خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / ساخت زیرلیوانی شیک و با دوام با چوب و رزین

ساخت زیرلیوانی شیک و با دوام با چوب و رزین

در این ساختنی طرز ساخت زیرلیوانی‌های چوبی را یاد می‌گیرید که با داخل شان با در بطری پر می‌شود. بدنه این زیرلیوانی‌ها از چوبی است و فضای خالی بین درهای نوشابه هم با رزین پر میشود. این زیرلیوانی‌ها را می‌توانید برای تزیین میز قهوه خوری بسازید. اگر صاحب کافه یا رستوران هستید هم می‌توانید یک سری از این زیرلیوانی‌ها بسازید.

بجای در نوشابه می‌توانید از هر چیز تزیینی دیگری برای ساخت زیرلیوانی استفاده کنید. صدف، سنگ‌های تزیینی، پروانه خشک شده، گل خشک و … همگی انتخاب‌هایی هستند که می‌توانند زیرلیوانی را زیباتر کنند.

وسایل مورد نیاز برای ساخت زیرلیوانی

  • چوب به ضخامت 2 سانتیمتری
  • روتر یا اسکنه
  • کاغذ سنباده
  • روغن جلا
  • رزین
  • چسب بسته بندی
  • در نوشابه یا وسایل تزیینی دیگر برای پر کردن داخل زیرلیوانی

گام اول : چوب را آماده کنید

ابعاد زیرلیوانی‌ها کاملاً سلیقه ای است اما فقط از چوب‌هایی با ضخامت یک سانتیمتر استفاده کنید. این ضخامت نه خیلی زیاد است که کارتان را بیشتر کند و آنقدر کم است که در نوشابه از سطحش بیرون بزند. ابعاد پیشنهادی مان هم برای ساخت زیرلیوانی 10.5 در 10.5 سانتیمتر است که هم در نوشابه براحتی داخلش جا می‌شود و هم امکان ایجاد حاشیه مناسب را میدهد.

بعد از اینکه چوب‌ها را در اندازه مناسب بریدید، باید وسط شان را خالی کنید. برای اینکار می‌توانید از ابزارهای حرفه ای مثل روتر یا ابزارهای دستی مثل اسکنه، دریل و سنباده استفاده کنید. ضخامت حفره ای هم که روی چوب ایجاد می‌کنید باید 1.2 سانتیمتر باشد.

برای مشخص کردن محدوده ای که می‌خواهید خالی کنید، ابتدا یک مربع با اندازه دلخواه روی چوب بکشید. سپس عمق 1.2 سانتیمتری را روی دیواره‌های بیرونی چوب علامت بزنید. اگر از روتر یا دریل برای خالی کردن چوب استفاده می‌کنید، این علامت را روی مته هم بزنید. سپس به آرامی‌خالی کردن داخل محدوده ای که علامت زده اید را شروع کنید.

اگر از ابزارهای دستی مثل اسکنه استفاده می‌کنید، باید وقت و دقت بیشتری صرف کنید. در نهایت هم داخل و لبه‌های حفره را کاملاً با سنباده تمیز کنید.

گام دوم : درهای نوشابه را اضافه کنید

چه چیزی را برای تزیین داخل زیرلیوانی انتخاب کرده اید؟ تنها چیزی که انتخاب تان را محدود میکند، اندازه است. اندازه باید طوری باشد که قطعات تزیینی از سطح حفره بیرون نزند. بعد از انتخاب قطعات تزیینی، جایشان را داخل زیرلیوانی مشخص کنید.

بعد از مشخص شدن طرح نهایی زیرلیوانی، باید بدنه چوبی را با روغن جلا بپوشانید. این مرحله از ساخت زیرلیوانی خیلی مهم است چون اگر درست انجام نشود زیر رزین حباب شکل می‌گیرد. نوع روغن یا اسپری جلایی که استفاده می‌کنید خیلی مهم نیست ولی باید دست کم سه یا چهار لایه از آن به چوب بزنید. اگر بین لایه‌ها را سنباده بکشید، ظاهر زیرلیوانی شیک تر میشود.

گام سوم : رزین را اضافه کنید

قبل از ریختن رزین داخل حفره، لبه‌های زیرلیوانی را با یک یا دو لایه چسب بسته بندی بپوشانید. اینکار اجازه می‌دهد بعد از خشک شدن رزین، رزین‌های اضافی را براحتی بکنید. سپس رزین را روی یک تکه چوب بگذارید تا کمی‌از سطح کارتان بالاتر بیاید. قبل از اینکه ریختن رزین را شروع کنید، مطمئن شوید زیرلیوانی کاملاً صاف است تا سطح رویی زیرلیوانی هم صاف بشود.

رزین را طبق راهنمای روی بسته بندی آماده کنید و آن را داخل حفره وسط چوب بریزید. مقدار رزین باید آتقدر باشد که به درهای نوشابه برسد اما رویشان را کاملاً نگیرد. سپس درهای نوشابه را داخل حفره بچینید و اجازه بدهید این لایه رزین خشک بشود. بعد از شکل گرفتن لایه اول رزین، فضای باقیمانده حفره را هم با رزین پر کنید و اجازه بدهید خشک بشود. رزین خود بخود صاف میشود و اگر از لبه‌ها بیرون بریزد، می‌توانید بعداً آن را تمیز کنید.

حالا فقط باید یک جعبه روی زیرلیوانی‌ها بگذارید تا در حین خشک شدن رزین، گرد و خاک رویش نشیند. در این مرحله از ساخت زیرلیوانی فقط باید منتظر بمانید و به هیچ وجه زیرلیوانی را جابجا نکنید تا رزین صاف بماند.

زیرلیوانی آماده است

با در نوشابه زیرلیوانی بسازید
با در نوشابه زیرلیوانی بسازید

همانطور که گفتیم می‌توانید از هر چیز تزیینی دیگری برای پر کردن داخل زیرلیوانی‌ها استفاده کنید. عکس‌ها و پوسترهایی که دوست دارید، نقاشی‌هایی که بچه‌هایتان کشیده اند یا حشرات خشک شده! خودتان را محدود نکنید و سعی کنید زیرلیوانی متفاوتی بسازید.

منبع

خلاصه مطلب
ساخت زیرلیوانی شیک و با دوام با چوب و رزین
عنوان مطلب
ساخت زیرلیوانی شیک و با دوام با چوب و رزین
توضیح کوتاه
یک زیرلیوانی با وسایل تزیینی دلخواه تان بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت: سازه حامل کامپیوتری متن باز Slidee... در این ساختنی نحوه ساخت یک حامل را برای شما آماده کرده ایم. با استفاده از حامل ها Slidee و نمونه های مشابه آن می توانید دوربین، قطعات کوچک سازه های مخ...
مدار نمایشگر ضربان قلب با قابلیت ارسال هشدار پیامکی بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با میکروکنترلر ۸۰۵۱ و ماژول GSM یک مدار نشانگر ضربان قلب بسازید. این مدار ضربان قلب را از نوک انگشتان اندازه گیری می ک...
به منبع تغذیه آنالوگ نمایشگر دیجیتال اضافه کنید و دقت آن را بیشتر کنید... اگر از منبع تغذیه آنالوگ استفاده کرده باشید، حتماً می دانید که بعد از چند سال دقت نمایشگرهای آنالوگ آن کمتر می شود. اگر اخیراً این مشکل را دارید، به ج...
آموزش ساخت : کیف اداری چرم بدوزید در این ساختنی یک آموزش چرم دوزی دیگر برایتان آماده کرده ایم. یک کیف اداری چرم که دوخت آن برخلاف ظاهرش خیلی سخت نیست و فقط به کمی دقت و چند ابزار مناسب...
با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی وایرلس بسازید... در این ساختنی طرز ساخت چراغ رومیزی وایرلس با طراحی شیک و مدرن را یاد می گیرید. منبع تغذیه این چراغ رومیزی یک باتری است که به صورت وایرلس شارژ می شود و...
دستور تهیه : سس گوجه خانگی درست کنید حتماً در یخچال شما هم سس گوجه پیدا میشود اما سس گوجه خانگی یک چیز دیگر است. مزیت سس گوجه خانگی این است که از سلامت و کیفیت آن مطمئن هستید و می توانید ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید