خانه / چگونه بسازیم / ساخت چراغ تزیینی شبیه موجودات دریایی با بست کمری!

ساخت چراغ تزیینی شبیه موجودات دریایی با بست کمری!

قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک لوستر سقفی با بست کمری را یاد گرفته اید. آن لوستر خیلی بزرگ است و با 1200 بست ساخته میشود! اگر نمی خواهید اینقدر وقت صرف ساخت چراغ تزیینی بکنید اما از ایده خوشتان آمده، باید ساخت چراغ تزیینی را به روش دیگری امتحان کنید. در این ساختنی می خواهیم روش ساده تر را به شما نشان بدهیم.

در واقع روش ساخت چراغ تزیینی تغییر چندانی نکرده است؛ اضافه شدن رشته LED و شلنگ لاستیکی باعث میشود بتوانید چراغ را به شکلی که در تصویر بالا می بینید، دربیاورید. برای ساخت چراغ تزیینی نیازی به آشنایی با برق یا الکترونیک ندارید. حتی اگر اولین بارتان باشد که با رشته LED کار می کنید، باز هم می توانید این چراغ را بسازید.

گام اول : وسایل مورد نیاز برای ساخت چراغ تزیینی

وسایل مورد نیاز برای ساخت چراغ تزیینی
وسایل مورد نیاز برای ساخت چراغ تزیینی
  • حدود 300 بست کمری 20 سانتیمتری (تعداد بست ها بستگی به اندازه ای که برای چراغ در نظر گرفته اید، دارد)
  • رشته LED تک رنگ به همراه کنترل
  • شلنگ شفاف با عرض 1.2 و طول 90 سانتیمتر
  • سیم فلزی حدود 180 سانتیمتر
  • چسب برق عایق
  • انبردست
  • قیچی
  • یک شی استوانه ای برای شکل دادن مارپیچ
  • کمی سیم برق
  • یک تیوب فلزی یا پلاستیکی برای مخفی کردن سیم ها (می توانید از هر روش دیگری هم برای مخفی کردن سیم ها استفاده کنید)

گام دوم : LED را داخل شلنگ قرار بدهید

فکرش را هم نکنید که اول شلنگ را مارپیچ کنید و بعد رشته LED را داخلش قرار بدهید؛ ما این روش را تست کردیم و شکست خوردیم. نگران شکستن رشته LED داخل شلنگ نباشید چون خیلی بعید است. با درس گرفتن از شکستی که داشتیم، کار ساخت چراغ تزیینی را با قرار دادن LED داخل شلنگ شروع می کنیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : گوشی هوشمندتان را به اسیلوسکوپ تبدیل کنید

سیم فلزی را طوری داخل شلنگ قرار بدهید که از هر طرف حدود 25 سانتیمتر بیرون زده باشد. میزان سیم بیرون زده از داخل شلنگ خیلی مهم است چون در درست کردن مارپیچ تاثیر زیادی دارد.

حالا باید رشته LED را به اندازه شلنگ ببرید. اگر می خواهید نور چراغ تزیینی بیشتر باشد، بهتر است از رشته LED دو طرفه استفاده کنید. دقت کنید که رشته را باید از محل های مشخص شده ببرید. در ضمن فرقی نمی کند شلنگ را به اندازه رشته LED کوتاه کنید یا برعکس.

خیلی آرام رشته LED را داخل شلنگ فرو کنید و از یک طرف فشار بدهید تا به طرف دیگر برسد.

گام سوم : شلنگ را مارپیچ کنید

ابتدا هفت تا ده سانتیمتر از سیم بیرون زده از شلنگ را طوری خم کنید که روی شلنگ بیفتد. با اینکار وقتی شلنگ را خم می کنید، سیم بیرون نمیزند.

حالا یک قوطی استوانه ای بردارید و شلنگ را از همین سر رویش نگه دارید. شلنگ را دور قوطی بپیچید؛ نه خیلی سفت و نه خیلی شل. قبل از اینکه شکل دادن شلنگ را آغاز کنید، مطمئن شوید رشته LED داخلش پیچ نخورده باشد. بعد از چند دقیقه شلنگ را از دور قوطی باز کنید. می بینید که شلنگ کاملاً شکل مارپیچ به خود گرفته است.

مرحله بعد ساخت چرغ تزیینی کمی زمانبر است؛ پس اگر می خواهید استراحت کنید حالا وقتش است.

گام چهارم : بست ها را اضافه کنید

این تنها مرحله ساخت چراغ تزیینی است که زمان زیادی میبرد. پس صبور باشید.

در ساختنی بخوانید :  تعمیر پرینتر سه بعدی را در خانه انجام بدهید!

کارتان را از بالای شلنگ (یعنی جایی که سیم رشته LED کاملاً داخل شلنگ است) شروع کنید و یک بست کمری به سرش وصل کنید. همین طور کارتان را ادامه بدهید و بست های کمری را کنار هم وصل کنید. نباید بست ها را خیلی محکم کنید چون بعداً باید شکل آنها را تنظیم کنید.

برای اینکه شکل چراغ تزیینی بهتر بشود، باید بست ها در موازات زمین و کاملاً صاف وصل بشوند. آنقدر بست کمری به شلنگ وصل کنید که هیچ قسمتی از شلنگ خالی نماند.

بعد از اینکه شلنگ را کامل با بست کمری پوشاندید، سیم های بیرون زده از دو سر شلنگ را کمی بکشید تا مارپیچ شل بشود. حالا چراغ تزیینی آماده است و فقط باید آن را آویزان کنید.

گام پنجم : چراغ تزیینی را آویزان کنید

این مرحله از ساخت چراغ تزیینی کاملاً به خودتان بستگی دارد. انتخاب با خودتان است که چراغ را چطور آویزان کنید یا سیم های بیرون زده از دو سر شلنگ را چطور بپوشانید. اگر بخواهید می توانید از روش ساختنی برای اینکار استفاده کنید. روش دیگری را ترجیح می دهید؟ آن را با ساختنی هم به اشتراک بگذارید؟

ابتدا سیم برق اضافی را به محل اتصال رشته LED وصل کنید و سپس آنها را با چسب برق بپوشانید. حالا این سیم و سیم ضخیمی که برای شکل دادن شلنگ استفاده کرده اید را داخل یک تیوب فلزی یا پلاستیکی قرار دهید. وقتی سیم ها از سر تیوب فلزی بیرون زدند، یک انبردست بردارید و با سیم ضخیم تر یک حلقه بسازید. از این حلقه برای آویزان کردن چراغ تزیینی استفاده می کنیم. قسمت اضافی سیم را هم ببرید.

در ساختنی بخوانید :  باتری ماشین چگونه کار می کند؟ شارژ و نگهداری باتری خودرو

آداپتور رشته LED را به سیم برق وصل کنید و سیم ضخیمی که از سر دیگر شلنگ بیرون زده را هم کوتاه و گرد کنید.

حالا می توانید چراغ تزیینی را آویزان کنید و به کمک کنترل آن را روشن کنید. به همین سادگی و با کمترین هزینه یک چراغ تزیینی متفاوت ساختید که بیشتر شبیه موجودات اعماق دریاست تا چراغ های معمولی.

منبع

خلاصه مطلب
ساخت چراغ تزیینی شبیه موجودات دریایی با بست کمری!
عنوان مطلب
ساخت چراغ تزیینی شبیه موجودات دریایی با بست کمری!
توضیح کوتاه
یک چراغ تزیینی متفاوت بسازید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دستور تهیه : کیک شکلاتی بدون آرد درست کنید... اگر دوست دارید شیرینی پزی را امتحان کنید اما نمی خواهید با آرد و خمیر سر و کار داشته باشید، باید کیک بدون آرد را امتحان کنید. این نوع کیک قناد ماهری ک...
مکعب LED سه بعدی بسازید و با موزیک کنترلش کنید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک مکعب LED سه بعدی را یاد گرفته‌اید. در این ساختنی به شما یاد می‌دهد چطور این مکعب LED سه بعدی را با موزیک کنترل کنید. این م...
قفسه دیواری تاشو با دو عکس پس زمینه متفاوت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک قفسه دیواری تاشو را یاد می گیرید که با همه قفسه های دیواری که تابحال دیده اید، فرق دارد. این قفسه دیواری را هم قفسه است و هم...
آموزش ساخت : با سکه های قدیمی حلقه درست کنید... در این آموزش ساخت یاد می گیرید که چطور با سکه های قدیمی حلقه درست کنید. ساخت حلقه با این روش بسیار ساده است اما کمی طول می کشد. پس باید صبر و حوصله زی...
با تکه های چوب کوچک تخته آشپزخانه شیک و مقاوم بسازید... اگر کارگاه نجاری داشته باشید و اهل ساختنی های چوبی باشید، حتماً مقدار زیادی تکه چوب بدون استفاده دارید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با این ت...
پایه گیتار چوبی ساده و شیک بسازید اگر نوازنده گیتار هستید، حتماً دوست ندارید گیتارتان همیشه داخل ساک و دور از چشم باشد. بهترین کار این است که یک پایه گیتار داشته باشید. اگر نمی خواهید ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت لوستر چوبی سبک و شیک با دستگاه برش لیزری

اگر دنبال یک روش ساده و ارزان برای ساخت لوستر چوبی هستید، استفاده از دستگاه …

پاسخ دهید