خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / روکش آباژور بسازید و آباژورهای کهنه را نونوار کنید

روکش آباژور بسازید و آباژورهای کهنه را نونوار کنید

با یک جستجوی ساده در ساختنی می‌توانید طرز ساخت انواع آباژور و روکش آباژور را پیدا کنید. اما ساخت بیشتر آنها به وسایل و ابزاری نیاز دارد که باید برای خریدشان به بازار بروید. به همین خاطر در این ساختنی سراغ ایده ای رفته ایم که ارزان است و نیاز به ابزار خاصی ندارد؛ ساخت روکش آباژور با ربان!

احتمالاً در خانه شما هم کمی‌ربان پیدا می‌شود. همین برای ساخت روکش آباژور کافی است. اگر هم می‌خواهید آباژورتان حسابی شیک بشود، بهتر است بگردید و از این ربان‌های رنگین کمانی پیدا کنید. این روکش آباژور را می‌توانید برای هر نوع آباژور و چراغ خوابی استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • روکش آباژور پلاستیکی – در مرحله بعد بیشتر درباره انتخاب روکش توضیح می‌دهیم
  • ربان – فرقی نمی‌کند از چه ربانی استفاده می‌کنید. مهم این است که کمی‌ازش رد بشود. می‌توانید قبل از انتخاب ربان جلوی نور بگیرید و امتحانش کنید.

ابزار مورد نیاز

  • قیچی
  • کاتر
  • چسب حرارتی یا چسب E6000
  • خط کش
  • چسب بسته بندی

گام دوم : روکش را انتخاب کنید

اگر قصد دارید این ساختنی را امتحان کنید، باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید.

نکته اول این است که روکش پلاستیکی که انتخاب می‌کنید به پایه آباژور بخورد. اگر این نکته مهم را در نظر نگیرید، ممکن است مجبور بشوید قسمتی از حلقه پایه روکش را بتراشید (اتفاقی که برای ما هم افتاد!). این امکان برای روکش‌هایی که اسکلت فلزی دارند، وجود ندارد. پس در انتخاب روکش دقت کنید.

مسئله بعدی ساختار روکش است؛ ار روکش‌هایی استفاده کنید که قطر حلقه بالایی شان از حلقه پایینی کمتر باشد. این ایده را می‌توانید روی انواع دیگر روکش هم پیاده کنید (مثل تصویر آخر) اما کار با آنها سخت تر است. وقتی هیچ سیمی‌بین حلقه‌های بالایی و پایینی نباشد، راحت تر می‌توانید ربان‌ها را اضافه کنید.

گام سوم : روکش را باز کنید

کارتان را با اندازه گیری ارتفاع روکش آباژور شروع کنید. ربان‌هایی که برای پوشاندن روکش استفاده می‌کنید با همین اندازه و کمی‌بلندتر باشند تا بتوانید حباب لامپ و اسکلت روکش را بپوشانید. ارتفاع روکش هر قدر که بود ربان‌ها را یک تا یک و نیم سانتیمتر بلندتر ببرید.

بعد از اندازه گیری، روکش پلاستیکی (یا پارچه ای)را از اسکلت فلزی یا پلاستیکی جدا کنید. اینکار را با قیچی یا کاتر انجام بدهید. اگر اسکلت فلزی شما هم کمی‌چسباک است، اصلاً لازم نیست تمیزش کنید. چسبناک بودن وصل کردن ربان‌ها را ساده تر میکند.

گام چهارم : روکش را آماده کنید

اگر اسکلت روکش شما هم این شکلی است و حلقه‌های بالایی و پایینیش بهم وصل نیستند، باید خودتان آنها را بهم وصل کنید. روکش را هم به پایه آباژور وصل کنید تا کار با ربان‌ها ساده تر بشود.

برای وصل کردن حلقه‌های بالایی و پایینی از چسب بسته بندی استفاده کنید. طول چسب‌ها باید درست به اندازه ارتفاع روکش باشد. یک چسب دیگر روبروی چسب اول بچسبانید و دو چسب دیگر هم به دو طرف چسب‌های قبلی اضافه کنید. حالا باید چهار چسب داشته باشید که به یک اندازه از هم فاصله داشته باشند.

 چسب‌ها را طوری تنظیم کنید که ارتفاع و فاصله شان از هم برابر باشد.

گام پنجم : ربان‌ها را وصل کنید

حالا می‌توانید کار اصلی تان را شروع کنید. بهتر است چند تکه ربان بلند ببرید و از آنها استفاده کنید تا اینکه بگذارید یک سر ربان به کلاف وصل بماند. اینطوری کارتان ساده تر و سریع تر میشود.
سر یکی از ربان‌های بلندی که بریده اید را به حلقه بالایی بچسبانید. اینکار را طوری انجام بدهید که سر ربان به سمت لامپ و قسمت بلندش به سمت خودتان باشد. ربان را به سمت حلقه پایینی بیاورید و کمی‌چسب به حلقه پایینی بزنید. حالا ربان را دور حلقه (به سمت داخل) بپیچید.

از همان داخل روکش، ربان را به سمت بالا بیاورید و به سمت خودتان بیرون بکشید. اینبار هم به محل تماس ربان با حلقه بالایی کمی‌چسب بزنید.فراموش نکنید که با هر بار تماس ربان با حلقه‌های بالایی و پایینی باید از چسب استفاده کنید تا جایش ثابت بشود. ربان‌های متصل شده به حلقه پایینی باید درست کنار هم قرار بگیرند اما ربان‌های حلقه بالایی باید کمی‌همپوشانی داشته باشند.

