خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / چطور چراغ RGB را با موبایل و آردوینوکنترل کنیم؟

چطور چراغ RGB را با موبایل و آردوینوکنترل کنیم؟

چراغ RGB کاربردهای زیادی دارد و در بسیاری از ساختنی های همین سایت هم بکار رفته اند. با استفاده از چراغ RGB می توانید پروژه های آردوینو بسیار کاربردی و چراغ خواب هاب هوشمند بسازید. مهمترین ویژگی هر دستگاه هوشمندی امکان کنترل از راه دور آن است. در این ساختنی هم می خواهیم به شما یاد بدهیم که چطور چراغ RGB را با موبایل کنترل کنید.

به کمک این دستگاه آردوینو می توانید چراغ های هوشمند بسازید یا نورپردازی قسمت های مختلف خانه را با موبایل کنترل کنید. در ویدیوی زیر می توانید نگاهی به این دستگاه آردوین و طرز کار آن بیاندازید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • برد آردوینوپ
 • رشته LED RGB
 • ماژول بلوتوث HC-05
 • کابل جامپر
 • برد بورد

چراغ های RGB موجود در بازار بسیار متنوع هستند و به همین خاطر باید چراغی را انتخاب کنید که پاسخگوی نیازهایتان باشد. ما برخی از رایج ترین انواع این چراغ را به شما معرفی می کنیم تا خریدتان ساده تر بشود.

 • RGB LED : رایج ترین نوع است که تقریباً در هر فروشگاه آنلاینی یا مغازه ای پیدا میشود.
 • RGB SMD : این نوع بصورت ماژول فروخته میشود اما با منبع تغذیه داخلی آردوینو خیلی خوب کار نمی کند.
 • رشته RGB LED : بهترین نوع است که رنگ های بسیار متنوعی دارد و امکان کنترل دقیق نور را هم به شما میدهد.

علاوه بر قطعات بالا به این اپ موبایل هم برای کنترل چراغ با بلوتوث نیاز دارید.

گام دوم: RGB LED چیست؟

ال ای دی های معمولی فقط تک رنگ هایی مثل قرمز، سبز یا آبی را ساطع می کنند. برای رسیدن به رنگ های دیگر باید رنگ RGB را ترکیب کنیم که نتیجه آن هفت رنگ مختلف است. برای تولید رنگ های بیشتر هم باید بتوانیم میزان درخشش کانال هر رنگ را تغییر بدهیم.

یکی از رایج ترین روش های کنترل میزان درخشش کانال ها PWM است که در آن یک چرخه وسیع سطوح درخشش در دسترس را مشخص میکند. هرچه تعداد سطوح بیشتری در دسترس باشد، می توانید رنگ های بیشتری تولید کنید. در ادامه بیشتر درباره PWM می خوانیم.

چراغ های RGB کاربردهای بسیار زیادی در نورپردازی شهری، نورپردازی صحنه، ساخت وسایل روشنایی و حتی ساخت پروژکتورها و LCDها دارند.

تمام انواع چراغ های RGB به دو دسته تقسیم می شوند : کاتد مشترک و آند مشترک. کانال LED شماره سه کاتد مشترک یک کاتد تکی دارد و کانال LED سه آند مشترک یک آند تکی دارد.

گام سوم : RGB را آماده کنید

برای آماده سازی RGB تکی، ابتدا باید نوعش را مشخص کنید که کاتد مشترک است یا آند مشترک. سپس طبق راهنمای اتصال زیر عمل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت سنجاق سینه مرواریدی با طرح پروانه

کاتد مشترک

R به هر کانال PWM موجود
G به هر کانال PWM موجود
B به هر کانال PWM موجود
کاتد به GND

آند مشترک

R به هر کانال PWM موجود
G به هر کانال PWM موجود
B به هر کانال PWM موجود
آند به 5V

اگر از رشته RGB استفاده می کنید، نیاز به یک سوئیچ و یک ماسفت یا ترانزیستور دارید (ما از ترانزیستور استفاده کرده ایم). شماتیک ساخت درایور با این قطعات را می توانید در تصاویر بالا ببیینید.

گام چهارم : RGB را کنترل کنید

برای کنترل RGB ابتدا باید بدانیم چطور میزان نور یک LED معمولی را کنترل کنیم. جواب این سوال PWM یا مدولاسیون عرض پالس است. مدولاسیون عرض پالس با ارائه سیگنال های آنالوگ چرخه کار پالس ها را تغییر میدهد.

در برد آردوینو از قابلیت analogwrite استفاده می کنیم تا بتوانیم از طریق PWM به چرخه کار مورد کاربر برسیم.

در تصویر سوم، خطوط سبز یک بازه زمانی معمولی را نشان میدهد. این بازه زمانی درست برعکس فرکانس PWM است. به عبارت دیگر، وقتی فرکانس PWM آردوینو حدود 500Hz باشد، هر خط سبز با دو میلی ثانیه اندازه گیری میشود. مقیاس analogWrite() هم بین 0 تا 255 است؛ یعنی analogWrite(255) چرخه کار کامل را ارائه میکند (همیشه روشن) و analogWrite(127) چرخه کار نیمه را ارائه میکند (نصف بازه زمانی).

گام پنجم : اتصالات را کامل کنید

در این مرحله ابتدا باید اتصالات چراغ به آردوینو را کامل کنید و سپس ماژول بلوتوث را اضافه کنید.

RGB تکی یا رشته RGB :

قرمز به پین سه آردوینو
آبی به پین 5 آردوینو
سبز به پین 6 آردوینو
آند به 5V (برای RGB تکی) – اتصال به زمین درایور به GND آردوینو (برای رشته RGB)

ماژول بلوتوث HC-05 :

Rx به پین 12 آردوینو
Tx به پین 11 آردوینو
vcc به پین 5V
GND به پین GND آردوینو

گام ششم : آردوینو را برنامه ریزی کنید

برد آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید و کدهای زیر را رویش آپلود کنید. می توانید کدها را از لینک زیر هم دانلود کنید.

در ساختنی بخوانید :  قفسه دیواری با طرح هندسی بسازید و دیوارها را از یکنواختی دربیاورید

چراغ RGB آماده استفاده است

حالا فقط کافی است اپ را روی موبایل تان باز کنید و آن را با ماژل بلوتوث جفت کنید. فرقی نمی کند از چراغ RGB برای ساخت چه دستگاهی استفاده کرده باشید؛ می توانید میزان نور و رنگ را با موبایل تان کنترل کنید.

اگر پیشنهادی برای بهتر شدن این پروژه آردوینو دارید، آن را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
چطور چراغ RGB را با موبایل و آردوینوکنترل کنیم؟
عنوان مطلب
چطور چراغ RGB را با موبایل و آردوینوکنترل کنیم؟
توضیح کوتاه
چراغ RGB را هوشمند کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : برای کلیدهایتان کاور چرمی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت کاور چرمی کلید را می آموزید. با ساخت این کاورهای چرمی علاوه بر زیباتر شدن دسته کلیدتان می توانید برخی کلیدها را از هم متمایز کن...
آموزش ساخت : با باتری لپ تاپ قدیمی تان پاوربانک بسازید... در این ساختنی می آموزید که چطور با باتری لپ تاپ یک پاوربانک بسازید. قبلاً هم در ساختنی طرز ساخت پاوربانک را آموخته اید اما در آن ساختنی ها یا باید از ...
آموزش ساخت : چراغ قوه ای بسازید که با آب کار می کند!... وقتی برق ها می رود، چراغ برق محله تان ایراد پیدا می کند یا به هر علت دیگری دسترسی به برق ندارید برای روشنایی سراغ چه چیزی می روید؟ احتمالاً جواب شما ه...
با آردوینو سنسور نوری مخصوص آزمایشگاه بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت سنسور نوری را یاد گرفته اید. آن سنسور، یک سنسور معمولی بود که کارکرد مخصوصی نداشت اما این سنسور نوری فوق حساس است و کارکرد ...
دستور تهیه : براونی شکلاتی درست کنید خیلی ها براونی را به کیک ترجیح می دهند؛ بویژه براونی شکلاتی که تقریباً با همه نوشیدنی ها خوشمزه میشود. این دسر خوشمزه بویژه برای کسانی مناسب است خیلی ...
آموزش ساخت : یک گلدان چوبی شیک بسازید ساخت گلدان چوبی کار بسیارساده ای است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. ساختنی در این پست آموزش ساخت گلدان چوبی را برایتان آماده کرده است. برای ساخت این گلدا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

۷ دیدگاه ها

 1. سلام در این پروژه نوشته بودید که برای اتصال رشته ی rgb به اردینو باید از ترانزیستور استفاده کنیم اما از چه نوع ترانزیستوری باید استفاده کنیم لطفا هرچه زود تر جواب دهید فردا می خواهم به خرید برای قطعات این پروژه بروم

 2. سلام
  اگر بخواهم ال ای دی RGB را به جای بلوتوث با وای فای کنترل کنم چطور میتوانم؟مثلا از ماژول esp8266 استفاده کنیم. بطوری که ماژول به مودم خانه متصل شود و بعد با نرم افزار اندرویدی وقتی به مودم کانکت میشوم بتوانم نور ال ای دی را کنترل کنم. لطفا اگر امکانش هست این آموزش را به همراه آپ اندرویدیش درست کنید.من خیلی وقته دنبال این آموزشم لطفا راهنماییم کنید.

 3. جالبه
  ولی این ماژول فوق العاده ست هم از لحاظ قیمت و هم اینکه با وای فای هم کار می کنه

پاسخ دهید