خانه / اخبار / دارو های مخدر ممکن است از خودکشی جلوگیری کنند!

دارو های مخدر ممکن است از خودکشی جلوگیری کنند!

پیدا کردن راهی برای متوقف کردن فکر خودکشی در حدودا امریکایی که هرساله اقدام به خودکشی می کنند – که چهل هزار مورد آن ها موفق است – بسیار سخت است . رفتار درمانی و دارو های ضد افسردگی معمولا هفته ها زمان لازم دارند تا موثر واقع شوند و هیچ درمان سریعی برای افراد در معرض خطر وجود ندارد. اما چند سال پیش ، پژوهشگران بر این نظر بودند که دارو های مخدر ، البته آن دسته که با وصل شدن به پروتئین های خاصی در مغز باعث اختلال در پایانه های اعصاب درد می شوند می توانند برای دردهای احساسی و روحی نیز اثری مشابه داشته باشند.
البته آثار مخرب و خانمان سوز مواد مخدر بر فرد و اجتماع بر کسی پوشیده نیست و بر اساس تحقیقی که جدیدا در مجله امریکایی روانپزشکی منتشر شده است ، پژوهشگران دریافته اند که دوز های بسیار کمی از مخدر های غیر اعتیاد آور می تواند درمانی برای افکار خودکشی باشد.

البته هنوز سوالات زیادی است که باید قبل از استفاده از این دارو ها برای دور کردن افکار خودکشی ، به آن ها پاسخ داده شود.

بر اساس تحقیقات ، درد احساسی و پس زدگی از جامعه دلیل اصلی اکثر خودکشی ها است و هنوز هم به شکل کاملی معلوم نیست که دارو های مخدر (که سال هاست به عنوان مسکن درد جمسی تجویز می شوند) بتوانند درد های احساسی را هم تخفیف دهند.
پژوهشگران در این تحقیق نوعی از دارو های مخدر به نام بوپرونورفین (Buprenorphine) را انتخاب کرده اند که ریسک کم تری از بقیه دارو های مخدر دارد. پس از استفاده از مقدار مشخصی از این دارو ، شخص مورد مطالعه احساس تاثیر زیادی در این دارو نمی بیند و برای همین هم طمع کم تری برای سو استفاده یا مصرف بیش از حد دارو دارد.
محققین دوز بسیار کمی از این دارو را روی 40 نفر که دارای افکار منجر به خودکشی می شد امتحان کردند و 20 نفر دیگر را هم با دارو نما به مدت یک ماه مورد آزمایش قرار دادند.

در ساختنی بخوانید :  اختراع یک نوجوان اجازه ارتباط با بازدم را برای کاربر فراهم می نماید

دارو های مخدر برای درمان بیماری های روان

پزشکان از یک تست که به BSIS معروف است برای سنجش افکار خودکشی بیماران استفاده کردند.بعد از مدت مطالعه یک ماهه ، امتیاز بیمارانی که با دوز بوپرنورفین درمان می شدند در مقایسه با افرادی که با دارونما درمان می شدند به شکا قابل ملاحظه ای پایین آمد.
البته 12 بیمار در مدت مطالعه از ادامه آزمایش انصراف دادند و دو نفر از آن ها (از هر گروه یک نفر) در این مدت دست به خودکشی زدند. بوپرنورفین تاثیر خاصی روی بقیه دارو های ضد افسردگی نشان نداد که این خبر بسیار خوبی است .

دارو های مخدر که به مقدار کم در نقش مسکن دردهای جسمی مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است برای دردهای احساسی هم مفید باشند
دارو های مخدر که به مقدار کم در نقش مسکن دردهای جسمی مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است برای دردهای احساسی هم مفید باشند

البته همان طور که گفتیم هنوز سوالات زیادی هست که باید قبل از تجویز دارو های مخدر به عنوان درمان افسردگی به آن ها پاسخ داده شود. پژوهشگران داروی بوپرنورفین را برای بیمارانی که دارای پیشینه اعتیاد یا سو استفاده از دارو های مسکن بوده اند آزمایش نکرده اند. برای همین نیز معلوم نیست که این داروی مخدر برای گروه های خاصی چون این افراد بیشتر اعتیاد آور نباشد. پژوهشگران همچنین بر این عقیده اند که شاید با اندکی بالا بردن دوز مصرف دارو های مخدر نتایج بسیار بیشتری به دست آورند. اما این کار می تواند باعث بالا رفتن ریسک اعتیاد بیمار به دارو شود.
از طرف دیگر با توجه به تحقیقی دیگر، دوز بالای داروهای مخدر ، با بالا رفتن احتمال خودکشی رابطه مستقیم دارد که موضوع را اندکی طعنه آمیز کرده است. دوز کم داروهای مخدر ممکن است به اندازه کافی موثر نباشد و دوز بالای همین داروها ممکن است حتی ریسک خودکشی را بالا هم ببرد !
از طرفی دیگر دارو های مخدر اثرات جانبی بسیاری دارند که تنها به اعتیاد به این دارو ها نیست . یکی از اثرات جانبی معروف داروهای مخدر ایجاد یبوست در فرد مصرف کننده است که گرچه به نظر مشکلی بزرگی نیست ، اما در حقیقت ممکن است باعث مشکلات خطرناکی برای بیمار شود و برای همین نیز پزشکان باید به آن توجه کنند.
همه پژوهشگران این مطالعه تاکید کرده اند که در کنار مسئله امنیت دارویی ، دوز مناسب و تداخل های دارویی ، تحقیقات بیشتری برای استفاده از دارو های مخدر برای درمان افکار خودکشی لازم است . اما نتیجه تحقیق جدید نوید یک راه حل سریع تر و اثربخش تر برای نجات زندگی هزاران انسانی را می دهد که هر ساله در سراسر دنیا جان خود را می گیرند.
منبع

خلاصه مطلب
دارو های مخدر ممکن است از خودکشی جلوگیری کنند!
عنوان مطلب
دارو های مخدر ممکن است از خودکشی جلوگیری کنند!
توضیح کوتاه
دارو های مخدر که تا به امروز به صورت گسترده ای برای مسکن استفاده می شدند ممکن است در درمان افکار خودشی هم به کار روند.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پاسخ دهید