خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / میز لپ تاپ استاندارد بسازید و با کمر درد خداحافظی کنید

میز لپ تاپ استاندارد بسازید و با کمر درد خداحافظی کنید

اگر شما هم عادت دارید روی کاناپه از لپ تاپ استفاده کنید و رابطه خوبی با پشت میز نشستن ندارید، به یک میز لپ تاپ اختصاصی نیاز دارید. میزی که در این ساختنی طرز ساختش را یاد می گیرید برای کاناپه و تخت خواب طراحی شده و نمی گذارد بخاطر استفاده از لپ تاپ روی کاناپه کمر درد بگیرید.

میز لپ تاپ طوری طراحی شده که لپ تاپ بجای بالای پایه روبروی کاربر قرار بگیرد. یک شیار هم بالای میز قرار دارد که تخته رویی میز داخلش جابجا میشود. یک پایه هم به تخته رویی میز اضافه شده تا لپ تاپ را کمی بالا بیاورد و استفاده از آن را ساده تر کند. همه این ویژگی ها برای باعث میشود استفاده از لپ تاپ پشت این میز ساده تر بشود.

برای ساخت این میز به ابزار اولیه نجاری نیاز دارید. البته اگر ابزارهای حرفه ای داشته باشید، کارتان سریع تر پیش می رود و ظاهر میز لپ تاپ هم بهتر است.

گام اول : وسایل و ابزارمورد نیاز

ابزار مورد نیاز

 • دریل
 • مته ۳ میلیمتری
 • مته خزینه
 • اره رومیزی
 • گیره نجاری
 • روتر
 • سری دستگاه فرز
 • سنباده برقی
 • کاغذ سنباده نرم و زبر
 • اسکنه
 • خط کش و گونیا

وسایل مورد نیاز

 • ۲۸ عدد پیچ ۳ در ۳۵ میلیمتری
 • ۱۲ عدد پیچ ۴ در ۵۰ میلیمتری
 • تخته چندلای ۱۸ میلیمتری – ۱۲۰ در ۱۵۰ سانتیمتر
 • تخته چندلای ۱۲میلیمتری – ۲۲ در ۳۵ سانتیمتر
 • چوب پلاستیک
 • چسب چوب
 • چسب مایع همه کاره
 • نوار چرمی ۲ میلیمتری
 • یک تکه چرم ۳۲ در ۲۱٫۸ سانتیمتر

برای ساخت میز لپ تاپ از الگوی زیر کمک بگیرید. اندازه های این الگو به میلیمتر هستند. قطعات TOP 3، BOTTOM 2، BOTTOM 3 و تمام گوشه ها باید دقیقاً با زاویه های ذکر شده در الگو بریده شوند. قبل از بریدن این قطعات، زاویه برش اره رومیزی را تنظیم و چک کنید و سپس سراغ چوب اصلی بروید.

بجای تخته چندلا می توانید از هر نوع چوب دیگری استفاده کنید. استفاده از چوب های یک لایه بریدن قطعات و سنباده کاری آنها را ساده تر میکند.

گام دوم : تخته ها را ببرید

با استفاده از ابعاد ذکر شده در الگو همه قطعات میز لپ تاپ را ببرید. بعد از بریدن قطعات، آنها را کنار هم قرار بدهید تا مطمئن شوید اندازه و زاویه ها درست هستند. اگر زاویه تخته ها ایراد داشت، بجای اره از سنباده برای تنظیم دوباره آنها استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  تلفن همراه چگونه کار می کند؟ (قسمت اول)

ممکن است بین برخی از تخته ها شکاف های کوچکی ببینید. نگران نباشید چون این شکاف ها بعد از پیچ شدن تخته ها به یکدیگر از بین می روند.

گام سوم : پایین میز را بسازید

پایین میز لپ تاپ را بسازید
پایین میز لپ تاپ را بسازید

برای ساخت قسمت پایینی میز لپ تاپ، کارتان را از قطعات BOTTOM 1 و BOTTOM 2 شروع کنید. ابتدا به لبه تخته ها چسب بزنید و آنها را روی هم تراز کنید. سپس پیچ ها را اضافه کنید. پیچ ها را باید با کمی زاویه به تخته ها بزنید تا از سطح چوب بیرون نزنند. برای ساده تر شدن کار می توانید از کسی بخواهید تخته ها را برایتان نگه دارد و خودتان پیچ ها را وصل کنید. بعد از اضافه کردن پیچ ها هم باید چسب های بیرون زده از درز میز را تمیز کنید. برای اینکار از یک اسکنه استفاده کنید.