نکات مهم :

اگر ربان‌ها را بیش از حد سفت بکشید، روکش تان کج و یک وری میشود. اگر این مشکل پیش بیاید، به سختی می‌توانید مجدداً ارتفاع ربان‌ها را تنظیم کنید. به همین خاطر بهتر است از همان ابتدا با استفاده از خط کش طول ربان‌ها را چک کنید. طول ربان‌ها باید طوری باشد که از ارتفاع روکش خیلی بیشتر یا کمتر نباشد. همان یک تا یک و نیم سانتیمتر طول اضافی کافی است.

اگر حلقه بالایی روکش شما هم کوچکتر از حلقه پایینی است،  باید ربان‌های روی حلقه بالایی را کمی‌روی هم بیاندازید. در حین اضافه کردن ربان‌ها خوب به تناسب بین ربان‌های نگاه کنید و هرجا که لازم بود همپوشانی را بیشتر یا کمتر کنید.

هر وقت لازم بود یک ربان جدید بردارید، سعی کنید ربان را بعد از اتصال به حلقه پایینی ببرید. به این ترتیب می‌توانید سر ربان را دور میله بچسبانید (طوری که دیده نشود) و سپس سر ربان جدید را درست به همانجا وصل کنید. تصویر چهارم مرحله بعد نحوه اتصال ربان جدید را نشان میدهد.

حلقه‌های بالایی و پایینی را باید کاملاً بپوشانید. موقعی که به قسمت‌های متصل به پایه آباژور می‌رسید، باید بیشتر دقت کنید. همچنین در این قسمت‌ها بیشتر از چسب استفاده کنید تا مطمئن شوید کاملاً پوشانده می‌شوند.

گام ششم : ربان پیچی را ادامه بدهید

همینطور حرکت به دور اسکلت روکش را ادامه بدهید و ربان‌ها را دورش بپیچید. حواستان به محل شروع ربان پیچی باشد و حرکت طولی روی حلقه پایینی و هم پوشانی روی حلقه بالایی را رعایت کنید. برای اینکه مطمئن شوید ربان‌ها کاملاً هم اندازه هستند، می‌توانید قبل از ثابت کردن شان با چسب از خط کش استفاده کنید.

گام هفتم : روکش آباژور آماده است

در تصویر اول روکش را روی آباژور، در تصویر دوم روکش را روی زمین و در تصویر سوم در حالت برعکس می‌بینید. این تصاویر به خوبی نشان می‌دهند که چرا باید با هربار تماس ربان با حلقه‌ها از چسب استفاده می‌کردید. ربان‌ها تقریباً هیچ ساختاری زیرشان ندارد و اگر از چسب استفاده نمی‌کردید، براحتی ربان‌ها می‌افتادند.

روکش را روی پایه آباژور قرار بدهید

حالا می‌توانید روکش را روی پایه آباژور قرار بدهید و از رنگ‌های زیبایش لذت ببرید. زیبایی این روکش آباژور به نوع ربان‌هایی که استفاده می‌کنید، بستگی دارد. ترکیب رنگ ربان‌های روکشی که می‌سازید را برای ساختنی ارسال کنید تا سایر کاربران از خلاقیت شما ایده بگیرند.

منبع

خلاصه مطلب
روکش آباژور بسازید و آباژورهای کهنه را نونوار کنید
عنوان مطلب
روکش آباژور بسازید و آباژورهای کهنه را نونوار کنید
توضیح کوتاه
فقط با کمی‌ربان روکش آباژور را نو کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با پرینتر سه بعدی برای پروژه‌هایتان چرخ ژنو بسازید... چرخ ژنو یک مکانیزم ظریف و البته زیباست که حرکت دورانی پیوسته را به حرکت دورانی منقطع تبدیل می‌کند. از این قطعه مکانیکی می توانید برای ساخت انواع ربات،...
دستگاه آبیاری اتوماتیک گیاهان بسازید ! اگر دوست دار گیاهان هستنید و یا در خانه و آپارتمان خود گیاه نگهداری می کنید، حتما می دانید که آبیاری به موقع گیاهان چه اهمیتی در رشد و سلامتی آن ها دا...
آموزش ساخت : دستکش بلوتوثی بسازید در این ساختنی یاد می گیرید که چطور یک دستکش بلوتوثی ساده و ارزان بسازید. این دستکش یک ماژول بلوتوث دارد که امکان پاسخ به تماس های دریافتی را فراهم میک...
آموزش ساخت شارژر خورشیدی مخصوص باتری قلمی... حتماً می دانید که باتری های قلمی یکی از مخرب ترین زباله های الکترونیکی است. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور این باتری ها را با نور خورشید شارژ ک...
با دستگاه انتقال برق بی سیم اجسام چرخنده را بدون تماس به حرکت درآورید... اگر اهل پروژه های الکترونیکی باشید، حتماً این چالش را تجربه کرده اید: باید یک چراغ، LED، موتور یا جسم چرخنده را بدون اتصال الکتریکی به حرکت دربیارید. ...
آموزش ساخت : چهره تازه ای به گلدان هایتان بدهید!... اگر اهل گل و گیاه باشید، حتماً چند گلدان پلاستیکی و چوبی بدون استفاده گوشه و کنار خانه تان پیدا میشود. تابحال فکر کرده اید از این گلدان ها طور دیگری ا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید