خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / خودتان یک پمپ آب گریز از مرکز ارزان بسازید

خودتان یک پمپ آب گریز از مرکز ارزان بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک پمپ آب گریز از مرکز ارزان را یاد می‌گیرید. ساخت پمپ آب با این روش نیاز به مهارت خاصی ندارد و هر کسی میتواند آن را بسازد. شما می‌توانید اندازه قطعات را متناسب با نیازتان تغییر بدهید و پمپ را بزرگتر یا کوچکتر بسازید. در هر صورت روش ساخت پمپ آب یکسان است و تغییر نمی‌کند.

پمپ آب گریز از مرکز بسازید
پمپ آب گریز از مرکز بسازید

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • موتور DC سه ولتی – ما موتور را از یک خط دستگاه پخش ویدیو جدا کرده ایم
 • یک قوطی پلاستیکی – اندازه قوطی طوری باشد که موتور داخلش جا بشود
 • پروانه – خودتان هم می‌توانید پروانه را از یک چرخ پلاستیکی بسازید
 • چسب اپوکسی یا نمونه‌های مشابه
 • نازل – حتماً از نوع پیچی استفاده کنید
 • سیم برق
 • ورق پلاستیکی با ضخامت 0.5 میلیمتر

ابزار مورد نیاز

 • درمل
 • دریل

گام دوم : پروانه را آماده کنید

اگر نمی‌خواهید برای خرید پروانه هزینه کنید، کافی است یک چرخ پلاستیکی کهنه پیدا کنید. با یک درمل یا ابزارهای مشابه، قطعات پلاستیکی اضافی را جدا کنید. قطعات را با دقت کامل جدا کنید تا پروانه ناقص نشود.

اگر سوراخ وسط پروانه بزرگتر از شفت موتور باشد هم اشکالی ندارد. کافی است کمی‌شرینک تیوب دور شفت قرار بدهید تا کاملاً سفت بشود.

گام سوم : موتور را آماده کنید

ابتدا باید همه سوراخ‌های موتور را با بپوشانید. با اینکار مانع از ورود چسب اپوکسی به داخل سوراخ‌های موتور پمپ آب می‌شوید.

سپس سیم‌ها را به موتور لحیم کنید. بهتر است از یک کابل ضخیم استفاده کنید چون پوشاندن سوراخ برق موتور را ساده تر میکند.

گام چهارم : موتور را داخل قوطی قرار بدهید

بعد از آماده کردن موتور، یک سوراخ در کف قوطی برای رد شدن سیم دریل کنید. کف قوطی را با مقدار زیادی اپوکسی بپوشانید و سپس کابل را از سوراخ رد کنید. حالا می‌توانید موتور را کف قوطی بچسبانید. بهتر است بین قوطی و موتور (از کف و کناره‌ها) یک اسپیسر بگذارید تا موتور کاملاً وسط قوطی قرار بگیرد.

صبر کنید تا چسب خشک بشود و اگر لازم بود باز هم به سوراخ چسب بزنید.

شفت برخی از موتورها از هر دو طرف بیرون زده است. اگر موتور شما هم اینطور است، شفت را کمی‌کوتاه کنید و کمی‌چسب نواری به آن بزنید تا با اپوکسی تماس نداشته باشد. می‌توانید این مشکل را با یک واشر – به عنوان اسپیسر – هم حل کنید اما کارتان کمی‌سخت می‌شود.

گام پنجم : واشر پلاستیکی را بسازید

اگر موتو همچنان داخل قوطی تکان میخورد و سرجایش ثابت نشده، باز هم چسب اپوکسی اضافه کنید. همانطور که می‌بینید چسب‌ها را باید دور موتور و روی قوطی بزنید نه روی موتور.حالا باید با پلاستیک 0.5 میلیمتری، یک واشر بسازید که فضای دور شفت را بپوشاند. این قطعه از اپوکسی در برابر مواد شیمیایی محافظت می‌کند و مقاومت پمپ آب را بیشتر میکند.

بعد از خشک شدن اپوکسی می‌توانید فضای داخل قوطی پمپ آب گریز از مرکز را تمیز کنید.

گام ششم : نازل و پروانه را اضافه کنید

نازل‌ها و پروانه را اضافه کنید
نازل‌ها و پروانه را اضافه کنید

وقتی مطمئن شدید موتور سرجایش ثابت است، دو سوراخ برای نازل‌های ورودی و خروجی دریل کنید. سپس نازل‌ها را داخل سوراخ‌ها فرو کنید. توصیه می‌کنیم سوراخ‌ها کمی‌کوچکتر از قطر نازل باشند تا نازل‌ها را خیلی زود شل نشوند. چون از نازل پیچی استفاده می‌کنید، راحت می‌توانید نازل‌ها را داخل سوراخ‌های تنگ فرو کنید. اگر از اندازه مته‌هایی که برای سوراخ‌های نازل انتخاب کرده اید، مطمئن نیستید ابتدا مته‌ها روی یک قوطی مشابه تست کنید.

در نهایت هم پروانه را به شفت موتور وصل کنید و در قوطی پلاستیکی را ببندید.

پمپ آب گریز از مرکز آماده است

حالا می‌توانید از این پمپ آب گریز از مرکز ارزان اما کارآمد در پروژه‌های دیگرتان استفاده کنید. ساخت این پمپ حتی از تعمیر برخی پمپ‌های مشابه هم ارزان تر درمی‌آید. اگر پیشنهادی برای بهتر شدن این پمپ آب گریز از مرکز دارید، آن را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
خودتان یک پمپ آب گریز از مرکز ارزان بسازید
عنوان مطلب
خودتان یک پمپ آب گریز از مرکز ارزان بسازید
توضیح کوتاه
این پمپ با وسایل بازیافتی و دور ریختنی ساخته میشود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ساخت میز پذیرایی شیک و متفاوت با کنده درخت و شیشه... ساخت میز پذیرایی با تنه درخت ایده بسیار جالبی است و قبلاً در ساختنی به آن پرداخته ایم. اگر می خواهید این ایده را امتحان کنید اما ابزار نجاری زیادی ندا...
لوستر چوبی شیک و منحصر به فرد بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک لوستر چوبی را یاد می گیرید که با دستگاه برش لیزری ساخته می شود. این لوستر چوبی خمیدگی های زیادی دارد و به همین خاطر طراحی آن...
آموزش ساخت : موشک کاغذی کنترل از راه دور بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گجت 9 گرمی را می آموزید که موشک کاغذی را از راه دور کنترل میکند. ساخت هواپیما یا ماشن کنترل از راه دور نیاز به ابزار و مهارت...
آموزش ساخت : جاشمعی چوبی بسازید این جاشمعی چوبی وقتی با شمعی پر میشود، نمای خیلی زیبایی پر میکند و نور را خیلی قشنگ پخش میکند. این جاشمعی را می توانید بزرگتر یا کوچکتر درست کنید یا ا...
آموزش ساخت : قفسه کتاب نامرئی بسازید اگر کتاب هایتان خیلی زیاد است و دیگر در کتابخانه جا نمی شود یا اصلاً در آپارتمان تان جایی برای کتابخانه ندارید، قفسه کتاب نامرئی راه حل شماست. یک راه ...
فرستنده صوتی بسازید و ایستگاه رادیویی افتتاح کنید!... در این ساختنی طرز ساخت فرستنده صوتی پرتابل را یاد می گیرید. با این فرستنده می توانید امواج FM را به رادیو، گوشی همراه و ... انتقال بدهید. همانطور که د...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

یک دیدگاه

 1. سلام
  بنظرم چندتا مشکل وجود خواهد داشت:
  سوراخهای روی بدنه موتور جهت جریان یافتن هوای تولید شده ناشی از چرخش روتور هست.پوشاندن همه سوراخها به این شکل وکیوم شده ،موتور را ناکارامد خواهد کرد.ضمن اینکه درصورت عمل کردن ، گرمای تولید شده ،دفع نمیشود.
  اگر این پمپ قرار نیست داخل آب قرار گیرد ، نیازی به پوشاندن کامل موتور نیست.
  در مورد سوراخ کناری بنظرم اگر بشکل زاویه دار ساخته بشه ، پمپ کارامد تر خواهد بود.

پاسخ دهید