خانه / چگونه بسازیم / یک کمد چوبی کوچک برای وسایل روی میزتان بسازید

یک کمد چوبی کوچک برای وسایل روی میزتان بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک کمد چوبی کوچک را یاد می‌گیرید که برای کسانی که اهل کاردستی و ساختنی هستند، خیلی مفید است. این کمد چوبی را به راحتی می‌توانید روی میز کارتان قرار بدهید و ابزارها و وسایلی که همیشه از آنها استفاده می‌کنید را مرتب نگه دارید. اندازه این کمد بسیار کوچک است و به همین خاطر بدون ابزار نجاری برقی هم می‌توانید آن را بسازید. کافی است یک اره مویی و کمی‌تخته MDF داشته باشید تا بتوانید این کمد چوبی را بسازید. البته ما قفسه‌ها و در کشوهای کمد را با چوب ایپه ساخته ایم تا کمد ظاهر شیک تری پیدا کند.

کمد چوبی کوچک بسازید
کمد چوبی کوچک بسازید

این آموزش ساخت را بخوانید تا نحوه ساخت کمد را یاد بگیرید. سپس می‌توانید اندازه و تعداد کشوها و قفسه‌های میز را مطابق نیازتان تغییر بدهید.

گام اول : کمد چوبی را طراحی کنید

کار ساخت کمد را با طراحی آن شروع کنید. می‌توانید ابتدا مدل کاغذی کمد را بسازید تا درباره اندازه‌های کمد و تمام قطعات آن مطمئن شوید. قبل از طراحی کمد چوبی، لیست وسایلی که می‌خواهید داخل آن بگذارید را مشخص کنید تا بدانید چندتا کشو قفسه نیاز دارید. دقت کنید که مدل کاغذی را باید در اندازه واقعی بسازید تا بریدن قطعات کمد برایتان ساده تر بشود.

بعد از اینکه طراحی کمد چوبی و ساخت مدل کاغذی را تمام کردید، می‌توانید لیست قطعاتی که باید ببرید را یادداشت کنید. هم می‌توانید از الگوهای کاغذی برای بریدن چوب استفاده کنید و هم می‌توانید اندازه‌ها را روی چوب علامت بزنید.

برای ساخت کمد چوبی از تخته‌های MDF شش میلیمتری استفاده کنید. این نوع چوب سبک است و به همین خاطر کار کردن با آن آسان است.

در ساختنی بخوانید :  سوپ بروکلی و کرفس ؛ سبک، خوشمزه و پر از ویتامین

گام دوم : بدنه کمد را مونتاژ کنید

بعد از اینکه همه قطعات کمد چوبی را بریدید، می‌توانید مونتاز کمد را شروع کنید. نحوه مونتاژ به این صورت است که هر قطعه روی قطعه دیگر قرار می‌گیرد (البته اگر کمد را به همین شکل ساخته اید). این کمد یک تخته پشتی دارد که تخته پشتی کشوها هم محسوب میشود. قفسه‌های سمت راست کمد خودشان تخته پشتی دارند. علاوه بر این باید یک تخته که وسط قرار می‌گیرد از قفسه کشوها جدا میشوند. اگر دقیقاً می‌خواهید کمد را شبیه تصویر بسازید، ویدیوی آموزشی را برای نحوه مونتاژ کمد ببینید.

برای اتصال این قطعات به یکدیگر از چسب چوب زرد و میخ کوب استفاده کنید. هرجا که لازم است از میخ استفاده کنید، حواستان باشد چون این تخته‌ها خیلی نازک هستند. بهتر است کار چسباندن قطعات به یکدیگر را با ترتیب خاصی انجام بدهید تا مونتاژ سریع تر و منظم تر انجام بشود.

برای ساده تر شدن کار می‌توانید دو قسمت جلوی کمد را مونتاژ کنید و وقتی هر دو آماده شدند، آنها را روی تخته پشت کمد بچسبانید.

گام سوم : قفسه‌ها و کشوها را اضافه کنید

در این مرحله باید قفسه‌ها و کشوهای کمد کوچک تان را کامل کنید. ابتدا چند تکه چوب در اندازه مناسب برای قفسه‌ها ببرید و سپس دو مستطیل کوچک به عنوان پایه این قفسه‌ها ببرید. جای این پایه‌های مثلثی را روی تخته پشت کمد علامت بزنید و سپس آنها را سرجایشان بچسبانید.

سپس سراغ ساخت کشوها بروید و اگر هنوز قطعات آنها را نبریده اید، آنها را در اندازه و تعداد مناسب ببرید. تکه‌های کشو را بهم بچسبانید. قبل از چسباندن تخته جلویی کشوها، یک پیچ برنجی به هر کدام شان وصل کنید تا کار دسته کشوها با انجام بدهند. برای اتصال این پیچ‌ها به هر دو طرف تخته‌های جلوی کشوها یک مهره وصل کنید تا پیچ سرجایش ثابت بماند. حالا می‌توانید تخته‌های جلویی را هم به کشوهای کوچک وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت تفنگ لیزری ؛ یک هدیه منحصر به فرد برای بچه ها

حالا می‌توانید بدنه میز را رنگ کنید. ما رنگ سفید را انتخاب کرده ایم اما شما می‌توانید از هر رنگ دیگری که می‌خواهید استفاده کنید. اگر لازم است قفسه‌هایی که بریده اید را سنباده بزنید و سپس آنها را سرجایشان بچسبانید.

گام چهارم : آویزها را وصل کنید

حالا باید تعداد آویزها و جای آنها را مشخص کنید. ما یک پیچ به گوشه کمد زده ایم تا خط کش را از آن آویزان کنیم و برای ابزارهایی مثل قیچی و منگنه هم سه قلاب فلزی به وسط کمد زده ایم.
برای اضافه کردن قلاب‌ها، ابتدا باید جای آنها را مشخص کنید و سپس با میخ یا سوراخ کن روی محل قرارگیری آنها یک سوراخ کوچک بزنید. سپس سوراخ‌های اصلی را دریل کنید و قلاب‌ها را داخل تخته پشتی کمد پیچ کنید.

کار ساخت کمد چوبی تمام شده و می‌توانید کشوها را سرجایشان قرار بدهید.

گام پنجم : کمد را پرداخت کنید

برای محافظت از رنگ و چوب‌ها، چند لایه نازک لاک چوب روی کمد اسپری کنید. می‌توانید قسمت‌های چوبی را هم با واکس چوب بپوشانید تا کمی‌براق و نرم بشوند.

کمد چوبی کوچک آماده است

کمد چوبی آماده است
کمد چوبی آماده است

کمد چوبی آماده است و می‌توانید آن را با وسایلی که همیشه روی میزتان پخش هستند، پر کنید. با این کمد روی میز کارتان خیلی مرتب تر میشود و لازم نیست برای پیدا کردن وسایل مختلف کلی زمان صرف کنید. این کمد چوبی هدیه خیلی خوبی برای بچه‌هاست و آنها را برای مرتب نگه داشتن روی میزشان تشویق میکند.

منبع

خلاصه مطلب
یک کمد چوبی کوچک برای وسایل روی میزتان بسازید
عنوان مطلب
یک کمد چوبی کوچک برای وسایل روی میزتان بسازید
توضیح کوتاه
با این کمد روی میزتان همیشه مرتب میماند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

گوی رعد و برق با طرح و صدای دلخواه تان بسازید... گوی رعد و برق چیزی شبیه گوی برفی است با این تفاوت که وقتی تکانش می دهید، داخلش رعد و برق می زند. حتماً شما هم نمونه های تجاری این گوی ها را دیده اید. ...
آموزش ساخت:شارژر باتری لیتیوم-یون (Li-ion) بسازید... در این ساختنی، طرز ساخت شارژ باتری های لیتیوم یون (Lithium-ion) را برایتان آماده کرده ایم. باتری های لیتیوم یون یکی از بهترین راه های ذخیره انرژی هستن...
پروژه آردوینو : نمایشگر پیکسلی NeoBoard بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت یک پروژه آردوینو را یاد می گیرید که از بسیاری جهات به ماتریکس های LED شبیه است. یک نمایشگر پیکسلی ۱۶ در ۱۶ به نام NeoBoard که...
با کمترین هزینه هگزاکوپتر کوچک شش موتوره بسازید... اگر تجربه ساخت ربات های پرنده مثل کوادکوپتر را داشته باشید، احتمالاً بدتان نمی آید مهارت‌تان در ساخت ربات های مشابه را به چالش بکشید. پیشنهاد ساختنی ب...
آموزش ساخت : با دینام یک چراغ دوچرخه بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک چراغ دوچرخه را می آموزید که نیازی به باتری ندارد و با پدال زدن روشن می شود. با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید چندین...
اسلایدر دوربین موتوری در اندازه دلخواه تان بسازید... عکاسی حرفه ای و نیمه حرفه ای از آن دسته مهارت هایی است که نیاز به ابزار و تجهیزات زیادی دارد. اسلایدر دوربین یکی از این تجهیزات است که برای برخی پروژه...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید