خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / دستگاه هویه رومیزی بسازید و از لحیم کاری لذت ببرید !

دستگاه هویه رومیزی بسازید و از لحیم کاری لذت ببرید !

یکی از ابزار های مهمی که باید روی میز کار همه دوستانداران مدارات الکترونیکی باشد، دستگاه هویه است . برای این که صاحب یک دستگاه لحیم باشید لازم نیست حتما با مدار های الکترونیکی سر و کار داشته باشید. ممکن است این دستگاه را برای کار های دیگری مانند پروژه های هنری و کاردستی و یا تعمیر لوازم خانه نیاز داشته باشید.

برای انجام اکثر کارهای مرتبط، داشتن یک دستگاه هویه معمولی نیاز شما را بر طرف خواهد کرد . اما برای انجام کارهای ظریف تر مانند تعمیر لوازم خانه یا ساخت مدار های الکترونیکی نیاز دارید که یک دستگاه رومیزی لحیم کاری داشته باشید. در لحیم کاری کنترل دمای لحیم برای جلوگیری از سوختن قطعات الکتریکی بسیار مهم است. مخصوصا این که خیلی از تراشه های الکترونیکی به دما بسیار حساس هستند. علاوه بر این ، دستگاه لحیمی که از آن استفاده می کنید باید آنقدر قدرتمند باشد که بتواند دمای مورد نیاز شما را همیشه تامین کند. به خصوص در مواقعی که در حال لحیم کردن یک قطعه به یک سطح بزرگ هستید که مانند یک رادیاتور عمل می کند. ساختنی با نحوه ساخت یک دستگاه هویه قدرتمند و همچنین بسیار کاربردی در خدمت شماست !

طراحی دستگاه هویه

برای طراحی یک دستگاه لحیم خوب باید چند نکته را به خاطر داشته باشید :

توانایی جابجایی : 

اگر دستگاه لحیم رومیزی شما بیش از اندازه بزرگ یا سنگین باشد ممکن است شما را دچار مشکل کند . برای این که این موضوع حل شود باید از منابع تغذیه با تکنولوژی سوییچینگ به جای تراس های بزرگ و سنگین استفاده کنید.

طراحی ساده :

نمایشگر های LCD و دکمه های اضافی نه تنها باعث بالا رفتن هزینه ها می شوند که معمولا امکاناتی را ایجاد می کنند که در اکثر مواقع به درد شما نخواهند خورد . برای اهمین یک نمایشگر رقمی ساده و کوچک که بتوانید با آن تنظیمات دستگاه را مشاهده کنید کافی است . برای انتخاب دمای مورد نیاز شما هم از یک ولوم ساده بهره گرفته شده است . برای تنظیم دقت هم نیازی به سخت افزار ندارید . نرم افزار دستگاه به راحتی از عهده این کار بر خواهد آمد.

استاندارد بودن :

یک طراحی خوب باید با استاندارد های رایج بازار سازگار باشد . برای همین ما از یک سوکت ۵ پین Aviator (نوعی سوکت DIN) که استاندارد دستگاه های لحیم مشهور Hakko است برای نوک داغ دستگاه استفاده کرده ایم.

بهترین راه برای کنترل دمای فلز داغ دستگاه هویه، یک میکرو کنترلر به صورت یک کنترل کننده PID است. اگر با مباحث ساده مهندسی کنترل آشنا باشید، می دانید که این نوع از کنترل کننده ها یکی از رایج ترین و ساده ترین انواع کنترل کننده های موجود است. برای مثال پرینتر های سه بعدی از این نوع از کنترل کننده ها برای ذوب کردن فیلامان های پلاستیکی استفاده می کنند.

قواعد کار کنترل کننده های نوع PID خیلی هم نو نیست . این نوع از سامانه های کنترل تقریبا در هر چیزی که نیاز به تنظیم اتوماتیک دارد استفاده می شوند و کاربرد بسیار گسترده ای در صنعت دارند. حتی ترموستات های دیجیتال لوازم خانگی هم از همین نوع از کنترل استفاده می کنند .

نحوه کار دستگاه هویه

قبل از شروع توضیح نحوه کار دستگاه هویه ،باید کمی در مورد کنترل کننده های PID بدانیم . برای توضیح نحوه کار این نوع از کنترل کننده ها با یک مثال آغاز می کنیم .

