خانه / چگونه بسازیم / آموزش ساخت : رنگ چوب سالم و غیرسمی بسازید

آموزش ساخت : رنگ چوب سالم و غیرسمی بسازید

اگر اهل کاردستی یا نجاری باشید، احتمالاً زیاد با چوب و رنگ چوب سر و کار دارید. در این ساختنی می خواهیم طرز ساخت رنگ چوبی را به شما یاد بدهیم که کاملاً غیرسمی است و با چیزی درست میشود که در هر آشپزخانه ای پیدا میشود : رنگ غذا! این رنگ چوب را می توانید به وسایل بازی بچه ها، وسایل آشپزخانه یا سایر وسایل و کاردستی های چوبی بزنید؛ بدون اینکه نگران سلامتی خودتان و فرزندان تان باشید.

با رنگ های خوراکی رنگ چوب بسازید
با رنگ های خوراکی رنگ چوب بسازید

رنگ چوبی که با رنگ غذا درست میشود نسبت به رنگ های شیمیایی کمرنگ تر است. این ویژگی هم میتواند عیب باشد و هم مزیت. اگر چوبی دارید که طرح زیبایی دارد و نمی خواهید کاملاً زیر رنگ پوشانده بشود، این رنگ چوب بهترین گزینه است. اما اگر چوب تان کثیف است یا ظاهر خوبی ندارد بهتر است از این رنگ چوب استفاده نکنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • یک تکه چوب – برای تست کردن رنگ ها
  • قلم مو
  • الکل رابینگ
  • لیوان یکبار مصرف
  • رنگ غذا – می توانید از رنگ غذای معمولی یا رنگ های نئونی استفاده کنید
نسبت الکل و رنگ غذا، یک قاشق غذاخوری به ده قطره است. به ازای هر قاشق الکل باید ده قطره رنگ غذا استفاده کنید.

گام دوم : رنگ را مخلوط کنید

یکی از لیوان های یکبار مصرف را بردارید و یک قاشق الکل رابینگ و ده قطره رنگ غذا داخلش بریزید. می توانید از یک رنگ استفاده کنید یا رنگ ها را با هم ترکیب کنید و رنگ های جدید بسازید. اگر می خواهید رنگ ها را با هم ترکیب کنید، نسبت یه قاشق به ده قطره را رعایت کنید. با این نسبت می توانید به رنگ یکدست و طبیعی برسید.

در ساختنی بخوانید :  پروژه آردوینو : مکعب LED سه بعدی بسازید [Arduino]

بعد از مخلوط کردن رنگ و الکل، می توانید آن را روی یک تکه چوب بدون استفاده تست کنید. همانطور که در تصویر می بینید، هرچه تعداد لایه ها بیشتر باشد رنگ چوب بهتر میشود. این قانون درباره همه انواع رنگ های چوب صدق میکند.

یکی از مهمترین مزیت های این رنگ چوب تبخیر سریع الکل است. الکل خیلی سریع خشک میشود و به همین خاطر می توانید لایه دوم رنگ چوب را در عرض بیست دقیقه بزنید. برای اینکه به رنگ های شاداب و زنده برسید، باید تعداد لایه ها را بیشتر کنید. خشک شدن سریع چوب نمی گذارد در این زمینه دچار مشکل بشوید و وقت تان هدر برود.

گام چهارم : نکات استفاده از رنگ

ترکیب الکل و رنگ غذا بسیار رقیق میشود و به همین خاطر احتمال چکه کردن رنگ خیلی زیاد است. در حین رنگ کردن وسایل چوبی حتماً روی سطح کارتان را با دستمال یا روزنامه بپوشانید.
فرقی نمی کند از چه نوع رنگی استفاده می کنید؛ وقتی وسایل چوبی را رنگ می کنید باید قلم مو را در جهت طرح های روی چوب حرکت بدهید. به جهت خطوط روی چوب دقت کنید و قلم مو را هربار در همان سمت بکشید. به این ترتیب رنگ یکدست پخش میشود و روی گره های چوب را تیره نمی کند.

