خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید

تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید

یکی از اصول طراحی دکوراسیون داخلی تنوع در اشکال هندسی موجود در فضای اتاق است. اگر اتاق شما هم پر از اشکال چند گوش شده، می‌توانید با اضافه کردن این تابلوی پارچه ای گرد فضا را بشکنید و کمی‌رنگ هم به اتاق تان اضافه کنید. برای درست کردن این تابلوی پارچه ای می‌توانید از هر رنگ پارچه و هر استنسیلی که می‌خواهید استفاده کنید. طرز ساخت تابلو هم بسیار ساده است و نیاز به ابزار خاصی ندارد.

تابلوی پارچه ای بسازید
تابلوی پارچه ای بسازید

طرح پارچه و استنسیل را طوری انتخاب کنید که با هم همخوانی داشته باشند. به تابلوی پارچه ای که در تصویر می‌بینید، دقت کنید. پارچه خطوط عمودی دارد و استنسیلی که برایش انتخاب کرده ایم خطوط افقی بلند و خطوط عمودی کوتاه دارد. دقیقاً همین ترکیب باعث زیبایی تابلوی پارچه ای شده است. شما هم در حین انتخاب پارچه و استنسیل به این جزییات دقت کنید تا تابلوی زیباتری بسازید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • حلقه گلدوزی بزرگ
  • پارچه
  • چسب حرارتی
  • مداد
  • خط کش و متر
  • استنسیل
  • برچسب وینیل و کاغذ الگو
  • رنگ
  • چکش
  • یک عدد میخ

گام دوم : پارچه و حلقه را آماده کنید

حلقه بیرونی و حلقه خارجی را از هم جدا کنید. برای این کاردستی فقط به حلقه داخلی حلقه گلدوزی نیاز داریم. حلقه داخلی را بصورت عمودی روی یک سطح صاف بگذارید. قسمت انتهایی این حلقه را علامت بگذارید. درحالیکه قسمتی که علامت زده اید را در دست تان نگه داشته اید، بالاترین قسمت حلقه را هم علامت بگذارید (درست روبروی نقطه قبلی).

قطر حلقه گلدوزی را اندازه بگیرید (قطر حلقه ما 45 سانتیمتر است). به این اندازه 5 سانتیمتر اضافه کنید و عدد حاصل جمع را یادداشت کنید. این 5 سانتیمتر حاشیه پارچه است که باید به سمت پشت حلقه تا بشود.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : خوراک میگو را با سس انبه تند بخورید

پارچه ای که میبرید باید مربع شکل باشد و اضلاع آن به اندازه حاصل جمع قطر حلقه + 5 باشد (برای حلقه ما، پارچه 50 سانتیمتر خواهد بود). بعد از بریدن پارچه، آن را به پشت برگردانید و وسط پارچه را روی اضلاع بالا و پایین آن علامت بزنید.

گام سوم : پارچه را به حلقه وصل کنید

علامت بالای پارچه و علامت بالای حلقه را با هم تراز کنید. به لبه بیرونی پارچه و حلقه چسب بزنید و آنها را بهم بچسبانید. سپس همین کار را برای علامت‌های پایین پارچه و حلقه تکرار کنید.

بعد از این هر دو سر پارچه و حلقه را بهم وصل کردید، به سایر قسمت‌های لبه بیرونی هم چسب بزنید و پارچه را به حلقه بچسبانید. در حین چسباندن پارچه به لبه بیرونی حلقه، آن را به صورت عمودی بکشید تا کاملاً سفت و کشیده بشود (نباید پارچه را بصورت افقی بکشید چون طرح تابلوی پارچه ای را خراب میکند).

بعد از اینکه پارچه را به لبه بیرونی حلقه چسباندید، به لبه داخلی هم چسب بزنید و پارچه را از داخل هم کاملاً به حلقه بچسبانید. بعد از اینکه چسب کاملاً خشک شد، می‌توانید حاشیه‌های اضافی پارچه را ببرید.

می‌توانید بجای چسباندن پارچه به حلقه، پارچه را به روش معمول بین دو قسمت حلقه گلدوزی قرار بدهید و پیچ را سفت کنید. البته با این روش علاوه بر پارچه، حلقه‌ها هم دیده می‌شوند که ممکن است از آن خوشتان نیاید.