در این دستگاه هویه ، سیستم همواره در حال رصد کردن خطا است.خطا در اینجا اینگونه تعریف می شود :

اختلاف دمای بین دمای واقعی نوک داغ لحیم و دمایی که ما می خواهیم که نوک هویه داشته باشد. این سامانه همواره در حال رصد این اختلاف داما است و خروجی میکرو کنترلر – که کنترل کننده گرم کننده یا هیتر است – را به صورت یک موج PWM (مدولاسیون عرض موج) طبق فرمول زیر تغییر می دهد :

PID-Control-Formula

همان طور که از فرمول بر می آید ، سه عامل Kp ، Ki و Kd در فرمول دیده می شود . Kp پارامتری است که به خطا در هر لحظه اشاره دارد. پارامتر Ki پارامتری است که به خطاهای انباشته شده روی هم در طول زمان کار را نشان می دهد و Kd در واقع پیش بینی کننده خطا در زمان آینده است.

در این پروژه ما از کتابخانه توابع برنامه نویسی Brett Beauregard برای PID استفاده می کنیم که کنترل کننده های PID سازگار شونده با محیط را به صورت نرم افزاری شبیه سازی می کند. این کنترل کننده دو نوع پارامتر دارد. کنترل تهاجمی و کنترل محافظ کارانه . وقتی که دمای فعلی ما از دمای دلخواه فاصله زیادی دارد، کنترل کننده از مود تهاجمی برای کنترل دما استفاده می کند. اما وقتی نوک دستگاه هویه نزدیک باشد. کنترل کننده به صورت محافظ کارانه این دما را کنترل خواهد کرد.

فلوچارت کار کنترل کننده دستگاه هویه را در زیر می بینید :

PID-Flow-CHART

این نوع از کنترل سازگار با محیط به ما اجازه می دهد که دستگاه هویه بسازیم که به سرعت داغ می شود و دمای دقیقی نیز خواهد داشت .

مدار شماتیک کنترل کننده دستگاه هویه را در زیر می بینید :

مدار شماتیک دستگاه هویه
مدار شماتیک دستگاه هویه

دستگاه هویه ما از یک میکرو کنترلر AVR به عنوان کنترل کننده هوشمند استفاده می کند، مدل میکرو کنترلر مورد استفاده ما ATMEGA8 است . اما شما می توانید از مدل های دیگر میکرو کنترلر های ATMega استفاده کنید.

برای دریافت اطلاعات دما ، یک حسگر دمای ترمو کوپلی – که باید در سر داغ دستگاه لحیم جاسازی شده باشد- به کنترلر وصل شده است (این سر ها به صورت آماده در بازار به فروش می رسند). ولتاژ ارسالی از این حسگر دما در مدار ما در حدود ۱۲۰ بار تقویت می شود که از هر گونه خطا بر اثر نویز و اثر دما گرمایی در مدار ما جلوگیری شود. خروجی تقویت شده به پایه ADC0 میکرو کنترلر متصل شده است و از این طریق است که میکرو کنترلر ولتاژ ارسالی را با استفاده از مدار دیجیتال کننده داخلی خود (ADC) به یک مقدار دیجیتال بین ۰ تا ۱۰۲۳ تبدیل می کند.

در ساختنی بخوانید :  با وسایل دور ریختنی زیرلیوانی های زیبا بسازید

ولتاژ دلخواه ما با استفاده از یک ولوم یا همان پتانسیومتر به میکرو کنترلر فرستاده می شود. این کار با تکنیک تقسیم ولتاژ ساده انجام خواهد شد. ولتاژی که نشان دهنده دمای دخواه ما است از پایه ADC1 میکرو به آن داده می شود. این مقدار از ۰ تا ۵ ولت با چرخاندن ولوم قابل تغییر است که میکرو کنترلر یک ولتاژ را هم تبدیل به دیجیتال کرده و از ۰ برای صفر ولت و ۱۰۲۳ برای پنچ ولت ارزش گذاری می کند .

وقتی میکرو کنترلر ۵ ولت را از تنظیم ما دریافت می کند ، مقدار ۱۰۲۳ را به آن اختصاص می دهد و این برابر با حداکثر دما یعنی ۳۵۰ درجه سلسیوس است . میکرو این کار را به کمک یک “نقشه عملکرد” در کد برنامه نویسی انجام خواهد داد.