بعد از وصل کردن این دو تخته به یکدیگر باید BOTTOM 3 را اضافه کنید. به هر دو لبه چوب چسب بزنید، جایش را تنظیم کنید و سپس آن را به تخته BOTTOM 1 پیچ کنید. حالا یک خط روی تخته BOTTOM 2 بکشید تا بتوانید با کمکش پیچ ها را تراز کنید. تخته BOTTOM 3 را به BOTTOM 2 هم پیچ کنید. اینجا هم از کسی بخواهید تخته ها را برایتان نگه دارد.

ما در این مرحله مجموعاً از پانزده پیچ ۳ در ۳۵ میلیمتر (برای هر اتصال ۵ پیچ) استفاده کرده ایم.

گام پنجم : بالای میز را بسازید

برای ساخت قسمت بالای میز لپ تاپ باید همه قطعات را از زیر بهم وصل کنید. پس مطمئن شوید که سطح نرم و صاف چوب رو به بیرون باشد. علاوه براین باید سوراخ پیچ ها را از قبل دریل کنید چون می خواهیم در این مرحله از پیچ های بزرگتری استفاده کنیم (۵ در ۴۰ میلیمتر). پس قبل از شروع کار سوراخ های قطعات TOP 2 و تمام گوشه ها (CORNER) را دریل کنید. سوراخ های روی TOP 2 را هم با مته خزینه بزرگ کنید.

حالا همه قطعات برای اتصال به یکدیگر آماده اند. به تخته TOP 2 کمی چسب بزنید، گیره ها را سرجایشان بگذارید و تخته های TOP 1، گوشه ها و TOP 2 را بهم پیچ کنید. برای این اتصالات ده پیچ کافی هستند که باید در طول عرض تخته ها پخش بشوند.

قبل از اینکه سراغ مرحله بعد ساخت میز لپ تاپ بروید، تخته رویی میز TABLETOP را داخل قسمت بالای میز قرار بدهید و مطمئن شوید اندازه ها درست هستند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: آویز بالای تخت اوریگامی

گام پنجم : بالا و پایین میز را بهم وصل کنید

برای وصل کردن بالا و پایین میز از هر دو نوع پیچی که داریم، استفاده می کنیم. بعد از تنظیم کردن قطعات و اضافه کردن چسب، به هر دو لبه چند پیچ بزرگ (۵ در ۴۰) بزنید (به تصاویر دیقت کنید). حواستان باشد در حین پیچ کردن، پیچ ها به پیچ هایی که از قبل به قسمت بالای میز زده اید نخورند. در ضمن پیچ های بزرگ را باید در عمقی بزنید که بعداً بتوانید آنها را مخفی کنید. بعد از پیچ های بزرگ، پیچ های کوچک را از داخل اضافه کنید. در مجموع باید از پنج پیچ (دو پیچ بزرگ و دو پیچ کوچک) استفاده کنید.

حالا باید قطعه TOP 3 را با همان روش اتصال قطعه BOTTOM 3 وصل کنید. به هر دو طرف چسب چوب بزنید، قطعات را تراز کنید و پیچ ها را به TOP بزنید. حالا یک خط روی تخته BOTTOM 2 بکشید تا بتوانید پیچ ها را تراز کنید. سپس تخته TOP 3 را به BOTTOM 2 پیچ کنید. برای اتصال این تخته ها هم از کسی بخواهید تا تخته ها را برایتان نگه دارد. روی هر تخته از پنج پیچ استفاده کنید (مجموعاً ۱۰ پیچ کوچک).

گام ششم : تخته رویی را آماده کنید

در این مرحله باید روی تخته رویی را طوری شیار بزنید که بتوانید پایه لپ تاپ (که در مرحله بعد آن را می سازید) را به آن وصل کنید. برای اینکار باید از روتر و سر دستگاه فرز استفاده کنید. قبل از شروع کار تنظیمات روتر را چک کنید.

ابتدا باید یک مستطیل به عمق ۱۲ میلیمتر روی تخته ببرید. بهتر است قبل از شروع کار یک پایه برای روتر بسازید تا از لبه ها بیرون نزنید و بتوانید کل مستطیل را یک دفعه ببرید.

وقتی مستطیل اصلی را بریدید، باید دو شیار صاف ببرید تا سه پایه را داخلش قرار بدهید. هر کدام از شیارها باید ۹۳ سانتیمتر از لبه فاصله داشته باشند و طول شان به اندازه طول مستطیل باشد.

بعد از بریدن این دو شیار، کمی چسب همه کاره صنعتی بین شیارها بزنید تا بتوانید محل قرارگیری سه پایه را تنظیم کنید. وقتی روی چسب ها خشک شد، یک وزنه هم رویش بگذارید و یک ساعت صبر کنید تا چسب خشک بشود.

در ساختنی بخوانید :  وسایل کنسول بازی تان را داخل میز قهوه خوری بگذارید!

گام هفتم : پایه را بسازید

سخت ترین قسمت ساخت میز لپ تاپ را تمام کردید و حالا نوبت به آسان ترین قسمت یعنی ساخت پایه میرسد.

ابتدا همه قطعات را طبق الگو ببرید. سپس هر دو قطعه TRESTLEرا از بیرون رد کنید و تا سه پایه داخل شیارهایی که روی تخته رویی بریده اید، قرار بگیرند. سپس چرم مصنوعی را با چسب همه کاره به این دو تخته بچسبانید. به اندازه کافی از چسب استفاده کنید و چسب را خوب روی سطح چرم پخش کنید. یک وزنه هم روی تخته ها و چرم بگذارید تا چسب خوب خشک بشود.

بعد از خشک شدن چسب، سوراخ هایی که بند چرمی از آنها رد میشود را دریل کنید. وقتی می خواهید سوراخ ها را دریل کنید یک تکه چوب زیرش بگذارد تا چرم باز نشود. روی هر تخته نوزده تا سوراخ دریل کنید و فاصله سوراخ ها را طبق دیاگرام گالری بالا پیاده کنید. اولین سوراخ از هر طرف باید نیم سانتیمتر با لبه ها فاصله داشته باشد، سوراخ دوم یک سانتیمتر از سوراخ اول فاصله داشته باشد و فاصله بین بقیه سوراخ ها دو سانتیمتر باشد. حالا می توانید بند چرمی را به کمک میل قلاب دوزی از سوراخ ها رد کنید. حواستان باشد بند چرمی خیلی محکم از سوراخ ها رد نکنید تا پایه لپ تاپ تا بشود. وقتی به آخرین سوراخ رسیدید، یک گره دوطرفه نزدیک به سطح پایه بزنید.

گام هشتم : میز لپ تاپ را آماده کنید

در این مرحله باید میز لپ تاپ را تمیز کنید. ابتدا روی همه پیچ ها را با چوب پلاستیک یا برچسب های مخصوص بپوشانید. بعد از خشک شدن چسب، سطح میز را سنباده کاری کنید. کارتان را با سنباده های زیر شروع کنید و با سنباده های نرمتر ادامه بدهید.

بعد از سنباده کاری هم چند لایه روغن چوب به بدنه میز بزنید.

میز لپ تاپ آماده است

میز لپ تاپ آماده است
میز لپ تاپ آماده است

ساخت این میز لپ تاپ ساده نیست و نیاز به آشنایی با مهارت های نجاری دارد. با این حال کارایی زیادی دارد و حتی می توانید از آن برای غذا خوردن روی کاناپه هم استفاده کنید. اگر این میز لپ تاپ را ساختید، تصاویرش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

خلاصه مطلب
میز لپ تاپ استاندارد بسازید و با کمر درد خداحافظی کنید
عنوان مطلب
میز لپ تاپ استاندارد بسازید و با کمر درد خداحافظی کنید
توضیح کوتاه
یک میز لپ تاپ مخصوص تخت و کاناپه بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت برد مدار چاپی (PCB) فقط با یک ماژیک!... روش های مختلفی برای ساخت برد مدار چاپی و اسیدکاری آن وجود دارد. یکی از رایج ترین روش ها، روشی است که در ساخت مدار تایم لپس استفاده کردیم. آن روش نیاز ...
آموزش نصب گلیم روی دیوار ؛ یک تکنیک ساده برای تزیین خانه... اگر شما هم به تزیین دیوارهای خانه با انواع کف پوش علاقه دارید، این ساختنی را از دست ندهید. در این پست آموزش نصب گلیم روی دیوار را یاد می گیرید. اگر می...
چطور در مدار الکترونیکی از پوش باتن به جای سوئیچ استفاده کنیم؟... خیلی وقت ها پیش می آید که می خواهید یک پروژه الکترونیکی را آماده کنید اما قطعات لازم را ندارید. یکی از قابلیت های الکترونیک این است که می توانید با تر...
با پوست نارگیل کیت اصلاح مسافرتی بسازید !... شاید ایده ساخت کیت اصلاح با پوست نارگیل خیلی کارآمد نباشد اما قطعاً جالب است. در این ساختنی یاد می گیرید با پوست و لیف نارگیل کیت اصلاح بسازید. با همی...
آموزش ساخت دستکش فلزیاب با برد آردوینو در این ساختنی آموزش ساخت یک دستکش فلزیاب را یاد می گیرید که با برد آردوینو و چند قطعه ارزان قیمت ساخته می شود. این دستکش فلزیاب نمی تواند جای دستگاه ه...
آموزش دوخت کیف موبایل پارچه ای در سه طرح مختلف... در این ساختنی آموزش دوخت کیف موبایل پارچه ای را یاد می گیرید. این نوع کیف موبایل بند بلندی دارد و به همین خاطر برای گردش های طولانی بسیار مناسب است. ض...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید