خانه / چگونه بسازیم / تقویم رومیزی شیک و متفاوت بسازید

تقویم رومیزی شیک و متفاوت بسازید

اگر دوست دارید وسایل روی میزتان متفاوت و خاص باشد، همیشه نباید دنبال خریدن باشید.گاهی اوقات فقط با ورود به دنیای DIY است که می توانید خاص ترین وسایل را بدست بیاورید. تقویم رومیزی که در این ساختنی می سازیم، خیلی ساده و در عین حال متفاوت است. به سختی می توانید نمونه مشابه این تقویم را در بازار پیدا کنید. از طرفی با ساخت تقویم رومیزی می توانید طراحی و رنگ هایش را درست مطابق سلیقه و طراحی میزتان تغییر بدهید.

تقویم رومیزی شیک و متفاوت بسازید
تقویم رومیزی چوبی بسازید

برای ساخت این تقویم رومیزی مکعبی نیاز به ابزار خاصی ندارد. فقط باید چند مکعب چوبی، پلاستیکی یا شیشه ای پیدا کنید. اگر ابزار نجاری داشته باشید، خودتان هم می توانید این مکعب ها را بسازید. ما پایه تقویم را از کارتن ساخته ایم تا هزینه ساخت کمتر بشو. البته شما می توانید پایه را از متریال های بهتر و مقاوم تر بسازید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • چهار عدد مکعب چوبی
 • کارتن
 • رنگ
 • قلم مو
 • کاتر
 • چسب حرارتی
 • ماژیک رنگی
 • مقوای مشکی
 • چسب مادپاج (خودتان هم می تواند چسب مادپاج درست کنید)
 • قیچی
 • اسپری رنگ شفاف یا هر نوع روکش بیرنگ دیگر

گام دوم : مکعب های چوبی را رنگ کنید

مکعب های چوبی را رنگ کنید
مکعب های چوبی را رنگ کنید

ابتدا باید ترکیب رنگ تقویم رومیزی را مشخص کنید. ما از رنگ های سفید، مشکی، طلایی و آبی مایل به سبز استفاده کرده ایم. بهتر است تم رنگ تقویم را متناسب با دیزاین میز کارتان انتخاب کنید. بعد از انتخاب رنگ مکعب ها را رنگ کنید. ما مکعب ماه را طلایی، مکعب شماره روزها را سفید و مکعب نام روزها را آبی کرده ایم. برای بیشتر چوب ها دو تا سه لایه رنگ کافی است. اگر سطح مکعب های چوبی نرم و صاف نیست، تعداد لایه های رنگ ها را بیشتر کنید و بین لایه ها سنباده بکشید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با تکه های چوب نیمکت بازیافتی بسازید

گام سوم : پایه کارتنی را بسازید

تغییر شکل پایه تقویم رومیزی اختیاری است. شما می توانید از همین طراحی استفاده کنید یا آن را تغییر بدهید. اما اگر مکعب هایتان بزرگتر یا کوچکتر از 3.5 سانتیمتر هستند، باید ابعاد پایه را تغییر بدهید. برای ساخت پایه ای که در تصویر می بینید (برای مکعب های 3.5 سانتیمتری) به قطعات زیر نیاز دارید :

 • دو تکه کارتن 15.2 در 3.5 سانتیمتری (وسط)
 • یک تکه کارتن 15.2 در 2.5 سانتیمتری (جلو)
 • یک تکه کارتن 15.2 در 6.6 سانتیمتری (پشت)
 • یک تکه کارتن 15.2 در 6 سانتیمتری (کف)

اگر اندازه مکعب هایتان 3.5 سانتیمتر نیست، می توانید ابعاد قطعات بالا را متناسب با تغییر اندازه مکعب ها تغییر بدهید. بعد از بریدن کارتن ها، آنها را مطابق تصاویر بالا بهم بچسبانید. برای راهنمایی بیشتر به کپشن عکس های گالری دقت کنید.

همانطور که در تصاویر می بینید ابتدا باید دو تکه کارتن وسط را بهم بچسبانید. سپس کارتن های جلو، پشت و کف پایه را اضافه کنید.

گام چهارم : لبه های پایه را پر کنید

بعد از خشک شدن چسب پایه تقویم، با مداد شکل دو لبه خالی پایه را روی کارتن بکشید. سپس با کاتر این دو قطعه را ببرید و به دو طرف پایه بچسبانید. حالا پایه تقویم برای رنگ کردن آماده است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: جامدادی زیپی بدوزید

گام پنجم : پایه را رنگ کنید

در این مرحله باید پایه تقویم رومیزی را با مقوای مشکی و چسب مادپاج بپوشانید. البته می توانید از رنگ های دیگر هم استفاده کنید. در این مرحله باید از مقوای نازک استفاده کنید تا کارتان ساده تر بشود. بجای مقوا هم می توانید از پارچه، پلاستیک یا حتی چرم استفاده کنید.

از پایه ای که ساخته اید به عنوان الگوی برش قطعات مقوا استفاده کنید. هر تکه مقوا را با یک سانتیمتر حاشیه ببرید تا چسباندن شان راحت تر بشود. بعد از بریدن روکش مقوایی همه لبه های پایه، آنها را با چسب مادپاج بچسبانید. بعد از چسبیدن مقوا، یک لایه مادپاج دیگر بزنید تا سطح پایه تقویم براق بشود.

پایه تقویم آماده است! اگر فکر می کنید پوشاندن پایه با مقوا خیلی وقت تان را می گیرد، از رنگ استفاده کنید. البته روکش مقوایی دوام پایه را هم بیشتر میکند.

گام ششم : مکعب ها را کامل کنید

بعد از خشک شدن رنگ مکعب ها، می توانید اعداد ماه ها را رویشان بنویسید. ابتدا اعداد، نام روزها و ماه ها را با مداد بنویسید و سپس رویشان را با ماژیک رنگی پررنگ کنید. اگر هم نقاشی تان خوب است، می توانید آنها را مستقیم روی مکعب ها بنویسید. بعد از خشک شدن نوشته ها هم یک لایه اسپری رنگ شفاف روی مکعب ها بزنید تا دوام نوشته ها بیشتر بشود. می توانید بجای اسپری از هر نوع روکش بیرنگ دیگر استفاده کنید (حتی برق ناخن!).

در ساختنی بخوانید :  جدول تناوبی سه بعدی و متحرک بسازید

همانطور که در تصاویر می بینید ما دوتا از مکعب ها به اعداد روزهای ماه تعلق دارند. روی یکی از این مکعب ها اعداد 1، 2، 3، 4، 5 و روی دومی اعداد 0، 1، 2، 7، 8 و 9 را بنویسید. روی هر طرف مکعب نشان دهنده ماه باید نام دو ماه را بنویسید. تقویمی که در تصویر بالا می بینید، میلادی است اما نمونه شمسی اینطوری میشود : فروردین/ اردیبهشت، خرداد / تیر، مرداد / شهریور، مهر / آبان، آذر / دی، بهمن / اسفند. نام روزهای هفته هم به این صورت نوشته میشود : شنبه، یک شنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه، پنج شنبه / جمعه.

تقویم رومیزی آماده است

نظرتان راجع به این تقویم رومیزی چیست؟ اینقدر دوستش دارید که یکی از آن بسازید؟ خوبی این تقویم این است که یکبار آن را می سازید و برای همیشه می توانید ازش استفاده کنید. اگر این تقویم را ساختید، حتماً تصاویرش را با ساختنی به اشتراک بگذارید. برای دیدن ایده های مشابه هم کافی است در کانال تلگرام ساختین عضو شوید.

منبع

خلاصه مطلب
تقویم رومیزی شیک و متفاوت بسازید
عنوان مطلب
تقویم رومیزی شیک و متفاوت بسازید
توضیح کوتاه
یک تقویم بسازید و هر سال ازش استفاده کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

اولین پروژه رزبری پای؛ آموزش تست LED چشمک زن با رزبری پای... اگر با برنامه نویسی و کدنویسی آشنا باشید، حتماً می‌دانید که یادگیری زبان‌های برنامه نویسی جدید با تست برنامه «Hello World» یا سلام دنیا شروع می‌شود. ب...
ساخت گیره دیواری کوچک و ارزان با توپ تنیس... راضی کردن بچه ها برای مرتب نگه داشتن اتاق شان کار سختی است. اما همیشه راه های خلاقانه ای هستند که اینکار را ساده تر کنند. مثل کتابخانه مارپیچی یا این ...
آموزش ساخت : حلقه دستمال سفره بسازید درست حدس زده اید؛ این حلقه دستمال سفره زیبا هم با تکنیک دکوپاژ درست شده است. و به همین خاطر است که ساختش بسیار ساده و ارزان است. البته روش ساخت این حل...
دابل موس ؛ از یک موس برای دو کامپیوتر استفاده کنید!... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با اتصال کانکتور USB به یک موس ساده آن را به دابل موس تبدیل کنید و به صورت همزمان از آن روی دو کامپیوتر استفاده کنید. ...
با اسکیت بردهای خراب قفسه کتاب دیواری بسازید... اگر اهل اسکیت کردن باشید، احتمالاً چند اسکیت برد خراب یا بدون استفاده در خانه دارید. در این ساختنی یاد می گیرید با این بردها قفسه کتاب دیواری بسازید. ...
گلدان آویز مخصوص فضای باز بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان آویز مخصوص باغچه را یاد می گیرید که بدون گرفتن فضای باغچه، سبزی باغچه را زیاد می‌کند. این گلدان آویز از بالای حوض یا ب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید