قوه کوچک بسازید حتماً از عنوان ای کاردستی متوجه شده اید که قرار نیست یک چراغ قوه مثل تصویری که معمولاً از چراغ قوه های کوچک دارید، بسازیم. چراغ قوه ای که داخل در یک ب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید