خانه / اخبار / ربات امداد سوسکی به کمک شما می شتابد !

ربات امداد سوسکی به کمک شما می شتابد !

حادثه خبر نمی کند! ممکن است هر کسی پس از یک زلزله شدید زیر آوار یک آسمان خراش سالم بماند و یا یک کاگر معدن با فرو ریختن معدن در آن زندانی شود. اگر این اتفاق بیفتد و شما در معرض خطر باشید، احتمالا خیلی هم خوشحال خواهید شد که به وسیله یک ربات امداد سوسکی غول پیکر نجات داده شوید. مگر این که آنقدر از قیافه سوسک ها متنفر باشید که بگویید : “نه ممنونم ، لطفا ربات نجات قابل تحمل تری بفرستید!”
حتی اگر تیم های امدادی ربات های امداد بهتری هم برای سلیقه شما داشته باشند. احتمال این که این ربات ها به شما دسترسی پیدا نکنند بسیار زیاد است. سوسک امریکایی ، همان موجود چندش آور، به شکلی تکامل یافته اند که قابلیت رفتن در مکان هایی را داشته باشند که دست هیچ انسانی به آن ها نمی رسد ! حتما می پرسید چرا ؟ انعطاف اسکلت بیرونی وحشتناک این موجودات و طرز حرکت چندش آورشان، طی یک مطالعه، یکی از بهترین شکل های طراحی ربات امداد و نجات است! محققین حتی یک نمونه اولیه از این ربات سوسکی را هم ساخته اند !
بله ، متاسفانه باید بگوییم این بار ما انسان ها باید از سوسک های حمام الهام بگیریم ! رابرت فول (Robert Full) یکی از دانشمندان بایو مکانیک و حرکت حیوانات در دانشگاه برکلی در مجله ملی آکادمی علوم امریکا گفته است :

ما حشره شناس نیستیم، ما هم عقیده داریم سوسک ها چندش آور هستند… اما آن ها می توانند برخی قوانین مهم را در حرکت ربات های امداد و نجات به ما آموزش دهند.

ربات امداد و سوسک حمام !

مانند همه حشرات دیگر، سوسک ها هم دارای اسکلت بیرونی (Exoskeleton) هستند، اسکلت بیرونی در واقع صفحاتی همپوش از جنس ماده ای به نام کیتین (Chitin) هستند که با غشایی منعطف به هم متصل شده اند. در حیات وحش ، یک سوسک امریکایی می تواند با سرعتی برابر با 1.5 متر بر ثانیه حرکت کند – که البته بسیار چندش آور است! – .
البته اوضاع از این هم بدتر می شود. آقای فول و همکارش کاشیک جایارام (Kaushik Jayaram) در طی آزمایش هایی ، سوسک ها را از فضا های بسیار نازکی رد کرده اند. این دانشمندان دریافته اند که این حشرات می توانند از فضایی در حدود یک چهارم ارتفاعشان عبور کنند و اسکلت بیرونی خود را به اندازه نصف اندازه اصلی اش فشرده و به عرضشان اضافه کنند. این کار چندش آور و وحشتناک چیزی کم تر از یک ثانیه طول می کشد و تقریبا سرعت حرکت این موجودات چندش آور را کم نمی کند.
پژوهشگران این شکل حرکت را “خزش اصطحکاکی با پا” (Body-Friction Legged Crawling) نامیده اند. این روش حرکت چیزی بین حرکت مارمولک های شنزار در شن های روان و حرکت بچه لاکپشت ها روی شن های ساحل است .
آقای فول می گوید :

در واقع کشیده شدن روی پشت یا شکم کمی با چیزی که در شنا یا روی شن های روان می بینید متفاوت است ، در زمان شنا سطح تماس تمام بدن است… وقتی اصطحکاک روی پشت بالاست ، سرعت کم می شود ، وقتی اصطحکاک روی زمین بالاست سرعت کم میشود . اما اگر اصطحکاک روی زمین بیش از حد کم باشد هم سرعت دوباره کاهش می یابد ، چون پاهایتان سر می خورند !

اما وقتی اندازه اصطحکاک ایده آل باشد، سوسک ها می توانند به خوبی حرکت کنند. حتی اگر شکاف چنان نازک باشد که 300 برابر وزن خودشان بر پشت آن ها فشار بیاورد! البته این موجودات چندش آور می توانند فشاری برابر با 900 برابر وزنشان را تحمل کنند و آسیبی نبینند. آقای فول می گوید که “این موضوع را آزمایش کرده است !”
البته نباید سوسک ها را به دلیل سازگاری خارق العاده خود برای زندگی در شکاف های موجود در ساختمان هایمان سرزنش کنیم ! در واقع این سازگاری ، مهارتی نیست که سوسک ها برای زندگی در آپارتمان به آن مجهز شده باشند . این ویژگی ها برای زنده ماندن آن ها ضروری است . کوبی شال (Coby Schal) حشره شناس دانشگاه کارولینای شمالی می گوید :

سوسک ها دوست دارند که لای شکاف ها زندگی کنند ، لای دیوار ها یا سطوح مختلف برای آن ها فرقی ندارد. هرچه بیشتر با سطوح اطرافشان تماس داشته باشند بیشتر احساس راحتی خواهند کرد. این حالت ” thigmotaxis” نامیده می شود و به این معناست که سوسک ها وقتی که تماسی آرام را از طریق پرز های چندش آوری که روی بدنشان دارند احساس می کنند. احساس امنیت خواهند کرد.

ربات امداد و نجات سوسکی به کمک شما در زیر آوار می شتابد !
ربات امداد و نجات سوسکی به کمک شما در زیر آوار می شتابد !

همین پرز ها می توانند حرکت هوای اطرافشان را احساس کند و احساس کند که این هوا بیش از حدعادی سریع جا بجا می شود. و همین است که این حشرات می فهمند که پای شما برای به کردنشان نزدیک می شود و به همین دلیل هم هست که به سرعت از زیر پای شما فرار می کنند.
دکتر شال می گوید :

اگر پرزهای روی بدن این موجودات به سرعت تکان بخورد این حشره با سرعت زیاد شروع به دویدن خواهد کرد.

اسکلت بیرونی قابل خم شدن هم یکی دیگر از امکانات فیزیولوژیک این موجودات است که نه تنها می تواند خم شود و گسترش یابد –که باعث می شد حشرات رشد کنند ، پوست بیندازند و در مورد حشرات خون خوار ، جای کافی برای خون مکیده شده باز کنند -.
بلکه در واقع توده نرم بدن آن ها را هم شکل داده و محافظت می کند. دکتر شال می گوید :

در حشراتی مانند سوسک ، خون در داخل حفره ای باز به نام هموسوئل (Hemocoel) قرار دارد … برای همین است که این حشره می تواند بدنش را انتقال این حفره تغییر شکل دهد. بله ، چیزی شبیه یک بادکنک چندش آور حشره ای زرهی ! وقتی موجودی ساختاری به این شکل داشته باشد ، سازگاری موجود برای زندگی در شکاف ها و ترک هایی است که همواره به بدن فشار می آورند… برخی از حشرات به شکل مداد هستند و شما می توانید این شکل مداد مانند را به فشار دهید تا به شکلی شبیه به یک سطح نزدیک شود. سوسک می تواند این فشار را تحمل کند!

قبول داریم ! از این چندش آور تر امکان ندارد. اما همین ساختار می تواند یک مدل کارا برای حرکت ربات امداد و نجات باشد. یک نمونه آزمایشگاهی از این ربات امداد درست شده است. با صفحاتی مانند اوریگامی که مانند اسکلت خارجی سوسک به هم متصل شده اند و دور مدار های ربات را گرفته اند. تیم سازنده نام این ربات امداد را CRAM گذاشته است . به چه معنا ؟ به معنای ربات قابل فشرده سازی با مکانیزم بند به بند. این ربات 75 میلیمتر ارتفاع دارد و حدود 8 سانتی متر طول این ربات است . اما می تواند در شکاف هایی در حدود نصف این مقدار حرکت کند.

در ساختنی بخوانید :  با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی به شکل گل درخشان بسازید

فول می گوید :

این ربات برای آزمایش مهندسان ساخته شده است اما شبیه مدل اصلی است … ما می توانیم این نوع ربات ها را به سرعت بسازیم ، شاید یک روزه … و فرضیه هایمان را که در طراحی ریاضی به آن دست یافتیم در عمل آزمایش کنیم .

ربات امداد سوسکی هنوز کاملا توسعه نیافته است اما همین امروز هم یک ماموریت مهم دارد. در مکان هایی مانند ساختمان هایی که در زلزله تایوان خراب شده اند .
رابین مورفی رئیس مرکز تحقیقات امداد نجات رباتیک دانشگاه تگزاس می گوید :

مردم در حال حاضر از ربات ها برای جستجو و کشف قربانیان در شکاف هایی بالا تر از 20 اینچ استفاده می کنند… این موضوع بسیار جالب خواهد بود وقتی شما تقریبا یک خرابه روی هم انباشته دارید که ممکن است حفره هایی در عمق آن وجود داشته باشد که قربانیان در آن زنده هستند و شما شکاف هایی در حد چند اینچ دارید …
مورفی و فول در این زمینه با هم همکاری می کنند ، البته او می گوید که امداد گران تقریبا نمی توانند کسی را که زیر بیش از 20 فوت از آوار دفن شده را به راحتی نجات دهند . اما با دستگاه هایی که می توانند از شکاف های ریز عبور کنند – مانند همین ربات امداد سوسکی خودمان – می توانند به کسانی که در 40 فوتی یا پایین تر هم کمک رسانی کنند.

بله ، این همان دلیلی است که شاید خیلی هم از حضور ربات امداد سوسکی که برای کمک به شما آمده است بدتان نیاید. اما اگر هنوز هم از ایده نجات پیدا کردن توسط یک ربات امداد و نجات به شکل سوسک که پوشش اسکلت خارجی قابل انعطاف دارد استقبال نمی کنید. برخی از دانشمندان ایده های دیگری مانند خرچنگ های غول آسا هم در سر دارند ! حتی خود شما هم می توانید با آموزش رباتیک ،ربات امداد خودتان را بسازید که شاید از این ربات سوسکی هم کاراتر باشد!

در ساختنی بخوانید :  میز لپ تاپ استاندارد بسازید و با کمر درد خداحافظی کنید

منبع

خلاصه مطلب
ربات امداد و نجات سوسکی ، نسل جدیدی از ربات های امداد رسان
عنوان مطلب
ربات امداد و نجات سوسکی ، نسل جدیدی از ربات های امداد رسان
توضیح کوتاه
پژوهشگران در تلاش برای طراحی یک ربات امداد با امکانات مورد نیاز به این نتیجه رسیده اند که باید از سوسک امریکایی کمک بگیرند !
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

مراقبت هاي پزشکي با ورود ربات ها دگرگون خواهد شد... دنیای رباتیک بسیار هیجان انگیز است. هر روز یک قدم به ساختن R2-D2، ترمیناتور ها (Terminators) و غول آهنی (Iron Giant) نزدیک تر می شویم. به لطف فعالان ر...
موتور الکتریکی را بشناسیم و موتور مناسب را انتخاب کنیم ! (قسمت اول)... استفاده از موتور و گیرباکس مناسب برای آن برای هر کاربردی خیلی ضروری تر از آن است که فکر می کنید. اکثر وسایل اطرافتان دارای موتور های الکتریکی هستند. ه...
ربات ها سرپیچی از فرمان انسان را یاد می گیرند... در سال های 1940، وقتی هنوز حتی یک نمونه واقعی از ربات ها هم ساخته نشده بود چه برسد به هوش مصنوعی، ایزاک آسیموف (Isaac Asimov) نویسنده معروف داستان های...
ربات رقصنده بسازید و با علم رباتیک تفریح کنید!... ربات های رقصنده یکی از جذاب ترین پروژه های رباتیک هستند اما ساخت آنها کمی سخت است. اگر می خواهید ساخت ربات رقصنده را تجربه کنید، باید از نمونه های ساد...
این ربات آجرچین می تواند در 2 روز یک خانه بسازد!... بعد از مزرعه رباتیک ژاپنی این بار خبر های رباتیکی تازه از استرالیا به گوش می رسد. مهندسی در شهر پرت ‏‎(Perth)‎‏ استرالیا قصد دارد یکی از قدیمی ترین مش...
آموزش ساخت ربات تشخیص مانع ساده و دقیق با آردوینو و L298N... ربات تشخیص مانع یکی از اولین پروژه هایی است که همه طرفداران رباتیک دوست دارند آن را امتحان کنند. در ساختنی امروز آموزش ساخت این ربات محبوب را برای شما...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

ربات رقصنده بسازید و با علم رباتیک تفریح کنید!

ربات های رقصنده یکی از جذاب ترین پروژه های رباتیک هستند اما ساخت آنها کمی …

پاسخ دهید