خانه / چگونه بسازیم / نقاشی روی تیشرت با را با مداد شمعی امتحان کنید

نقاشی روی تیشرت با را با مداد شمعی امتحان کنید

روش‌های مختلفی برای نقاشی روی تیشرت وجود دارد؛ مثل ساخت استنسیل. در این ساختنی سراغ یک روش مشابه با متریال متفاوت رفته ایم. استفاده از مداد شمعی بجای رنگ‌های مخصوص پارچه! این ایده در ابتدا کمی‌عجیب بنظر می‌رسد اما در عمل جواب میدهد. قطعاً دوام نقاشی روی تیشرت با مداد شمعی خیلی زیاد نیست اما به تجربه کردنش می‌ارزد.

نقاشی روی تیشرت با مداد شمعی
نقاشی روی تیشرت با مداد شمعی

خوبی این روش نقاشی روی تیشرت این است که چون برای خرید رنگ هزینه نمی‌کنید، می‌توانید از هر رنگی که بخواهید استفاده کنید. در نتیجه هیچ محدودیتی در طراحی تیشرت نخواهید داشت. می‌توانید هر طرح یا جمله ای را با هر تعداد رنگ که می‌خواهید روی لباس‌هایتان بیاندازید.

نقاشی روی تیشرت ایده خوبی برای تبدیل لباس‌های ارزان و بی کیفیت به لباس‌های خاص و منحصر به فرد است. اگر یک مهمانی، جشن یا مراسم خاص پیش رو دارید، می‌توانید با کمترین هزینه یک لباس مخصوص برایش طراحی کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز برای نقاشی روی تیشرت

وسایل مورد نیاز

 • یک تیشرت
 • کاغذ فریزر
 • کاغذ روغنی مخصوص فریزر
 • سشوار
 • اتو
 • مداد شمعی
 • دستمال کاغذی
 • کاتر
 • مداد
 • فویل آلومینیومی
 • طرح پرینت شده (می‌توانید طرح را با دست هم بکشید)

گام دوم : تیشرت را برای رنگ آمیزی آماده کنید

کاغذ روغنی یک طرف براق و یک طرف عادی دارد. وقتی می‌خواهید طرح تان را روی کاغذ روغنی بکشید، باید طرف روغنی به پایین باشد. پس کاغذ روغنی را طوری روی طرح تان بگذارید که طرف کاغذی رو به بالا باشد. حالا با مداد طرح را روی کاغذ منتقل کنید.

بعد از کشیدن طرح روی کاغذ روغنی، آن را روی سطحی بگذارید که بتوانید برش را رویش انجام بدهید. ما کاغذ را روی تخته برش آشپزخانه گذاشتیم و طرح را با کاتر بریدیم. اگر طرح شما هم حروف دارد، سعی کنید خطوط داخلی را کاملاً تیز و دقیق ببرید.

در حین بریدن طرح نقاشی روی تیشرت، اتو را هم به برق بزنید تا گرم بشود.

بعد از بریدن طرح کاغذ را روی تیشرت و جایی که می‌خواهید طرح بیفتد، بگذارید. حالا با اتوی داغ، روی کاغذ روغنی را اتو کنید. اینکار باعث چسبیدن کاغذی روغنی به تیشرت میشود و یک استنسیل کامل برایتان می‌سازد. می‌توانید استنسیل را با چسب بزرنتی هم درست کنید. حواستان باشد قسمت‌های داخل طرح را هم اتو بزنید تا همه جای کاغذ به تیشرت بچسبد. بعد از چسبیدن استنسیل می‌توانید اتو را از برق بکشید؛ البته فعلاً.

سپس یک تکه فویل آلومینیومی‌(یا کارتن) که بزرگتر از طرح باشد، ببرید. این فویل را داخل تیشرت قرار بدهید. اینکار نمی‌گذارد رنگ به پشت تیشرت برسد.

گام سوم : مداد شمعی‌ها را آب کنید

حالا تیشرت کاملاً برای نقاشی آماده است. سشوار را روی دمای پایین روشن کنید و روی مداد شمعی‌ها بگیرید. اجازه بدهید مداد شمعی‌ها آب بشوند و روی طرح تان بریزند. اگر دمای سشوار را زیاد کنید، مداد شمعی‌ها خیلی زود آب می‌شوند و لبه‌های طرح نقاشی روی تیشرت را خراب می‌کنند. در تصویر دوم می‌توانید نتیجه عجله و زیاد کردن حرارت سشوار را ببینید. در این مرحله فقط صبر باعث میشود طرح تان زیبا بشود.

