خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / برای پروژه های آردوینو پاوربانک چندکاره بسازید [Arduino]

برای پروژه های آردوینو پاوربانک چندکاره بسازید [Arduino]

باتری های لیتیوم یونی یکی از مناسب ترین گزینه ها برای پروژه های آروینو هستند و احتمالاً شما هم چندتا از آنها را بین وسایل قدیمی تان دارید. این باتری ها را می توانید از موبایل، دوربین، موزیک پلیر و سایر گجت های دیجیتال قدیمی جدا کنید. اگر بخواهید از باتری های لیتیوم یونی در پروژه های مختلف استفاده کنید، باید آنها را از یک دستگاه جدا کنید و به دستگاه دیگری لحیم کنید. مثل همیشه ساختنی راه حل بهتری دارد : پاور بانک چندکاره !

پاوربانک چندکاره بسازید
پاوربانک چندکاره بسازید

می توانید با چند باتری لیتیوم یونی یک پاوربانک چندکاره بسازید که درست مثل یک شارژر برای پروژه های الکترونیک عمل میکند. از این پاوربانک چندکاره می توانید برای شارژ موبایل یا سایر گجت هایتان هم استفاده کنید.

در ویدیوی زیر می توانید با مراحل ساخت پاوربانک چندکاره و کاربردهایش بیشتر آشنا بشوید :

گام اول : باتری را جدا کنید

باتری های لیتیوم یونی می توانند خطرناک باشند. هرگز این باتری ها در مجاورت گرما قرار ندهید و آنها را سوراخ نکنید (داخل این باتری ها بسیار فشرده است).

برای ساخت پاوربانک چندکاره به یک باتری لیتیوم یون 3.7 ولتی (تک سلول) نیاز داریم. در تصاویر بالا می بینید که این باتری را می توانید از چه وسایلی جدا کنید؛ دوربین، موبایل یا چراغ قوه LED.

گام دوم : ولتاژ را تقویت کنید

خروجی باتری لیتیوم یون تک سلول حدود 3.7 ولت است که برای تامین الکتریسیته بردهای آردوینو (مثل برد UNO) که نیاز به ورودی 5 ولتی تنظیم شده دارند، کافی نیست. به همین خاطر از یک ماژول تقویت کننده/شارژر 5 ولت DC استفاده می کنیم. این ماژول ارزان به همراه یک کابل USB مینی برای شارژ کردن و یک کابل USB استاندارد برای گرفتن خروجی فروخته میشود. ترمینال B ماژول جایی است که باتری لیتیوم یون را به آن وصل می کنیم. این ماژول سه LED هم دارد که وضعیت باتری را نشان میدهند (قرمز : درحال شارژ، سبز : شارژ شده، آبی : در حال استفاده).

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : واکس چوب رنگی درست کنید

برای استفاده از ماژول تقویت کننده در پاوربانک چندکاره باید چند تغییر کوچک رویش ایجاد کنیم. ابتدا کابل خروجی را از USB ماده به USB نر تغییر می دهیم. یک سوئیچ اسلاید هم اضافه می کنیم تا بتوانیم دستگاه را خاموش و روشن کنیم. سپس چند LED به برش های خارجی مخصوص LED لحیم می کنیم تا LEDها روی جعبه پاوربانک قرار بگیرند.

گام سوم : پورت خروجی تقویت کننده را عوض کنید

کارتان را با جدا کردن پورت USB ماده از تقویت کننده شروع کنید و یک پورت نر جایش بگذارید. به این ترتیب می توانید پاوربانک چندکاره را به دستگاه آردوینو مورد نظرتان وصل کنید.

کانکتور USB ماده را می توانید از یک کابل رابط بدون استفاده جدا کنید.

کانکتور ماده را با یک کابل ربانی به پورت خروجی ماژول تقویت کننده لحیم کنید. در این مرحله سیم مثبت را لحیم نکنید. اینکار را بعد از اضافه کردن سوئیچ انجام می دهیم.

گام چهارم : باتری و سوئیچ را وصل کنید

ما یک باتری 1800 میلی آمپر انتخاب کرده ایم (هرچه ظرفیت باتری بیشتر باشد، عمر باتری بیشتر میشود) که تک سلولی است و از یک پک باتری PSP جدا شده است.

در ساختنی بخوانید :  قاب تراشه RFID را عوض کنید و وسایل مختلف بسازید!

ترمینال مثبت باتری (یا سیم قرمز) به ترمینال B+ ماژول تقویت کننده لحیم کنید. ترمینال منفی باتری هم به B- ماژول لحیم میشود. اگر درباه قطب های باتری شک دارید، قبل از اتصال آنها را با مولتی متر چک کنید.

یک سوئیچ اسلاید SPST هم به سیم مثبت پورت خروجی لحیم کنید. این سوئیچ اتصال بین پاوربانک چندکاره و دستگاه آردوینو را وصل یا قطع میکند.

گام پنجم : LEDهای خارجی را وصل کنید

در این مرحله ابتدا باید رنگ LEDهای روی ماژول را مشخص کنید. برای اینکار از تست پیوستگی مولتی متر استفاده می کنیم و پروب ها را به دو سر LED وصل می کنیم تا روشن بشود.

بعد از اینکه رنگ هر سه LED را مشخص کردید، یک نوار RGB LED را بردارید و آن را به برش های LED مربوطه وصل کنید.

قبل از اینکه سراغ ساخت جعبه بروید، باتری را تست کنید و مطمئن شوید شارژ می شود. همه قطعات باید درست کار کنند.

گام ششم : کاتر مخصوص پلاستیک بسازید!

راه های زیادی برای ساخت جعبه پاوربانک چندکاره وجود دارد. پرینت سه بعدی و برش لیزری روش های رایج و البته گران قیمت هستند. در این پست می خواهیم صرفه جویی کنیم و از قاب های CD کهنه یک جعبه بسازیم!

برای ساخت این جعبه ابتدا باید یک کاتر مخصوص بسازید. با این کاتر ظاهر جعبه ای که می سازید خیلی تمیز و مرتب میشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: جامدادی رولی بسازید

یک تکه تیغ از تیغه کاترهای قدیمی – یا هر ابزار برش دیگر – بردارید و آن را به پیچ روی هویه وصل کنید. پیچ را کاملاً سفت کنید تا تیغه تکان نخورد و سپس سر هویه را جدا کنید. همانطور که در تصاویر می بینید روی تیغه تان باید یک سوراخ باشد تا پیچ هویه از آن رد بشود.

گام هفتم : تکه های جعبه را ببرید

با استفاده از کاتر و یک خط کش فلزی، تکه های جعبه را از قاب های CD می برید. روی پلاستیک برش های کم عمق بزنید و سپس با انبردست تکه پلاستیک را از قاب جدا کنید. با این روش بجای آب کردن پلاستیک، برش هایتان تمیزتر و صاف تر می شوند.

بعد از اینکه همه قطعات را بریدید، لبه هایشان را با سنباده تمیز کنید.

گام هشتم : سوراخ پورت ها و LEDها را ببرید

با همین کاتر می توانید سوراخ های پورت های USB و سوئیچ را هم ببرید. از دریل هم برای سوراخ کردن جای LEDها روی جعبه استفاده کنید.

گام نهم : جعبه را مونتاژ کنید

با مقدار زیادی چسب حرارتی پورت خروجی USB را به سوراخی که روی تکه بالایی جعبه بریده اید، بچسبانید. سپس با چسب قطره ای سایر قطعات جعبه را بهم وصل کنید و جعبه پاوربانک را مونتاژ کنید.

گام دهم : لبه ها را با چسب بپوشانید

برای شیک و تمیز شدن ظاهر پاوربانک چندکاره ، لبه های جعبه را با چسب برق سیاه بپوشانید. اگر روش بهتری برای پوشاندن محل اتصال یا حتی ساخت جعبه سراغ دارید، آن را کامنت کنید.

پاوربانک چندکاره را تست کنید

از پاوربانک چندکاره چه استفاده ای خواهید کرد؟
از پاوربانک چندکاره چه استفاده ای خواهید کرد؟

حالا می توانید از پاوربانک برای شارژ کردن یا تامین برق هر دستگاه USB استفاده کنید. در تصویر بالا می بینید که پاوربانک چندکاره در حال شارژ شدن است و در عین حال یک موبایل را هم شارژ میکند. LED آبی نشان میدهد که باتری در حال استفاده است و LED قرمز هم می گوید که باتری در حال شارژ است. اینطوری می توانید در زمان تان هم صرفه جویی کنید!

شما از این پاوربانک برای چه کاری استفاده می کنید؟ پیشنهادی برای بهتر شدن آن دارید؟ تجربیات تان از ساخت پاوربانک چندکاره را با ما در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
برای پروژه های آردوینو پاوربانک چندکاره بسازید [Arduino]
عنوان مطلب
برای پروژه های آردوینو پاوربانک چندکاره بسازید [Arduino]
توضیح کوتاه
از این پاوربانک می توانید برای شارژ هر نوع دستگاه USB استفاده کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

سینه ریز مروارید زنانه شیک و ارزان بسازید... ساختن یک گردنبند شیک و چشم نواز نیاز به مهارت یا ابزار خاصی ندارد. کافی است روش ساخت درست را انتخاب کنید و از مهره های مناسب کنار هم استفاده کنید. آنو...
آموزش ساخت سنجاق سینه مرواریدی با طرح پروانه... با جستجوی تگ ساخت زیورآلات در ساختنی ، متوجه می شوید که با کمترین هزینه می توانید هر طرحی که برای دستبند، گوشواره، گردنبند و ... در فکر دارید را پیاده...
وسایل داخل کابینت ها را با قفسه آشپزخانه سازماندهی کنید... شما وسایل داخل کابینت ها را چطور مرتب می کنید؟ از سبدهای آماده استفاده می کنید یا وسایل را مرتب می چینید؟ اگر کابینت در داشته باشد، فرقی نمی کند از چه...
برای جشن ها و مهمانی هایتان گیفت باکس بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گیفت باکس ساده را یاد می گیرید که برای هدیه های کوچک بسیار مناسب است. از این گیف باکس ها معمولاً در جشن ها برای قدردانی از م...
آموزش ساخت : چراغ مطالعه تایمر دار بسازید... اگر شما هم چند شب در هفته پشت میزتان در حال کار یا در رخت خواب در حین مطالعه خواب تان میبرد، یک چراغ مطالعه تایمردار بسازید. نور این چراغ مطالعه در یک...
کریپتکس کاغذی ساده و ارزان بسازید قبلاً در ساختنی با کریپتکس آشنا شده اید و طرز ساخت کریپتکس را هم یاد گرفته اید. در این پست طبق درخواست شما یک نمونه ساده تر از کریپتکس را برایتان آماد...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

عصای سفید آردوینو ، وسیله ای برای کمک به پیاده روی نابینایان

عصای سفید الکترونیکی با سنسور اولتراسونیک برای پیاده روی نابینایان

حدود ۳۰ میلیون نفر از مردم جهان نابینا هستند. این افراد عموما به دیگران وابسته …

پاسخ دهید