خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : کابینت دیواری شیک و جادار بسازید

آموزش ساخت : کابینت دیواری شیک و جادار بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک کابینت دیواری را یاد می گیرید که بخاطر ظاهر آنتیک و شیکش تقریباً در همه جای خانه قابل استفاده است؛ از نشیمن تا آشپزخانه و اتاق خواب. کل این کابینت دیواری با چسب و اتصالات چوبی سرهم میشود و به ندرت از میخ در آن استفاده میشود. پنل پشتی (برای عریض کردن چوب) و لولاها تنها قسمت هایی هستند که در آنها از پیچ استفاده میشود.

قفسه جلوی این کابینت طوری طراحی شده که وسایل داخلش دیده بشود. به همین خاطر می توانید از آن به عنوان ویترین یا حتی کتابخانه هم استفاده کنید. ما از نوعی چوب کاج برای ساخت کابینت دیواری استفاده کرده ایم و به شما هم توصیه می کنیم از چوب های خوشرنگ و خوش طرح استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • چهار و نیم متر چوب
 • چسب چوب – در مرحله سوم راهنمایی بیشتر درباره انتخاب چوب را بخوانید
 • گیره نجاری
 • لولای در
 • یک عدد دستگیره کابینت
 • چند عدد پیچ کوچک
 • روغن پرداخت چوب
 • شیشه – ما به در قفسه کابنیت شیشه وصل نکرده ایم اما شما اگر بخواهید میتوانید اینکار را بکنید

برای ساخت این کابینت دیواری به همه ابزاری که در تصاویر خواهید دید، نیاز ندارید. یک اره رومیزی و یک اره برقی (برای قسمت های منحنی) برای ساخت کابینت کافی است.

تمام اندازه ها را می توانید در تصاویر بالا ببینید. روش های اتصال قطعات مختلف کابینت دیواری هم در این تصاویر مشخص است. اندازه ها را یادداشت کنید تا در مراحل بعد برای بریدن تخته ها از آنها استفاده کنید.

تمام اندازه ها به اینچ هستند. توصیه می کنیم اندازه ها را به واحد دیگری تبدیل نکنید و از متری استفاده کنید که اینچ هم داشته باشد.

گام دوم : الوارها را آماده کنید

همانطور که در تصاویر می بینید ما از الوارهای خام استفاده می کنیم. به همین خاطر باید سطح الوارها را تمیز کنیم تا بتوانیم با آنها کابینت بسازیم. اگر الوارهای آماده خریده اید، این مرحله را رد کنید.

اگر الوارهای شما هم همین قدر بلند است، ابتدا باید آنها را در اندازه های کوچکتر (طوری که بتوانید قطعات کابینت را از آنها ببرید) ببرید و سپس آنها را تمیز کنید. برای بریدن الوارها از اره مویی برقی استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با حباب لامپ چراغ نفتی بسازید

ابتدا سطح الوارها را با دستگاه جوینتر صاف کنید. حالا می توانید با رنده هر دو طرف الوار را تمیز کنید. هربار حرکت رنده 0.7 میلیمتر از ضخامت الوارها کم میکند. آنقدر رنده کشیدن را ادامه بدهید که هم سطح الوارها تمیز بشود و هم الوارها به ضخامت مناسب برسند.

در نهایت هم با دستگاه جوینتر روی لبه های الوارها کار کنید تا کاملاً صاف و تیز بشوند.

گام سوم : بدنه کابینت را بسازید

همانطور که گفتیم تقریباً همه قسمت های میز با چسب مونتاژ میشود. به همین خاطر ابتدا چند نکته درباره این روش اتصال را ذکر می کنیم :

 • برای اتصال بهتر، هر دو سطح باید کاملاً صاف و تمیز باشند؛
 • حتماً از گیره استفاده کنید؛
 • بعد از سفت کردن گیره، چسب اضافی را با پارچه تمیز کنید؛
 • بین چسب زدن و باز کردن گیره ها باید حداقل یک ساعت فاصله باشد؛
 • وقتی چوب های عمودی را به سطوح دیگر می چسبانید، علاوه بر چسب از میله های چوبی (یا روش اتصال بیسکویتی) هم استفاده کنید.

ابتدا قطعات بالایی و پایینی کابینت را با اره مویی ببرید. سپس شیارهای روی این تخته ها را طبق تصاویر مدلسازی شده ببرید (با روتر). اگر مدل روترتان طوری است که انتهای شیارها را گرد میکند، خودتان با اسکنه آنها را صاف و مربعی کنید.

همانطور که می بینید لبه های تخته های کناری و جلویی کابینت دیواری با چند برش تزیین شده اند. برای ایجاد این برش ها باید از روتر رومیزی استفاده کنید.

حالا قطعات کناری را با اره رومیزی ببرید و سپس با اره مویی برش های منحنی را بزنید.

بعد از بریدن قفسه ها می توانید کابینت دیواری را یکبار سرهم کنید (بدون چسب) تا مطمئن شوید همه برش ها و شیارها صحیح ایجاد شده اند. قبل از باز کردن کابنیت، ابعاد پنل پشتی را هم اندازه بگیرید. البته می توانید از ابعاد موجود در تصاویر مراحل قبل استفاده کنید اما بهتر است یکبار اندازه را چک کنید.

در ساختنی بخوانید :  با پرینتر سه بعدی برای پروژه‌هایتان چرخ ژنو بسازید

اگر الوارهای شما هم عرض کمی دارند، باید دوتا از آنها را بهم بچسبانید تا بتوانید پنل پشتی را بسازید. در ضمن ضخامت پنل پشتی نباید بیش تر از 2.5 سانتیمتر باشد؛ پس اگر لازم است ضخامت تخته را کمی کنید. بعد از بریدن دو تکه الوار در اندازه مناسب، آنها را از لبه بهم بچسبانید و با گیره ببندید تا کاملاً خشک بشوند.

گام چهارم : در و فریم جلویی کابینت را بسازید

طبق تصاویر مدلسازی شده، قطعات سازنده در و فریم جلویی کابینت را ببرید. سپس آنها را بهم بچسبانید. همانطور که در مرحله سوم گفتیم، برای چسباندن قطعات چوب عمودی علاوه بر چسب چوب از میله های چوبی هم استفاده می کنیم تا اتصالات محکم تر بشود.

بعد از خشک شدن چسب، لبه های داخلی فریم جلویی را گرد کنید و با روتر پشت همین قطعه یک شیار بزنید (به تصاویر دقت کنید). می توانید با اسکنه روی گوشه های داخلی هم کار کنید تا ظاهر کابینت دیواری بهتر بشود.

بعد از ساخت فریم جلویی، آن را روی بدنه کابینت (که بدون چسب مونتاژ کرده اید) قرار بدهید و ببینید اندازه هست یا نه. اگر فریم بزرگتر از کابینت است، با مداد و خط کش خطوط صحیح را روی آن بکشید. سپس لبه های فریم را آنقدر سنباده بزنید تا به این خطوط برسید.

برای بریدن دو چوب عمود بر هم که داخل فریم جلویی قرار می گیرند، از روتر رومیزی استفاده کنید. ابتدا سه تکه چوب با ابعاد مناسب و به شکلی که در تصاویر می بینید (شیارها خیلی مهم هستند) ببرید و سپس آنها را از وسط (مطابق تصویر آخر) بهم بچسبانید. بهتر است این چوب ها را کمی بلندتر از اندازه واقعی شان بسازید و اگر لازم شد، آنها را کوتاه کنید. در نهایت هم باید آنها را از چهار طرف به فریم در بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  ساخت چوب از کاغذ ؛ چطور دوباره کاغذ را به چوب تبدیل کنیم؟

گام پنجم : کابنیت را مونتاژ کنید

حالا همه قطعات کابینت دیواری آماده اند و می توانید مونتاژ و تزیین کابینت را شروع کنید.

ابتدا بالای پنل پشتی دو برش برای آویزهای فلزی که انتخاب کرده اید، ببرید (با روتر و دریل). شکل این سوراخ ها به نوع آویزی که انتخاب کرده اید، بستگی دارد.

بدنه کابینت را که بدون چسب مونتاژ کرده اید را باز کنید و اینبار با چسب مونتاژ کنید. هرجا که لازم است از گیره استفاده کنید. پنل پشتی تنها قسمتی از کابنیت دیواری است که باید از پیچ های 3 میلیمتری با فواصل 20 سانتیمتری استفاده کنید.

بعد از مونتاژ کامل کابینت دیواری نوبت به لولاها و دستگیره میرسد. محل لولاها را روی در و فریم جلویی علامت بزنید و سپس کمی از ضخامت این قسمت را با اسکنه بگیرید (به این ترتیب لولاها با سطح چوب تراز میشوند). حالا می توانید لولاها را با پیچ های مخصوص شان وصل کنید.

برای اتصال دستگیره هم باید یک سوراخ درست روی محل قرارگیری پیچ دستگیره دریل کنید. سپس دستگیره را با پیچش به در کابینت وصل کنید. آهنربا را هم به داخل کابینت بچسبانید تا در را بسته نگه دارد. اگر بخواهید می توانید دستگیره و لولا را رنگ کنید (ما رنگ آبی را انتخاب کرده ایم).

کل بدنه کابینت دیواری را با ابتدا با سنباده 220 و سپس با سنباده 400 پرداخت کنید. بعد از سنباده کاری هم یک لایه از روغنی که انتخاب کرده اید را روی بدنه بزنید.

کابینت دیواری آماده است

ساخت کابینت دیواری به این روش دست کم نیاز به دو ابزار حرفه ای دارد اما نیاز به مهارت های نجاری حرفه ای ندارد. اگر نحوه کار با این ابزارها را بلد باشید، می توانید براحتی این کابینت شیک را بسازید.

فراموش نکنید بعد از ساخت کابنیت دیواری، تصاویرش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : کابینت دیواری شیک و جادار بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : کابینت دیواری شیک و جادار بسازید
توضیح کوتاه
این کابینت را می توانید در همه جای خانه استفاده کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دستگاه هویه رومیزی بسازید و از لحیم کاری لذت ببرید !... یکی از ابزار های مهمی که باید روی میز کار همه دوستانداران مدارات الکترونیکی باشد، دستگاه هویه است . برای این که صاحب یک دستگاه لحیم باشید لازم نیست حت...
پازل پیچ و میله ؛ یک کاردستی جالب و ساده برای سرگرمی... هرکسی به حل پازل و معما علاقه ندارد اما طراحی برخی از پازل ها طوری است که برای هر بیننده ای جذاب است. پازل پیچ و میله یکی از این پازل هاست که می تواند...
آتش درست کردن در طبیعت با سیم ظرفشویی و باتری کتابی!... اگر اهل کمپ زدن در طبیعت و کوهنوردی باشید، حتماً از اهمیت مهارت آتش درست کردن خبر دارید. همه بلدند با کبریت یا انواع آتش زنه، آتش درست کنند اما اینها ...
کوسن و پتوی بافتنی با طرح شطرنجی و ترکیب رنگ دلخواه تان بسازید... در این ساختنی آموزش بافت ی ست کوسن و پتوی بافتنی زیبا با طرح شطرنجی را یاد می گیرید. بافت این ست کوسن و پتو بسیار ساده است و فقط به مهارت های پایه قلا...
آموزش ساخت : کوسن تزیینی بسازید رابطه تان با منجوق دوزی چطور است؟ دلتان میخواهد وسایل تان را با منجوق تزیین کنید اما حوصله ندارید منجوق ها را دانه دانه بدوزید؟ در این ساختنی یاد می گ...
کنترل سروو موتور با برد آردینو و پتانسیومتر در پروژه های مختلف... سروو موتورها کاربرد زیادی در پروژه های الکترونیکی دارند. از ساخت ربات های مختلف گرفته تا ابزارهای کارگاهی و وسایلی که صرفاً جنبه تزیینی دارند. برای اس...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید