خانه / چگونه بسازیم / نقاشی روی تیشرت با را با مداد شمعی امتحان کنید

نقاشی روی تیشرت با را با مداد شمعی امتحان کنید

روش های مختلفی برای نقاشی روی تیشرت وجود دارد؛ مثل ساخت استنسیل. در این ساختنی سراغ یک روش مشابه با متریال متفاوت رفته ایم. استفاده از مداد شمعی بجای رنگ های مخصوص پارچه! این ایده در ابتدا کمی عجیب بنظر می رسد اما در عمل جواب میدهد. قطعاً دوام نقاشی روی تیشرت با مداد شمعی خیلی زیاد نیست اما به تجربه کردنش می ارزد.

نقاشی روی تیشرت با مداد شمعی
نقاشی روی تیشرت با مداد شمعی

خوبی این روش نقاشی روی تیشرت این است که چون برای خرید رنگ هزینه نمی کنید، می توانید از هر رنگی که بخواهید استفاده کنید. در نتیجه هیچ محدودیتی در طراحی تیشرت نخواهید داشت. می توانید هر طرح یا جمله ای را با هر تعداد رنگ که می خواهید روی لباس هایتان بیاندازید.

نقاشی روی تیشرت ایده خوبی برای تبدیل لباس های ارزان و بی کیفیت به لباس های خاص و منحصر به فرد است. اگر یک مهمانی، جشن یا مراسم خاص پیش رو دارید، می توانید با کمترین هزینه یک لباس مخصوص برایش طراحی کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز برای نقاشی روی تیشرت

وسایل مورد نیاز

 • یک تیشرت
 • کاغذ فریزر
 • کاغذ روغنی مخصوص فریزر
 • سشوار
 • اتو
 • مداد شمعی
 • دستمال کاغذی
 • کاتر
 • مداد
 • فویل آلومینیومی
 • طرح پرینت شده (می توانید طرح را با دست هم بکشید)

گام دوم : تیشرت را برای رنگ آمیزی آماده کنید

کاغذ روغنی یک طرف براق و یک طرف عادی دارد. وقتی می خواهید طرح تان را روی کاغذ روغنی بکشید، باید طرف روغنی به پایین باشد. پس کاغذ روغنی را طوری روی طرح تان بگذارید که طرف کاغذی رو به بالا باشد. حالا با مداد طرح را روی کاغذ منتقل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : گوشواره شیشه ای به شکل دلخواه تان بسازید

بعد از کشیدن طرح روی کاغذ روغنی، آن را روی سطحی بگذارید که بتوانید برش را رویش انجام بدهید. ما کاغذ را روی تخته برش آشپزخانه گذاشتیم و طرح را با کاتر بریدیم. اگر طرح شما هم حروف دارد، سعی کنید خطوط داخلی را کاملاً تیز و دقیق ببرید.

در حین بریدن طرح نقاشی روی تیشرت، اتو را هم به برق بزنید تا گرم بشود.

بعد از بریدن طرح کاغذ را روی تیشرت و جایی که می خواهید طرح بیفتد، بگذارید. حالا با اتوی داغ، روی کاغذ روغنی را اتو کنید. اینکار باعث چسبیدن کاغذی روغنی به تیشرت میشود و یک استنسیل کامل برایتان می سازد. می توانید استنسیل را با چسب بزرنتی هم درست کنید. حواستان باشد قسمت های داخل طرح را هم اتو بزنید تا همه جای کاغذ به تیشرت بچسبد. بعد از چسبیدن استنسیل می توانید اتو را از برق بکشید؛ البته فعلاً.

سپس یک تکه فویل آلومینیومی (یا کارتن) که بزرگتر از طرح باشد، ببرید. این فویل را داخل تیشرت قرار بدهید. اینکار نمی گذارد رنگ به پشت تیشرت برسد.

گام سوم : مداد شمعی ها را آب کنید

حالا تیشرت کاملاً برای نقاشی آماده است. سشوار را روی دمای پایین روشن کنید و روی مداد شمعی ها بگیرید. اجازه بدهید مداد شمعی ها آب بشوند و روی طرح تان بریزند. اگر دمای سشوار را زیاد کنید، مداد شمعی ها خیلی زود آب می شوند و لبه های طرح نقاشی روی تیشرت را خراب می کنند. در تصویر دوم می توانید نتیجه عجله و زیاد کردن حرارت سشوار را ببینید. در این مرحله فقط صبر باعث میشود طرح تان زیبا بشود.

در ساختنی بخوانید :  قفسه دیواری تاشو با دو عکس پس زمینه متفاوت بسازید

میزان رنگی که روی تیشرت می ریزید باید به قدری باشد که کاملاً سطح پارچه را بپوشاند. اما نباید آنقدر زیاد باشد که موقع برداشتن قسمت های اضافی کارتان را سخت کند. حالا که دارید از مداد شمعی برای نقاشی روی تیشرت استفاده می کنید، بهتر است تنوع رنگ ها را زیاد کنید.

گام چهارم : تیشرت را اتو کنید

دوباره اتو را روشن کنید اما اینبار روی دمای زیاد تنظیمش کنید. سطح طرح را با دستمال کاغذی بپوشانید و اتو را روی سطح بگذارید. در حین اتو کردن طرح، اتو را تکان ندهید و فقط آن را ثابت نگه دارید. بعد از چند ثانیه اتو را بلند کنید و یک دستمال تمیز روی تیشرت بگذارید. اینکار را آنقدر تکرار کنید تا هیچ مومی روی دستمال باقی نماند.

بعد از اینکه همه موم های اضافی را از روی پارچه برداشتید، خیلی آرام کاغذ روغنی را از روی تیشرت بلند کنید. حالا یک طرح زیبا و شیک روی تیشرت تان دارید.

تیشرت جدیدتان آماده است

برای افزایش دوام نقاشی روی تیشرت باید آن را فقط با دست و آب سرد بشویید. همانطور که در تصویر بالا می بینید بعد از چندبار شستشو طرح کمرنگ میشود. این روش طراحی تیشرت بسیار ساده و البته ارزان قیمت است اما خیلی دوام ندارد. البته می توانید برای افزایش دوام رنگ از سرکه هم استفاده کنید.

امیدواریم این تکنیک را بکار ببرید و صاحب چند تیشرت زیبا بشوید. اگر می خواهید دوام طرح روی تیشرت بیشتر باشد، می توانید مراحل ساخت استنسیل را انجام بدهید اما از رنگ مخصوص پارچه یا رنگ آکریلیک استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  تزیین هندوانه شب یلدا به روش ساده، سریع و ارزان!

منبع

خلاصه مطلب
نقاشی روی تیشرت با را با مداد شمعی امتحان کنید
عنوان مطلب
نقاشی روی تیشرت با را با مداد شمعی امتحان کنید
توضیح کوتاه
یک تکنیک ساده و البته ارزان برای ساخت تیشرت های متفاوت.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت گوشواره کاغذی با طراحی ساده و شیک... قبلاً در ساختنی طرز ساخت دو نوع گوشوارع کاغذی را یاد گرفته اید؛ گوشواره اوریگامی و گوشواره کوئیلینگ. در این پست هم ساخت گوشواره کاغذی اما با یک روش مت...
آموزش دوخت کیف موبایل پارچه ای در سه طرح مختلف... در این ساختنی آموزش دوخت کیف موبایل پارچه ای را یاد می گیرید. این نوع کیف موبایل بند بلندی دارد و به همین خاطر برای گردش های طولانی بسیار مناسب است. ض...
آموزش ساخت : جعبه کادویی چراغ دار و چوبی بسازید... اگر همیشه دوست دارید هدیه های متفاوت بدهید حتماً انتخاب جعبه کادویی هم برایتان مهم است. در این ساختنی طرز ساخت یک جعبه کادویی چراغ دار را یاد می گیرید...
با پرینتر سه بعدی برای پروژه‌هایتان چرخ ژنو بسازید... چرخ ژنو یک مکانیزم ظریف و البته زیباست که حرکت دورانی پیوسته را به حرکت دورانی منقطع تبدیل می‌کند. از این قطعه مکانیکی می توانید برای ساخت انواع ربات،...
مبلمان ویلایی خیلی ارزان و خیلی شیک بسازید!... اگر یک باغ یا ویلای بزرگ و حتی تراس یا حیاط بزرگ داشته باشید باید یک مبلمان ویلایی هم داشته باشید. البته طراحی فضای ایرانی بیشتر با تخت های راحتی جور ...
ساخت چراغ خواب را با کاغذ و سیم تجربه کنید!... اگر اهل هنر گلسازی باشید، حتماً ساخت گل با کاغذ و سیم را بلد هستید. در این ساختنی طرز ساخت چراغ خواب با این گل های کاغذی را یاد می گیرید. هزینه ساخت چ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید