خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : با آردوینو کیلومتر شمار دوچرخه بسازید

آموزش ساخت : با آردوینو کیلومتر شمار دوچرخه بسازید

قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک داشبورد الکترونیکی دوچرخه را یاد گرفته اید که یک کیلومتر شمار هم داشت. اگر از بین تمام امکانات آن داشبورد الکترونیک فقط به کیلومتر شمار نیاز دارید، این پست را دنبال کنید.

این کیلومتر شمار دوچرخه که با آردوینو ساخته میشود، یک سوئیچ آهنربایی (یا سوئیچ رید) دارد که سرعت یکی از چرخ های دوچرخه را اندازه می گیرد. آردوینو هم سرعت را با واحد مایل بر ساعت محاسبه میکند و آن را به LCD کیلومتر شمار دوچرخه ارسال میکند. از این کیلومتر شمار می توانید برای هر دوچرخه ای استفاده کنید. کافی است شعاع چرخ دوچرخه را در کدها وارد کنید تا کیلومتر شمار دوچرخه برای دوچرخه شما درجه بندی بشود.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • آردوینو Uno REV 3
 • سوئیچ آهنربایی رید
 • مقاومت فیلم کربن ۱۰K Ohm 1/4-Watt
 • باتری آلکالاین ۹ ولتی
 • کانکتور باتری کتابی ۹ ولتی
 • برد PC با مس
 • LCD با نور پس زمینه ۲۷۹۷۷-RT
 • دو عدد سوئیچ اهرمی (تاگل) SPST
 • دو عدد پین هدر نر
 • سوکت پین ماده
 • سیم
 • هویه
 • کاغذ سنباده
 • تخته چندلا
 • چسب حرارتی
 • پیچ
 • بست کمری
 • سوگرو
 • نرم افزار Arduino IDE

گام دوم : شماتیک

شماتیک مدار کیلومتر شمار دوچرخه
شماتیک مدار کیلومتر شمار دوچرخه

شماتیک کیلومتر شمار دوچرخه را در تصویر بالا می بینید. شماتیک از سه سوئیچ تشکیل شده :

یکی برای اتصال منبع تغذیه ۹ ولتی؛
یکی برای روشن و خاموش کردن نور پس زمینه LCD؛
و یک سوئیچ آهنربایی که با هربار چرخش کامل چرخ بسته میشود.

ما از ال سی دی Parallex استفاده کردیم که فقط با سه پین به آردوینو وصل میشود (به سایر پین ها و لیبل ها در شماتیک توجه نکنید). یک پین به ۵ ولتی، یک پین به اتصال به زمین و پین سوم به TX آردوینو وصل میشود. این پین همان دیجیتال پین یک است.

مقاومت ۱۰ کیلواهمی هم به سوئیچ رید و سوئیچ LCD وصل میشود تا از ایجاد جریان اضافی بین پین ۵ ولتی و اتصال به زمین جلوگیری کند (هیچوقت نباید ۵ ولتی و اتصال به زمین را مستقیماً به آردوینو وصل کنید).

گام سوم : برد آزمایشی

سه ردیف پین هدر را روی برد آزمایشی لحیم کنید تا آردوینو مثل تصویر بالا رویش قرار بگیرد.

گام چهارم : سوئیچ رید

سوئیچ رید از دو قطعه ساخته میشود؛ یک سوئیچ و یک آهنربا. دو سیم از سوئیچ بیرون زده اند و وقتی آهنربا نزدیک سوئیچ قرار می گیرد، یک قطعه مکانیکی حرکت میکند و سوئیچ را به سرعت می بندد.

یک مقاومت ۱۰ کیلواهمی (محدوده کننده جریان) بین پین A0 و اتصال به زمین روی برد آزمایشی لحیم کنید. یک تکه سیم استاندارد بلند را به پیم A0 و ۵ ولتی وصل کنید. این سیم دور دوچرخه پیچیده میشود و به سوئیچ رید وصل میشود.

گام پنجم : سوئیچ رید را به چرخ وصل کنید

آهنربا و سوئیچ رید را با چسب برق به چرخ دوچرخه وصل کنید (روی هر کدام از چرخ ها که دلتان میخواهد). همانطور که در تصویر می بینید آهنربا به یکی از اسپوک های چرخ و سوئیچ رید به بدنه دوچرخه وصل میشود. به این ترتیب هربار که چرخ دوچرخه بچرخد، آهنربا به سمت سوئیچ حرکت میکند. پایه های سوئیچ رید را به سیم های بلند برد آزمایشی وصل کنید (جهت سیم ها فرقی نمی کند).

از کد زیر برای تست سوئیچ رید استفاده کنید. وقتی آهنربای روی چرخ به سمت سوئیچ حرکت میکند، آردوینو باید عبارت ~۱۰۲۳ را نمایش بدهد. اگر اشتباهی در اتصال آردوینو رخ داده باشد، عبارت ~۰ نمایش داده میشود. سریال مانیتور را در نرم افزار آردوینو باز کنید (Tools>>Serial Monitor) تا بتوانید تنظیمات تان را تست کنید. اگر آهنربا به سوئیچ رید نزدیک نشود، جایش را عوض کنید یا از یک آهنربای قویتر استفاده کنید.

گام ششم : سوئیچ را تست کنید

سوئیچ را تست کنید
سوئیچ را تست کنید

کد زیر را روی آردوینو بارگذاری کنید. سریال مانیتور را روشن کنید. خروجی باید ۰:۰۰ باشد. چرخ دوچرخه را با دست تان بچرخانید تا سرعت چرخ با واحد مایل بر ساعت نمایش داده بشود.

گام هفتم : LCD

حالا باید LCD کیلومتر شمار دوچرخه را اضافه کنید. یک ردیف سوکت هدر ماده روی طرف مسی برد آزمایشی لحیم کنید. سه تا از این سوکت ها را برای اتصال LCD استفاده می کنیم. همانطور که در تصویر می بینید LCD باید روی برد جا بگیرد.

گام هشتم : LCD را به آردوینو وصل کنید

پین های اتصال به زمین، ۵ ولتی و TX (دیجیتال پین ۱) را به سوکت LCD وصل کنید. لیبل های پین های LCD را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید همه اتصالات را درست انجام داده اید.

در ساختنی بخوانید :  با پرینتر سه بعدی جعبه موزیکال قابل برنامه ریزی بسازید

گام نهم : LCD را تنظیم کنید

LCD را تنظیم کنید
LCD را تنظیم کنید

زیر ال سی دی Parallax دو سوئیچ و یک پتانسیومتر قرار دارد. پتانسیومتر کنتراست LCD را تنظیم میکند و میتوانید آن را به دلخواه تنظیم کنید. اما سوئیچ را باید درست طوری که در تصویر می بینید تنظیم کنید تا کیلومتر شمار دوچرخه درست کار کند.

اگر LCD را از برند دیگری انتخاب کرده اید، ممکن است تنظیمات سوئیچ ها به نحو دیگری انجام بشود.

گام دهم : LCD را تست کنید

LCD را تست کنید
LCD را تست کنید

برای تست LCD از کدهای زیر استفاده کنید. ممکن است بار اول LCD کاراکترهای عجیب نشان بدهید و کمی نویز داشته باشد. اگر این مشکل را داشتید، یکبار اتصال USB را قطع کنید و دوباره وصلش کنید. این مشکل ناشی از اختلال در ارتباط آردوینو با کامپیوتر از طریق پین TX است.

LCD به محض روشن شدن باید عبارت “Hello World” را نشان بدهد.

گام یازدهم : سوئیچ LCD

یک سوئیچ را همانطور که در تصویر بالا می بینید، سیم کشی کنید. یک مقاومت ۱۰ کیلواهمی به آن وصل کنید. به یکی از پایه هایش یک سیم سبز و به پایه دیگر سیم قرمز وصل کنید.

سیم قرمز را به پین ۵ ولتی آردوینو، سر دیگر مقاومت را به پین اتصال به زمین و سیم سبز را به پین D2 وصل کنید.

گام دوازدهم : کد کیلومتر شمار دوچرخه را آپلود کنید

کد کیلومتر شمار دوچرخه را آپلود کنید
کد کیلومتر شمار دوچرخه را آپلود کنید

کدهای زیر را روی آردوینو آپلود کنید. سوئیچ نور پس زمینه LCD را تست کنید و مطمئن شوید کار میکند و سرعت را درست نشان میدهد. ممکن است در این مرحله هم لازم باشد یکبار آردوینو را قطع و دوباره وصل کنید تا درست کار کند.

شعاع چرخ دوچرخه را اندازه بگیرید (بر حسب اینچ) و عدد را در خط float radius = ””’; کد وارد کنید.

در این کدها از وقفه تایمر استفاده کرده ایم تا متغیر “timer” برحسب ۱kHz افزایش یابد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: ژنراتور اضطراری در هنگام بروز بلایای طبیعی

گام سیزدهم : باتری را اضافه کنید

کانکتور باتری و سوئیچ را بصورت سری و همانطور که در تصویر اول می بینید، سیم کشی کنید. پایه قرمز سوئیچ را به پین Vin آردوینو و سیم مشکی کانکتور باتری را به پین اتصال به زمین آردوینو وصل کنید.

گام چهاردهم : جعبه را بسازید

ما از دستگاه برش لیزری برای ساخت جعبه کیلومتر شمار دوچرخه استفاده کرده ایم و آن را از جنس تخته چندلای ۶ میلیمتری ساخته ایم. شما می توانید از فایل های زیر و تصاویر بالا استفاده کنید و جعبه را با ابزارهای دستی بسازید.

بعد از بریدن قطعات جعبه، آنها را با چسب چوب بهم بچسبانید و سپس لبه ها را سنباده بزنید. روی جعبه را هم با روغن شفاف بپوشانید.

گام پانزدهم : قطعات را داخل جعبه قرار بدهید

سوئیچ ها را با چند مهره به جعبه وصل کنید. LCD را هم با چسب یا پیچ به زیر پنل جلویی جعبه بچسبانید. آردوینو، مدار و باتری را داخل جعبه قرار بدهید و با ولکرو یا چسب جایشان را ثابت کنید.

حالا می توانید جعبه کیلومتر شمار دوچرخه را ببندید.

گام شانزدهم : جعبه را به دوچرخه وصل کنید

سیم سوئیچ رید را دور بدنه دوچرخه و جایی که مزاحم قطعات دوچرخه نباشد، بپیچید. با کمی خمیر سوگرو و چند بست کمری کیلومتر شمار دوچرخه را به دسته صندلی وصل کنید. می توانید از هر وسیله دیگری هم برای اتصال جعبه به دوچرخه استفاده کنید.

کیلومتر شمار دوچرخه آماده است

کیلومتر شمار دوچرخه آماده است
کیلومتر شمار دوچرخه آماده است

حالا براحتی می توانید بفهمید چقدر مسیر را طی کرده اید. هزینه ساخت این کیلومتر شمار دوچرخه خیلی کمتر از نمونه های تجاری است. اگر این کیلومتر شمار را ساختید، تجربیات تان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با آردوینو کیلومتر شمار دوچرخه بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با آردوینو کیلومتر شمار دوچرخه بسازید
توضیح کوتاه
یک پروژه آردوینوی ساده و کاربردی!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : مونوپاد بسازید و سلفی بگیرید... مونوپاد یکی از چیزهایی است که همیشه توی کیف و وسایل سلفی بازها پیدا میشود. اگر شما هم مونوپاد لازم دارید، چرا خودتان آن را نسازید؟ هم در هزینه هایتان ...
آموزش ساخت ایستگاه هواشناسی با برد آردوینو و سنسور BME280... ساخت ایستگاه هواشناسی یکی از پروژه های آردوینوی محبوب است و روش های ساخت متنوعی هم دارد. یکی از موثرترین عوامل روی کیفیت روش های ساخت کدهای آردوینو و ...
آموزش ساخت : دستگاه جوجه کشی بسازید ساخت ماشین جوجه کشی با آردوینو برای خیلی ها جالب نیست اما اگر به این دستگاه نیاز داشته باشید، آردوینو بهترین انتخاب است. وقتی از آردوینو برای ساخت یک ...
برد آردوینو را با فرمان های صوتی کنترل کنید (اندروید)... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور برد آردوینو را با استفاده از یک برنامه اندروید از طریق فرمان های صوتی کنترل کنید. اگر بخواهید سیستم های هوشمندی که ...
لامپ ادیسون دکوراتیو با پایه چوبی شیک و منحصر به فرد بسازید... لامپ ادیسون یکی از زیباترین انواع لامپ است که بخاطر رشته های نور منحصر به فردش جلوه خاصی دارد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با لامپ ادیسون یک...
آموزش ساخت : گوشواره شیشه ای به شکل دلخواه تان بسازید... در این ساختنی می خواهیم یک تکنیک ساده اما جدید برای ساخت گوشواره شیشه ای را آموزش بدهیم. گداختن شیشه داخل کوره که امکان ساخت وسایل تزیینی و زیورآلات ب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

سیستم روشنایی هوشمند با قابلیت نصب روی وسایل مختلف بسازید

حتماً برای شما هم پیش آمده که به رختخواب رفته و خاموش کردن لامپ ها …

۲ دیدگاه ها

 1. سلام چجوری میشه حداکثر سرعتی که نشون میده همون ۳۵ مایل رو زیاد کرد ؟

پاسخ دهید