همانطور که در تصاویر می بینید رنگ چوب بعد از خشک شدن کمی روشن میشود. این نکته را هنگام رنگ آمیزی و انتخاب تعداد لایه های رنگ در نظر داشته باشید.

در ساختنی بخوانید :  با پیچ و تخته بدون استفاده پلاک فلزی شیک و منحصر به فرد بسازید

میزان جذب رنگ چوب – بویژه رنگ های رقیقی مثل این – در قسمت های مختلف چوب یکسان نیست. در یک میز چوبی معمولاً کناره های میز رنگ بیشتری جذب می کنند. روی گره های چوب هم همین طور است. این نکته را هم باید هنگام رنگ آمیزی در نظر داشته باشید تا یک تکه از چوب از قسمت های دیگر تیره تر نشود.

کف و بالای بلوک های چوبی که در تصاویر می بینید نسبت به دیواره ها رنگ بیشتری جذب می کنند. به همین دلیل به این قسمت ها رنگ بیشتری زدیم تا رنگ شان با سایر قسمت ها یکدست بشود.

رنگ چوب خانگی و سالم آماده است

به همین سادگی می توانید لوازم خانگی، اسباب بازی های چوبی، کاردستی ها، وسایل تزیینی و … را با یک رنگ سالم رنگ بزنید. بسته به شرایط آب و هوایی محل زندگی تان و تعداد لایه های رنگ چوب، خشک شدن رنگ بین یک تا سه ساعت طول میکشد. اگر این ساختنی به دردتان خورده، شاید بخواهید طرز ساخت واکس چوب رنگی را هم یاد بگیرید.

اگر این رنگ چوب را ساختید، تجربیات تان را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : رنگ چوب سالم و غیرسمی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : رنگ چوب سالم و غیرسمی بسازید
توضیح کوتاه
با رنگ خوراکی رنگ چوب بسازید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : یک کاناپه مدرن بسازید فکر می کنید برای خرید یک کاناپه مدرن که طراحی خوبی هم داشته باشد، چقدر باید هزینه کنید؟ فکر می کنید خودتان می توانید یک کاناپه بسازید؟ پاسخ سوال دوم ب...
شما هم می توانید ربات بسازید؛ ربات توپی... این قسمت دوم سری پست های "شما هم می توانید ربات بسازید" است. در قسمت قبل طرز ساخت یک ربات لرزشی ساده را یاد گرفته اید. امروز هم ساخت یک ربات توپی را ی...
دستور تهیه : بدون نیاز به فر و با زودپز، کیک میوه ای بپزید... پخت کیک بدون فر کار سختی نیست؛ فقط کافی است یک تکنیک خوب و کارآمد داشته باشید. تکنیکی که در این ساختنی یاد می گیرید، استفاده از زودپز برای پخت کیک است...
دستگاه آبیاری اتوماتیک گیاهان بسازید ! اگر دوست دار گیاهان هستنید و یا در خانه و آپارتمان خود گیاه نگهداری می کنید، حتما می دانید که آبیاری به موقع گیاهان چه اهمیتی در رشد و سلامتی آن ها دا...
پک باتری لیتیوم یونی (Li-Ion) با جعبه مخصوص بسازید... باتری های لیتیوم یونی ۱۸۶۵۰ در ساخت پروژه های الکترونیکی کارکرد زیادی داردند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با ترکیب چند سلول ۱۸۶۵۰ یک پک باتری لیتی...
آموزش ساخت : بمب کف درست کنید شاید تا به حال اسم بمب کف را نشنیده باشید اما حتماً از آن خوشتان خواهد آمد. بمب کف ترکیبی از مواد خشک است که وقتی خیس میشوند کف می کنند. با بمب کف خیل...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید