خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / ساخت زیرلیوانی شیک و با دوام با چوب و رزین

ساخت زیرلیوانی شیک و با دوام با چوب و رزین

در این ساختنی طرز ساخت زیرلیوانی های چوبی را یاد می گیرید که با داخل شان با در بطری پر می شود. بدنه این زیرلیوانی ها از چوبی است و فضای خالی بین درهای نوشابه هم با رزین پر میشود. این زیرلیوانی ها را می توانید برای تزیین میز قهوه خوری بسازید. اگر صاحب کافه یا رستوران هستید هم می توانید یک سری از این زیرلیوانی ها بسازید.

بجای در نوشابه می توانید از هر چیز تزیینی دیگری برای ساخت زیرلیوانی استفاده کنید. صدف، سنگ های تزیینی، پروانه خشک شده، گل خشک و … همگی انتخاب هایی هستند که می توانند زیرلیوانی را زیباتر کنند.

وسایل مورد نیاز برای ساخت زیرلیوانی

  • چوب به ضخامت 2 سانتیمتری
  • روتر یا اسکنه
  • کاغذ سنباده
  • روغن جلا
  • رزین
  • چسب بسته بندی
  • در نوشابه یا وسایل تزیینی دیگر برای پر کردن داخل زیرلیوانی

گام اول : چوب را آماده کنید

ابعاد زیرلیوانی ها کاملاً سلیقه ای است اما فقط از چوب هایی با ضخامت یک سانتیمتر استفاده کنید. این ضخامت نه خیلی زیاد است که کارتان را بیشتر کند و آنقدر کم است که در نوشابه از سطحش بیرون بزند. ابعاد پیشنهادی مان هم برای ساخت زیرلیوانی 10.5 در 10.5 سانتیمتر است که هم در نوشابه براحتی داخلش جا می شود و هم امکان ایجاد حاشیه مناسب را میدهد.

بعد از اینکه چوب ها را در اندازه مناسب بریدید، باید وسط شان را خالی کنید. برای اینکار می توانید از ابزارهای حرفه ای مثل روتر یا ابزارهای دستی مثل اسکنه، دریل و سنباده استفاده کنید. ضخامت حفره ای هم که روی چوب ایجاد می کنید باید 1.2 سانتیمتر باشد.

در ساختنی بخوانید :  ساعت دیجیتالی مخصوص کلاس درس بسازید [Arduino]

برای مشخص کردن محدوده ای که می خواهید خالی کنید، ابتدا یک مربع با اندازه دلخواه روی چوب بکشید. سپس عمق 1.2 سانتیمتری را روی دیواره های بیرونی چوب علامت بزنید. اگر از روتر یا دریل برای خالی کردن چوب استفاده می کنید، این علامت را روی مته هم بزنید. سپس به آرامی خالی کردن داخل محدوده ای که علامت زده اید را شروع کنید.

اگر از ابزارهای دستی مثل اسکنه استفاده می کنید، باید وقت و دقت بیشتری صرف کنید. در نهایت هم داخل و لبه های حفره را کاملاً با سنباده تمیز کنید.

گام دوم : درهای نوشابه را اضافه کنید

چه چیزی را برای تزیین داخل زیرلیوانی انتخاب کرده اید؟ تنها چیزی که انتخاب تان را محدود میکند، اندازه است. اندازه باید طوری باشد که قطعات تزیینی از سطح حفره بیرون نزند. بعد از انتخاب قطعات تزیینی، جایشان را داخل زیرلیوانی مشخص کنید.

بعد از مشخص شدن طرح نهایی زیرلیوانی، باید بدنه چوبی را با روغن جلا بپوشانید. این مرحله از ساخت زیرلیوانی خیلی مهم است چون اگر درست انجام نشود زیر رزین حباب شکل می گیرد. نوع روغن یا اسپری جلایی که استفاده می کنید خیلی مهم نیست ولی باید دست کم سه یا چهار لایه از آن به چوب بزنید. اگر بین لایه ها را سنباده بکشید، ظاهر زیرلیوانی شیک تر میشود.

گام سوم : رزین را اضافه کنید

قبل از ریختن رزین داخل حفره، لبه های زیرلیوانی را با یک یا دو لایه چسب بسته بندی بپوشانید. اینکار اجازه می دهد بعد از خشک شدن رزین، رزین های اضافی را براحتی بکنید. سپس رزین را روی یک تکه چوب بگذارید تا کمی از سطح کارتان بالاتر بیاید. قبل از اینکه ریختن رزین را شروع کنید، مطمئن شوید زیرلیوانی کاملاً صاف است تا سطح رویی زیرلیوانی هم صاف بشود.

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

رزین را طبق راهنمای روی بسته بندی آماده کنید و آن را داخل حفره وسط چوب بریزید. مقدار رزین باید آتقدر باشد که به درهای نوشابه برسد اما رویشان را کاملاً نگیرد. سپس درهای نوشابه را داخل حفره بچینید و اجازه بدهید این لایه رزین خشک بشود. بعد از شکل گرفتن لایه اول رزین، فضای باقیمانده حفره را هم با رزین پر کنید و اجازه بدهید خشک بشود. رزین خود بخود صاف میشود و اگر از لبه ها بیرون بریزد، می توانید بعداً آن را تمیز کنید.

حالا فقط باید یک جعبه روی زیرلیوانی ها بگذارید تا در حین خشک شدن رزین، گرد و خاک رویش نشیند. در این مرحله از ساخت زیرلیوانی فقط باید منتظر بمانید و به هیچ وجه زیرلیوانی را جابجا نکنید تا رزین صاف بماند.

زیرلیوانی آماده است

با در نوشابه زیرلیوانی بسازید
با در نوشابه زیرلیوانی بسازید

همانطور که گفتیم می توانید از هر چیز تزیینی دیگری برای پر کردن داخل زیرلیوانی ها استفاده کنید. عکس ها و پوسترهایی که دوست دارید، نقاشی هایی که بچه هایتان کشیده اند یا حشرات خشک شده! خودتان را محدود نکنید و سعی کنید زیرلیوانی متفاوتی بسازید.

منبع

خلاصه مطلب
ساخت زیرلیوانی شیک و با دوام با چوب و رزین
عنوان مطلب
ساخت زیرلیوانی شیک و با دوام با چوب و رزین
توضیح کوتاه
یک زیرلیوانی با وسایل تزیینی دلخواه تان بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ساخت چوب از کاغذ ؛ چطور دوباره کاغذ را به چوب تبدیل کنیم؟... در این ساختنی به شما یاد می دهیم از کاغذهای باطله چوب بسازید و از آن چوب برای ساخت کاردستی و وسایل کاربردی استفاده کنید. ساخت چوب از کاغذ بسیار ساده ا...
آموزش ساخت : کابینت دیواری شیک و جادار بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک کابینت دیواری را یاد می گیرید که بخاطر ظاهر آنتیک و شیکش تقریباً در همه جای خانه قابل استفاده است؛ از نشیمن تا آشپزخانه و ات...
پازل توپ و طناب ؛ یک ایده عالی برای عیدی دادن به بچه ها... عیدی دادن از آن رسم های ایرانی است که همه طرفدارش هستند و از دیرباز میان ایرانیان و همه فارسی زبانان رواج داشته است. اگر دنبال عیدی های جذاب تری نسبت ...
کنترلر شارژ خورشیدی اتوماتیک بسازید در ساختنی طرز ساخت انواع شارژر خورشیدی را یاد گرفته اید. اما بیشتر این شارژرها کنترلر ندارند؛ یعنی شارژ باتری را به صورت خودکار قطع نمی کنند. در این س...
با تکه های چوب کوچک تخته آشپزخانه شیک و مقاوم بسازید... اگر کارگاه نجاری داشته باشید و اهل ساختنی های چوبی باشید، حتماً مقدار زیادی تکه چوب بدون استفاده دارید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با این ت...
دستور تهیه : سس کارولینا مخصوص کباب درست کنید... وقتی می خواهید کباب درست کنید، انتخاب یک سس مناسب به اندازه درست کردن خود کباب اهمیت دارد. در این ساختنی قصد داریم دستور تهیه یک سس مخصوص و البته متفا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با مدادرنگی های کهنه زیرلیوانی رنگی و جذاب بسازید

شما ته مدادرنگی هایتان چکار می کنید؟ اگر آنها را دور می ریزید، با ساختنی …

پاسخ دهید