خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / دستگاه حباب ساز ساده و بادوام بسازید

دستگاه حباب ساز ساده و بادوام بسازید

ساخت دستگاه حباب ساز خیلی ساده و جالب است و می تواند کودکان را برای مدت ها سرگرم نگه دارد. نیاز به مهارت الکترونیک زیادی هم ندارد و قسمت الکترونیکی آن فقط از یک فن و موتور تشکیل میشود. بدنه دستگاه حباب ساز را می توانید با دستگاه برش لیزری بسازید یا آنها را از وسایل خراب و بدون استفاده جدا کنید. دوست دارید پروژه جالب تری را امتحان کنید؟ سری به پست حباب های آتشین بزنید و با آتش حباب درست کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

در لیست زیر می توانید وسایل مورد نیاز برای ساخت دستگاه حباب ساز را بخوانید. وسایلی که شما استفاده می کنید می تواند با توجه به چیزهایی که در اختیار دارید، متفاوت باشد. می توانید از قطعات الکترونیکی یا بدنه دستگاه های خراب استفاده کنید. هر قطعه ای که کارکرد مشابه داشته باشد را می توانید جایگزین قطعات بدنه کنید.

  • مخزن – مخزن محلول حباب را داخلش نگه می دارد. مخزن باید در برابر رطوبت مقاوم باشد و خیلی کم عمق نباشد.
  • دیسک حباب – یک دیسک که رویش تعدادی سوراخ دارد و داخل مخزن میچرخد. با خارج شدن دیسک از مخزن سوراخ ها از جلوی دمنده رد میشود تا حباب ها ساخته شوند.
  • موتور – یک موتور متحرک کوچک که دیسک حلقه ها را بچرخاند. سروو موتور continuous برای اینکار بسیار مناسب است.
  • دمنده – هر چیزی که بتواند کمی هوا وارد حلقه های دیسک کند تا حباب شکل بگیرد. فن گریز از مرکز ۱۲ ولتی برای اینکار بسیار مناسب است.
  • منبع تغذیه – یک یا دو منبع تغذیه برای دمنده و موتور.

علاوه براین وسایل به تعدادی پیچ و مهره، چسب حرارتی و چسب قطره ای هم نیاز دارید که قطعات را بهم وصل کنید.

قبل از اینکه سراغ مراحل بعد بروید، فایل طراحی قطعات مخزن و دیسک را دانلود کنید و آنها را با دستگاه برش لیزری ببرید.

گام دوم : مخزن را بسازید

ما قطعات مخزن را از ورق آکریلیک ۳ میلیمتری و با دستگاه برش لیزری ساخته ایم. شما هم می توانید از آکریلیک یا هر نوع پلاستیک نازک دیگری استفاده کنید. بعد از برش قطعات باید آنها را با چسب قطره ای آنها مونتاژ کنید. در تصویر سوم می توانید نحوه مونتاژ قطعات را ببینید. برای مونتاژ مخزن نیاز به پیچ و مهره ندارید و همین که روی اتصالات انگشتی کمی چسب بزنید، کافی است.
اگر اره مویی و یک جعبه پلاستیکی داشته باشید، می توانید خودتان جعبه را بسازید. فایل طراحی را پرینت کنید و روی پلاستیک بچسبانید. سپس با اره مویی پلاستیک ها را ببرید و آنها را بهم بچسبانید. شیارهایی که بالای جعبه می بینید برای اتصال سروو موتور است.

در ساختنی بخوانید :  با رزبری پای گجت پیش بینی آب و هوا بسازید

گام سوم : دیسک حلقه ها را بسازید

دیسک حلقه ها را ببرید
دیسک حلقه ها را ببرید

حالا باید قطعه ای را بسازید که داخل مخزن حرکت می کند و با عبور از مقابل فن از سوراخ هایش حباب بیرون می آید. این قطعه را هم می توانید از ورق آکریلیک ۳ میلیمتری و با دستگاه برش لیزری بسازید. راه حل دیگر هم استفاده از حلقه های حباب سازهای دستی است. حلقه چند حباب ساز دستی را جدا کنید و آنها را بهم بچسبانید و موتور را هم وسط شان قرار بدهید.

قطعه ای که ما طراحی کرده ایم یک دیسک ۱۵ سانتیمتری است که دورش ۱۶ سوراخ با فواصل یکسان دارد. دور هر سوراخ هم برش های ظریفی وجود دارد که باعث جذب بیشتر محلول حباب میشود. سوراخ وسط دیسک هم محل قرارگیری بازوی سروو موتور است که با چند پیچ (چهار سوراخ کوچک تر) سرجای ثابت میشود.

گام چهارم : موتور را وصل کنید

موتور را آماده کنید
موتور را آماده کنید

در این مرحله از ساخت دستگاه حباب ساز باید راهی برای چرخاندن دیسک داخل مخزن پیدا کنید. تنها چیزی که برای اینکار نیاز دارید یک موتور است که بتوانید آن را به دیسک حلقه ها بچسبانید یا پیچ کنید.

ما از یک سروو موتور اصلاح شده استفاده کرده ایم که سرعتش به اندازه کافی کم است و فقط به دو باتری AA نیاز دارد. اگر نمی خواهید از سروو موتور را استفاده کنید، می توانید از هر نوع موتور چرخ دنده ای دیگر استفاده کنید.

اگر می خواهید از سروو موتور استفاده کنید، باید آن را طوری اصلاح کنید که بدون نیاز به سیگنال و به محض وصل شدن منبع تغذیه، شروع به چرخیدن کند. در ادامه اینکار را به شما یاد می دهیم.

ابتدا یک تکه چسب روی جعبه دنده بزنید تا با جدا کردن کاور پشتی باز نشود. سپس چهار پیچ کاور پشتی را باز کنید و آن را جدا کنید. دو اتصالی که در تصویر مشخص شده را با قلع کش قطع کنید. با پیچ گوشتی مدار را بلند کنید. سیم های بلند را به موتور لحیم کنید (از سیم ها خود سروو استفاده کنید و سیم سفید را هم جدا کنید).

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: یک ماسک هنری متفاوت بسازید

حالا باید سراغ جعبه دنده بروید و آن را باز کنید. روی چرخ دنده ای که دسته بلند دارد یک زبانه می بینید که باید آن را کاملاً صاف کنید. برای اینکار می توانید از کاتر استفاده کنید. حواستان باشد به چرخ دنده آسیب نزنید.

بعد از بریدن زبانه سروو موتور را ببندید. حالا موتور بدون نیاز به سیگنال و به محض اتصال منبع تغذیه شروع به چرخش میکند.

بعد از انتخاب موتور، بازویش را داخل سوراخ وسط دیسک قرار بدهید و سپس پیچ ها را از چهار سوراخ کوچک دور سوراخ اصلی رد کنید تا موتور کاملاً به حلقه متصل بشود.

گام پنجم : دمنده

دمنده را انتخاب کنید
دمنده را انتخاب کنید

بهترین انتخاب برای دمنده فن گریز از مرکز ۱۲ ولتی است که جریان هوایش مشابه فن کامپیوتر است و به منبع تغذیه ۱۲ ولتی نیاز دارد. اگر از منبع ۹ ولتی استفاده کنید، قدرت دمندگی زیاد نمی شود اما ۱۲ ولت برای تولید حباب ها کافی است.

بجای فن گریز از مرکز می توانید از سشوار روی هوای سرد یا فن رومیزی استفاده کنید. اگر به فکر استفاده از جاروبرقی هستید، انتخاب خوبی نیست!

گام ششم : باتری را اضافه کنید

منبع تغذیه ای که استفاده می کنید بستگی به قطعات دستگاه حباب ساز است. می توانید برای موتور و دمنده از منبع تغذیه جداگانه استفاده کنید یا هر دو را به یک منبع وصل کنید. ما از دو باتری AA برای سروو موتور (داخل هولدر) و یک باتری ۱۲ ولتی برای دمنده استفاده کرده ایم.