لیست قطعات مورد نیاز

لیست قطعات مورد نیاز برای ساخت دستگاه هویه رومیزی در جدول زیر آورده شده است :

لیست قطعات مورد نیاز برای ساخت دستگاه هویه
لیست قطعات مورد نیاز برای ساخت دستگاه هویه

همچنین قطعات زیر نیز برای ساخت دستگاه هویه مورد نیاز است :

 • سری لحیم کار با مارگ Hakko و یا هر مارکی که با استاندارد هاکو کار کند.
 • منبع تغذیه ۲۴ ولتی و حداقل جریان ۲ آمپر (بهتر است سوییچینگ باشد اما می توانید از منبع تغذیه ترانسی هم استفاده کنید)
 • پتانیسومتر (ولوم) ۱۰ کیلو اهمی
 • سوکت Aviation دارای ۵ پین
 • کانکتور الکتریکی پنلی
 • PCB یا همان برد الکتریکی برای مونتاژ مدار ها
 • کلید قطع و وصل با تحمل توان جریان ۲ آمپر
 • پین هدر های ۲٫۵۴ میلی متر
 • مقدار زیادی سیم
 • کانکتور های موسوم به Dupont
 • جعبه دستگاه (می توانید از پرینتر سه بعدی برای ساخت جعبه خودتان استفاده کنید . فایل های پرینت سه بعدی در فایل پروژه موجود است)
 • یک نمایشگر سه تایی ۷ سگمت آرایه ای (آند مشترک)
 • برنامه ریز میکرو کنترلر های AVR از نوع ISP (می توانید از Arduino هم برای این کار استفاده کنید)

می توانید به جای نمایشگر آرایه LED از نمایشگر های LCD رقمی ساده موجود در بازار هم استفاده کیند و به جای ولوم از دکمه برای زیاد و کم کردن دمای دخواه خود استفاده نماید. اما برای این کار باید کد برنامه نویسی میکرو کنترلر را تغییر دهید و در مدار های دستگاه دستکاری های کوچکی انجام دهید.

نحوه ساخت دستگاه هویه

در ابتدا شما باید PCB مدار های دستگاه را بسازید. می توانید از انواع روش ها برای این کار استفاده کنید. فایل های PCB را دانلود کرده و آن ها را با نرم افزار Kicad یا هر نرم افزار دیگری به دلخواه خودتان تغییر دهید. سپس همه قطعات را به خوبی در جای خودشان لحیم کنید .

دقت داشته باشید که کلید باید در سر راه منبع تغذیه و کانکتور قرار بگیرد. از سیم های به اندازه کافی زخیم برای اتصال قسمت های مختلف به هم دیگر استفاده کنید . برای اتصال پتانسیومتر به مدار طبق شکل اولین پایه پتانسیومتر را به ۵ ولت ، دومین پایه را به POT و سومین پایه را به زمین مدار متصل کنید. همه اتصال هایی که باید برقرار کنید روی نقشه PCB معلوم است .

برای وصل کردن آرایه LED دقت داشته باشید که در اینجا از آند مشترک (Common Anode) استفاده شده است . اگر آرایه شما کاتد مشترک است باید کد برنامه نویسی را تغییر دهید. بین های E1 و E3 را به آند ها وصل کرده و پین های A-dp را به پین های متناظر روی آرایه LED متصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : دفتر یادداشت با جلد پارچه ای بسازید

دیتا شیت آرایه LED خود را مطالعه کنید تا پایه ها را به درستی وصل کنید. در پایان سوکت را روی مدار دستگاه هویه خود قرار داده و آن را به خوبی لحیم کنید. شماتیک مدار دستگاه هویه شما را راهنمایی خواهد کرد.

حالا نوبت قسمت شیرین برنامه ریزی میکرو کنترلر است . همان طور که گفتیم شما باید کتابخانه PID را برای این کار داشته باشید. اگر شما برنامه ریزی را با برنامه ریز VAR اجام می دهید که مشکلی نیست. برای ادامه کار شما باید نرم افزار Arduino IDE و Arduino Sketch را بر روی رایانه خود نصب کرده باشید. سپس در برنامه Sketch روی Upload  کلیک کنید.

اگر قرار است با آردوینو برنامه ریزی میکرو کنترلر خود را انجام دهید، Arduino Uno یا Nano خود را به رایانه متصل کنید. به آدرس زیر بروید :

file -> examples -> ArduinoISP

سپس به اینجا بروید :

tools -> programmer  -> Arduino as ISP

طبق عکس عمل کرده و Arduino Sketch را دانلود کنید . سپس Sketch را اجرا کرده و سپس کلیک Upload using programmer را بزنید.

توجه کنید :

اگر از میکرو کنترل ATMEGA8 استفاده می کنید و ورژن آردوینو شما بالاتر از ۱٫۶٫۰ است باید طبق این لینک عمل کنید.

