خانه / اخبار / علت آه کشیدن انسان ها چیست ؟

علت آه کشیدن انسان ها چیست ؟

خستگی ، ناراحتی و احساس راحتی سه حس کاملا متفاوت هستند . اما به نظر می رسد ” آه کشیدن ” در همه این حالت های احساسی مشاهده می شود. اما ما انسان ها چرا این کار را انجام می دهیم ؟ نظریه های زیادی در این مورد مطرح شده است ، اما هیچ کدام از آن ها کامل نیست . حالا محققین یکی از قطعات مهم این پازل را پیدا کرده اند :

آن ها دریافته اند که مسیر های اعصاب در مغز بر تکرار این کار، جدای از نحوه نفس کشیدن، موثر هستند. دانشمندان نتیجه تحقیق خود را در مجله طبیعت (Nature) منتشر کرده اند.

یک آه ، از لحاظ علمی به معنای کشیدن هوا به درون ریه ها با حجمی حدود دو برابر نفس کشیدن معمولی است. این موضوع با حالت احساسی شما در لحظه آه کشیدن در ارتباط است. البته این عمل شبیه به ورزش کششی برای ریه های شما هم محسوب می شود. نفس های عمیق متناوب باعث تحریک کیسه های هوایی ریه می شود. کیسه های هوایی یا (Alveoli) کیسه های کوچکی در ریه هستند که در آنجا اکسیژن با دی اکسید کربن موجود در خون سیاه رگ مبادله شده و به سامانه گردش خون بدن تزریق می شود.

اگر پزشکان کلینیکی می توانستند سطح این ترکیبات در خون را دستکاری کنند ، آنگاه آن های می توانستند مقدار نفس های عمیق بیمارانی که در نفس کشیدن مشکل دارند را نیز بالا ببرند.

این نفس های عمیق امری حیاتی برای نگه داری از ریه ها است . جک فلدمن (Jack Feldman) ، عصب شناس دانشگاه UCLA در ایالات متحده و یکی از رهبران این مطالعه می گوید :

وقتی کیسه های هوایی جمع می شوند ،قدرت ریه برای تبادل اکسیژن و کربن دی اکسید را تحت تاثیر قرار می دهند… تنها راه باز کردن کیسه های جمع شده این است که هوا را با حجم بالا به آن ها بدمیم ، این همان کاری است که آه کشیدن انجام می دهد. اگر کسی اصلا آه نکشد ، ریه هایش در طول زمان از کار خواهند افتاد.

این احتمالا دلیلی است که مغز انسان عضلات بدن را برای انجام فرایند نفس عمیق چندین بار در ساعت تحریک می کند. این موضوع در حیوانات خیلی بیشتر از انسان است . البته دانشمندان هرگز موفق به کشف عصب هایی در مغز که مسئول این زمان بندی هستند ، نشده اند.

در ساختنی بخوانید :  دستگاه های جایگزین به نابینایان کمک می کنند تا ببینند!
آه کشیدن واکنشی است که در هنگام خستگی ، ناراحتی یا تمام شدن یک کار سخت از خود نشان می دهید
آه کشیدن واکنشی است که در هنگام خستگی ، ناراحتی یا تمام شدن یک کار سخت از خود نشان می دهید

پژوهشگران تصمیم گرفتند که در مرکز کنترل تنفس در پایه مغز به دنبال پاسخ بگردند. آن ها ژن های سلول های آن قسمت را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که چند صد ژن فعال در این سلول ها مسئول ساخت مواد شیمیایی هستند که به سلول ها اجازه می دهد که با گره ای با نام ” preBotzinger ” ارتباط برقرار کنند . این تجمع هزاران سلول عصبی یا نورون ها، مسئول تنظیم سرعت و ریتم تنفسی است .

وقتی پژوهشگران توانستند دو ماده شیمیایی که به اختصار “Nmb” و “Grp” نامیده می شوند را استخراج کنند ، این مواد را به مغز موش های آزمایشگاهی تزریق کردند. آن ها متوجه شدند این موش ها 10 بار بیشتر از حالت عادی آه می کشند . وقتی پژوهشگران اثر Nmb را خنثی کردند، موش ها نیمی از حالت حادی تنفس عمیق داشتند . متوقف کردن اعصاب آن قسمت باعث شد که موش ها آه کشیدن را فراموش کنند ! اما هیچ یک از این کار ها باعث اختلال در تنفس عادی موش ها نشد!

همین مواد شیمیایی که به دسته پپتید ها تعلق دارند، در انسان نیز وجود دارند و پژوهشگران بر این باور هستند که می توانند نفس کشیدن انسان را هم تنظیم کنند. اگر پزشکان بتوانند به روشی سطح این مواد را در ساقه مغز کنترل کنند ، احتمالا می توانند با تحریک آه کشیدن در بیماران تنفسی ، آن ها را در نفس کشیدن کمک کنند. کم کردن این مواد هم می تواند به بیماران دیگری از جمله بیماران دچار اختلال اضطراب و مشکلات روانی که -خیلی نفس عمیق و آه می کشند – ، کمک کند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش تصویری نصب کتابخانه در نرم افزار آردوینو

پژوهشگران معتقد هستند که توانسته اند نحوه کار شبکه عصبی مسئول آه کشیدن را رمز گشایی کنند. اما محققان هنور در مورد این که چگونه احساسات مختلف هم تعداد آه کشیدن انسان را تحت تاثیر قرار می دهند مطمئن نیستند .

دکتر فلدمن می گوید :

شاید موضوع این باشد که مراکز عصبی در مغز که احساسات انسان را پردازش می کنند به شکلی باعث تحریک سلول های مسئول ساخت مواد شیمیایی می شوند که بر آه کشیدن تاثیر دارند. اما ما هنوز از این موضوع اطلاع کافی نداریم .

مطالعات دیگری در مورد آه کشیدن وجود دارند که از جنبه روانشناسی پدیده آه کشیدن را بررسی می کنند. این مطالعات نتیجه گرفته اند که آه کشیدن به شکلی برای انتقال احساسات انسانی در اجتماع مورد استفاده قرار می گیرد یا این که به عنوان یک “دکمه رسیت” در سامانه تنفس انسان ایفای نقش می کند.

منبع

خلاصه مطلب
علت آه کشیدن چیست
عنوان مطلب
علت آه کشیدن چیست
توضیح کوتاه
شما حتما همه اطرافیانتان را حداقل یک بار در حال آه کشیدن دیده اید. اما دلیل این پدیده چیست ؟ چرا انسان ها در زمان های متخلف آه می کشند؟
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

زباله های پلاستیکی در بدن 90 درصد پرندگان دریایی... محققانی که بر روی مشکل زباله های پلاستیکی موجود در دریا مطالعه می کنند پیشبینی می کنند که تا سال 2050 تقریبا هر پرنده ساحلی تکه ای پلاستیک در دستگاه گ...
کرم پهن و رشد سر و مغز گونه های مختلف از بدن یک گونه... دانشمندان با دست کاری کرم پهن،سر گونه جدیدی را از آن رشد دادند. زیست شناسان دانشگاه تافت گونه ای کرم پهن، دوروتوسفالا (dorotocephala) در بالا سمت چپ ت...
9 هزار سال استفاده انسان از زنبور عسل زنبورها نقش مهمی در نگهداری جوامع گیاهی و اطمینان از تولید دانه های بیشتر گیاهان گلدار دارند. اما بر اساس یافته های مطالعه ای درباره بررسی سفالگری باس...
فسیل دایناسور هایی که کشفشان دنیای علم را عوض کرد... در این مقاله با داستان فسیل دایناسور هایی آشنا می شوید که کشف آن ها دنیای علم را متحول کرد. به تازگی مزایده فروش یک اسکلت دایناسور که در صخره ه...
چرا شکارچیان همه طعمه های محیط را نمی خورند؟... نتایج مطالعه ای جدید دید تازه ای از رابطه شکار و شکارچی نمایان می کند، به خصوص درباره این که چطور تعداد گیاه خواران و حیواناتی که شکار می شوند تعداد گ...
ما انسان ها تا امروز تعداد درخت های دنیا را نصف کرده ایم!... امروزه زمین تقریبا 3 تریلیون درخت دارد، 422 درخت به ازای هر انسان، اما ما تا به حال 46 درصد آن ها را بریده ایم. جمعیت درخت ها با استفاده از عکس ...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی

مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

اسب تک شاخ (یونیکورن) وجود داشته و با انسان زندگی کرده است!

اسب تک شاخ یا یونیکورن (Unicorn) یک حیوان افسانه ای است که در افسانه های …

پاسخ دهید