خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید

تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید

یکی از اصول طراحی دکوراسیون داخلی تنوع در اشکال هندسی موجود در فضای اتاق است. اگر اتاق شما هم پر از اشکال چند گوش شده، می توانید با اضافه کردن این تابلوی پارچه ای گرد فضا را بشکنید و کمی رنگ هم به اتاق تان اضافه کنید. برای درست کردن این تابلوی پارچه ای می توانید از هر رنگ پارچه و هر استنسیلی که می خواهید استفاده کنید. طرز ساخت تابلو هم بسیار ساده است و نیاز به ابزار خاصی ندارد.

تابلوی پارچه ای بسازید
تابلوی پارچه ای بسازید

طرح پارچه و استنسیل را طوری انتخاب کنید که با هم همخوانی داشته باشند. به تابلوی پارچه ای که در تصویر می بینید، دقت کنید. پارچه خطوط عمودی دارد و استنسیلی که برایش انتخاب کرده ایم خطوط افقی بلند و خطوط عمودی کوتاه دارد. دقیقاً همین ترکیب باعث زیبایی تابلوی پارچه ای شده است. شما هم در حین انتخاب پارچه و استنسیل به این جزییات دقت کنید تا تابلوی زیباتری بسازید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • حلقه گلدوزی بزرگ
  • پارچه
  • چسب حرارتی
  • مداد
  • خط کش و متر
  • استنسیل
  • برچسب وینیل و کاغذ الگو
  • رنگ
  • چکش
  • یک عدد میخ

گام دوم : پارچه و حلقه را آماده کنید

حلقه بیرونی و حلقه خارجی را از هم جدا کنید. برای این کاردستی فقط به حلقه داخلی حلقه گلدوزی نیاز داریم. حلقه داخلی را بصورت عمودی روی یک سطح صاف بگذارید. قسمت انتهایی این حلقه را علامت بگذارید. درحالیکه قسمتی که علامت زده اید را در دست تان نگه داشته اید، بالاترین قسمت حلقه را هم علامت بگذارید (درست روبروی نقطه قبلی).

قطر حلقه گلدوزی را اندازه بگیرید (قطر حلقه ما 45 سانتیمتر است). به این اندازه 5 سانتیمتر اضافه کنید و عدد حاصل جمع را یادداشت کنید. این 5 سانتیمتر حاشیه پارچه است که باید به سمت پشت حلقه تا بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : ترفندی برای تمیز کردن کفش های زمستانی

پارچه ای که میبرید باید مربع شکل باشد و اضلاع آن به اندازه حاصل جمع قطر حلقه + 5 باشد (برای حلقه ما، پارچه 50 سانتیمتر خواهد بود). بعد از بریدن پارچه، آن را به پشت برگردانید و وسط پارچه را روی اضلاع بالا و پایین آن علامت بزنید.

گام سوم : پارچه را به حلقه وصل کنید

علامت بالای پارچه و علامت بالای حلقه را با هم تراز کنید. به لبه بیرونی پارچه و حلقه چسب بزنید و آنها را بهم بچسبانید. سپس همین کار را برای علامت های پایین پارچه و حلقه تکرار کنید.

بعد از این هر دو سر پارچه و حلقه را بهم وصل کردید، به سایر قسمت های لبه بیرونی هم چسب بزنید و پارچه را به حلقه بچسبانید. در حین چسباندن پارچه به لبه بیرونی حلقه، آن را به صورت عمودی بکشید تا کاملاً سفت و کشیده بشود (نباید پارچه را بصورت افقی بکشید چون طرح تابلوی پارچه ای را خراب میکند).

بعد از اینکه پارچه را به لبه بیرونی حلقه چسباندید، به لبه داخلی هم چسب بزنید و پارچه را از داخل هم کاملاً به حلقه بچسبانید. بعد از اینکه چسب کاملاً خشک شد، می توانید حاشیه های اضافی پارچه را ببرید.

می توانید بجای چسباندن پارچه به حلقه، پارچه را به روش معمول بین دو قسمت حلقه گلدوزی قرار بدهید و پیچ را سفت کنید. البته با این روش علاوه بر پارچه، حلقه ها هم دیده می شوند که ممکن است از آن خوشتان نیاید.

اگر از پارچه طرح دار استفاده کرده اید، می توانید در همین مرحله پارچه را از دیوار آویزان کنید. می توانید از تیشرت های قدیمی تان برای ساخت این تابلوی پارچه ای استفاده کنید و طرح لباس مورد علاقه تان را روی دیوار آویزان کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت کیت بقای کوهنوردی با وسایل ارزان و در دسترس

گام چهارم : استنسیل را بسازید

نحوه کار در این مرحله بیش از هر چیز به ابزاری که در اختیار دارید، بستگی دارد. اگر دستگاه برش استنسیل داشته باشید، می توانید هر طرحی که می خواهید روی برچسب وینیل بیاندازید. همچنین می توانید از استنسیل های آماده استفاده کنید یا با چسب نواری روی پارچه استنسیل بسازید.

هر کدام از این روش ها را که انتخاب می کنید فراموش نکنید در حین زدن استنسیل روی پارچه، باید اطراف استنسیل را خوب بپوشانید و استنسیل را کاملاً روی پارچه ثابت کنید. اگر این دو کار را با دقت انجام ندهید، ممکن است سایر قسمت های پارچه هم رنگی بشود یا شکل استنسیل بهم بخورد.

بعد از اینکه روی پارچه را با استنسیل رنگ کردید، صبر کنید تا رنگ خشک بشود. اگر می خواهید از چند رنگ برای پیاده کردن استنسیل روی پارچه استفاده کنید، صبر کنید تا یک رنگ خشک بشود و سپس کارتان را با رنگ بعدی شروع کنید.

تابلوی پارچه ای آماده است

تابلوی پارچه ای آماده است
تابلوی پارچه ای آماده است

بعد از خشک شدن رنگ پارچه می توانید تابلوی پارچه ای را به دیوار آویزان کنید. برای نصب هر تابلوی پارچه ای یک میخ کافی است. تصاویر تابلوهای پارچه ای که با این روش می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید. اگر پیشنهادی برای بهتر شدن این کاردستی دارید، آن را برای ما کامنت کنید.

منبع

خلاصه مطلب
تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید
عنوان مطلب
تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید
توضیح کوتاه
یک تابلوی گرد و زیبا بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

نقاشی پارچه را با فلزات زنگ زده امتحان کنید و افکت های فوق العاده بساز... فلز زنگ زده یکی از بهترین متریال ها برای رنگ آمیزی و نقاشی پارچه و سایر وسایل است. این تکنیک یک ترکیب رنگ قهوه ای و نارنجی گرم و جذاب می سازد که می تو...
با تکنیک ساده نقاشی روی دیوار تغییر دکوراسیون بدهید!... شما برای تغییر دکوراسیون اتاق های خانه تان چکار می کنید؟ احتمالاً اولین گزینه هایی که به ذهن خیلی از ما می آید عوض کردن کاغذ دیواری، مبلمان جدید یا رن...
یونیت منبع تغذیه ساده و ارزان مخصوص دوربین های دیجیتال بسازید... ساخت یونیت منبع تغذیه به صورت کامل کار دشواری نیست اما گاهی بهتر است از قطعات آماده برای ساخت منبع تغذیه استفاده کرد. به این ترتیب هم هزینه های ساخت ک...
رگولاتور سوئیچینگ بسازید و با برد آردوینو کنترلش کنید... در این ساختنی طرز ساخت یک رگولاتور سوئیچینگ را یاد می گیرید که با برد آردوینو کنترل می شود. رگولاتورها و مبدل های بر پایه آردوینو معمولاً با اتصال یک ...
برای پروژه های آردوینو پاوربانک چندکاره بسازید... باتری های لیتیوم یونی یکی از مناسب ترین گزینه ها برای پروژه های آروینو هستند و احتمالاً شما هم چندتا از آنها را بین وسایل قدیمی تان دارید. این باتری ه...
به ساده ترین روش کیف عینک چرم شیک بدوزید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک قاب عینک چرمی را یاد گرفته اید. ساخت یک قاب با ویژگی ها نیاز به مهارت های چرم دوزی نسبتاً پیشرفته دارد. در این پست آموزش س...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید