خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / ظرف ادویه را با آهنربا به دیوار وصل کنید!

ظرف ادویه را با آهنربا به دیوار وصل کنید!

استفاده از ظرف ادویه مناسب در آشپزخانه یکی از ترفندهایی است که آشپزی را ساده تر میکند. وقتی ظروف ادویه همیشه جلوی دست تان باشند، آشپزخانه هم کمتر بهم می ریزد. در این ساختنی یک روش ساده برای وصل کردن ظرف ادویه به دیواره های فلزی آشپزخانه را یاد می گیرید.

درست متوجه شده اید؛ می خواهیم با کمک چند آهنربای قوی ظروف ادویه را به در یخچال، زیر کابینت یا سایر سطوح فلزی آشپزخانه بچسبانیم. این ترفند نمی گذارد آشپزخانه شلوغ بشود یا ادویه ها فضای روی کانتر را اشغال کنند.

ظرف ادویه را به در یخچال بچسبانید
ظرف ادویه را به در یخچال بچسبانید

اگر چند ظرف ادویه مناسب داشته باشید، تنها چیزی که برای این ساختنی نیاز دارید آهنرباست. انتخاب آهنربا خیلی مهم است و باید با دقت و در تناسب با اندازه ظرف ادویه انجام بشود. فقط در این صورت است که ظرف ادویه آهنربایی درست چیزی میشود که در نظر دارید.

قبل از اینکه آهنرباها را بخرید، ویدیوی زیر را ببینید. در این ویدیو کارایی آهنرباهایی با اندازه های مختلف تست شده تا انتخاب آهنربا برای شما ساده تر بشود.

گام اول : ظروف و آهنربا را انتخاب کنید

اگرچه این کاردستی در نگاه اول ساده بنظر می رسد، اما نکات مهمی هست که باید در نظر داشته باشید. نکته اول تناسب اندازه ظرف و آهنرباست.

نکته بعدی این است که تصمیم بگیرید می خواهید آهنربا داخل در ظرف باشد یا بیرون در ظرف. وقتی آهنربا را داخل ظرف می گذارید دیده نمی شود اما کمی از قدرت آهنربا کم می شود. البته یک ترفند برای به حداکثر رساندن قدرت آهنربا هست که مراحل بعد یاد می گیرید.

در ساختنی بخوانید :  با برد آردوینو و SW520D مدار تشخیص حرکت بسازید

گام دوم : آهنربا داخل در ظرف

آهنربا را با چسب بپوشانید تا زنگ نزند
آهنربا را با چسب بپوشانید تا زنگ نزند

اگر تصمیم گرفته اید آهنربا را داخل در ظرف کار بگذارید، باید احتمال زنگ خوردگی آهنربا را در نظر باشته باشید. نیکل در ادویه ممکن است به مرور زمان و در اثر رطوبت زنگ بزند. اگر ادویه داخل ظرف تمایل به جذب آب داشته باشد (مثل نمک یا شکر) احتمال زنگ خوردگی بیشتر هم می شود. راه حل جلوگیری از این مشکل چسب بسته بندی است.

همانطور که در تصویر می بینید ما آهنربا را بین دو لایه چسب بسته بندی قرار داده ایم. اینکار آهنربا را کاملاً ضدآب میکند و نمی گذارد به مرور زمان آسیب ببیند. خیلی مهم است که از چسب بسته بندی قوی استفاده کنید تا با گذشت زمان شل نشود.

گام سوم : آهنربا بیرون در ظرف

نحوه چسباندن آهنربا به بیرون در ظرف
نحوه چسباندن آهنربا به بیرون در ظرف ادویه

اگر می خواهید آهنربا را بیرون در ظرف قرار بدهید، باید نکات زیر را درباره سایز و نصب آهنربا در نظر بگیرید. اگر آهنربا را داخل ظرف وصل کرده اید، این مرحله را رد کنید.

ابتدا باید راهی برای وصل کردن آهنربا پیدا کنید. ما از چسب بسته بندی استفاده کرده ایم چون ظاهر ظرف ادویه خیلی برایمان مهم نیست. اگر می خواهید ظاهر کار تمیزتر بشود از چسب قطره ای استفاده کنید. البته چسب بسته بندی کمی اصطکاک بین آهنربا و سطح فلزی ایجاد میکند که نمی گذارد ظرف ادویه تکان بخورد.

بهترین نوع آهنربا، آهنربای گرد نیکلی با قطر ۲٫۵ سانتیمتر و وزن ۶ گرم است. هرچه اندازه ظرف بزرگتر باشد، باید قطر آهنربا هم بیشتر بشود. یک قانون کلی برای پیدا کردن آهنربای مناسب این است که سطح صافی که آهنربا بهش می چسبد را اندازه بگیرید. قطر آهنربا باید به اندازه قطر همین سطح باشد. برای ضخامت آهنربا هم یک میلیمتر کافی است و می تواند وزن ظرف ادویه پر را تحمل کند.