برای اتصال منبع تغذیه ها کافی است باتری ها را داخل هولدرها قرار بدهید و سیم ها را به موتور و دمنده وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  با کاغذ رنگی های زیبا نشانگر کتاب کوچک بسازید

گام هفتم : حباب ساز را مونتاژ کنید

در ادامه می توانید نحوه مونتاژ دستگاه حباب ساز را ببینید. اگر از قطعات مشابه استفاده نکرده باشید، احتمالاً نحوه مونتاژ دستگاه شما کمی متفاوت خواهد بود.

ابتدا سروو موتور را به با دو پیچ و مهره ماشینی M4 به شیار بالای مخزن وصل کنید. هولدر باتری های AA را هم به پشت مخزن وصل کنید و سیم ها را به سروو لحیم کنید.

سپس سروو موتور را با چهار پیچ به دیسک حلقه ها وصل کنید. همانطور که در تصویر می بینید پنج تا از سوراخ های روی دیسک باید داخل مخزن قرار داشته باشند.

در نهایت هم باید فن را طوری به پشت دستگاه بچسبانید که دمنده آن به سمت سوراخ های بالای دیسک باشد. قبل از اینکه فن را بچسبانید یکبار آن را تست کنید تا مطمئن شوید هوا را به سمتی می فرستد که حباب بسازد. برای تست فن را به یک منبع تغذیه خارجی وصل کنید و وقتی از جایش مطمئن شدید، منبع تغذیه اصلی را به آن وصل کنید.

دستگاه حباب ساز آماده است

همانطور که می بینید بازی با دستگاه حباب ساز خیلی جذاب است و قطعاً برای شما هم همین قدر جذاب خواهد بود. یک باتری ۱۲ ولتی دریل شارژی می تواند برای همیشه برق مورد نیاز دستگاه حباب ساز را تامین کند.

برای ساخت محلول حباب از مایع ظرفشویی و آب (به نسبت مساوی) استفاده کنید. می توانید یک قاشق گلیسرین هم داخلش بریزید تا حباب های بزرگتر و با دوام تری بسازید.

اگر پیشنهادی برای بهتر شدن این ساختنی دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
دستگاه حباب ساز ساده و بادوام بسازید
عنوان مطلب
دستگاه حباب ساز ساده و بادوام بسازید
توضیح کوتاه
کیفیت حباب بازی کودکان را ارتقا بدهید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با آردوینو کیلومتر شمار دوچرخه بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک داشبورد الکترونیکی دوچرخه را یاد گرفته اید که یک کیلومتر شمار هم داشت. اگر از بین تمام امکانات آن داشبورد الکترونیک فقط به...
آموزش ساخت: با آویزهای قدیمی لوستر بسازید... در این پست ساختنی نحوه ساخت این لوستر ها را می خوانید چیزی که خار آید روزی بکار آید. حتماً شما هم این ضرب المثل قدیمی را شنیده اید. در این پست ساختن...
مدار نمایشگر ضربان قلب با قابلیت ارسال هشدار پیامکی بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با میکروکنترلر ۸۰۵۱ و ماژول GSM یک مدار نشانگر ضربان قلب بسازید. این مدار ضربان قلب را از نوک انگشتان اندازه گیری می ک...
تقویم رومیزی شیک و متفاوت بسازید اگر دوست دارید وسایل روی میزتان متفاوت و خاص باشد، همیشه نباید دنبال خریدن باشید.گاهی اوقات فقط با ورود به دنیای DIY است که می توانید خاص ترین وسایل ر...
آموزش ساخت: تخت قایقی با محفظه های مخفی تخت خوابی بسازید که شبیه به قایق است و چند محفظه مخفی نیز دارد در این پست باز هم سراغ نجاری رفته ایم و یکی از جالب ترین ساختنی های چوبی را برایتان آ...
شال گردن ببافید و از آن به عنوان یقه لباس هم استفاده کنید... در این ساختنی آموزش بافت شال گردنی را یاد می گیرید که به شکل یقه بافتنی هم قابل استفاده است. بافت شال گردن با روشی که در ادامه می خوانید بسیار ساده اس...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت درختچه بونسای تزیینی با سیم!

ساخت درختچه تزیینی با سیم یکی از ایده های ارزان و محبوب بین طرفداران ساختنی …

پاسخ دهید