خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / روکش آباژور بسازید و آباژورهای کهنه را نونوار کنید

روکش آباژور بسازید و آباژورهای کهنه را نونوار کنید

با یک جستجوی ساده در ساختنی می توانید طرز ساخت انواع آباژور و روکش آباژور را پیدا کنید. اما ساخت بیشتر آنها به وسایل و ابزاری نیاز دارد که باید برای خریدشان به بازار بروید. به همین خاطر در این ساختنی سراغ ایده ای رفته ایم که ارزان است و نیاز به ابزار خاصی ندارد؛ ساخت روکش آباژور با ربان!

احتمالاً در خانه شما هم کمی ربان پیدا می شود. همین برای ساخت روکش آباژور کافی است. اگر هم می خواهید آباژورتان حسابی شیک بشود، بهتر است بگردید و از این ربان های رنگین کمانی پیدا کنید. این روکش آباژور را می توانید برای هر نوع آباژور و چراغ خوابی استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • روکش آباژور پلاستیکی – در مرحله بعد بیشتر درباره انتخاب روکش توضیح می دهیم
  • ربان – فرقی نمی کند از چه ربانی استفاده می کنید. مهم این است که کمی ازش رد بشود. می توانید قبل از انتخاب ربان جلوی نور بگیرید و امتحانش کنید.

ابزار مورد نیاز

  • قیچی
  • کاتر
  • چسب حرارتی یا چسب E6000
  • خط کش
  • چسب بسته بندی

گام دوم : روکش را انتخاب کنید

اگر قصد دارید این ساختنی را امتحان کنید، باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید.

نکته اول این است که روکش پلاستیکی که انتخاب می کنید به پایه آباژور بخورد. اگر این نکته مهم را در نظر نگیرید، ممکن است مجبور بشوید قسمتی از حلقه پایه روکش را بتراشید (اتفاقی که برای ما هم افتاد!). این امکان برای روکش هایی که اسکلت فلزی دارند، وجود ندارد. پس در انتخاب روکش دقت کنید.

در ساختنی بخوانید :  ماشین حساب خورشیدی را به شارژر باتری خورشیدی تبدیل کنید

مسئله بعدی ساختار روکش است؛ ار روکش هایی استفاده کنید که قطر حلقه بالایی شان از حلقه پایینی کمتر باشد. این ایده را می توانید روی انواع دیگر روکش هم پیاده کنید (مثل تصویر آخر) اما کار با آنها سخت تر است. وقتی هیچ سیمی بین حلقه های بالایی و پایینی نباشد، راحت تر می توانید ربان ها را اضافه کنید.

گام سوم : روکش را باز کنید

کارتان را با اندازه گیری ارتفاع روکش آباژور شروع کنید. ربان هایی که برای پوشاندن روکش استفاده می کنید با همین اندازه و کمی بلندتر باشند تا بتوانید حباب لامپ و اسکلت روکش را بپوشانید. ارتفاع روکش هر قدر که بود ربان ها را یک تا یک و نیم سانتیمتر بلندتر ببرید.

بعد از اندازه گیری، روکش پلاستیکی (یا پارچه ای)را از اسکلت فلزی یا پلاستیکی جدا کنید. اینکار را با قیچی یا کاتر انجام بدهید. اگر اسکلت فلزی شما هم کمی چسباک است، اصلاً لازم نیست تمیزش کنید. چسبناک بودن وصل کردن ربان ها را ساده تر میکند.

گام چهارم : روکش را آماده کنید

اگر اسکلت روکش شما هم این شکلی است و حلقه های بالایی و پایینیش بهم وصل نیستند، باید خودتان آنها را بهم وصل کنید. روکش را هم به پایه آباژور وصل کنید تا کار با ربان ها ساده تر بشود.

برای وصل کردن حلقه های بالایی و پایینی از چسب بسته بندی استفاده کنید. طول چسب ها باید درست به اندازه ارتفاع روکش باشد. یک چسب دیگر روبروی چسب اول بچسبانید و دو چسب دیگر هم به دو طرف چسب های قبلی اضافه کنید. حالا باید چهار چسب داشته باشید که به یک اندازه از هم فاصله داشته باشند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت دستگاه دودساز با دستگاه لحیم کاری

 چسب ها را طوری تنظیم کنید که ارتفاع و فاصله شان از هم برابر باشد.

گام پنجم : ربان ها را وصل کنید

حالا می توانید کار اصلی تان را شروع کنید. بهتر است چند تکه ربان بلند ببرید و از آنها استفاده کنید تا اینکه بگذارید یک سر ربان به کلاف وصل بماند. اینطوری کارتان ساده تر و سریع تر میشود.
سر یکی از ربان های بلندی که بریده اید را به حلقه بالایی بچسبانید. اینکار را طوری انجام بدهید که سر ربان به سمت لامپ و قسمت بلندش به سمت خودتان باشد. ربان را به سمت حلقه پایینی بیاورید و کمی چسب به حلقه پایینی بزنید. حالا ربان را دور حلقه (به سمت داخل) بپیچید.

از همان داخل روکش، ربان را به سمت بالا بیاورید و به سمت خودتان بیرون بکشید. اینبار هم به محل تماس ربان با حلقه بالایی کمی چسب بزنید.فراموش نکنید که با هر بار تماس ربان با حلقه های بالایی و پایینی باید از چسب استفاده کنید تا جایش ثابت بشود. ربان های متصل شده به حلقه پایینی باید درست کنار هم قرار بگیرند اما ربان های حلقه بالایی باید کمی همپوشانی داشته باشند.

نکات مهم :

اگر ربان ها را بیش از حد سفت بکشید، روکش تان کج و یک وری میشود. اگر این مشکل پیش بیاید، به سختی می توانید مجدداً ارتفاع ربان ها را تنظیم کنید. به همین خاطر بهتر است از همان ابتدا با استفاده از خط کش طول ربان ها را چک کنید. طول ربان ها باید طوری باشد که از ارتفاع روکش خیلی بیشتر یا کمتر نباشد. همان یک تا یک و نیم سانتیمتر طول اضافی کافی است.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : وافل بلژیکی درست کنید

اگر حلقه بالایی روکش شما هم کوچکتر از حلقه پایینی است،  باید ربان های روی حلقه بالایی را کمی روی هم بیاندازید. در حین اضافه کردن ربان ها خوب به تناسب بین ربان های نگاه کنید و هرجا که لازم بود همپوشانی را بیشتر یا کمتر کنید.

هر وقت لازم بود یک ربان جدید بردارید، سعی کنید ربان را بعد از اتصال به حلقه پایینی ببرید. به این ترتیب می توانید سر ربان را دور میله بچسبانید (طوری که دیده نشود) و سپس سر ربان جدید را درست به همانجا وصل کنید. تصویر چهارم مرحله بعد نحوه اتصال ربان جدید را نشان میدهد.

حلقه های بالایی و پایینی را باید کاملاً بپوشانید. موقعی که به قسمت های متصل به پایه آباژور می رسید، باید بیشتر دقت کنید. همچنین در این قسمت ها بیشتر از چسب استفاده کنید تا مطمئن شوید کاملاً پوشانده می شوند.

گام ششم : ربان پیچی را ادامه بدهید

همینطور حرکت به دور اسکلت روکش را ادامه بدهید و ربان ها را دورش بپیچید. حواستان به محل شروع ربان پیچی باشد و حرکت طولی روی حلقه پایینی و هم پوشانی روی حلقه بالایی را رعایت کنید. برای اینکه مطمئن شوید ربان ها کاملاً هم اندازه هستند، می توانید قبل از ثابت کردن شان با چسب از خط کش استفاده کنید.

گام هفتم : روکش آباژور آماده است

در تصویر اول روکش را روی آباژور، در تصویر دوم روکش را روی زمین و در تصویر سوم در حالت برعکس می بینید. این تصاویر به خوبی نشان می دهند که چرا باید با هربار تماس ربان با حلقه ها از چسب استفاده می کردید. ربان ها تقریباً هیچ ساختاری زیرشان ندارد و اگر از چسب استفاده نمی کردید، براحتی ربان ها می افتادند.

روکش را روی پایه آباژور قرار بدهید

حالا می توانید روکش را روی پایه آباژور قرار بدهید و از رنگ های زیبایش لذت ببرید. زیبایی این روکش آباژور به نوع ربان هایی که استفاده می کنید، بستگی دارد. ترکیب رنگ ربان های روکشی که می سازید را برای ساختنی ارسال کنید تا سایر کاربران از خلاقیت شما ایده بگیرند.

منبع

خلاصه مطلب
روکش آباژور بسازید و آباژورهای کهنه را نونوار کنید
عنوان مطلب
روکش آباژور بسازید و آباژورهای کهنه را نونوار کنید
توضیح کوتاه
فقط با کمی ربان روکش آباژور را نو کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با کمترین هزینه هگزاکوپتر کوچک شش موتوره بسازید... اگر تجربه ساخت ربات های پرنده مثل کوادکوپتر را داشته باشید، احتمالاً بدتان نمی آید مهارت‌تان در ساخت ربات های مشابه را به چالش بکشید. پیشنهاد ساختنی ب...
پروژه RFID را با برد آردوینو MEGA و ماژول ID12LA تجربه کنید... در این ساختنی با تکنولوژی RFID آشنا می شوید و یاد می گیرید چطور یک پروژه RFID کامل با برد آردوینو MEGA و ماژول ID12LA بسازید. ماژول ID12LA یکی از پرکا...
گردنبند کریستال و مروارید ، یک کار هنری زیبا و ارزنده بسازید... نظرتان درباره این گردنبند کریستال چیست؟ اگر این گردنبند را پسنده اید و دوست دارید یکی از آن داشته باشید فقط کمی کریستال و مروارید نیاز دارید. با همین ...
طرح تیشرت های قدیمی را به تابلوی نقاشی تبدیل کنید!... اگر شما هم یک تیشرت قدیمی دارید که رنگ و رویش رفته و سوراخ شده اما بخاطر طرح زیبا یا ارزش معنوی که دارد هنوز گوشه کمدتان است، دست بکار شوید و آن را به...
قاب آینه چوبی مخصوص اتاق کودک بسازید اگر دنبال یک اکسسوار جدید برای اتاق کودک تان می گردید، این قاب آینه چوبی را امتحان کنید چون هم شیک است و هم ساختنش راحت است. طراحی ساده این قاب آینه چ...
با ترکیب قطعات پرینت شده و چوب گردو گلدان رومیزی شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان رومیزی شیک و مدرن را یاد می گیرید. تخته رویی این گلدان از جنس چوب گردو و پایه هایش پلاستیکی هستند. برای بریدن چوب از د...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید