خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / کاور چرمی مخصوص دفتر و کتاب بسازید

کاور چرمی مخصوص دفتر و کتاب بسازید

در این ساختنی یاد می‌گیرید که چطور یک تکه چرم را ببرید و بدوزید و رویش طراحی کنید تا تبدیل به کاور چرمی‌بشود. ساخت این کاورهای چرمی‌بسیار ساده و راحت است و قطعاً شما هم می‌توانید یکی بسازید. پس رنگ چرم‌های داخلی و بیرونی کاور چرمی‌را انتخاب کنید و دست بکار بشوید.

ساخت کاور چرمی‌وقت زیادی نمی‌برد و بیشتر وقت شما در این پروژه صرف سوخت نگاری میشود. البته اگر می‌خواهید روی کاور چرمی‌طرح بیاندازید. اگر اولین بار است که چرم دوزی می‌کنید، پروژه خوبی را برای شروع انتخاب کرده اید. سری هم به سری آموزش چرم دوزی بزنید تا کارتان راحت تر و البته حرفه ای تر بشود.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • چرم قهوه ای – اندازه چرم باید کمی‌بزرگتر از جلد کتاب باشد
 • چرم جیر بنفش – برای داخل کاور
 • چسب چرم
 • ربان برای ساخت نشانه کتاب
 • نخ نایلونی
 • مقوای نازک برای ساخت الگو

ابزار مورد نیاز

 • تیغ یا کاتر
 • تخته برش
 • ابزار سوخت نگاری مخصوص چوب یا چرم
 • چرخ خیاطی
 • متر
 • فندک
 • سوراخ کن

گام دوم : کتاب را اندازه بگیرید

کتاب را کاملاً صاف روی میز بگذارید و دو قسمت زیر را اندازه گیری کنید :

 • از بالا تا پایین جلوی کتاب
 • دور کتاب از یک لبه تا لبه دیگر

گام سوم : الگو را بسازید

اگر جلد کتاب یا دفترتان کاغذی است، به همه اندازه‌ها 11 میلیمتر اضافه کنید. اگر جلد محکم و ضخیم تری دارد، 14 میلیمتر به اندازه‌ها اضافه کنید.

حالا اندازه‌ها را روی کارتن یا مقوا منتقل کنید و الگوی کاور را با زاویه‌های کاملاً 90 درجه ببرید.

گام چهارم : چرم را ببرید

حالا می‌توانید با کمک الگویی که ساخته اید، چرم را ببرید. ما نمی‌خواستیم کاور چرمی‌مان ساده باشد و به همین خاطر یک چرم را دو تکه بریدیم. اگر شما هم می‌خواهید اینکار را بکنید، نحوه کار را در تصاویر ببینید. فراموش نکنید باید این دو تکه چرم را در همین مرحله بهم بدوزید.

گام پنجم : لبه‌های داخلی کاور را بچسبانید

طول لبه‌های داخلی کاور کتاب چرمی‌باید به اندازه طول کتاب باشد اما عرض شان را می‌توانید خودتان مشخص کنید. لبه‌های کاور ما 12 سانتیمتر است که با توجه به ضخامت کتاب مان کاملاً مناسب است. اندازه‌ها را با مداد داخل چرم جیر علامت بزنید و چرم را ببرید.

روی لبه‌های خارجی این دو تکه چرم کمی‌چسب بزنید و آنها را به چرم اصلی کاور بچسبانید. این چسب فقط برای این است که تا چر‌ها تا وقت دوختن بهم متصل بمانند. پس نمی‌خواهید خیلی چسب بزنید. حواستان باشد چسب آنقدر زیاد نباشد که به لبه‌های داخلی جیرها برسد.

صبر کنید چسب خشک بشود.

گام ششم : کاور را بدوزید

دوخت کاور چرمی‌را از جایی شروع کنید که روی گوشه پشتی و پایینی کتاب قرار می‌گیرد. از همان جا دوختن دور کتاب را با حاشیه چهار میلیمتری ادامه بدهید. حتماً روی محل شروع و پایان دوخت یکبار کوک دستی بزنید تا دوخت باز نشود. وقتی دور کاور را کامل دوختید، یک سانتیمتر نخ را آویزان بگذارید و با فندک آن را بسوزانید.

کاور چرمی‌آماده است و می‌توانید آن را تست کنید. اگر اشتباهی رخ داده، جایی برای بازگشت وجود ندارد و متاسفانه باید از اول شروع کنید. این چرم را هم دور نریزید و برای پروژه‌های کوچک تر ازش استفاده کنید.

گام هفتم : کاور چرمی‌را سوخت نگاری کنید

این مرحله از ساخت کاور چرمی‌خیلی وقت گیر است و کمی‌مهارت طراحی و نقاشی نیاز دارد. اگر تا بحال با این روش روی چرم طرح نینداخته اید، بهتر است ابتدا روی یک تکه چرم خراب آزمایش کنید.

برای ساده تر شدن سوخت نگاری، ابتدا طرح را روی یک تکه کاغذ بکشید و سپس با سوراخ کن آن را روی چرم بیاندازید. حالا می‌توانید خطوط روی چرم را بسوزانید تا طرح به رنگ دلخواه تان در بیاید. اگر حرفه ای هستید هم می‌توانید از همان ابتدا با ابزار سوخت نگاری شروع کنید.

حواستان باشد در حین کار با ابزار سوخت نگاری آن را روی چرم متوقف نکنید چون چرم را سوراخ میکند. اگر می‌خواهید قسمت‌هایی از طرح را سایه بزنید، ابزار سریع عقب و جلو ببرید؛ درست مثل‌هاشور زدن با مداد.

امیدواریم هم از کاور چرمی‌که ساخته اید و هم از طراحی رویش راضی باشید. تصاویر کاورهایی که می‌سازید را با ساختنی و کاربرانش به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
کاور چرمی‌مخصوص دفتر و کتاب بسازید
عنوان مطلب
کاور چرمی‌مخصوص دفتر و کتاب بسازید
توضیح کوتاه
کتاب‌هایتان را با چرم جلد کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با باتری لپ تاپ پک باتری چند کاره بسازید... باتری لپ تاپ های قدیمی می توانند تا مدت ها شارژ را در خود نگه دارند و به ندرت پیش می آید که خراب بشوند. در این پست یاد می گیرید که چطور این باتری ها ر...
برای سوت شکاری یک دسته چوبی شیک بسازید اگر اهل شکار باشید، حتماً سوت شکاری دارید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور برای سوت شکاری تان یک دسته چوبی بسازید. ساخت دسته چوبی برای سوت شکاری...
آموزش ساخت : با زنجیر فلزی آویز لباس درست کنید... اگر در شهرهای بزرگ زندگی می کنید و آپارتمان نشین هم هستید، احتمال اینکه یک کمد دیواری بزرگ در خانه داشته باشید کم است. شاید این مشکل زیاد مهم بنظر نرس...
دستور تهیه : سالاد تبوله درست کنید حتماً شما هم اسم سالاد تبوله را شنیده اید. تبوله یکی از سالادهای اصیل و محبوب در کشورهای عربی است که اصالت آن سوریه و لبنان برمی گردد. سالاد تبوله معم...
آزمایش یخ داغ ؛ وقتی علم جذاب و زیبا می شود... در این ساختنی یاد می گیرید با موادی که در آشپزخانه تان دارید، یخ داغ یا استات سدیم درست کنید. آزمایش یخ داغ فرایند تبلور را را بطور کامل نشان می دهد و...
قهوه ترک را به روش حرفه ای ها درست کنید اگر سری به دسته خوراکی ها و نوشیدنی های ساختنی بزنید، نوشیدنی های جالبی پیدا می کنید. نوشیدنی هایی مثل قهوه بلوط که شاید تابحال طعم شان را نچشیده اید ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید