خانه / چگونه بسازیم / ساخت چراغ تزیینی شبیه موجودات دریایی با بست کمری!

ساخت چراغ تزیینی شبیه موجودات دریایی با بست کمری!

قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک لوستر سقفی با بست کمری را یاد گرفته اید. آن لوستر خیلی بزرگ است و با 1200 بست ساخته میشود! اگر نمی خواهید اینقدر وقت صرف ساخت چراغ تزیینی بکنید اما از ایده خوشتان آمده، باید ساخت چراغ تزیینی را به روش دیگری امتحان کنید. در این ساختنی می خواهیم روش ساده تر را به شما نشان بدهیم.

در واقع روش ساخت چراغ تزیینی تغییر چندانی نکرده است؛ اضافه شدن رشته LED و شلنگ لاستیکی باعث میشود بتوانید چراغ را به شکلی که در تصویر بالا می بینید، دربیاورید. برای ساخت چراغ تزیینی نیازی به آشنایی با برق یا الکترونیک ندارید. حتی اگر اولین بارتان باشد که با رشته LED کار می کنید، باز هم می توانید این چراغ را بسازید.

گام اول : وسایل مورد نیاز برای ساخت چراغ تزیینی

وسایل مورد نیاز برای ساخت چراغ تزیینی
وسایل مورد نیاز برای ساخت چراغ تزیینی
  • حدود 300 بست کمری 20 سانتیمتری (تعداد بست ها بستگی به اندازه ای که برای چراغ در نظر گرفته اید، دارد)
  • رشته LED تک رنگ به همراه کنترل
  • شلنگ شفاف با عرض 1.2 و طول 90 سانتیمتر
  • سیم فلزی حدود 180 سانتیمتر
  • چسب برق عایق
  • انبردست
  • قیچی
  • یک شی استوانه ای برای شکل دادن مارپیچ
  • کمی سیم برق
  • یک تیوب فلزی یا پلاستیکی برای مخفی کردن سیم ها (می توانید از هر روش دیگری هم برای مخفی کردن سیم ها استفاده کنید)

گام دوم : LED را داخل شلنگ قرار بدهید

فکرش را هم نکنید که اول شلنگ را مارپیچ کنید و بعد رشته LED را داخلش قرار بدهید؛ ما این روش را تست کردیم و شکست خوردیم. نگران شکستن رشته LED داخل شلنگ نباشید چون خیلی بعید است. با درس گرفتن از شکستی که داشتیم، کار ساخت چراغ تزیینی را با قرار دادن LED داخل شلنگ شروع می کنیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت سوت با تکه های فلز بدون استفاده

سیم فلزی را طوری داخل شلنگ قرار بدهید که از هر طرف حدود 25 سانتیمتر بیرون زده باشد. میزان سیم بیرون زده از داخل شلنگ خیلی مهم است چون در درست کردن مارپیچ تاثیر زیادی دارد.

حالا باید رشته LED را به اندازه شلنگ ببرید. اگر می خواهید نور چراغ تزیینی بیشتر باشد، بهتر است از رشته LED دو طرفه استفاده کنید. دقت کنید که رشته را باید از محل های مشخص شده ببرید. در ضمن فرقی نمی کند شلنگ را به اندازه رشته LED کوتاه کنید یا برعکس.

خیلی آرام رشته LED را داخل شلنگ فرو کنید و از یک طرف فشار بدهید تا به طرف دیگر برسد.

گام سوم : شلنگ را مارپیچ کنید

ابتدا هفت تا ده سانتیمتر از سیم بیرون زده از شلنگ را طوری خم کنید که روی شلنگ بیفتد. با اینکار وقتی شلنگ را خم می کنید، سیم بیرون نمیزند.

حالا یک قوطی استوانه ای بردارید و شلنگ را از همین سر رویش نگه دارید. شلنگ را دور قوطی بپیچید؛ نه خیلی سفت و نه خیلی شل. قبل از اینکه شکل دادن شلنگ را آغاز کنید، مطمئن شوید رشته LED داخلش پیچ نخورده باشد. بعد از چند دقیقه شلنگ را از دور قوطی باز کنید. می بینید که شلنگ کاملاً شکل مارپیچ به خود گرفته است.

مرحله بعد ساخت چرغ تزیینی کمی زمانبر است؛ پس اگر می خواهید استراحت کنید حالا وقتش است.

گام چهارم : بست ها را اضافه کنید

این تنها مرحله ساخت چراغ تزیینی است که زمان زیادی میبرد. پس صبور باشید.

کارتان را از بالای شلنگ (یعنی جایی که سیم رشته LED کاملاً داخل شلنگ است) شروع کنید و یک بست کمری به سرش وصل کنید. همین طور کارتان را ادامه بدهید و بست های کمری را کنار هم وصل کنید. نباید بست ها را خیلی محکم کنید چون بعداً باید شکل آنها را تنظیم کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش پیکربندی رزبری پای برای شناسایی و نصب خودکار فلش USB

برای اینکه شکل چراغ تزیینی بهتر بشود، باید بست ها در موازات زمین و کاملاً صاف وصل بشوند. آنقدر بست کمری به شلنگ وصل کنید که هیچ قسمتی از شلنگ خالی نماند.

بعد از اینکه شلنگ را کامل با بست کمری پوشاندید، سیم های بیرون زده از دو سر شلنگ را کمی بکشید تا مارپیچ شل بشود. حالا چراغ تزیینی آماده است و فقط باید آن را آویزان کنید.

گام پنجم : چراغ تزیینی را آویزان کنید

این مرحله از ساخت چراغ تزیینی کاملاً به خودتان بستگی دارد. انتخاب با خودتان است که چراغ را چطور آویزان کنید یا سیم های بیرون زده از دو سر شلنگ را چطور بپوشانید. اگر بخواهید می توانید از روش ساختنی برای اینکار استفاده کنید. روش دیگری را ترجیح می دهید؟ آن را با ساختنی هم به اشتراک بگذارید؟

ابتدا سیم برق اضافی را به محل اتصال رشته LED وصل کنید و سپس آنها را با چسب برق بپوشانید. حالا این سیم و سیم ضخیمی که برای شکل دادن شلنگ استفاده کرده اید را داخل یک تیوب فلزی یا پلاستیکی قرار دهید. وقتی سیم ها از سر تیوب فلزی بیرون زدند، یک انبردست بردارید و با سیم ضخیم تر یک حلقه بسازید. از این حلقه برای آویزان کردن چراغ تزیینی استفاده می کنیم. قسمت اضافی سیم را هم ببرید.

آداپتور رشته LED را به سیم برق وصل کنید و سیم ضخیمی که از سر دیگر شلنگ بیرون زده را هم کوتاه و گرد کنید.

حالا می توانید چراغ تزیینی را آویزان کنید و به کمک کنترل آن را روشن کنید. به همین سادگی و با کمترین هزینه یک چراغ تزیینی متفاوت ساختید که بیشتر شبیه موجودات اعماق دریاست تا چراغ های معمولی.

در ساختنی بخوانید :  برای میز کارتان سوئیچ ذخیره انرژی بسازید

منبع

خلاصه مطلب
ساخت چراغ تزیینی شبیه موجودات دریایی با بست کمری!
عنوان مطلب
ساخت چراغ تزیینی شبیه موجودات دریایی با بست کمری!
توضیح کوتاه
یک چراغ تزیینی متفاوت بسازید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

تخم مرغ هفت سین را با تکنیک دکوپاژ تزیین کنید... تزیین تخم مرغ هفت سین برای کسانی که نقاشی شان خوب نیست، کمی سخت است. اگر شما هم جزو این دسته هستید، می توانید از تکنیک دکوپاژ استفاده کنید و هر طرحی ک...
آموزش ساخت : شمع یخی درست کنید اگر اهل هنر شمع سازی باشید حتماً می دانید که استفاده از یخ در شمع باعث میشود شمع بافت و شکل بسیار زیباتری پیدا کند. ساختن شمع یخی روش های مختلفی دارد ...
میز قهوه خوری چوبی – فلزی شیک و مقاوم بسازید... در این ساختنی ساخت میز قهوه خوری را یاد می گیرید که تخته روی آن از جنس چوب افرا و پایه هایش فلزی است. ترکیب چوب و فلز ظاهر شیک و مدرنی به میز قهوه خور...
با وسایل ارزان قاب عکس شیشه ای و چراغ دار بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک قاب عکس شیشه ای را یاد می گیرید که بخاطر طراحی متفاوتی که دارد، زیبایی عکس را بیشتر می کند. این قاب عکس شیشه ای از داخل نورپ...
ساخت گیره دیواری کوچک و ارزان با توپ تنیس... راضی کردن بچه ها برای مرتب نگه داشتن اتاق شان کار سختی است. اما همیشه راه های خلاقانه ای هستند که اینکار را ساده تر کنند. مثل کتابخانه مارپیچی یا این ...
با کمترین قیمت مینی دریل مخصوص PCB بسازید... اگر خودتان بردهای مدار چاپی پروژه های الکترونیکی را می سازید، باید یک مینی دریل داشته باشید. ساخت مینی دریل با این روش بسیار ساده است و نیاز به ابزار ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید