خانه / چگونه بسازیم / نقاشی روی تیشرت با را با مداد شمعی امتحان کنید

نقاشی روی تیشرت با را با مداد شمعی امتحان کنید

روش های مختلفی برای نقاشی روی تیشرت وجود دارد؛ مثل ساخت استنسیل. در این ساختنی سراغ یک روش مشابه با متریال متفاوت رفته ایم. استفاده از مداد شمعی بجای رنگ های مخصوص پارچه! این ایده در ابتدا کمی عجیب بنظر می رسد اما در عمل جواب میدهد. قطعاً دوام نقاشی روی تیشرت با مداد شمعی خیلی زیاد نیست اما به تجربه کردنش می ارزد.

نقاشی روی تیشرت با مداد شمعی
نقاشی روی تیشرت با مداد شمعی

خوبی این روش نقاشی روی تیشرت این است که چون برای خرید رنگ هزینه نمی کنید، می توانید از هر رنگی که بخواهید استفاده کنید. در نتیجه هیچ محدودیتی در طراحی تیشرت نخواهید داشت. می توانید هر طرح یا جمله ای را با هر تعداد رنگ که می خواهید روی لباس هایتان بیاندازید.

نقاشی روی تیشرت ایده خوبی برای تبدیل لباس های ارزان و بی کیفیت به لباس های خاص و منحصر به فرد است. اگر یک مهمانی، جشن یا مراسم خاص پیش رو دارید، می توانید با کمترین هزینه یک لباس مخصوص برایش طراحی کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز برای نقاشی روی تیشرت

وسایل مورد نیاز

 • یک تیشرت
 • کاغذ فریزر
 • کاغذ روغنی مخصوص فریزر
 • سشوار
 • اتو
 • مداد شمعی
 • دستمال کاغذی
 • کاتر
 • مداد
 • فویل آلومینیومی
 • طرح پرینت شده (می توانید طرح را با دست هم بکشید)

گام دوم : تیشرت را برای رنگ آمیزی آماده کنید

کاغذ روغنی یک طرف براق و یک طرف عادی دارد. وقتی می خواهید طرح تان را روی کاغذ روغنی بکشید، باید طرف روغنی به پایین باشد. پس کاغذ روغنی را طوری روی طرح تان بگذارید که طرف کاغذی رو به بالا باشد. حالا با مداد طرح را روی کاغذ منتقل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش نقاشی روی لباس و پارچه با طرح رنگین کمانی

بعد از کشیدن طرح روی کاغذ روغنی، آن را روی سطحی بگذارید که بتوانید برش را رویش انجام بدهید. ما کاغذ را روی تخته برش آشپزخانه گذاشتیم و طرح را با کاتر بریدیم. اگر طرح شما هم حروف دارد، سعی کنید خطوط داخلی را کاملاً تیز و دقیق ببرید.

در حین بریدن طرح نقاشی روی تیشرت، اتو را هم به برق بزنید تا گرم بشود.

بعد از بریدن طرح کاغذ را روی تیشرت و جایی که می خواهید طرح بیفتد، بگذارید. حالا با اتوی داغ، روی کاغذ روغنی را اتو کنید. اینکار باعث چسبیدن کاغذی روغنی به تیشرت میشود و یک استنسیل کامل برایتان می سازد. می توانید استنسیل را با چسب بزرنتی هم درست کنید. حواستان باشد قسمت های داخل طرح را هم اتو بزنید تا همه جای کاغذ به تیشرت بچسبد. بعد از چسبیدن استنسیل می توانید اتو را از برق بکشید؛ البته فعلاً.

سپس یک تکه فویل آلومینیومی (یا کارتن) که بزرگتر از طرح باشد، ببرید. این فویل را داخل تیشرت قرار بدهید. اینکار نمی گذارد رنگ به پشت تیشرت برسد.

گام سوم : مداد شمعی ها را آب کنید

حالا تیشرت کاملاً برای نقاشی آماده است. سشوار را روی دمای پایین روشن کنید و روی مداد شمعی ها بگیرید. اجازه بدهید مداد شمعی ها آب بشوند و روی طرح تان بریزند. اگر دمای سشوار را زیاد کنید، مداد شمعی ها خیلی زود آب می شوند و لبه های طرح نقاشی روی تیشرت را خراب می کنند. در تصویر دوم می توانید نتیجه عجله و زیاد کردن حرارت سشوار را ببینید. در این مرحله فقط صبر باعث میشود طرح تان زیبا بشود.

در ساختنی بخوانید :  چگونه لپ تاپ را به اسیلوسکوپ تبدیل کنیم؟

میزان رنگی که روی تیشرت می ریزید باید به قدری باشد که کاملاً سطح پارچه را بپوشاند. اما نباید آنقدر زیاد باشد که موقع برداشتن قسمت های اضافی کارتان را سخت کند. حالا که دارید از مداد شمعی برای نقاشی روی تیشرت استفاده می کنید، بهتر است تنوع رنگ ها را زیاد کنید.

گام چهارم : تیشرت را اتو کنید

دوباره اتو را روشن کنید اما اینبار روی دمای زیاد تنظیمش کنید. سطح طرح را با دستمال کاغذی بپوشانید و اتو را روی سطح بگذارید. در حین اتو کردن طرح، اتو را تکان ندهید و فقط آن را ثابت نگه دارید. بعد از چند ثانیه اتو را بلند کنید و یک دستمال تمیز روی تیشرت بگذارید. اینکار را آنقدر تکرار کنید تا هیچ مومی روی دستمال باقی نماند.

بعد از اینکه همه موم های اضافی را از روی پارچه برداشتید، خیلی آرام کاغذ روغنی را از روی تیشرت بلند کنید. حالا یک طرح زیبا و شیک روی تیشرت تان دارید.

تیشرت جدیدتان آماده است

برای افزایش دوام نقاشی روی تیشرت باید آن را فقط با دست و آب سرد بشویید. همانطور که در تصویر بالا می بینید بعد از چندبار شستشو طرح کمرنگ میشود. این روش طراحی تیشرت بسیار ساده و البته ارزان قیمت است اما خیلی دوام ندارد. البته می توانید برای افزایش دوام رنگ از سرکه هم استفاده کنید.

امیدواریم این تکنیک را بکار ببرید و صاحب چند تیشرت زیبا بشوید. اگر می خواهید دوام طرح روی تیشرت بیشتر باشد، می توانید مراحل ساخت استنسیل را انجام بدهید اما از رنگ مخصوص پارچه یا رنگ آکریلیک استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  چند گلدان گل شیشه ای بسازید و طراوت را به خانه بیاورید

منبع

خلاصه مطلب
نقاشی روی تیشرت با را با مداد شمعی امتحان کنید
عنوان مطلب
نقاشی روی تیشرت با را با مداد شمعی امتحان کنید
توضیح کوتاه
یک تکنیک ساده و البته ارزان برای ساخت تیشرت های متفاوت.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : دستگاه پرتاب موشک کاغذی بسازید... همه ما بلدیم موشک کاغذی درست کنیم و ساخت موشک و پرتاب آن یکی از تفریح های اصلی دوران کودکی مان بوده است. در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه پرتاب موشک ر...
آموزش ساخت : در عرض پنج دقیقه جاکارتی چرمی بسازید... در این ساختنی به شما یاد می دهیم که چطور در عرض پنج دقیقه و با ابزار ساده یک جاکارتی چرمی بسازید. طراحی ساده این جاکارتی هم ساختش را ساده میکند و هم ن...
کاردستی های پاییزی : با شاخه ها و برگ ها هنرنمایی کنید... پاییز زیبایی های بسیاری دارد و ما براحتی می توانیم این زیبایی ها را به خانه خودمان بیاوریم . شاخه ها و برگ های پاییزی نقطه شروع بسیار خوبی برای کاردست...
دستور تهیه : سس گوجه خانگی درست کنید حتماً در یخچال شما هم سس گوجه پیدا میشود اما سس گوجه خانگی یک چیز دیگر است. مزیت سس گوجه خانگی این است که از سلامت و کیفیت آن مطمئن هستید و می توانید ...
جا تخم مرغی چوبی به شکل خرگوش بسازید در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک تکه چوب بدون استفاده را تبدیل به جا تخم مرغی کنید. اگر اهل ساختنی های چوبی باشید، حتماً چند تکه چوب بدون استفاده در...
پروژه آردوینو : دوربین عکاسی را با آردوینو کنترل کنید... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور دوربین عکاسی را با یک بورد آردوینو شیلد RS232 کنترل کنید. این دستگا امکان کنترل کارکردهای اصلی دوربین مثل pan and t...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

عکس های محبوب تان را به نقاشی سه بعدی تبدیل کنید

بعد از آموزش ساخت تابلوی سه بعدی، در این ساختنی آموزش ساخت نقاشی سه بعدی …

پاسخ دهید