خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / به کمک آردوینو یک زیلوفون بسازید

به کمک آردوینو یک زیلوفون بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک زیلوفون را یاد می گیرید که به کمک آردوینو برخورد نت ها را تشخیص می دهد و یک خروجی MIDI تولید میکند. برد آردوینویی که برای این پروژه استفاده شده، آردینو مگا است و شما هم باید از این برد استفاده کنید.

قبلاً در ساختنی طرز ساخت گیتار الکتریک، درامز MIDI و میدی کنترلر را یاد گرفته اید. این زیلوفون هم مثل این پروژه ها خیلی دشوار نیست و اگر با آردوینو آشنایی داشته باشید، خیلی راحت می توانید آن را بسازید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

برای ساخت زیلوفون

 • یک برد آردوینو مگا 2560
 • دوازده عدد المنت پیزو
 • دوازده عدد مقاومت 1M Ohm
 • سیم تک هسته ای
 • برد مدار چاپی
 • کابل USB 2.0
 • نوار برق
 • هیت شرینک

برای ساخت جعبه زیلوفون

 • تخته چندلای 6 میلیمتری
 • ورق آکریلیک 3 میلیمتری
 • چسب چوب
 • تیوب وینیل 6 میلیمتری
 • پیچ ماشینی 3.5 سانتیمتری
 • چسب بسته بندی 5 سانتیمتری

ابزار مورد نیاز

 • دستگاه برش لیزری
 • قیچی
 • گوش پاک کن
 • پیچ گوشتی دوسو

برای ساخت این پروژه حتماً به دستگاه برش لیزری نیاز ندارید. می توانید جعبه را بصورت دستی بسازید یا از جعبه آماده استفاده کنید.

گام دوم : پیزوها را آماده کنید

کار تشخیص برخورد نت ها با زیلوفون به عهده المنت های پیزو است. این پیزوها لرزش و ضربه را احساس می کنند. المنت ها گاهی اوقات داخل یک پوشش فروخته میشود تا دیسک ها ضربه نخورند. برای این پروژه باید این پوشش پلاستیکی را جدا کنید.

لبه های المنت ها را آرام با دست هایتان فشار بدهید تا صدای شکستن چسب را بشنوید. به این ترتیب کف پوشش جدا می شود. پیچ گوشتی را داخل شکاف ایجاد شده فرو کنید تا پوشش جدا شود. حالا می توانید المنت پیزو را از پوشش پلاستیکی جدا کنید.

چون می خواهیم از برد آردوینو مگا استفاده کنیم، می توانیم 16 ورودی آنالوگ یا 16 پیزو داشته باشیم. ما فقط می خواهیم یک و نیم اکتاو (12 نت) داشته باشیم و به همین خاطر از 12 پیزو استفاده کرده ایم.

بعد از اینکه المنت ها را از پوشش های پلاستیکی جدا کردید، یک سیم بلند به هر کدام از المنت های پیزو لحیم کنید. بعد از اینکه سیم ها را لحیم کردید، محل لحیم کاری را با هیت شرینک یا چسب برق بپوشانید.

گام سوم : میله ها و جعبه

جعبه ای که میله های زیلوفون داخلش قرار می گیرید را با دستگاه برش لیزری می سازیم. البته می توانید از فایل طراحی زیر برای برش دستی قطعات هم استفاده کنید.

میله های آکریلیکی هر کدام شان 25.4 در 5 سانتیمتر هستند. هر کدام از میله ها دو سوراخ دارند که پیچ های ماشینی از آن رد می شوند. با این پیچ ها هم می توانید میله ها را با جعبه چوبی وصل کنید.

ابعاد جعبه چوبی 26.6 در 76.2 در 7.6 سانتیمتر است. با تخته ها می توانید یک جعبه توخالی بسازید که از قطعات الکترونیکی محافظت میکند. برای اتصال تخته ها هم از چسب چوب و گوش پاک کن استفاده کنید. با گوش پاک کن چسب را به همه گوشه ها بزنید و 24 ساعت صبر کنید تا خشک بشود. سپس تمام لبه ها را سنباده بکشید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار

می توانید فایل طراحی CorelDraw جعبه را از لینک زیر دانلود کنید.

گام چهارم : پیزوها را به میله ها وصل کنید

سیم های المنت های پیزو را از سوراخ های وسطی پنل بالایی جعبه رد کنید. سپس وسط هر کدام از میله ها یک المنت پیزو بگذارید و با چسب بسته بندی آبی آنها را ثابت کنید.

گام پنجم : میله ها را به پنل بالایی وصل کنید

برای وصل کردن میله ها به جعبه چوبی از پیچ ماشینی 3.5 سانتیمتری و مهره استفاده می کنیم. برای پیشگیری تکان ها و لرزش های شدید روی میله ها، به پیچ ها تیوب وینیل اضافه می کنیم. این تیوب ها لرزش را جذاب می کنند. برای 12 میله مجموعاً به 24 پیچ و مهره و حدود 70 سانتیمتر تیوب نیاز دارید. ابتدا پیچ های ماشینی را از میله ها رد کنید، سپس تیوب ها را اضافه کنید و از پنل چوبی رد کنید. وقتی پیچ ها از پنل چوبی رد شدند، می توانید مهره را اضافه کنید و میله ها را کاملاً محکم کنید.

برای سفت کردن مهره ها فقط از دست تان استفاده کنید تا پنل چوبی آسیب نبیند.

گام ششم : مدار را بسازید

قبل از اتصال پیزوها به آردوینو، هر کدام از آنها یک مقاومت یک مگااهمی بصورت موازی وصل کنید. این مقاومت ها ولتاژ و جریان تولید شده توسط پیزوها و در نتیجه پورت های ورودی آنالوگ آردوینو را کنترل می کنند. ابتدا روی برد مدار چاپی کدام پیزو به کدام پورت ورودی آنالوگ آردوینو وصل میشود. همین علامت ها را پشت پنل چوبی بالایی هم بگذارید.

بعد از اینکه مقاومت ها را لحیم کردید، با یک سیم جامپر کوتاه یک سر مقاومت را به بلندترین ریل روی برد وصل کنید و آن را به عنوان ریل اتصال به زمین در نظر بگیرید. سپس سیم های اتصال به زمین سایر پیزوها را به همین ترتیب به این ریل وصل کنید. پایه مثبت پیزوها هم به به همان ریلی وصل میشود که سر دیگر مقاومت ها به آن وصل شده اند

دوازده تکه سیم سبز ببرید تا از آنها به عنوان سیم سیگنال آردوینو استفاده کنید.سپس این سیم ها را به ریل مثبت مقاومت پیزو وصل کنید.

گام هفتم : آردوینو را وصل کنید

ابتدا باید همه سیم های سیگنال و اتصال به زمین مدار را علامت گذاری کنید. با چسب آبی مشخص کنید هر سیم به کدام پورت اختصاص دارد. سپس سیم های تک هسته ای علامت گذاری شده را به پورت های مربوطه وصل کنید.

تمام پورت های آنالوگ باقیمانده باید به زمین وصل شوند. در غیر این صورت روی خروجی سریال آردوینو تاثیر می گذارند. ما از چهار سیم مشکی استفاده کرده ایم که مستقیماً از ریل اتصال به زمین برد پورت آنالوگ باز برد مگا وصل میشوند (A12، A13، A14 و A15).

وقتی مدارتان را کامل کردید، می توانید برنامه زیلوفون را روی برد آردوینو آپلود کنید.

در ساختنی بخوانید :  آیا پیتزا واقعا اعتیاد آور است؟

گام هشتم : تغذیه و ارتباط آردوینو

برای تغذیه برد آردوینو از کابل USB استفاده می کنیم که کار پورت ارتباطات را هم انجام میدهد. یک کابل USB را از جعبه زیلوفون عبور بدهید. اگر یک سوراخ به اندازه سر کابل روی جعبه دریل کنید، می توانید قسمت بیشتری از کابل را داخل جعبه نگه دارید.

در ساختنی بخوانید :  ماسک پارچه ای برای آلودگی هوا با طرح و رنگ دلخواه تان بسازید (به همراه الگو)

یک سوراخ دیگر هم برای نگه داشتن مضراب ها دریل کنید.

گام نهم : سریال به MIDI

نرم افزار Hairless
نرم افزار Hairless

برای اتصال زیلوفون به کامپیوتر از نرم افزاری به نام Hairless استفاده می کنیم. این نرم افزار سیگنال های سریال خروجی آردوینو را به سیگنال MIDI تبدیل می کند. این سیگنال ها قابلیت این را دارند که توسط برنامه هایی مثل GarageBand، Logic و Ableton خوانده و ضبط بشوند. مطمئن شوید قبل از ایمپورت داده های MIDI زیلوفون، پل برقرار شده باشد.

گر می خواهید کدهای آردوینو را بروز رسانی کنید، باید پل را غیرفعال کنید. پل به هیچ وجه نباید در حال اتصال برد با نرم افزار آردوینو فعال باشد.

زیلوفون بنوازید

بعد از اینکه زیلوفون را به نرم افزار وصل کردید، می توانید آن را مثل درامز بنوازید. ابتدا قطعه ای که نواخته اید را با نرم افزار ضبط کنید و سپس گزینه change the MIDI را بزنید و bass synth را انتخاب کنید. در نهایت هم می توانید ملودی دلخواه تان را بسازید.

استفاده از زیلوفون های معمولی ساده تر است اما این زیلوفون سرگرم کننده تر است. مزیت مهم دیگرش هم این است که خودتان آن را ساخته اید.

منبع

خلاصه مطلب
به کمک آردوینو یک زیلوفون بسازید
عنوان مطلب
به کمک آردوینو یک زیلوفون بسازید
توضیح کوتاه
زیلوفونی که خودتان ساخته اید را بنوازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت مشعل رزینی در جنگل با شیره درخت کاج!... در این ساختنی یک روش ساخت مشعل را یاد می گیرید که برای شرایط اضطراری طراحی شده و فقط به یک چاقو و کبریت نیاز دارد. سایر وسایل مورد نیاز برای یان مشعل ...
تقویم رومیزی شیک و متفاوت بسازید اگر دوست دارید وسایل روی میزتان متفاوت و خاص باشد، همیشه نباید دنبال خریدن باشید.گاهی اوقات فقط با ورود به دنیای DIY است که می توانید خاص ترین وسایل ر...
جا تخم مرغی چوبی به شکل خرگوش بسازید در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک تکه چوب بدون استفاده را تبدیل به جا تخم مرغی کنید. اگر اهل ساختنی های چوبی باشید، حتماً چند تکه چوب بدون استفاده در...
آموزش ساخت گوشواره کاغذی با طراحی ساده و شیک... قبلاً در ساختنی طرز ساخت دو نوع گوشوارع کاغذی را یاد گرفته اید؛ گوشواره اوریگامی و گوشواره کوئیلینگ. در این پست هم ساخت گوشواره کاغذی اما با یک روش مت...
بدون دستگاه های گران قیمت، مهر لاستیکی خودتان را بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت مهر لاستیکی با ابزار دستی را یاد می گیرید. از این مهر می توانید به عنوان مهر تجاری کسب و کارتان یا برای تزیین کاردستی هایتان ...
آموزش ساخت : با خرده ریزهای دور ریختنی آویز جغد بسازید... فکر می کنید با در نوشابه و دکمه و چند خرده ریز دیگر چه چیزهایی می توان ساخت؟ شما طرفدار ساختنی هستید و حتماً خیلی خلاق هستید به همین خاطر می توانید چی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با آردوینو لوکس متر بسازید؛ آموزش اندازه گیری شدت نور

اگر به یک لوکس متر برای اندازه گیری شدت نور و روشنایی نیاز دارید، می …

پاسخ دهید