اگر از پارچه طرح دار استفاده کرده اید، می‌توانید در همین مرحله پارچه را از دیوار آویزان کنید. می‌توانید از تیشرت‌های قدیمی‌تان برای ساخت این تابلوی پارچه ای استفاده کنید و طرح لباس مورد علاقه تان را روی دیوار آویزان کنید.

در ساختنی بخوانید :  با یک مدار ساده ریسه LED ساده را به ریسه چشمک زن تبدیل کنید

گام چهارم : استنسیل را بسازید

نحوه کار در این مرحله بیش از هر چیز به ابزاری که در اختیار دارید، بستگی دارد. اگر دستگاه برش استنسیل داشته باشید، می‌توانید هر طرحی که می‌خواهید روی برچسب وینیل بیاندازید. همچنین می‌توانید از استنسیل‌های آماده استفاده کنید یا با چسب نواری روی پارچه استنسیل بسازید.

هر کدام از این روش‌ها را که انتخاب می‌کنید فراموش نکنید در حین زدن استنسیل روی پارچه، باید اطراف استنسیل را خوب بپوشانید و استنسیل را کاملاً روی پارچه ثابت کنید. اگر این دو کار را با دقت انجام ندهید، ممکن است سایر قسمت‌های پارچه هم رنگی بشود یا شکل استنسیل بهم بخورد.

بعد از اینکه روی پارچه را با استنسیل رنگ کردید، صبر کنید تا رنگ خشک بشود. اگر می‌خواهید از چند رنگ برای پیاده کردن استنسیل روی پارچه استفاده کنید، صبر کنید تا یک رنگ خشک بشود و سپس کارتان را با رنگ بعدی شروع کنید.

تابلوی پارچه ای آماده است

تابلوی پارچه ای آماده است
تابلوی پارچه ای آماده است

بعد از خشک شدن رنگ پارچه می‌توانید تابلوی پارچه ای را به دیوار آویزان کنید. برای نصب هر تابلوی پارچه ای یک میخ کافی است. تصاویر تابلوهای پارچه ای که با این روش می‌سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید. اگر پیشنهادی برای بهتر شدن این کاردستی دارید، آن را برای ما کامنت کنید.

منبع

خلاصه مطلب
تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید
عنوان مطلب
تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید
توضیح کوتاه
یک تابلوی گرد و زیبا بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ماسک پارچه ای برای آلودگی هوا با طرح و رنگ دلخواه تان بسازید (به همراه... اگر نمی توانید فرزندتان را راضی کنید ماسک های بی روح داروخانه ها را به صورتش بزند، دست بکار بشوید و برایش یک ماسک پارچه ای بدوزید. در این ساختنی به شم...
آموزش ساخت:شارژر باتری لیتیوم-یون (Li-ion) بسازید... در این ساختنی، طرز ساخت شارژ باتری های لیتیوم یون (Lithium-ion) را برایتان آماده کرده ایم. باتری های لیتیوم یون یکی از بهترین راه های ذخیره انرژی هستن...
کوله پشتی عادی تان را به کوله خورشیدی تبدیل کنید!... خیلی از ما مجبوریم بیشتر روزها تبلت و لپ تاپ مان را با خودمان جابجا کنیم. وقتی دانشگاه می رویم، قرار کاری داریم یا می خواهیم به سفرهای کوتاه برویم. با...
کوله پشتی معمولی تان را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کنید... کوله پشتی اسپیکردار برای کسانی که اهل موسیقی هستند، خیلی مفید است. اگر شما هم جزء این افراد هستید، بهتر است بدانید می شود با کمترین هزینه کوله پشتی مع...
با تراشه رگولاتور LM317 فلاشر لامپ ساده و کارآمد بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک مدار فلاشر لامپ ساده با تراشه رگولاتور ولتاژ قابل تنظیم LM317 را یاد می گیرید. تراشه LM317 می تواند تا ۱A جریان را تامین کند...
ساخت کلید یدکی کپی با کارت ویزیت و قوطی کنسرو... کلید یدکی یکی از وسایل به شدت کار راه بیانداز است. به همین خاطر می خواهیم آموزش ساخت آن را هم به شما یاد بدهیم. برای ساخت کلید یدکی با این روش نیاز به...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

ربات سوسکی حساس به نور کوچک و کارآمد بسازید

همه پروژه‌های رباتیک نیاز به مهارت پیشرفته در الکترونیک و کدنویسی ندارند. برخی از ربات‌های …

پاسخ دهید