خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / روکش آباژور بسازید و آباژورهای کهنه را نونوار کنید

روکش آباژور بسازید و آباژورهای کهنه را نونوار کنید

با یک جستجوی ساده در ساختنی می توانید طرز ساخت انواع آباژور و روکش آباژور را پیدا کنید. اما ساخت بیشتر آنها به وسایل و ابزاری نیاز دارد که باید برای خریدشان به بازار بروید. به همین خاطر در این ساختنی سراغ ایده ای رفته ایم که ارزان است و نیاز به ابزار خاصی ندارد؛ ساخت روکش آباژور با ربان!

احتمالاً در خانه شما هم کمی ربان پیدا می شود. همین برای ساخت روکش آباژور کافی است. اگر هم می خواهید آباژورتان حسابی شیک بشود، بهتر است بگردید و از این ربان های رنگین کمانی پیدا کنید. این روکش آباژور را می توانید برای هر نوع آباژور و چراغ خوابی استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • روکش آباژور پلاستیکی – در مرحله بعد بیشتر درباره انتخاب روکش توضیح می دهیم
  • ربان – فرقی نمی کند از چه ربانی استفاده می کنید. مهم این است که کمی ازش رد بشود. می توانید قبل از انتخاب ربان جلوی نور بگیرید و امتحانش کنید.

ابزار مورد نیاز

  • قیچی
  • کاتر
  • چسب حرارتی یا چسب E6000
  • خط کش
  • چسب بسته بندی

گام دوم : روکش را انتخاب کنید

اگر قصد دارید این ساختنی را امتحان کنید، باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید.

نکته اول این است که روکش پلاستیکی که انتخاب می کنید به پایه آباژور بخورد. اگر این نکته مهم را در نظر نگیرید، ممکن است مجبور بشوید قسمتی از حلقه پایه روکش را بتراشید (اتفاقی که برای ما هم افتاد!). این امکان برای روکش هایی که اسکلت فلزی دارند، وجود ندارد. پس در انتخاب روکش دقت کنید.

مسئله بعدی ساختار روکش است؛ ار روکش هایی استفاده کنید که قطر حلقه بالایی شان از حلقه پایینی کمتر باشد. این ایده را می توانید روی انواع دیگر روکش هم پیاده کنید (مثل تصویر آخر) اما کار با آنها سخت تر است. وقتی هیچ سیمی بین حلقه های بالایی و پایینی نباشد، راحت تر می توانید ربان ها را اضافه کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت گیرنده FM با برد آردوینو و ماژول TEA5767

گام سوم : روکش را باز کنید

کارتان را با اندازه گیری ارتفاع روکش آباژور شروع کنید. ربان هایی که برای پوشاندن روکش استفاده می کنید با همین اندازه و کمی بلندتر باشند تا بتوانید حباب لامپ و اسکلت روکش را بپوشانید. ارتفاع روکش هر قدر که بود ربان ها را یک تا یک و نیم سانتیمتر بلندتر ببرید.

بعد از اندازه گیری، روکش پلاستیکی (یا پارچه ای)را از اسکلت فلزی یا پلاستیکی جدا کنید. اینکار را با قیچی یا کاتر انجام بدهید. اگر اسکلت فلزی شما هم کمی چسباک است، اصلاً لازم نیست تمیزش کنید. چسبناک بودن وصل کردن ربان ها را ساده تر میکند.

گام چهارم : روکش را آماده کنید

اگر اسکلت روکش شما هم این شکلی است و حلقه های بالایی و پایینیش بهم وصل نیستند، باید خودتان آنها را بهم وصل کنید. روکش را هم به پایه آباژور وصل کنید تا کار با ربان ها ساده تر بشود.

برای وصل کردن حلقه های بالایی و پایینی از چسب بسته بندی استفاده کنید. طول چسب ها باید درست به اندازه ارتفاع روکش باشد. یک چسب دیگر روبروی چسب اول بچسبانید و دو چسب دیگر هم به دو طرف چسب های قبلی اضافه کنید. حالا باید چهار چسب داشته باشید که به یک اندازه از هم فاصله داشته باشند.

 چسب ها را طوری تنظیم کنید که ارتفاع و فاصله شان از هم برابر باشد.

گام پنجم : ربان ها را وصل کنید

حالا می توانید کار اصلی تان را شروع کنید. بهتر است چند تکه ربان بلند ببرید و از آنها استفاده کنید تا اینکه بگذارید یک سر ربان به کلاف وصل بماند. اینطوری کارتان ساده تر و سریع تر میشود.
سر یکی از ربان های بلندی که بریده اید را به حلقه بالایی بچسبانید. اینکار را طوری انجام بدهید که سر ربان به سمت لامپ و قسمت بلندش به سمت خودتان باشد. ربان را به سمت حلقه پایینی بیاورید و کمی چسب به حلقه پایینی بزنید. حالا ربان را دور حلقه (به سمت داخل) بپیچید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت تابلوی لایت باکس با طرح چندلایه و تصویر دلخواه

از همان داخل روکش، ربان را به سمت بالا بیاورید و به سمت خودتان بیرون بکشید. اینبار هم به محل تماس ربان با حلقه بالایی کمی چسب بزنید.فراموش نکنید که با هر بار تماس ربان با حلقه های بالایی و پایینی باید از چسب استفاده کنید تا جایش ثابت بشود. ربان های متصل شده به حلقه پایینی باید درست کنار هم قرار بگیرند اما ربان های حلقه بالایی باید کمی همپوشانی داشته باشند.

نکات مهم :

اگر ربان ها را بیش از حد سفت بکشید، روکش تان کج و یک وری میشود. اگر این مشکل پیش بیاید، به سختی می توانید مجدداً ارتفاع ربان ها را تنظیم کنید. به همین خاطر بهتر است از همان ابتدا با استفاده از خط کش طول ربان ها را چک کنید. طول ربان ها باید طوری باشد که از ارتفاع روکش خیلی بیشتر یا کمتر نباشد. همان یک تا یک و نیم سانتیمتر طول اضافی کافی است.

اگر حلقه بالایی روکش شما هم کوچکتر از حلقه پایینی است،  باید ربان های روی حلقه بالایی را کمی روی هم بیاندازید. در حین اضافه کردن ربان ها خوب به تناسب بین ربان های نگاه کنید و هرجا که لازم بود همپوشانی را بیشتر یا کمتر کنید.

هر وقت لازم بود یک ربان جدید بردارید، سعی کنید ربان را بعد از اتصال به حلقه پایینی ببرید. به این ترتیب می توانید سر ربان را دور میله بچسبانید (طوری که دیده نشود) و سپس سر ربان جدید را درست به همانجا وصل کنید. تصویر چهارم مرحله بعد نحوه اتصال ربان جدید را نشان میدهد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت تله موش ارزانی که به موش آسیب نمی زند!

حلقه های بالایی و پایینی را باید کاملاً بپوشانید. موقعی که به قسمت های متصل به پایه آباژور می رسید، باید بیشتر دقت کنید. همچنین در این قسمت ها بیشتر از چسب استفاده کنید تا مطمئن شوید کاملاً پوشانده می شوند.

گام ششم : ربان پیچی را ادامه بدهید

همینطور حرکت به دور اسکلت روکش را ادامه بدهید و ربان ها را دورش بپیچید. حواستان به محل شروع ربان پیچی باشد و حرکت طولی روی حلقه پایینی و هم پوشانی روی حلقه بالایی را رعایت کنید. برای اینکه مطمئن شوید ربان ها کاملاً هم اندازه هستند، می توانید قبل از ثابت کردن شان با چسب از خط کش استفاده کنید.

گام هفتم : روکش آباژور آماده است

در تصویر اول روکش را روی آباژور، در تصویر دوم روکش را روی زمین و در تصویر سوم در حالت برعکس می بینید. این تصاویر به خوبی نشان می دهند که چرا باید با هربار تماس ربان با حلقه ها از چسب استفاده می کردید. ربان ها تقریباً هیچ ساختاری زیرشان ندارد و اگر از چسب استفاده نمی کردید، براحتی ربان ها می افتادند.

روکش را روی پایه آباژور قرار بدهید

حالا می توانید روکش را روی پایه آباژور قرار بدهید و از رنگ های زیبایش لذت ببرید. زیبایی این روکش آباژور به نوع ربان هایی که استفاده می کنید، بستگی دارد. ترکیب رنگ ربان های روکشی که می سازید را برای ساختنی ارسال کنید تا سایر کاربران از خلاقیت شما ایده بگیرند.

منبع

خلاصه مطلب
روکش آباژور بسازید و آباژورهای کهنه را نونوار کنید
عنوان مطلب
روکش آباژور بسازید و آباژورهای کهنه را نونوار کنید
توضیح کوتاه
فقط با کمی ربان روکش آباژور را نو کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با کمترین هزینه رطوبت سنج مخصوص گیتار بسازید... نوازندگانی که در شهرهای مرطوب و شرجی زندگی می‌کنند، نیاز به مراقبت مداوم از گیتار را بخوبی درک می‌کنند. اگر شما هم نیاز دارید مراقب میزان رطوبت هوای ا...
آموزش ساخت : لوستر دیواری کاغذی بسازید لوازم روشنایی یکی از مهمترین اجزای هر دکوری است که تغییر آن می تواند تاثیر زیادی در زیبایی خانه شما داشته باشد. البته این تغییر معمولاً هزینه زیادی دا...
آموزش ساخت : آویز تخت پروانه ای ساده و شیک بسازید... در این ساختنی یک روش ساده و ارزان برای ساخت آویز تخت کودک را یاد می گیرید. ساخت این آویز تخت بسیار ساده است و علاوه بر هزینه کم، زمان زیادی هم نمی خوا...
تلسکوپ چوبی با تکنیک آینه ای بسازید – بخش اول : آینه تلسکوپ... این ساختنی بخش اول از آموزش ساخت تلسکوپ چوبی است. شاید ساخت تلسکوپ سخت بنظر برسد اما اینطور نیست. البته ساخت دستگاهی مثل تلسکوپ سخت هست اما خیلی سخت ن...
با قوطی کنسرو و شیشه مربا چراغ الکلی بسازید... چراغ الکلی یکی از وسایلی است که هم در خانه و هم در مسافرت به درد می خورد. این نوع چراغ در بسیاری از شرایط اضطراری و اورژانسی می تواند کارتان را راه بی...
آموزش ساخت : آویز روسری و کراوات بسازید مرتب کردن روسری و شال در کمد برای بیشتر خانم ها تقریباً یک کابوس است و زحمت زیادی دارد. آقایان هم همین مشکل را با کراوات هایشان دارند. این مشکل را می ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید