خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با کیبوردهای قدیمی میدی کنترلر بسازید و آهنگ بنوازید!

با کیبوردهای قدیمی میدی کنترلر بسازید و آهنگ بنوازید!

در این ساختنی قصد داریم با یک آردوینو و چند کیبورد کامپیوتر یک میدی کنترلر با 400 دکمه بسازیم! قبلاً هم در ساختنی طرز ساخت آلات موسیقی داشته ایم (مثل آموزش ساخت گیتار الکتریک) اما این یکی فرق میکند. استفاده از قطعات ساده و ارزان و روش ساخت ساده، مهمترین مزیت های این ساختنی هستند. اگر شما هم یک استودیوی ساخت موسیقی کوچک در اتاق تان دارید، می توانید با ساخت این میدی کنترلر ارزان اما کاربردی کیفیت کارتان را ارتقا بدهید.

میدی کنترلر بسازید
میدی کنترلر بسازید

این میدی کنترلر بیشتر از هر کس برای طرفداران سازهای عجیب و غریب جالب خواهد بود. اگر شما هم جزو این دسته هستید، دست بکار شوید و از چند کیبورد یک میدی کنترلر بسازید. در ضمن شاید ساخت گیتار با راکت تنیس هم برایتان جالب باشد.

می توانید صدای این میدی کنترلر را در ویدیوی زیر بشنوید :

گام اول : وسایل مورد نیاز

در این ساختنی با آردوینو یک جعبه هوشمند می سازیم که سیگنال های کیبوردها را به سیگنال های خروجی استاندارد میدی تبدیل میکند. برای اینکار به قطعات زیر نیاز داریم :

 • برد آردوینو (ما از برد UNO استفاده کرده ایم اما هر نوع دیگری جواب میدهد)
 • دو عدد پورت PS/2 (می توانید تعداد پورت ها را تا وقتی که پین دیجیتال برایشان داشته باشید، افزایش بدهید)
 • پورت ماده MIDI
 • کارتن
 • یک مقاومت 220Ω
 • پرف بورد
 • سیم
 • کیبورد کامپیوتر

گام دوم : پورت های PS/2 را آماده کنید

یک تکه پرف بورد از پین های زیری پورت های PS/2 رد کنید تا لحیم کاری ساده تر بشود. پورت ها را سرجایشان گیره کنید و به چهار پین هر کدام از پورت های PS/2 یک تکه سیم لحیم کنید. فقط به پین هایی سیم لحیم می کنیم که باید به آنها دسترسی داشته باشیم (پین های Vcc، Ground، Clock و Data – به دیاگرام دقت کنید).

در ساختنی بخوانید :  با مداد شمعی های بدون استفاده شمع لایه ای بسازید

در نهایت هم دو پورت PS/2 را با چسب حرارتی بهم بچسبانید.

گام سوم : پورت MIDI را آماده کنید

یک تکه پرف بورد هم به پین های زیری این پورت وصل کنید تا لحیم کاری ساده تر بشود. به پین Vcc یک مقاومت 220 را بصورت سری لحیم کنید (به دیاگرام دقت کنید). به هر کدام از سه پین دیگر هم یک تکه سیم لحیم کنید (پین های Vcc، Ground و Serial – به دیاگرام دقت کنید).

گام چهارم : آردوینو را سیم کشی کنید

آردوینو را سیم کشی کنید
آردوینو را سیم کشی کنید

پورت های PS/2 و MIDI را طبق راهنمای زیر به آردوینو سیم کشی کنید.

برای پورت های PS/2 :

 • پین Vcc به 5V
 • اتصال به زمین به GND
 • پین های Clock و Data به پین دیجیتال 4 تا 11

برای پورت های MIDI :

 • پین Vcc به مقاومت 220 و 5V
 • اتصال به زمین به GND
 • سریال به پین TX

گام پنجم : برنامه آردوینو آپلود کنید

کدهار آردوینو را آپلود کنید
کدهار آردوینو را آپلود کنید

ابتدا برنامه آردوینو را از لینک زیر دانلود کنید. سپس برد آردوینو را به یک کامپیوتر وصل کنید، برنامه را در نرم افزار Arduino IDE باز کنید و آن را روی برد آپلود کنید.

گام ششم : جعبه را بسازید

ورق های یک جعبه که تمام قطعات داخلش جا بگیرند را از کارتن ببرید. ما جعبه را طوری ساخته ایم که پورت های PS/2 و MIDI را جلوی جعبه و پورت USB آردوینو را پشت جعبه قرار داده ایم. به این ترتیب برنامه ریزی مجدد آردوینو و شارژ میدی کنترلر ساده تر میشود.

در ساختنی بخوانید :  پرتال زمان بسازید و حرکت اجسام را در زمان واقعی به صورت آهسته ببینید!

بعد از بریدن تکه های جعبه، قطعات را با چسب سرجایشان بچسبانید.

گام هفتم : جعبه را ببندید

جعبه کارتنی را با کمی چسب PVA ببندید. اگر می خواهید میدی کنترلر حرفه ای تر بشود، جعبه را با ابزارهای حرفه ای تر بسازید یا از جعبه های آماده استفاده کنید.

گام هشتم : کیبوردها را آماده کنید

برای اینکه میدی کنترلر جالب تر بشود، چند کیبورد کامپیوتر را بهم وصل می کنیم. ما از سه کیبورد استفاده کرده ایم که با چند تکه چوب و پیچ بهم وصل می شوند.

بعد از اتصال کیبوردها به یکدیگر می توانید آنها را به جعبه هوشمند میدی وصل کنید.

میدی کنترلر را تست کنید

حالا هرچندتا از کیبوردها را که می خواهید به جعبه هوشمند وصل کنید و دستگاه را تست کنید. به همین سادگی و با کمترین هزینه ممکن یک میدی کنترلر کاربردی و البته متفاوت ساختید. نظرتان درباره این آموزش ساخت را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با کیبوردهای قدیمی میدی کنترلر بسازید و آهنگ بنوازید!
عنوان مطلب
با کیبوردهای قدیمی میدی کنترلر بسازید و آهنگ بنوازید!
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه صاحب میدی کنترلر شوید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دستور تهیه : سوپ مارچوبه درست کنید تابحال چند غذا با مارچوبه پخته اید؟ این گیاه طعم لذیذ و خواص بی نظیری دارد اما ایرانی ها کمتر برای پخت و پز از آن استفاده می کنند. در این پست ساختنی ط...
آموزش ساخت : جاکارتی چرم بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک جاکارتی چرم را می آموزید. جاکارتی یکی از پرکاربردترین وسایلی است که بدرد همه ما میخورد. اگر شما هم عادت ندارید کارت هایت...
ریموت کنترل دوربین بسازید و دوربین را از طریق اینترنت کنترل کنید... در این پست ساخت یک ریموت کنترل دوربین را یاد می گیرید که دو کارکرد اصلی دارد. تصویر لنز دوربین را از طریق اینترنت در کامپیوترتان ببینید و زاویه دوربین...
با برد آردوینو و ماژول RTC ساعت ماتریکس بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت ماتریکس LED و تبدیل آن را به ساعت ماتریکس را یاد گرفته اید. در این پست یک روش ساده تر برای ساخت ساعت ماتریکس را یاد می گیرید....
آموزش ساخت : با صندلی خراب میز لپ تاپ بسازید... اگر در خانه شما هم یک صندلی کامپیوتر خراب یا بدون استفاده پیدا میشود، دست بکار شوید و با آن یک میز لپ تاپ بسازید. از این میز می توانید به عنوان میز تح...
با هنر اوریگامی گوشواره کاغذی بسازید اگر اهل کاردستی های کاغذی و اوریگامی باشید، حتماً همیشه کلی خرده کاغذ دارید که نمی دانید با آنها چکار کنید. پیشنهاد ما این است که با این کاغذها گوشوار...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

مدار کنترل کننده موتور گیربکس دار (Geared Motor) با آردوینو

کنترل موتور گیربکس دار DC با استفاده از آردوینو و درایور L293D

در این ساختنی قصد داریم جنبه های مختلف کنترل موتور گیربکس دار (Geared Motor) توسط …

پاسخ دهید