خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / برای پروژه های آردوینو پاوربانک چندکاره بسازید [Arduino]

برای پروژه های آردوینو پاوربانک چندکاره بسازید [Arduino]

باتری‌های لیتیوم یونی یکی از مناسب ترین گزینه‌ها برای پروژه‌های آروینو هستند و احتمالاً شما هم چندتا از آنها را بین وسایل قدیمی‌تان دارید. این باتری‌ها را می‌توانید از موبایل، دوربین، موزیک پلیر و سایر گجت‌های دیجیتال قدیمی‌جدا کنید. اگر بخواهید از باتری‌های لیتیوم یونی در پروژه‌های مختلف استفاده کنید، باید آنها را از یک دستگاه جدا کنید و به دستگاه دیگری لحیم کنید. مثل همیشه ساختنی راه حل بهتری دارد : پاور بانک چندکاره !

پاوربانک چندکاره بسازید
پاوربانک چندکاره بسازید

می‌توانید با چند باتری لیتیوم یونی یک پاوربانک چندکاره بسازید که درست مثل یک شارژر برای پروژه‌های الکترونیک عمل میکند. از این پاوربانک چندکاره می‌توانید برای شارژ موبایل یا سایر گجت‌هایتان هم استفاده کنید.

در ویدیوی زیر می‌توانید با مراحل ساخت پاوربانک چندکاره و کاربردهایش بیشتر آشنا بشوید :

گام اول : باتری را جدا کنید

باتری‌های لیتیوم یونی می‌توانند خطرناک باشند. هرگز این باتری‌ها در مجاورت گرما قرار ندهید و آنها را سوراخ نکنید (داخل این باتری‌ها بسیار فشرده است).

برای ساخت پاوربانک چندکاره به یک باتری لیتیوم یون 3.7 ولتی (تک سلول) نیاز داریم. در تصاویر بالا می‌بینید که این باتری را می‌توانید از چه وسایلی جدا کنید؛ دوربین، موبایل یا چراغ قوه LED.

گام دوم : ولتاژ را تقویت کنید

خروجی باتری لیتیوم یون تک سلول حدود 3.7 ولت است که برای تامین الکتریسیته بردهای آردوینو (مثل برد UNO) که نیاز به ورودی 5 ولتی تنظیم شده دارند، کافی نیست. به همین خاطر از یک ماژول تقویت کننده/شارژر 5 ولت DC استفاده می‌کنیم. این ماژول ارزان به همراه یک کابل USB مینی برای شارژ کردن و یک کابل USB استاندارد برای گرفتن خروجی فروخته میشود. ترمینال B ماژول جایی است که باتری لیتیوم یون را به آن وصل می‌کنیم. این ماژول سه LED هم دارد که وضعیت باتری را نشان میدهند (قرمز : درحال شارژ، سبز : شارژ شده، آبی : در حال استفاده).

برای استفاده از ماژول تقویت کننده در پاوربانک چندکاره باید چند تغییر کوچک رویش ایجاد کنیم. ابتدا کابل خروجی را از USB ماده به USB نر تغییر می‌دهیم. یک سوئیچ اسلاید هم اضافه می‌کنیم تا بتوانیم دستگاه را خاموش و روشن کنیم. سپس چند LED به برش‌های خارجی مخصوص LED لحیم می‌کنیم تا LEDها روی جعبه پاوربانک قرار بگیرند.

گام سوم : پورت خروجی تقویت کننده را عوض کنید

کارتان را با جدا کردن پورت USB ماده از تقویت کننده شروع کنید و یک پورت نر جایش بگذارید. به این ترتیب می‌توانید پاوربانک چندکاره را به دستگاه آردوینو مورد نظرتان وصل کنید.

کانکتور USB ماده را می‌توانید از یک کابل رابط بدون استفاده جدا کنید.

کانکتور ماده را با یک کابل ربانی به پورت خروجی ماژول تقویت کننده لحیم کنید. در این مرحله سیم مثبت را لحیم نکنید. اینکار را بعد از اضافه کردن سوئیچ انجام می‌دهیم.

گام چهارم : باتری و سوئیچ را وصل کنید

ما یک باتری 1800 میلی آمپر انتخاب کرده ایم (هرچه ظرفیت باتری بیشتر باشد، عمر باتری بیشتر میشود) که تک سلولی است و از یک پک باتری PSP جدا شده است.

ترمینال مثبت باتری (یا سیم قرمز) به ترمینال B+ ماژول تقویت کننده لحیم کنید. ترمینال منفی باتری هم به B- ماژول لحیم میشود. اگر درباه قطب‌های باتری شک دارید، قبل از اتصال آنها را با مولتی متر چک کنید.

یک سوئیچ اسلاید SPST هم به سیم مثبت پورت خروجی لحیم کنید. این سوئیچ اتصال بین پاوربانک چندکاره و دستگاه آردوینو را وصل یا قطع میکند.

گام پنجم : LEDهای خارجی را وصل کنید

در این مرحله ابتدا باید رنگ LEDهای روی ماژول را مشخص کنید. برای اینکار از تست پیوستگی مولتی متر استفاده می‌کنیم و پروب‌ها را به دو سر LED وصل می‌کنیم تا روشن بشود.

بعد از اینکه رنگ هر سه LED را مشخص کردید، یک نوار RGB LED را بردارید و آن را به برش‌های LED مربوطه وصل کنید.

قبل از اینکه سراغ ساخت جعبه بروید، باتری را تست کنید و مطمئن شوید شارژ می‌شود. همه قطعات باید درست کار کنند.

گام ششم : کاتر مخصوص پلاستیک بسازید!

راه‌های زیادی برای ساخت جعبه پاوربانک چندکاره وجود دارد. پرینت سه بعدی و برش لیزری روش‌های رایج و البته گران قیمت هستند. در این پست می‌خواهیم صرفه جویی کنیم و از قاب‌های CD کهنه یک جعبه بسازیم!

برای ساخت این جعبه ابتدا باید یک کاتر مخصوص بسازید. با این کاتر ظاهر جعبه ای که می‌سازید خیلی تمیز و مرتب میشود.

یک تکه تیغ از تیغه کاترهای قدیمی‌– یا هر ابزار برش دیگر – بردارید و آن را به پیچ روی هویه وصل کنید. پیچ را کاملاً سفت کنید تا تیغه تکان نخورد و سپس سر هویه را جدا کنید. همانطور که در تصاویر می‌بینید روی تیغه تان باید یک سوراخ باشد تا پیچ هویه از آن رد بشود.

گام هفتم : تکه‌های جعبه را ببرید

با استفاده از کاتر و یک خط کش فلزی، تکه‌های جعبه را از قاب‌های CD می‌برید. روی پلاستیک برش‌های کم عمق بزنید و سپس با انبردست تکه پلاستیک را از قاب جدا کنید. با این روش بجای آب کردن پلاستیک، برش‌هایتان تمیزتر و صاف تر می‌شوند.

بعد از اینکه همه قطعات را بریدید، لبه‌هایشان را با سنباده تمیز کنید.

گام هشتم : سوراخ پورت‌ها و LEDها را ببرید

با همین کاتر می‌توانید سوراخ‌های پورت‌های USB و سوئیچ را هم ببرید. از دریل هم برای سوراخ کردن جای LEDها روی جعبه استفاده کنید.

گام نهم : جعبه را مونتاژ کنید

با مقدار زیادی چسب حرارتی پورت خروجی USB را به سوراخی که روی تکه بالایی جعبه بریده اید، بچسبانید. سپس با چسب قطره ای سایر قطعات جعبه را بهم وصل کنید و جعبه پاوربانک را مونتاژ کنید.

گام دهم : لبه‌ها را با چسب بپوشانید

برای شیک و تمیز شدن ظاهر پاوربانک چندکاره ، لبه‌های جعبه را با چسب برق سیاه بپوشانید. اگر روش بهتری برای پوشاندن محل اتصال یا حتی ساخت جعبه سراغ دارید، آن را کامنت کنید.

پاوربانک چندکاره را تست کنید

از پاوربانک چندکاره چه استفاده ای خواهید کرد؟
از پاوربانک چندکاره چه استفاده ای خواهید کرد؟

حالا می‌توانید از پاوربانک برای شارژ کردن یا تامین برق هر دستگاه USB استفاده کنید. در تصویر بالا می‌بینید که پاوربانک چندکاره در حال شارژ شدن است و در عین حال یک موبایل را هم شارژ میکند. LED آبی نشان میدهد که باتری در حال استفاده است و LED قرمز هم می‌گوید که باتری در حال شارژ است. اینطوری می‌توانید در زمان تان هم صرفه جویی کنید!

شما از این پاوربانک برای چه کاری استفاده می‌کنید؟ پیشنهادی برای بهتر شدن آن دارید؟ تجربیات تان از ساخت پاوربانک چندکاره را با ما در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
برای پروژه‌های آردوینو پاوربانک چندکاره بسازید [Arduino]
عنوان مطلب
برای پروژه‌های آردوینو پاوربانک چندکاره بسازید [Arduino]
توضیح کوتاه
از این پاوربانک می‌توانید برای شارژ هر نوع دستگاه USB استفاده کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش دوخت کیف موبایل پارچه ای در سه طرح مختلف... در این ساختنی آموزش دوخت کیف موبایل پارچه ای را یاد می گیرید. این نوع کیف موبایل بند بلندی دارد و به همین خاطر برای گردش های طولانی بسیار مناسب است. ض...
قاب آینه چوبی مخصوص اتاق کودک بسازید اگر دنبال یک اکسسوار جدید برای اتاق کودک تان می گردید، این قاب آینه چوبی را امتحان کنید چون هم شیک است و هم ساختنش راحت است. طراحی ساده این قاب آینه چ...
لیزر پوینتر یا اشاره گر لیزری بسیار قدرتمند بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک لیزر پوینتر بسیار قوی را یاد می گیرید که هم ساختش آسان است و هم وسایل مورد نیازش راحت پیدا میشود. ساخت این لیزر پوینتر یا اش...
یک ایده ارزان و کارآمد برای مرتب کردن گیاهان آپارتمانی... اگر شما هم در یک آپارتمان کوچک زندگی می کنید با این حال نمی توانید از نگهداری گیاهان آپارتمانی صرف نظر کنید، این روش ساده را امتحان کنید. در این روش گ...
آموزش ساخت : تخت خواب کودک ساده اما جالب بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت تخت خواب قایقی و تخت خواب دو طبقه را یاد گرفته اید. در این پست هم می خواهیم طرز ساخت یک تخت خواب دیگر را به شما یاد بدهیم. ای...
آموزش ساخت : لامپ کاغذی بسازید پوستر، برج یا نقاشی مورد علاقه تان را روی کاغذ پرینت کنید و با آن یک لامپ کاغذی درست کنید. این لامپ با باتری کار میکند و هر نوع لامپی هم میتوان در آن ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید