خانه / چگونه بسازیم / آموزش ساخت : رنگ چوب سالم و غیرسمی بسازید

آموزش ساخت : رنگ چوب سالم و غیرسمی بسازید

اگر اهل کاردستی یا نجاری باشید، احتمالاً زیاد با چوب و رنگ چوب سر و کار دارید. در این ساختنی می‌خواهیم طرز ساخت رنگ چوبی را به شما یاد بدهیم که کاملاً غیرسمی‌است و با چیزی درست میشود که در هر آشپزخانه ای پیدا میشود : رنگ غذا! این رنگ چوب را می‌توانید به وسایل بازی بچه‌ها، وسایل آشپزخانه یا سایر وسایل و کاردستی‌های چوبی بزنید؛ بدون اینکه نگران سلامتی خودتان و فرزندان تان باشید.

با رنگ‌های خوراکی رنگ چوب بسازید
با رنگ‌های خوراکی رنگ چوب بسازید

رنگ چوبی که با رنگ غذا درست میشود نسبت به رنگ‌های شیمیایی کمرنگ تر است. این ویژگی هم میتواند عیب باشد و هم مزیت. اگر چوبی دارید که طرح زیبایی دارد و نمی‌خواهید کاملاً زیر رنگ پوشانده بشود، این رنگ چوب بهترین گزینه است. اما اگر چوب تان کثیف است یا ظاهر خوبی ندارد بهتر است از این رنگ چوب استفاده نکنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • یک تکه چوب – برای تست کردن رنگ‌ها
  • قلم مو
  • الکل رابینگ
  • لیوان یکبار مصرف
  • رنگ غذا – می‌توانید از رنگ غذای معمولی یا رنگ‌های نئونی استفاده کنید
نسبت الکل و رنگ غذا، یک قاشق غذاخوری به ده قطره است. به ازای هر قاشق الکل باید ده قطره رنگ غذا استفاده کنید.

گام دوم : رنگ را مخلوط کنید

یکی از لیوان‌های یکبار مصرف را بردارید و یک قاشق الکل رابینگ و ده قطره رنگ غذا داخلش بریزید. می‌توانید از یک رنگ استفاده کنید یا رنگ‌ها را با هم ترکیب کنید و رنگ‌های جدید بسازید. اگر می‌خواهید رنگ‌ها را با هم ترکیب کنید، نسبت یه قاشق به ده قطره را رعایت کنید. با این نسبت می‌توانید به رنگ یکدست و طبیعی برسید.

در ساختنی بخوانید :  صداگیری و بالانس موتور با خمیر و گوشی هوشمند!

بعد از مخلوط کردن رنگ و الکل، می‌توانید آن را روی یک تکه چوب بدون استفاده تست کنید. همانطور که در تصویر می‌بینید، هرچه تعداد لایه‌ها بیشتر باشد رنگ چوب بهتر میشود. این قانون درباره همه انواع رنگ‌های چوب صدق میکند.

یکی از مهمترین مزیت‌های این رنگ چوب تبخیر سریع الکل است. الکل خیلی سریع خشک میشود و به همین خاطر می‌توانید لایه دوم رنگ چوب را در عرض بیست دقیقه بزنید. برای اینکه به رنگ‌های شاداب و زنده برسید، باید تعداد لایه‌ها را بیشتر کنید. خشک شدن سریع چوب نمی‌گذارد در این زمینه دچار مشکل بشوید و وقت تان هدر برود.

گام چهارم : نکات استفاده از رنگ

ترکیب الکل و رنگ غذا بسیار رقیق میشود و به همین خاطر احتمال چکه کردن رنگ خیلی زیاد است. در حین رنگ کردن وسایل چوبی حتماً روی سطح کارتان را با دستمال یا روزنامه بپوشانید.
فرقی نمی‌کند از چه نوع رنگی استفاده می‌کنید؛ وقتی وسایل چوبی را رنگ می‌کنید باید قلم مو را در جهت طرح‌های روی چوب حرکت بدهید. به جهت خطوط روی چوب دقت کنید و قلم مو را هربار در همان سمت بکشید. به این ترتیب رنگ یکدست پخش میشود و روی گره‌های چوب را تیره نمی‌کند.

همانطور که در تصاویر می‌بینید رنگ چوب بعد از خشک شدن کمی‌روشن میشود. این نکته را هنگام رنگ آمیزی و انتخاب تعداد لایه‌های رنگ در نظر داشته باشید.

میزان جذب رنگ چوب – بویژه رنگ‌های رقیقی مثل این – در قسمت‌های مختلف چوب یکسان نیست. در یک میز چوبی معمولاً کناره‌های میز رنگ بیشتری جذب می‌کنند. روی گره‌های چوب هم همین طور است. این نکته را هم باید هنگام رنگ آمیزی در نظر داشته باشید تا یک تکه از چوب از قسمت‌های دیگر تیره تر نشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: مدار شارژر مبدل 12 ولت به 5 ولت USB

کف و بالای بلوک‌های چوبی که در تصاویر می‌بینید نسبت به دیواره‌ها رنگ بیشتری جذب می‌کنند. به همین دلیل به این قسمت‌ها رنگ بیشتری زدیم تا رنگ شان با سایر قسمت‌ها یکدست بشود.

رنگ چوب خانگی و سالم آماده است

به همین سادگی می‌توانید لوازم خانگی، اسباب بازی‌های چوبی، کاردستی‌ها، وسایل تزیینی و … را با یک رنگ سالم رنگ بزنید. بسته به شرایط آب و هوایی محل زندگی تان و تعداد لایه‌های رنگ چوب، خشک شدن رنگ بین یک تا سه ساعت طول میکشد. اگر این ساختنی به دردتان خورده، شاید بخواهید طرز ساخت واکس چوب رنگی را هم یاد بگیرید.

اگر این رنگ چوب را ساختید، تجربیات تان را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : رنگ چوب سالم و غیرسمی‌بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : رنگ چوب سالم و غیرسمی‌بسازید
توضیح کوتاه
با رنگ خوراکی رنگ چوب بسازید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با وسایل دور ریختنی اجاق مسافرتی الکلی بسازید... وقتی در خانه هستید به اجاق مسافرتی الکلی نیاز ندارید. اما اگر طرز ساختش را بلد باشید و اهل گردش هم باشید، حتماً روزی به دردتان می خورد. پس این ساختنی ...
آموزش ساخت : با گل مصنوعی چراغ خواب بسازید... اگر در خانه تان گل های مصنوعی زیادی دارید و نمی دانید با آنها چکار کنید پیشنهاد ساختنی را امتحان کنید. می توانید با این گل ها و چند وسیله ارزان دیگر ی...
آموزش ساخت : لاک ناخن حرارتی بسازید! در این ساختنی طرز ساخت لاک ناخن حرارتی را یاد می گیرید؛ لاکی که رنگش با تغییر دما عوض میشود. اگر به شیمی علاقه داشته باشید، حتماً ساخت لاک ناخن حرارتی...
با وسایل ساده و ارزان ماسک اسکورپین بسازید... این ساختنی مخصوص طرفداران مورتال کمبت است! در این ساختنی یاد می گیرید چطور بدون یک ریال هزینه ماسک اسکورپین را برای خودتان بسازید. اگر کودکی را می شنا...
آموزش ساخت : با ورق فلزی بخاری کاردستی درست کنید... اگر دنبال یک کاردستی ساده، جالب و ارزان می گردید که بی ارتباط به فصل سرما هم نباشد، بخاری کاردستی را امتحان کنید. این بخاری مینیاتوری با ورق های فلزی ...
ساخت چراغ خواب را با کاغذ و سیم تجربه کنید!... اگر اهل هنر گلسازی باشید، حتماً ساخت گل با کاغذ و سیم را بلد هستید. در این ساختنی طرز ساخت چراغ خواب با این گل های کاغذی را یاد می گیرید. هزینه ساخت چ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

ربات سوسکی حساس به نور کوچک و کارآمد بسازید

همه پروژه‌های رباتیک نیاز به مهارت پیشرفته در الکترونیک و کدنویسی ندارند. برخی از ربات‌های …

پاسخ دهید