خانه / دنیای اطراف ما / هولوگرام چیست و چگونه ایجاد می شود ؟

هولوگرام چیست و چگونه ایجاد می شود ؟

هولوگرافی یا عکاسی هولوگرام یک تکنیک تصویر برداری است.این تکتیک به این صورت است که ابتدا نوری که توسط سوژه عکس پراکنده می شود را ثبت کرده و سپس همین نور پراکنده شده را به شکلی به نمایش می گذاریم که حجم سه بعدی جسم به نمایش در آید. هولوگرام در فیلم های سینمایی معروفی مانند “جنگ ستارگان” یا “مرد آهنی” به نمایش درآمده است اما این تکنولوژی در واقعیت به اندازه تخیلات نویسندگان فیلم ها توسعه پیدا نکرده است .

چندین نوع از هولوگرام در طی سال ها تولید شده است . یکی از این تکنولوژی ها هولوگرام انتقالی (Transmission Hologram) است که در این فناوری ، نور از سطح هولوگرام گذشته و در طرف دیگر این سطح می توانیم تصویر سه بعدی را مشاهده کنید. نوع دیگر هولوگرام ، هولوگرام رنگین کمانی است که برای مقاصد امنیتی و تضمین اصالت کالا ها مورد استفاده قرار می گیرد.

هولوگرام چگونه ایجاد می شود ؟

برای ساختن یک تصویر هولوگرافیک ، جسم (یا فردی) را که می خواهید به شکل هولوگراف در آورید را با یک اشعه لیزر به جسم و محیط ثبت می تابانیم . محیط ثبت (Recording Medium) باید ساخته شده از نوع مناسبی از ماده باشد که به شفاف شدن تصویر کمک کند .محیط باید تمیز باشد تا شعاع های لیزر بتوانند با هم تداخل بدون اختلالی ایجاد کنند.

یک اشعه لیزر به دو شعاع کاملا یکسان تقسیم شدع و با استفاده از آینه هدایت می شود. یکی از شعاع ها برای روشن کردن جسم به سمت جسم سوژه عکاسی ما هدایت می شود. قسمتی از این نور لیزر از روی سطح جسم در فضای ثبت منعکس می شود.

در ساختنی بخوانید :  عنکبوت مادری که با بالا آوردن دل و روده خود به بچه هایش غذا می دهد

دومین شعاع همسان نور که به نام شعاع نور مرجع (Reference Beam) شناخته می شود مستقیما به فضای ثبت تابانده می شود. با این کار ، این نور با هیچ کدام با نورهایی که از جسم سوژه باز می گردد مشکلی ایجاد نمی کند و با تعدیل نور منتشر شده  تصویری به مراتب دقیق تر از مکان هولوگرام ایجاد می کند.

اما این دو شعاع نور با هم تداخل و برهم کنش خواهند داشت و بر اساس قوانین فیزیک نور ، این تداخل ها باعث ایجاد الگویی در محیط ثبت خواهند شد که می توان از روی آن عکس سوژه مورد نظر را برای دیدن بازسازی کرد.

چگونگی ثبت تصاویر در تکنیک هولوگرام
چگونگی ثبت تصاویر در تکنیک هولوگرام

محیط ثبت ، جایی که نور های برگشتی همگرا می شوند ، ممکن است از مواد مختلفی ساخته شود . یکی از موادی که در ساخت هولوگرام بسیار استفاده می شود فیلم عکاسی است که ذرات واکنش دهنده در برابر نور به آن اضافه شده است. این کار باعث می شود که دقت عکس برای دو شعاع تابشی لیزر بالاتر برود و عکس هولوگرام را طبیعی تر از هالید نقره –به شکلی که عکس هولوگرام در دهه 60 میلادی رواج داشت- بکند.

البته برای نشان دادن تصویر هولوگرام نیازی به این تکنولوژی های پیچیده نیست . یکی از پروژه های ساختنی به شما روش نشان دادن عکس های هولوگرام با تلفن همراه را آموزش می دهد.

چگونگی بازسازی تصاویر در تکنیک هولوگرام
چگونگی بازسازی تصاویر در تکنیک هولوگرام

تاریخچه هولوگرافی

اولین توسعه فناوری هولوگرام در سال 1962 اتفاق افتاد. زمانی که یوری دنیسیوک (Yuri Dnisyuk) در اتحاد جماهیر شوروی سابق و امت لیت و یوریس اوپتانیکس در دانشگاه میشگان امریکا تکنولوژی لیزری را توسعه دادند که می توانست تصاویر را به صورت سه بعدی ثبت کند.

در ساختنی بخوانید :  این یخچال بدون برق کار می کند !

امولوسیون هالید نقره ماده ثبت کننده ای بود که در این فناوری از آن به عنوان محیط ثبت استفاده می شد. به همین دلیل هم وضوح عکس های هولوگرافیک گرفته شده آنچنان هم بی نقص نبود. اما روش های جدیدی مانند تبدیل و انتقال باعث شد که هولوگرام ها در طول زمان بهتر و بهتر شوند.

آینده عکاسی هولوگرافی

فعلا همه عکس های هولوگرام ایستا هستند. یعنی چیزی به نام فیلم برداری هولوگرافیک فعلا ساخته نشده است. برخی از ارائه های خبری اخیر مانند جلوه ویژه شبکه خبری CNN در گزارش های زنده که در آن به نظر می رسد گزارش گر در استودیو ظاهر می شود و همچنین نشان دادن زنده عکس هولوگرافیک از یکی از خوانندگان درگذشته امریکایی در فستیوال موسیقی در واقع هولوگرام های واقعی نیستند.

با این حال ، یک فناوری عکس برداری هولوگرافیک در حال توسعه است که قرار است تصویر سه بعدی را از مکانی به صورت زنده به مکانی دیگر ارسال کند. البته تصاویر این فناوری هم ایستا هستند و هر دو ثانیه یک بار عوض می شوند که فیلم برداری به حساب نمی آید و بیشتر شبیه یک نوع جلوه تصویری برداری با چیدن عکس ها در کنار همدیگر خواهد بود.

پژوهشگران اظهار امیدواری کرده اند که در سال های آینده با بهبود سرعت انتقال اطلاعات به وضوح تصویری بهتر و سرعت انتقال اطلاعات بیشتری دست پیدا کنند.

در سال 2013 هم اعلام شد گروهی از مهندسان شرکت HP در لابراتوار های این شرکت در حال توسعه دادن تکنولوژی هولوگرام بی نیاز به صفحه نمایش ، چند وجهی و سه بعدی برای گوشی های هوشمند تلفن همراه هستند.

در ساختنی بخوانید :  با اعداد فیبوناچی و نمودهای آن در طبیعت آشنا شوید
نشان شرکت hp که به شکل هولوگرام به نمایش در آمده است
نشان شرکت hp که به شکل هولوگرام به نمایش در آمده است

ایده نشان دادن یک تصویر سه بعدی در یک محیط دو بعدی مانند یک برچسب ، از سطح فناوری و صنعت گذشت و مفهومی را برای دانشمندان فیزیک بنیادی مطرح کرد که برخی از فیزیکدانان به شک افتاده اند که شاید همه ما در واقع نوعی از همین تصاویر هستیم و جهان سه بعدی ما یک توهم است !

منبع

خلاصه مطلب
هولوگرام چیست و چگونه ایجاد می شود
عنوان مطلب
هولوگرام چیست و چگونه ایجاد می شود
توضیح کوتاه
هولوگرام یا نشان دادن تصویر سه بعدی لیزی در محیط دو بعدی چیست و چگونه یک هولوگرام ایجاد می شود
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

جهان هولوگرافیک: آیا بعد سوم جهان توهم است؟... فیزیکدانان آزمایش هولومتر در حال کار روی پرتوی لیزر هستند باوجود تمام ارتباطات و وسایل و آپارتمان های عظیم الجثه یا هیولاها، همه ما می دانیم که کارا...
آیا درک ما از واقعیت جهان واقعی است؟ شاید حواس انسانی ما دارند ما را فریب می دهند، شاید زندگی و هستی توهمی بیش نباشد و حتی واقعیت جهان هم واقعی نیست. در ‏قسمت جدید برنامه شبکه علم ‏‎(Scie...
اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می کنیم؟... مغز خود را آماده کنید. بر اساس مطلب مجله Physical Review Letters ممکن است دنیا دو بعدی باشد و تنها ما آن را سه بعدی ببینیم. در یک آزمایش فکری بر اساس ...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

آیا آن جه از واقعیت جهان می بینیم واقعی است؟

آیا درک ما از واقعیت جهان واقعی است؟

شاید حواس انسانی ما دارند ما را فریب می دهند، شاید زندگی و هستی توهمی …

پاسخ دهید