میزان رنگی که روی تیشرت می‌ریزید باید به قدری باشد که کاملاً سطح پارچه را بپوشاند. اما نباید آنقدر زیاد باشد که موقع برداشتن قسمت‌های اضافی کارتان را سخت کند. حالا که دارید از مداد شمعی برای نقاشی روی تیشرت استفاده می‌کنید، بهتر است تنوع رنگ‌ها را زیاد کنید.

گام چهارم : تیشرت را اتو کنید

دوباره اتو را روشن کنید اما اینبار روی دمای زیاد تنظیمش کنید. سطح طرح را با دستمال کاغذی بپوشانید و اتو را روی سطح بگذارید. در حین اتو کردن طرح، اتو را تکان ندهید و فقط آن را ثابت نگه دارید. بعد از چند ثانیه اتو را بلند کنید و یک دستمال تمیز روی تیشرت بگذارید. اینکار را آنقدر تکرار کنید تا هیچ مومی‌روی دستمال باقی نماند.

بعد از اینکه همه موم‌های اضافی را از روی پارچه برداشتید، خیلی آرام کاغذ روغنی را از روی تیشرت بلند کنید. حالا یک طرح زیبا و شیک روی تیشرت تان دارید.

تیشرت جدیدتان آماده است

برای افزایش دوام نقاشی روی تیشرت باید آن را فقط با دست و آب سرد بشویید. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید بعد از چندبار شستشو طرح کمرنگ میشود. این روش طراحی تیشرت بسیار ساده و البته ارزان قیمت است اما خیلی دوام ندارد. البته می‌توانید برای افزایش دوام رنگ از سرکه هم استفاده کنید.

امیدواریم این تکنیک را بکار ببرید و صاحب چند تیشرت زیبا بشوید. اگر می‌خواهید دوام طرح روی تیشرت بیشتر باشد، می‌توانید مراحل ساخت استنسیل را انجام بدهید اما از رنگ مخصوص پارچه یا رنگ آکریلیک استفاده کنید.

منبع

خلاصه مطلب
نقاشی روی تیشرت با را با مداد شمعی امتحان کنید
عنوان مطلب
نقاشی روی تیشرت با را با مداد شمعی امتحان کنید
توضیح کوتاه
یک تکنیک ساده و البته ارزان برای ساخت تیشرت‌های متفاوت.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : از تکه های چوب قفسه درختی بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت قفسه درختی را یاد می گیرید. از این نوع قفسه چوبی می توانید به عنوان کتابخانه و دکور استفاده کنید. قفسه درختی دو مزیت مهم دا...
با کمترین هزینه هویه تفنگی کارآمد و خوش دست بسازید... ابزار لحیم کاری یکی از مهترین ابزار کار علاقه مندان به پروژه های الکترونیک است. با داشتن یک ابزار مناسب ساخت مدارت الکترونیکی در اندازه ها و طرح های م...
آموزش ساخت کامل سگ رباتیک منبع باز در این ساختنی طرز ساخت سگ رباتیک را یاد می گیرید. هدف از این آموزش این است که علاقه مندان رباتیک بتوانند ربات های چهار دست و پا مثل ربات چیتای MIT را ...
با پرینتر سه بعدی کیف پول پلاستیکی بسازید... اگر یک پرینتر سه بعدی ساخته اید یا خریده اید و دوست دارید ساخت وسایل مختلف را با آن تست کنید، کیف پول پلاستیکی گزینه خوبی است. این کیف پول برای سکه ها...
دستور تهیه : کیک وارونه میوه ای بپزید کیک وارونه (upside down) یکی از انواع کیک است که پختش بسیار ساده است و معمولاً هم خوشمزه میشود. در این ساختنی دستور تهیه کیک وارونه میوه ای را یاد می ...
با برد آردوینو دستگاه شمع سازی ساده اما کارآمد بسازید... در این ساختنی یک پروژه آردوینوی متفاوت را یاد می گیرید. دستگاه شمع سازی که تکه های باقیمانده شمع های قدیمی را به شمع های جدید تبدیل می کند. اگر قبلاً ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید