خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / کاور چرمی مخصوص دفتر و کتاب بسازید

کاور چرمی مخصوص دفتر و کتاب بسازید

در این ساختنی یاد می گیرید که چطور یک تکه چرم را ببرید و بدوزید و رویش طراحی کنید تا تبدیل به کاور چرمی بشود. ساخت این کاورهای چرمی بسیار ساده و راحت است و قطعاً شما هم می توانید یکی بسازید. پس رنگ چرم های داخلی و بیرونی کاور چرمی را انتخاب کنید و دست بکار بشوید.

ساخت کاور چرمی وقت زیادی نمی برد و بیشتر وقت شما در این پروژه صرف سوخت نگاری میشود. البته اگر می خواهید روی کاور چرمی طرح بیاندازید. اگر اولین بار است که چرم دوزی می کنید، پروژه خوبی را برای شروع انتخاب کرده اید. سری هم به سری آموزش چرم دوزی بزنید تا کارتان راحت تر و البته حرفه ای تر بشود.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • چرم قهوه ای – اندازه چرم باید کمی بزرگتر از جلد کتاب باشد
 • چرم جیر بنفش – برای داخل کاور
 • چسب چرم
 • ربان برای ساخت نشانه کتاب
 • نخ نایلونی
 • مقوای نازک برای ساخت الگو

ابزار مورد نیاز

 • تیغ یا کاتر
 • تخته برش
 • ابزار سوخت نگاری مخصوص چوب یا چرم
 • چرخ خیاطی
 • متر
 • فندک
 • سوراخ کن

گام دوم : کتاب را اندازه بگیرید

کتاب را کاملاً صاف روی میز بگذارید و دو قسمت زیر را اندازه گیری کنید :

 • از بالا تا پایین جلوی کتاب
 • دور کتاب از یک لبه تا لبه دیگر

گام سوم : الگو را بسازید

اگر جلد کتاب یا دفترتان کاغذی است، به همه اندازه ها 11 میلیمتر اضافه کنید. اگر جلد محکم و ضخیم تری دارد، 14 میلیمتر به اندازه ها اضافه کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش بافت کاور بافتنی برای دسته تابه و قابلمه

حالا اندازه ها را روی کارتن یا مقوا منتقل کنید و الگوی کاور را با زاویه های کاملاً 90 درجه ببرید.

گام چهارم : چرم را ببرید

حالا می توانید با کمک الگویی که ساخته اید، چرم را ببرید. ما نمی خواستیم کاور چرمی مان ساده باشد و به همین خاطر یک چرم را دو تکه بریدیم. اگر شما هم می خواهید اینکار را بکنید، نحوه کار را در تصاویر ببینید. فراموش نکنید باید این دو تکه چرم را در همین مرحله بهم بدوزید.

گام پنجم : لبه های داخلی کاور را بچسبانید

طول لبه های داخلی کاور کتاب چرمی باید به اندازه طول کتاب باشد اما عرض شان را می توانید خودتان مشخص کنید. لبه های کاور ما 12 سانتیمتر است که با توجه به ضخامت کتاب مان کاملاً مناسب است. اندازه ها را با مداد داخل چرم جیر علامت بزنید و چرم را ببرید.

روی لبه های خارجی این دو تکه چرم کمی چسب بزنید و آنها را به چرم اصلی کاور بچسبانید. این چسب فقط برای این است که تا چر ها تا وقت دوختن بهم متصل بمانند. پس نمی خواهید خیلی چسب بزنید. حواستان باشد چسب آنقدر زیاد نباشد که به لبه های داخلی جیرها برسد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جامدادی رولی چرم بدوزید

صبر کنید چسب خشک بشود.

گام ششم : کاور را بدوزید

دوخت کاور چرمی را از جایی شروع کنید که روی گوشه پشتی و پایینی کتاب قرار می گیرد. از همان جا دوختن دور کتاب را با حاشیه چهار میلیمتری ادامه بدهید. حتماً روی محل شروع و پایان دوخت یکبار کوک دستی بزنید تا دوخت باز نشود. وقتی دور کاور را کامل دوختید، یک سانتیمتر نخ را آویزان بگذارید و با فندک آن را بسوزانید.

کاور چرمی آماده است و می توانید آن را تست کنید. اگر اشتباهی رخ داده، جایی برای بازگشت وجود ندارد و متاسفانه باید از اول شروع کنید. این چرم را هم دور نریزید و برای پروژه های کوچک تر ازش استفاده کنید.

گام هفتم : کاور چرمی را سوخت نگاری کنید

این مرحله از ساخت کاور چرمی خیلی وقت گیر است و کمی مهارت طراحی و نقاشی نیاز دارد. اگر تا بحال با این روش روی چرم طرح نینداخته اید، بهتر است ابتدا روی یک تکه چرم خراب آزمایش کنید.

برای ساده تر شدن سوخت نگاری، ابتدا طرح را روی یک تکه کاغذ بکشید و سپس با سوراخ کن آن را روی چرم بیاندازید. حالا می توانید خطوط روی چرم را بسوزانید تا طرح به رنگ دلخواه تان در بیاید. اگر حرفه ای هستید هم می توانید از همان ابتدا با ابزار سوخت نگاری شروع کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک کیف پارچه ای شیک و جادار بدوزید

حواستان باشد در حین کار با ابزار سوخت نگاری آن را روی چرم متوقف نکنید چون چرم را سوراخ میکند. اگر می خواهید قسمت هایی از طرح را سایه بزنید، ابزار سریع عقب و جلو ببرید؛ درست مثل هاشور زدن با مداد.

امیدواریم هم از کاور چرمی که ساخته اید و هم از طراحی رویش راضی باشید. تصاویر کاورهایی که می سازید را با ساختنی و کاربرانش به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
کاور چرمی مخصوص دفتر و کتاب بسازید
عنوان مطلب
کاور چرمی مخصوص دفتر و کتاب بسازید
توضیح کوتاه
کتاب هایتان را با چرم جلد کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : گوشواره شیشه ای به شکل دلخواه تان بسازید... در این ساختنی می خواهیم یک تکنیک ساده اما جدید برای ساخت گوشواره شیشه ای را آموزش بدهیم. گداختن شیشه داخل کوره که امکان ساخت وسایل تزیینی و زیورآلات ب...
تایمر دوش حمام بسازید و در مصرف آب صرفه جویی کنید... اگر شما هم هربار تصمیم می گیرید زمان دوش گرفتن را کوتاه کنید اما موفق نمی شوید به یک تایمر دوش حمام نیاز دارید. نمی خواهیم درباره بحران کم آبی، نقش شه...
آموزش ساخت : با تنه درخت جامدادی رومیزی درست کنید... استفاده از تنه درخت برای ساخت جامدادی رومیزی ایده خوبی برای یک کاردستی کم هزینه اما متفاوت است. برای ساخت کاردستی ساده و کاربردی به وسای خاصی نیاز ندا...
آموزش ساخت : مدار تست ترانزیستور بسازید... اگر اهل ساختنی های الکترونیکی باشید، حتماً به این مدار نیاز دارید. با این مدار ساده می توانید ترانزیستور را تست کنید و با خیال راحت از آن در ساختنی ها...
ماتریکس LED متصل به اینترنت بسازید و با موبایل کنترلش کنید... ماتریکس LED کارکردهای زیادی دارد؛ می توانید با آن ساعت رومیزی بسازید یا آن را به پروژه های دیگرتان اضافه کنید و کارایی آنها را بهبود ببخشید. در این سا...
آموزش ساخت مشعل رزینی در جنگل با شیره درخت کاج!... در این ساختنی یک روش ساخت مشعل را یاد می گیرید که برای شرایط اضطراری طراحی شده و فقط به یک چاقو و کبریت نیاز دارد. سایر وسایل مورد نیاز برای یان مشعل ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید