خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / خودتان یک پمپ آب گریز از مرکز ارزان بسازید

خودتان یک پمپ آب گریز از مرکز ارزان بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک پمپ آب گریز از مرکز ارزان را یاد می گیرید. ساخت پمپ آب با این روش نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی میتواند آن را بسازد. شما می توانید اندازه قطعات را متناسب با نیازتان تغییر بدهید و پمپ را بزرگتر یا کوچکتر بسازید. در هر صورت روش ساخت پمپ آب یکسان است و تغییر نمی کند.

پمپ آب گریز از مرکز بسازید
پمپ آب گریز از مرکز بسازید

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • موتور DC سه ولتی – ما موتور را از یک خط دستگاه پخش ویدیو جدا کرده ایم
 • یک قوطی پلاستیکی – اندازه قوطی طوری باشد که موتور داخلش جا بشود
 • پروانه – خودتان هم می توانید پروانه را از یک چرخ پلاستیکی بسازید
 • چسب اپوکسی یا نمونه های مشابه
 • نازل – حتماً از نوع پیچی استفاده کنید
 • سیم برق
 • ورق پلاستیکی با ضخامت 0.5 میلیمتر

ابزار مورد نیاز

 • درمل
 • دریل

گام دوم : پروانه را آماده کنید

اگر نمی خواهید برای خرید پروانه هزینه کنید، کافی است یک چرخ پلاستیکی کهنه پیدا کنید. با یک درمل یا ابزارهای مشابه، قطعات پلاستیکی اضافی را جدا کنید. قطعات را با دقت کامل جدا کنید تا پروانه ناقص نشود.

اگر سوراخ وسط پروانه بزرگتر از شفت موتور باشد هم اشکالی ندارد. کافی است کمی شرینک تیوب دور شفت قرار بدهید تا کاملاً سفت بشود.

گام سوم : موتور را آماده کنید

ابتدا باید همه سوراخ های موتور را با بپوشانید. با اینکار مانع از ورود چسب اپوکسی به داخل سوراخ های موتور پمپ آب می شوید.

در ساختنی بخوانید :  آب پاش الکتریکی بسازید و هر بطری را به تفنگ آب پاش تبدیل کنید

سپس سیم ها را به موتور لحیم کنید. بهتر است از یک کابل ضخیم استفاده کنید چون پوشاندن سوراخ برق موتور را ساده تر میکند.

گام چهارم : موتور را داخل قوطی قرار بدهید

بعد از آماده کردن موتور، یک سوراخ در کف قوطی برای رد شدن سیم دریل کنید. کف قوطی را با مقدار زیادی اپوکسی بپوشانید و سپس کابل را از سوراخ رد کنید. حالا می توانید موتور را کف قوطی بچسبانید. بهتر است بین قوطی و موتور (از کف و کناره ها) یک اسپیسر بگذارید تا موتور کاملاً وسط قوطی قرار بگیرد.

صبر کنید تا چسب خشک بشود و اگر لازم بود باز هم به سوراخ چسب بزنید.

شفت برخی از موتورها از هر دو طرف بیرون زده است. اگر موتور شما هم اینطور است، شفت را کمی کوتاه کنید و کمی چسب نواری به آن بزنید تا با اپوکسی تماس نداشته باشد. می توانید این مشکل را با یک واشر – به عنوان اسپیسر – هم حل کنید اما کارتان کمی سخت می شود.

گام پنجم : واشر پلاستیکی را بسازید

اگر موتو همچنان داخل قوطی تکان میخورد و سرجایش ثابت نشده، باز هم چسب اپوکسی اضافه کنید. همانطور که می بینید چسب ها را باید دور موتور و روی قوطی بزنید نه روی موتور.حالا باید با پلاستیک 0.5 میلیمتری، یک واشر بسازید که فضای دور شفت را بپوشاند. این قطعه از اپوکسی در برابر مواد شیمیایی محافظت می کند و مقاومت پمپ آب را بیشتر میکند.

در ساختنی بخوانید :  رایحه دلخواه تان را به پودر بچه معمولی اضافه کنید

بعد از خشک شدن اپوکسی می توانید فضای داخل قوطی پمپ آب گریز از مرکز را تمیز کنید.

