خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / برد آردوینو را با فرمان های صوتی کنترل کنید (اندروید)

برد آردوینو را با فرمان های صوتی کنترل کنید (اندروید)

در این ساختنی یاد می گیرید که چطور برد آردوینو را با استفاده از یک برنامه اندروید از طریق فرمان های صوتی کنترل کنید. اگر بخواهید سیستم های هوشمندی که با فرمان های صوتی کنترل میشوند را بسازید، ابتدا باید اصول ساخت این سیستم ها را بدانید. البته از این نوع برد آردوینو می توانید در هر پروژه آردوینو دیگری که دوست دارید، استفاده کنید. برای این پروژه از ماژول بلوتوث HC-05 استفاده می کنیم.

برد آردوینو را با فرمان های صوتی کنترل کنید
برد آردوینو را با فرمان های صوتی کنترل کنید

آیا تابحال از قابلیت تشخیص گفتار گوشی اندرویدتان استفاده کرده اید؟ با این پروژه می توانید این قابلیت را از طریق بلوتوث به اندروید متصل کنید. کافی است برنامه ارتباط با آردوینو را روی موبایل تان نصب کنید و فرمان صوتی را به آن بدهید. برنامه ابتدا فرمان شما را نمایش میدهد و سپس رشته داده ها را به آردوینو میفرستد تا فرمان تان اجرا بشود.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • ۵ عدد LED (به رنگ دلخواه)
 • آردوینو UNO
 • ماژول بلوتوث سریال HC-05
 • برد بورد بدون قلع
 • کابل جامپر

گام دوم : شیلد بلوتوث را بسازید

ماژول بلوتوث HC-05 به همراه PCB ارائه نمیشود. لحیم کردن مستقیم سیم ها به رساناهای فلزی هم روش مناسبی نیست چون نمی توانید آنها را جدا کنید. بهترین راه این است که یک تکه برد بورد ببرید و ماژول را روی آن نصب کنید. نحوه اتصال پین ها هم در تصویر مشخص است.

گام سوم : ماژول بلوتوث را وصل کنید

با استفاده از کابل جامپر، ماژول بلوتوث را با جریان ۳٫۳ ولتی تغذیه کنید. این نوع ماژول بلوتوث رگولاتور توکار ندارد و به همین خاطر نمی توانید آن را با جریان ۵ ولتی تغذیه کنید. اگر از ماژول هایی مثل JY-MCU استفاده کنید، نیاز به جریان ۳٫۳ ولتی ندارید و می توانید از جریان ۵ ولتی استفاده کنید.

پین RX آردوینو را به پین TX ماژول بلوتوث و پین TX آردوینو را به پین RX ماژول وصل کنید (تصاویر بالا را ببینید).

گام چهارم : LED ها را وصل کنید

پایه های مثبت هر LED را به پین های ۲، ۳، ۴، ۵، ۶ آردوینو وصل کنید. پایه های منفی LED ها را هم به ریل منفی برد بورد وصل کنید. سپس ریل منفی برد بورد را به اتصال به زمین آردوینو وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جاکتابی دایناسوری بسازید

گام پنجم : آردوینو را برنامه ریزی کنید

قسمت هایلایت شده فرمان صوتی است
قسمت هایلایت شده فرمان صوتی است

قبل از برنامه ریزی برد آردوینو باید با طرز کار برنامه اندروید آَشنا بشوید. این برنامه ابتدا فرمان صوتی را شما را تشخیص میدهد، سپس آن را بصورت متنی نمایش میدهد و سپس داده ها/رشته ها را از طریق بلوتوث به آردوینو میفرستد. رشته درست مثل یک کلمه است و می توانید با آن عبارات شرطی بسازید؛ مثلاً : {if (voice == “*computer on”) {// turn Pin #2 on . در این عبارت voice همان رشته یا کلمات، == شرط عبارت (به معنای برابر)، computer on* فرمان شما و کد داخل { } کدی است که در صورت همخوانی رشته با شرایط فرمان صوتی اجرا خواهد شد.

فرمت رشته ها باید چطور باشد؟ آردوینو چطور می فهمد فرمان بعدی وارد شده است؟ آردوینو چطور بین یک دسته کلمه و فرمان بعدی فرق میگذارد؟ این برنامه رشته های را با فرمت #command* ارسال میکند. ستاره آغاز یک فرمان جدید را نشان میدهد و هشتگ پایان آن فرمان را نشان میدهد. وقتی کدهای آردوینو را می نویسید یا ویرایش می کنید، باید فرمان های شرطی تان را با ستاره آغاز کنید تا آردوینو طبق برنامه ریزی شما کار کند.

اگر می خواهید کدها را تغییر بدهید به تصویر بالا نگاه کنید. عبارت TV on* که هایلایت شده را می بینید؟ می توانید این عبارت را با هر فرمان دیگری که در نظر دارید، جایگزین کنید. فقط بخاطر داشته باشید فرمان را با ستاره آغاز کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با کره شمع بسازید

گام ششم : برنامه اندروید

اسکرین شات های برنامه اندروید
اسکرین شات های برنامه اندروید

برنامه اندروید برای فعال سازی فرمان صوتی برد آردوینو را از این لینک دانلود کنید.

کار با این برنامه بسیار ساده است. بعد از اینکه برنامه را روی گوشی نصب کردید، گزینه Connect Robot را از منو انتخاب کنید. روی ماژول بلوتوث تان کلیک کنید (ماژول ما HC-05 است) و صبر کنید تا برنامه به آن متصل بشود. بعد از اتصال به ماژول بلوتوث می توانید روی علامت میکروفون بزنید و فرمان صوتی را به آردوینو بدهید!

از این برد آردوینو چه استفاده ای خواهید کرد؟

پیشنهاد ما این است که این برد آردوینو را در پروژه های هوشمندسازی خانه و لوازم خانگی استفاده کنید. به این ترتیب می توانید از طریق فرمان های صوتی لوازم خانگی تان را کنترل کنید! همچنین می توانید این آردوینو را به ربات هایی که میسازید وصل کنید و با ربات تان حرف بزنید. شما چه پیشنهادی برای استفاده از این پروژه دارید؟

منبع

خلاصه مطلب
برد آردوینو را با فرمان های صوتی کنترل کنید (بلوتوث + اندروید)
عنوان مطلب
برد آردوینو را با فرمان های صوتی کنترل کنید (بلوتوث + اندروید)
توضیح کوتاه
با برد آردوینو حرف بزنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با شاخه درخت قاب عکس چوبی درست کنید... در این آموزش ساخت یاد می گیرید که چطور شاخه درخت را به یک قاب عکس زیبا تبدیل کنید. برای این ساختنی فقط به یک شاخه درخت نیاز دارید و چند ابزار که با آن...
ساخت اسپیکر رومیزی با طراحی شیک و منحصر به فرد... در این ساختنی طرز ساخت یک اسپیکر رومیزی را یاد می گیرید که در بدنه نورانی و بسیار جذابی دارد. این اسپیکر رومیزی با الهام از شکل مواد مذاب طراحی شده و ...
آموزش ساخت زنجیر چرخ ایمن با وسایل ارزان و به روش ساده... رانندگی در زمستان تجهیزات و الزامات مخصوصی دارد که زنجیر چرخ یکی از اصلی ترین آنهاست. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با کمترین هزینه زنجیر چرخ مخصوص ...
دابل موس ؛ از یک موس برای دو کامپیوتر استفاده کنید!... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با اتصال کانکتور USB به یک موس ساده آن را به دابل موس تبدیل کنید و به صورت همزمان از آن روی دو کامپیوتر استفاده کنید. ...
نان کشمشی و دارچینی لذیذ درست کنید (بدون میکسر)... نان کشمشی و دارچینی یکی از نان هایی است که داغش یک چیز دیگر است! در این ساختنی یاد می گیرید چطور این نان خوشمزه را به یک روش ساده درست کنید. این دستور...
آموزش ساخت کامل سگ رباتیک منبع باز در این ساختنی طرز ساخت سگ رباتیک را یاد می گیرید. هدف از این آموزش این است که علاقه مندان رباتیک بتوانند ربات های چهار دست و پا مثل ربات چیتای MIT را ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

۵ دیدگاه ها

 1. اقا سلام ممنون از سایت خوبتون تو رو قران من یه مشکلی دارم هر کد بلوتوثی رو که به اردینو میدم قبول نمیکنه میشه راهنماییم کنید اینم متن ارور
  Arduino: 1.6.7 (Windows 7), Board: “Arduino/Genuino Uno”

  WARNING: Category ” in library Firmata is not valid. Setting to ‘Uncategorized’

  Sketch uses 4,714 bytes (14%) of program storage space. Maximum is 32,256 bytes.
  Global variables use 382 bytes (18%) of dynamic memory, leaving 1,666 bytes for local variables. Maximum is 2,048 bytes.
  avrdude: ser_open(): can’t open device “\\.\COM8”: Access is denied.

  Problem uploading to board. See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  enabled in File > Preferences.

 2. آقا من چه جور ی میتوانم ماژول بلوتوثم رو ریست کنم آیا پایه ای وجود دارد لطفا راهنماییم کنید

 3. سلام.چرا وقتی برنامه نویسی می کنم تمام چراغ ها روشن می ماند؟

 4. سلام
  آردوینومن این ارور رو می دهد:
  Arduino: 1.6.12 (Windows 10), Board: “Arduino/Genuino Uno”

  C:\Users\sepehr\Desktop\voice\voice.ino: In function ‘void loop()’:

  voice:40: error: expected primary-expression before ‘)’ token

  if (voice.length() > ) {

  ^

  exit status 1
  expected primary-expression before ‘)’ token

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.

پاسخ دهید