کالیبره کردن دستگاه هویه

جعبه باز شده دستگاه هویه
جعبه باز شده دستگاه هویه

شما نیاز به یک ترموکوپل دارید که بتواند دمای نوک داغ را اندازه گیری کند. بعد از این که دما را اندازه گیری کردید ، باید مقدار پیشفرض “۵۱۰” را در کد برنامه نویسی در این خط تغییر دهید. دقت کنید که از فرمول نشان داده شده استفاده کنید.

Map(input,0,510,25,350)

TempRead به معنای دمایی است که در روی ترمومتر دیجیتال شما خواهنده شده است و TempSet دمایی است که شما دستگاه هویه را روی آن مقدار تنظیم کرده اید. این تنظیم به اندازه کافی دقیق هست و کار شما را راه خواهد انداخت.

Soldering-station-calibration-formula

همان طور که دیدید ، ساخت یک دستگاه هویه پروژه ساده ای نیست . اما تجربه شیرینی است که می توانید از ساخت آن لذت ببرید . همچنین این پروژه بسیار کاربردی است . این دستگاه جای بهبود زیادی دارد. اگر به اندازه کافی در کارهای الکترونیکی خبره هستید می توانید این دستگاه را پیشرفته تر و بهتر کنید !

دستگاه هویه می تواند دمایی برابر با ۳۵۰ درجه سلسیوس تولید کند . تماس اجسام با دما های بالا با بدن انسان می تواند منجر به سوختگی های شدید شود. لطفا موارد ایمنی را در کار با هویه در نظر بگیرید.

فایل های ساخت دستگاه هویه :

توجه داشته باشید که پسورد فایل www.saakhtani.ir است .

منبع

خلاصه مطلب
روش ساخت یک دستگاه هویه با قابلیت تنظیم دما
عنوان مطلب
روش ساخت یک دستگاه هویه با قابلیت تنظیم دما
توضیح کوتاه
دستگاه هویه با قابلیت تنظیم دمای سر هویه برای مصارف مختلف
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

رخت آویز دیواری مخصوص خشک کردن لباس بسازید... اگر جای کافی برای پهن کردن لباس های خیس در خانه دارید و نمی توانید از رخت آویزهای معمولی (که فضای زیادی اشغال می کنند) استفاده کنید، این رخت آویز دیوا...
با کمترین هزینه قفسه کتاب چوبی شیک و مدرن بسازید... اگر دنبال یک قفسه کتاب چوبی با ظاهر شیک و متفاوت می گردید، فروشگاه ها و مراکز خرید را فراموش کنید و خودتان دست بکار شوید. در این ساختنی طرز ساخت یک قف...
با این سنسور گلدان همیشه از حال گیاه‌تان خبر داشته باشید... اگر اهل نگه داری گل و گیاه آن هم به روش های هوشمند و پیشرفته باشید، ساختنی یک آموزش ساخت جالب برایتان دارد. یک سنسور گلدان که وضعیت گیاه را با ایموجی ...
ساخت چراغ خواب با کارتن های بدون استفاده!... در این ساختنی طرز ساخت چراغ خواب کاغذی را یاد می گیرید که هزینه ساختش صفر ریال است. حتماً در خانه شما هم کمی کارتن و چسب پیدا میشود. خب همین ها برای س...
با برد اینتل ادیسون سیف باکس مخصوص خرید پستی بسازید... اگر دوست دارید کار با برد اینتل ادیسون را با یک پروژه جالب و متفاوت شروع کنید، این جعبه امن یا سیف باکس(Safe Box) انتخاب خوبی است. شاید این سیف باکس ب...
با قطعات الکترونیکی ارزان، پدال گیتار Phaser بسازید... پدال گیتار phaser یک افکت گیتار است که یک سیگنال را دو نیم می کند؛ یک نیم را از مدار رد می کند و فاز نیم دوم را تغییر می دهد. سپس دو سیگنال دوباره با ...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی

مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش کنترل LED

آموزش کنترل LED با استفاده از میکروکنترلر AVR (سه پروژه ساده با LED)

این ساختنی یک گام دیگر در یادگیری بیشتر در مورد میکروکنترلر AVR است. ساختنی سه …

یک دیدگاه

 1. سلام بنده برای اندازه گیری دمای نوک هویه ترموکوپل نداریم لطفا مقدار صحیص عدد مورد نظر بگید تا جایگزین کنم

پاسخ دهید