گام ششم : نازل و پروانه را اضافه کنید

نازل ها و پروانه را اضافه کنید
نازل ها و پروانه را اضافه کنید

وقتی مطمئن شدید موتور سرجایش ثابت است، دو سوراخ برای نازل های ورودی و خروجی دریل کنید. سپس نازل ها را داخل سوراخ ها فرو کنید. توصیه می کنیم سوراخ ها کمی کوچکتر از قطر نازل باشند تا نازل ها را خیلی زود شل نشوند. چون از نازل پیچی استفاده می کنید، راحت می توانید نازل ها را داخل سوراخ های تنگ فرو کنید. اگر از اندازه مته هایی که برای سوراخ های نازل انتخاب کرده اید، مطمئن نیستید ابتدا مته ها روی یک قوطی مشابه تست کنید.

در نهایت هم پروانه را به شفت موتور وصل کنید و در قوطی پلاستیکی را ببندید.

پمپ آب گریز از مرکز آماده است

حالا می توانید از این پمپ آب گریز از مرکز ارزان اما کارآمد در پروژه های دیگرتان استفاده کنید. ساخت این پمپ حتی از تعمیر برخی پمپ های مشابه هم ارزان تر درمی آید. اگر پیشنهادی برای بهتر شدن این پمپ آب گریز از مرکز دارید، آن را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
خودتان یک پمپ آب گریز از مرکز ارزان بسازید
عنوان مطلب
خودتان یک پمپ آب گریز از مرکز ارزان بسازید
توضیح کوتاه
این پمپ با وسایل بازیافتی و دور ریختنی ساخته میشود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

گردنبند چوبی شیک و منحصر به فرد بسازید اگر دنبال یک گردنبند متفاوت می‌گردید، احتمالاً این گردنبند چوبی نظرتان را جلب می‌کند. ساخت این گردنبند چوبی کار ساده‌ای نیست. به ویژه اگر تجربه نجاری ...
گلدان آویز مخصوص فضای باز بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان آویز مخصوص باغچه را یاد می گیرید که بدون گرفتن فضای باغچه، سبزی باغچه را زیاد می‌کند. این گلدان آویز از بالای حوض یا ب...
با LED برای لانگ برد و اسکیت برد سیستم روشنایی بسازید... اگر خیلی اهل سواری با اسکیت برد و لانگ برد هستید (بویژه در شب) بهتر است یک سیستم روشنایی برایش بسازید. با اضاف کردن چند LED به لانگ برد هم آن را زیبات...
آموزش ساخت : جاکتابی دایناسوری بسازید در این ساختنی یاد می گیرید که با اسباب بازی های قدیمی و چند تکه چوب، جاکتابی بسازید. اگر کودک شما هم به دنیای دایناسورها علاقه دارد، چندتا از جاکتابی ...
آموزش کامل و تفصیلی ساخت انواع مدار EEG و ECG... در این ساختنی آموزش تفصیلی و کامل ساخت انواع مدار EEG (نوار مغزی یا الکتروانسفالوگرافی) را یاد می گیرید. از این مدار می توانید برای بررسی غلظت امواج م...
میز قهوه خوری چوبی – فلزی شیک و مقاوم بسازید... در این ساختنی ساخت میز قهوه خوری را یاد می گیرید که تخته روی آن از جنس چوب افرا و پایه هایش فلزی است. ترکیب چوب و فلز ظاهر شیک و مدرنی به میز قهوه خور...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

یک دیدگاه

 1. سلام
  بنظرم چندتا مشکل وجود خواهد داشت:
  سوراخهای روی بدنه موتور جهت جریان یافتن هوای تولید شده ناشی از چرخش روتور هست.پوشاندن همه سوراخها به این شکل وکیوم شده ،موتور را ناکارامد خواهد کرد.ضمن اینکه درصورت عمل کردن ، گرمای تولید شده ،دفع نمیشود.
  اگر این پمپ قرار نیست داخل آب قرار گیرد ، نیازی به پوشاندن کامل موتور نیست.
  در مورد سوراخ کناری بنظرم اگر بشکل زاویه دار ساخته بشه ، پمپ کارامد تر خواهد بود.

پاسخ دهید