خانه / اخبار / علت آه کشیدن انسان ها چیست ؟

علت آه کشیدن انسان ها چیست ؟

خستگی ، ناراحتی و احساس راحتی سه حس کاملا متفاوت هستند . اما به نظر می‌رسد ” آه کشیدن ” در همه این حالت‌های احساسی مشاهده می‌شود. اما ما انسان‌ها چرا این کار را انجام می‌دهیم ؟ نظریه‌های زیادی در این مورد مطرح شده است ، اما هیچ کدام از آن‌ها کامل نیست . حالا محققین یکی از قطعات مهم این پازل را پیدا کرده اند :

آن‌ها دریافته اند که مسیر‌های اعصاب در مغز بر تکرار این کار، جدای از نحوه نفس کشیدن، موثر هستند. دانشمندان نتیجه تحقیق خود را در مجله طبیعت (Nature) منتشر کرده اند.

یک آه ، از لحاظ علمی‌به معنای کشیدن هوا به درون ریه‌ها با حجمی‌حدود دو برابر نفس کشیدن معمولی است. این موضوع با حالت احساسی شما در لحظه آه کشیدن در ارتباط است. البته این عمل شبیه به ورزش کششی برای ریه‌های شما هم محسوب می‌شود. نفس‌های عمیق متناوب باعث تحریک کیسه‌های هوایی ریه می‌شود. کیسه‌های هوایی یا (Alveoli) کیسه‌های کوچکی در ریه هستند که در آنجا اکسیژن با دی اکسید کربن موجود در خون سیاه رگ مبادله شده و به سامانه گردش خون بدن تزریق می‌شود.

اگر پزشکان کلینیکی می‌توانستند سطح این ترکیبات در خون را دستکاری کنند ، آنگاه آن‌های می‌توانستند مقدار نفس‌های عمیق بیمارانی که در نفس کشیدن مشکل دارند را نیز بالا ببرند.

این نفس‌های عمیق امری حیاتی برای نگه داری از ریه‌ها است . جک فلدمن (Jack Feldman) ، عصب شناس دانشگاه UCLA در ایالات متحده و یکی از رهبران این مطالعه می‌گوید :

وقتی کیسه‌های هوایی جمع می‌شوند ،قدرت ریه برای تبادل اکسیژن و کربن دی اکسید را تحت تاثیر قرار می‌دهند… تنها راه باز کردن کیسه‌های جمع شده این است که هوا را با حجم بالا به آن‌ها بدمیم ، این همان کاری است که آه کشیدن انجام می‌دهد. اگر کسی اصلا آه نکشد ، ریه‌هایش در طول زمان از کار خواهند افتاد.

این احتمالا دلیلی است که مغز انسان عضلات بدن را برای انجام فرایند نفس عمیق چندین بار در ساعت تحریک می‌کند. این موضوع در حیوانات خیلی بیشتر از انسان است . البته دانشمندان هرگز موفق به کشف عصب‌هایی در مغز که مسئول این زمان بندی هستند ، نشده اند.

آه کشیدن واکنشی است که در هنگام خستگی ، ناراحتی یا تمام شدن یک کار سخت از خود نشان می‌دهید
آه کشیدن واکنشی است که در هنگام خستگی ، ناراحتی یا تمام شدن یک کار سخت از خود نشان می‌دهید

پژوهشگران تصمیم گرفتند که در مرکز کنترل تنفس در پایه مغز به دنبال پاسخ بگردند. آن‌ها ژن‌های سلول‌های آن قسمت را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که چند صد ژن فعال در این سلول‌ها مسئول ساخت مواد شیمیایی هستند که به سلول‌ها اجازه می‌دهد که با گره ای با نام ” preBotzinger ” ارتباط برقرار کنند . این تجمع هزاران سلول عصبی یا نورون‌ها، مسئول تنظیم سرعت و ریتم تنفسی است .

وقتی پژوهشگران توانستند دو ماده شیمیایی که به اختصار “Nmb” و “Grp” نامیده می‌شوند را استخراج کنند ، این مواد را به مغز موش‌های آزمایشگاهی تزریق کردند. آن‌ها متوجه شدند این موش‌ها 10 بار بیشتر از حالت عادی آه می‌کشند . وقتی پژوهشگران اثر Nmb را خنثی کردند، موش‌ها نیمی‌از حالت حادی تنفس عمیق داشتند . متوقف کردن اعصاب آن قسمت باعث شد که موش‌ها آه کشیدن را فراموش کنند ! اما هیچ یک از این کار‌ها باعث اختلال در تنفس عادی موش‌ها نشد!

همین مواد شیمیایی که به دسته پپتید‌ها تعلق دارند، در انسان نیز وجود دارند و پژوهشگران بر این باور هستند که می‌توانند نفس کشیدن انسان را هم تنظیم کنند. اگر پزشکان بتوانند به روشی سطح این مواد را در ساقه مغز کنترل کنند ، احتمالا می‌توانند با تحریک آه کشیدن در بیماران تنفسی ، آن‌ها را در نفس کشیدن کمک کنند. کم کردن این مواد هم می‌تواند به بیماران دیگری از جمله بیماران دچار اختلال اضطراب و مشکلات روانی که -خیلی نفس عمیق و آه می‌کشند – ، کمک کند.

پژوهشگران معتقد هستند که توانسته اند نحوه کار شبکه عصبی مسئول آه کشیدن را رمز گشایی کنند. اما محققان هنور در مورد این که چگونه احساسات مختلف هم تعداد آه کشیدن انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهند مطمئن نیستند .

دکتر فلدمن می‌گوید :

شاید موضوع این باشد که مراکز عصبی در مغز که احساسات انسان را پردازش می‌کنند به شکلی باعث تحریک سلول‌های مسئول ساخت مواد شیمیایی می‌شوند که بر آه کشیدن تاثیر دارند. اما ما هنوز از این موضوع اطلاع کافی نداریم .

مطالعات دیگری در مورد آه کشیدن وجود دارند که از جنبه روانشناسی پدیده آه کشیدن را بررسی می‌کنند. این مطالعات نتیجه گرفته اند که آه کشیدن به شکلی برای انتقال احساسات انسانی در اجتماع مورد استفاده قرار می‌گیرد یا این که به عنوان یک “دکمه رسیت” در سامانه تنفس انسان ایفای نقش می‌کند.

منبع

خلاصه مطلب
علت آه کشیدن چیست
عنوان مطلب
علت آه کشیدن چیست
توضیح کوتاه
شما حتما همه اطرافیانتان را حداقل یک بار در حال آه کشیدن دیده اید. اما دلیل این پدیده چیست ؟ چرا انسان‌ها در زمان‌های متخلف آه می‌کشند؟
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دانستی های جالب و عجیب علمی در این مطلب به بعضی اطلاعات عجیب و مختلف اشاره می کنیم که شاید دانستن آن ها لزومی نداشته باشد اما شنیدن آن ها خالی از لطف نیست. وجود سیاراتی بدون خور...
قهوه ، چهار دلیل برای نوشیدن یک فنجان دیگر... بعضی ها داغ آن را دوست دارند و بعضی ها سرد و بعضی ها اصلا آن را دوست ندارند. تا همین اواخر نوشیدن قهوه در لیست چیز هایی بود که برای سالم بودن باید ترک...
بیماری طاعون در کک 20 میلیون ساله درون کهربا... ککی که برای 20 میلیون سال در یک کهربا حبس شده بود احتمالا شواهدی از طاعون خیارکی با خود دارد. کک حامل باکتری طاعون که از 20 میلیون سال پیش در کهرب...
آیا واقعا احیای گونه های در معرض انقراض درست است؟... به زودی زیست شناسان می توانند گونه های منقرض شده را احیا کنند، اما آیا این کار درست است؟ در کنیای مرکزی، 3 تا از 4 کرگدن سفید (white rhino) باقی مانده...
تریبراکیدیوم ،موجودی باستانی که هیچ موجود امروزی شبیهش نیست!... تریبراکیدیوم (Tribrachidium) موجودی عجیب متعلق به 550 میلیون سال پیش، یعنی اواخر دوره ادیاکاران، و ساکن آب های کم عمق بوده است. این موجود شبیه یک دیسک...
دست کاری بی حد و مرز DNA ، آیا برای آن آمادگی داریم؟...   پروتئین قرمز از RNA آب راهنما برای بریدن DNA زرد استفاده می کند تکنولوژی جدید CRISPR/Cas که اجازه کنترل و دستکاری کد DNA را به ما می دهد...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

اسب تک شاخ (یونیکورن) وجود داشته و با انسان زندگی کرده است!

اسب تک شاخ یا یونیکورن (Unicorn) یک حیوان افسانه ای است که در افسانه‌های مختلفی …

پاسخ دهید