خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید

تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید

یکی از اصول طراحی دکوراسیون داخلی تنوع در اشکال هندسی موجود در فضای اتاق است. اگر اتاق شما هم پر از اشکال چند گوش شده، می‌توانید با اضافه کردن این تابلوی پارچه ای گرد فضا را بشکنید و کمی‌رنگ هم به اتاق تان اضافه کنید. برای درست کردن این تابلوی پارچه ای می‌توانید از هر رنگ پارچه و هر استنسیلی که می‌خواهید استفاده کنید. طرز ساخت تابلو هم بسیار ساده است و نیاز به ابزار خاصی ندارد.

تابلوی پارچه ای بسازید
تابلوی پارچه ای بسازید

طرح پارچه و استنسیل را طوری انتخاب کنید که با هم همخوانی داشته باشند. به تابلوی پارچه ای که در تصویر می‌بینید، دقت کنید. پارچه خطوط عمودی دارد و استنسیلی که برایش انتخاب کرده ایم خطوط افقی بلند و خطوط عمودی کوتاه دارد. دقیقاً همین ترکیب باعث زیبایی تابلوی پارچه ای شده است. شما هم در حین انتخاب پارچه و استنسیل به این جزییات دقت کنید تا تابلوی زیباتری بسازید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • حلقه گلدوزی بزرگ
  • پارچه
  • چسب حرارتی
  • مداد
  • خط کش و متر
  • استنسیل
  • برچسب وینیل و کاغذ الگو
  • رنگ
  • چکش
  • یک عدد میخ

گام دوم : پارچه و حلقه را آماده کنید

حلقه بیرونی و حلقه خارجی را از هم جدا کنید. برای این کاردستی فقط به حلقه داخلی حلقه گلدوزی نیاز داریم. حلقه داخلی را بصورت عمودی روی یک سطح صاف بگذارید. قسمت انتهایی این حلقه را علامت بگذارید. درحالیکه قسمتی که علامت زده اید را در دست تان نگه داشته اید، بالاترین قسمت حلقه را هم علامت بگذارید (درست روبروی نقطه قبلی).

قطر حلقه گلدوزی را اندازه بگیرید (قطر حلقه ما 45 سانتیمتر است). به این اندازه 5 سانتیمتر اضافه کنید و عدد حاصل جمع را یادداشت کنید. این 5 سانتیمتر حاشیه پارچه است که باید به سمت پشت حلقه تا بشود.

پارچه ای که میبرید باید مربع شکل باشد و اضلاع آن به اندازه حاصل جمع قطر حلقه + 5 باشد (برای حلقه ما، پارچه 50 سانتیمتر خواهد بود). بعد از بریدن پارچه، آن را به پشت برگردانید و وسط پارچه را روی اضلاع بالا و پایین آن علامت بزنید.

گام سوم : پارچه را به حلقه وصل کنید

علامت بالای پارچه و علامت بالای حلقه را با هم تراز کنید. به لبه بیرونی پارچه و حلقه چسب بزنید و آنها را بهم بچسبانید. سپس همین کار را برای علامت‌های پایین پارچه و حلقه تکرار کنید.

بعد از این هر دو سر پارچه و حلقه را بهم وصل کردید، به سایر قسمت‌های لبه بیرونی هم چسب بزنید و پارچه را به حلقه بچسبانید. در حین چسباندن پارچه به لبه بیرونی حلقه، آن را به صورت عمودی بکشید تا کاملاً سفت و کشیده بشود (نباید پارچه را بصورت افقی بکشید چون طرح تابلوی پارچه ای را خراب میکند).

بعد از اینکه پارچه را به لبه بیرونی حلقه چسباندید، به لبه داخلی هم چسب بزنید و پارچه را از داخل هم کاملاً به حلقه بچسبانید. بعد از اینکه چسب کاملاً خشک شد، می‌توانید حاشیه‌های اضافی پارچه را ببرید.

می‌توانید بجای چسباندن پارچه به حلقه، پارچه را به روش معمول بین دو قسمت حلقه گلدوزی قرار بدهید و پیچ را سفت کنید. البته با این روش علاوه بر پارچه، حلقه‌ها هم دیده می‌شوند که ممکن است از آن خوشتان نیاید.

اگر از پارچه طرح دار استفاده کرده اید، می‌توانید در همین مرحله پارچه را از دیوار آویزان کنید. می‌توانید از تیشرت‌های قدیمی‌تان برای ساخت این تابلوی پارچه ای استفاده کنید و طرح لباس مورد علاقه تان را روی دیوار آویزان کنید.

گام چهارم : استنسیل را بسازید

نحوه کار در این مرحله بیش از هر چیز به ابزاری که در اختیار دارید، بستگی دارد. اگر دستگاه برش استنسیل داشته باشید، می‌توانید هر طرحی که می‌خواهید روی برچسب وینیل بیاندازید. همچنین می‌توانید از استنسیل‌های آماده استفاده کنید یا با چسب نواری روی پارچه استنسیل بسازید.

هر کدام از این روش‌ها را که انتخاب می‌کنید فراموش نکنید در حین زدن استنسیل روی پارچه، باید اطراف استنسیل را خوب بپوشانید و استنسیل را کاملاً روی پارچه ثابت کنید. اگر این دو کار را با دقت انجام ندهید، ممکن است سایر قسمت‌های پارچه هم رنگی بشود یا شکل استنسیل بهم بخورد.

بعد از اینکه روی پارچه را با استنسیل رنگ کردید، صبر کنید تا رنگ خشک بشود. اگر می‌خواهید از چند رنگ برای پیاده کردن استنسیل روی پارچه استفاده کنید، صبر کنید تا یک رنگ خشک بشود و سپس کارتان را با رنگ بعدی شروع کنید.

تابلوی پارچه ای آماده است

تابلوی پارچه ای آماده است
تابلوی پارچه ای آماده است

بعد از خشک شدن رنگ پارچه می‌توانید تابلوی پارچه ای را به دیوار آویزان کنید. برای نصب هر تابلوی پارچه ای یک میخ کافی است. تصاویر تابلوهای پارچه ای که با این روش می‌سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید. اگر پیشنهادی برای بهتر شدن این کاردستی دارید، آن را برای ما کامنت کنید.

منبع

خلاصه مطلب
تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید
عنوان مطلب
تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید
توضیح کوتاه
یک تابلوی گرد و زیبا بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

مدار تایمر خاموش کننده اتوماتیک چراغ خودرو... خیلی وقت ها هست که شما برای خروج از پارکینگ های تاریک و یا دسترسی به محیط هایی که لازم است در آن ها نور باشد ، مانند باغ و ویلا ها ، مجبور هستید از چر...
آموزش ساخت چراغ مطالعه قابل حمل شیک و کاربردی... برای کسانی که میز کار کوچکی دارند یا نمی خواهید همیشه روی میزشان شلوغ باشد، چراغ مطالعه پرتابل بهترین انتخاب است. ساخت چراغ مطالعه پرتابل بسیار ساده ا...
مدار الکترونیکی مبدل شارژر USB گوشی تلفن همراه و تبلت... وقتی که به شارژر گوشی دسترسی ندارید ، استفاده از پورت USB لپتاپ برای شارژ کردن تلفن همراه و یا آیپاد ، خیلی هم عملی نیست . اگر باتری لپتاپ کم باشد یا ...
آموزش ساخت : با گوشی قدیمی تان پک باتری درست کنید... بعد از اینکه گوشی های هوشمند وارد بازار شدند، بازار گوشی های غیر هوشمند و قدیمی حسابی کساد شد. به همین خاطر بیشتر این گوشی ها بدون استفاده مانده اند. ...
آموزش ساخت عروسک ماهی بافتنی ؛ یک هدیه ارزان اما دوست داشتنی... بافتنی و قلاب بافی یکی از بهترین روش های عروسک سازی هستند. برای ساخت عروسک با این روش فقط به کاموا نیاز دارید و به همین خاطر هزینه تمام شده عروسک بافت...
آموزش طراحی و ساخت منبع تغذیه با ولتاژ دوگانه و جریان بالا... در این ساختنی طرز ساخت منبع تغذیه با ولتاژ دوگانه ۱۲ و ۵ ولتی و جریان ۳ آمپی را یاد می گیرید. قطعه اصلی این منبع تغذیه تراشه مبدل DC-DC TPS54383 است. ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید