خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / مدار زنگ درب الکترونیکی با حافظه و توانایی کنترل دو درب

مدار زنگ درب الکترونیکی با حافظه و توانایی کنترل دو درب

زنگ درب الکترونیکی یکی از کاربردی ترین پروژه های الکترونیکی موجود در ساختنی است که می توانید تجربه ساختن آن را داشته باشید. این مدار همچنین به گونه ای طراحی شده است که توانایی وصل شدن به دو در ورودی را داراست و شما می توانید تشخیص دهید که زنگ کدام در زده شده است. این مدار الکترونیکی برای خانه هایی که دارای دو در ورودی هستند بسیار مناسب است. این مدار زنگ درب همچنین دارای دو LED است که با درخشیدن با دو رنگ مختلف، نشان گر این هستند که در نبود شما کسی زنگ درب را زده است یا خیر.

اجزای زنگ درب الکترونیکی

کلید S1 کنترل کننده حالت حضور و عدم حضور در خانه است . وقتی کلید S1 به حالت خاموش در آید ، مدار به حالت عدم حضور در خانه رفته و حافظه آن فعال می شود. در زمانی که کلید S1 روشن است به این معنا است که شما در خانه حضور دارید.کلید S2 و S3 از نوع فشاری و کلید هایی هستند که جلوی در برای فشرده شدن توسط مراجعه کنندگان تعبیه می شوند.مدار زنگ درب الکترونیکی در حالت حضور شما در خانه ، با فشرده شده کلید های S2 و S3 صداهایی متفاوت تولید می کند که نشان دهنده فشرده شدن زنگ دو در متفاوت است . اما زمانی که شما در خانه نیستید ، مدار با فشرده شردن زنگ هر کدام از درها ، LED مربوط به آن را روشن کرده و تا زمان حضور شما در خانه ، آن را روشن نگاه می دارد.

نحوه بسته شدن سیم های زنگ درب الکترونیکی دو طرفه
نحوه بسته شدن سیم های زنگ درب الکترونیکی دو طرفه

توضیح مدار زنگ درب الکترونیکی

مدار زنگ درب الکترونیکی همان طور که در مطلب می بینید از دو زوج آمپلی فایر و دو فلیپ فلاپ به عنوان حافظه بهره می برد. البته قاعده اصلی کار این مدار بسیار ساده است. دو کلید فشاری S2 و S3 برای دو در (مثلا در های جلو و عقب یا در اصلی و پارکینگ) طراحی شده اند. وقتی کلید S1 باز است مدار به عنوان یک زنگ دو طرفه عمل می کند. در این حالت مدار یک زنگ با قابلیت کنترل دو در همراه با حافظه است که زنگ نشان می دهد که زنگ کدام یک از درها زده شده است .
وقتی S2 فشرده شود ، دیود D1 جریان را هدایت کرده و زوج تفاضلی آمپلی فایر ساخته شده با ترانزیستور های T5 و T6 را فعال می کند. در این حالت T5 و T6 به دلیل بازخورد (Feedback) مثبت ایجاد شده توسط خازن C1 شروع به نوسان سازی می کنند. در این حالت صدایی با فرکانس پایین تولید می شود که نشان می دهد زنگ درب جلو به صدا در آمده است . دقیقا مشابه همین موضوه در زمانی که کلید S3 فشرده می شود با دیود D2 ایجاد می شود با این تفاوت که صدای تولید شده در این حالت دارای فرکانس بالاتری است که نشان دهنده این است که زنگ درب عقب شده شده است .
در زمان عدم حضور شما در خانه، اگر کسی زنگ درب خانه شما را به صدا در آورد، این مدار فشردن زنگ را در حافظه خود نگه خواهد داشت و زمانی که شما به خانه بازگردید با دیدن LED ها می توانید ببینید که آیا در زمان غیبت شما کسی مراجعه کرده است یا خیر و اگر بله ، کدام یکی از زنگ ها را فشرده است. برای رفتن به حالت غیاب ، باید کلید S1 را به وضعیت بسته در آورید. یعنی هنگام خروج از خانه ، کلید S1 را تغییر وضعیت دهید. LED های نشان دهنده وضعیت زنگ درب ها در زمانی که در زمان غیاب شما زنگ یکی از در ها به صدا در آید روشن شده و تا زمانی که شما به خانه باز گردید و کلید S1 را به حالت حضور در آورید روشن خواهند ماند. با حضور شما و تغییر وضعیت کلید S1 این دیود های نورانی نیز خاموش خواهند شد.
وقتی کلید S1 روشن است ، در حالتی که کسی کلید زنگ یکی از درها را فشار دهد ، اگر کلید S2 فشار داده شود ، دیود D3 جریان را از طریق دیود D5 هدایت خواهد کرد و ولتاژ مثبتی در پایه بیس ترانزیستور T2 ایجاد خواهد کرد. بعد از آن ، حافظه احیا شونده که به وسیله ترانزیستور های T2 و T4 ایجاد شده است به حالت هدایت کامل جریان خواهد رفت . دیود نورانی قرمز رنگ (که همان D6) است روشن می ماند و این حالت تا زمانی که کلید S1 خاموش شود باقی خواهد ماند.
دقیقا به همین شکل وقتی کسی در غیاب شما زنگ درب عقب را (کلید S3) را فشان دهید. دیود D4 جریان را با واسطه ترانزیستور R6 به پایه بیس ترانزیستور T1 می رساند و ولتاژ مثتبی در آنجا ایجاد می کند و حافظه احیا شونده ساخته شده به وسیله ترانزیستور های T1 و T3 به حالت اشباع کامل در آمده و دیود D5 که زنگ سبز است را روشن می کند. این دیود نورانی هم تا زمانی که کلید S1 به حالت خاموش در آید ، درخشان باقی خواهد ماند.
اگر هر دو LED درخشان بودند به این معناست که هر دو کلید زنگ درب فشار داده شده است . به این معنا که مراجعه کنندگان هر دو زنگ را فشار داده اند. در این مدار الکترونیکی پرکاربرد ،دیود های D1 و D2 برای ایزوله کردن دو کلید S2 و S3 از هم دیگر و جلوگیری از تداخل ضروری هستند.
دیود های D3 و D4 هم برای ایزوله کردن قسمت ساخت صدا و حافظه مدار به کار رفته و بسیار ضروی هستند. خازن های C2 و C3 برای جلوگیری از تحریک اشتباه حافظه ها در زمانی که S1 روشن است به کار می روند. این پدیده به دلیل بهره بالای ترانزیستور های استفاده شده در مدار ممکن بود به وجود آید که به این صورت حل شده است .

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : داخل دیوارهای آشپزخانه کابینت بزنید!
مدار الکترونیکی زنگ درب الکترونیکی دو طرفه
مدار الکترونیکی زنگ درب الکترونیکی دو طرفه

لیست قطعات استفاده شده در مدار زنگ درب الکترونیکی :

 

ترانزیستور ها :

T1,T2,T5 : BC148B
T3,T4 : BC158B
T6 : AC128

دیود ها :

D1,D2,D3,D4: 1N4001
D5: GREEN LED
D6: RED LED

خازن ها :

 

C1,C2,C3: 0.01 μF

مقاومت ها :

R1,R7,R8.R9,R10: 2.2KΩ
R2: 47Ω
R3,R4: 100KΩ
R5,R6: 10KΩ
R11,R12: 330Ω

بقیه قطعات الکترونیکی :

S1 ON/OFF toggle switch for memory
S2,S3 Switch for doorbell
BATT 9-Volt Battery
LS Loud Speaker 8Ω

قطعات جانبی :

  • سیم های اتصال (می توانید به جای کلید در مدار سوکت قرار دهید و کلید را با سیم کشی به سوکت متصل کنید)
  • بورد های پیاده سازی مانند PCB
  • تجهیزات مونتاژ مانند دستگاه هویه
  • جعبه یا قاب محافظ مدار و …

نکات ساخت :

  • لازم نیست از PCB های مرغوب برای مدار استفاده کنید.
  • ولتاژ تغذیه این مدار تنها 6 ولت است که می توانید آن را با یک باتری، آداپتور یا منبع تغذیه تامین کنید.
  • بلندگوی این مدار بهتر است کیفیت خوبی داشته باشد.

منبع (با تغییراتی از تیم ساختنی)

خلاصه مطلب
مدار زنگ درب الکترونیکی با حافظه و توانایی کنترل دو درب
عنوان مطلب
مدار زنگ درب الکترونیکی با حافظه و توانایی کنترل دو درب
توضیح کوتاه
آموزش ساخت مدار الکترویکی زنگ درب ، با قابلیت حافظه و کنترل دو درب مختلف
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دستگاه آبیاری اتوماتیک گیاهان بسازید ! اگر دوست دار گیاهان هستنید و یا در خانه و آپارتمان خود گیاه نگهداری می کنید، حتما می دانید که آبیاری به موقع گیاهان چه اهمیتی در رشد و سلامتی آن ها دا...
راهنمای خرید مولتی متر های دیجیتالی (Digital Multi meter)... مولتی متر های دستی دیجیتال ( یا به اختصار DMM) در واقع وسایل اندازه گیری اساسی هستند که باید در جعبه ابزار هر کسی که با برق و الکترونیک سر و کار دارد ...
با مدار آژیر ساز برای خودتان یک آژیر قدرتمند بسازید !... تا به حال به ساختار آژیر های دزدگیر اماکن و یا دزدگیر خودرو نگاهی انداخته اید ؟ می دانید که اگر یک بلندگوی معمولی را به برق مستقیم (DC) متصل کنید در ع...
تستر LED و لامپ حبابی کوچک بسازید اگر اهل پروژه های الکترونیکی هستید و بیشتر وقت تان را در کارگاه می گذرانید، حتماً به تستر LED نیاز دارید. در این ساختنی آموزش ساخت یک تستر LED حرفه ای...
با ماژول nRF24L01 آردوینو را به یک برد وایرلس تبدیل کنید... ماژول nRF24L01 یک ماژول فرستنده و گیرنده است که با استفاده از آن می توانید به صورت وایرلس با آردوینو ارتباط برقرار کنید. اتصال این ماژول به برد آردوین...
مدار مختل کننده ریموت تلویزیون با استفاده از IC 555... اگر شما هم تجربه دیدن تلویزیون با بقیه افراد خانواده را داشته باشید ، حتما برای شما هم پیش آمده است که یک نفر ریموت کنترلر تلویزیون را در دست بگیرد و ...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی

مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

مدار زنگ درب منزل دوتایی با نمایشگر بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت مدار زنگ درب منزل دوتایی را یاد می گیرید که …

پاسخ دهید