در ساختنی بخوانید :  با برد آردوینو مدار آشکارساز میدان مغناطیسی (EMF) بسازید

گام چهارم : افزایش قدرت آهنربا

یادتان هست گفتیم یک ترفند برای افزایش قدرت آهنربایی که داخل در ظرف قرار می گیرد، وجود دارد؟ می توانید این ترفند را در تصویر بالا ببینید. استفاده از چند آهنربای کوچک بجای یک آهنربای بزرگ! اگر بخواهید آهنربا را داخل ظرف نصب کنید به یک آهنربای بزرگ و قوی نیاز دارید. اما اگر بجای یک آهنربای قوی از چند آهنربای ضعیف تر در کنار هم استفاده کنید، استفاده از ظرف ادویه ساده تر می شود. در ضمن قیمت آهنرباهایی که باید بخرید هم کمتر میشود.

در زیر می توانید ابعاد آهنربای مناسب برای ظروف ادویه مختلف را بخوانید :

برای ظرف های ۴۲ گرمی کوچک، از چهار آهنربای مربعی ۶ میلیمتری با ضخامت سه میلیمتر استفاده کنید. این چهار آهنربا را در دو ردیف دوتایی کنار هم بچسبانید.

برای ظرف های ۱۱۵ گرمی، از چهار آهنربای مستطیلی ۶ در ۹ میلیمتری با ضخامت سه میلیمتر استفاده کنید. این آهنرباها را هم در دو ردیف دوتایی کنار هم قرار بدهید.

برای ظرف های ۱۷۰ گرمی، از چهار آهنربای مربعی ۹ در ۹ میلیمتر با ضخامت سه میلیمتر استفاده کنید. آهنرباها را در دو ردیف دوتایی کنار هم بگذارید.

برای ظرف های ۲۵۰ گرمی، از چهار آهنربای مربعی ۱٫۲ در ۱٫۲ سانتیمتر با ضخامت سه میلیمتر استفاده کنید. این آهنرباها هم در دو ردیف کنار هم قرار بگیرند.

برای ساخت این ظرف ادویه حتماً نباید دنبال آهنرباهایی با همین ابعاد بگردید. این ابعاد برای این هستند که اندازه مناسب دست تان بیاید. اگر بجای یک آهنربای بزرگ از چند آهنربای کوچک استفاده کنید، خیلی راحت می توانید اندازه آهنرباها را تغییر بدهید.

در ساختنی بخوانید :  رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو

گام پنجم : ظرف ادویه را پر کنید

حالا استفاده از ادویه خیلی ساده تر میشود

بعد از چسباندن آهنربا به در ظرف ها، کافی است آنها را با ادویه پر کنید و روی یک سطح فلزی بچسبانید. اگر مثل ما از ظرف های شش ضلعی استفاده کنید، ظاهر ظرف ها خیلی شیک تر می شوند.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که برخی از یخچال های استیل خاصیت آهنربایی ندارید. اگر می خواهید این ساختنی را امتحان کنید و سطح فلزی دیگری بجز در یخچال ندارید، ابتدا مطمئن شوید آهنربا به در یخچال می چسبد.

منبع

خلاصه مطلب
ظرف ادویه را با آهنربا به دیوار وصل کنید!
عنوان مطلب
ظرف ادویه را با آهنربا به دیوار وصل کنید!
توضیح کوتاه
یک ترفند ساده برای مرتب کردن ظروف ادویه.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

کوله پشتی معمولی تان را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کنید... کوله پشتی اسپیکردار برای کسانی که اهل موسیقی هستند، خیلی مفید است. اگر شما هم جزء این افراد هستید، بهتر است بدانید می شود با کمترین هزینه کوله پشتی مع...
آموزش ساخت : با پرینتر سه بعدی یک جاروبرقی کوچک بسازید... در این ساختنی طرز ساخت ک جاروبرقی کوچک با پرینتر سه بعدی را می آموزید. هدف این ساختنی آشنایی با نحوه ساخت دستگاه های الکترونیکی با پرینتر سه بعدی است....
با ماژول nRF24L01 آردوینو را به یک برد وایرلس تبدیل کنید... ماژول nRF24L01 یک ماژول فرستنده و گیرنده است که با استفاده از آن می توانید به صورت وایرلس با آردوینو ارتباط برقرار کنید. اتصال این ماژول به برد آردوین...
دستگاه نمایشگر دیسک نوری بسازید دوست دارید بدانید دیسک های نوری چطور کار می کنند؟ به ساخت پروژه های الکترونیکی علاقه دارید؟ این نمایشگر دیسک نوری را بسازید تا هم با دیسک های نوری بیش...
گردنبند کریستال و مروارید ، یک کار هنری زیبا و ارزنده بسازید... نظرتان درباره این گردنبند کریستال چیست؟ اگر این گردنبند را پسنده اید و دوست دارید یکی از آن داشته باشید فقط کمی کریستال و مروارید نیاز دارید. با همین ...
آموزش ساخت : مبل پوف یا اتومن با محفظه داخلی بسازید... مبل پوف یا اتومن یکی از پرکاربردترین مبل های خانگی است که برای خانه های کوچک هم بسیار پرکاربرد هستند. از مبل پوف می توان هم به عنوان مبل و هم بجای میز...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت جا ادویه ای چوبی و سه طبقه با دستگاه برش لیزری

اگر برای طبخ غذا از ادویه های زیادی استفاده می کنید، باید یک جا ادویه …

پاسخ دهید