خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : با کارتن، قفسه کتاب دیواری بسازید!

آموزش ساخت : با کارتن، قفسه کتاب دیواری بسازید!

قفسه کتاب دیواری علاوه بر اینکه کتاب هایتان را مرتب میکند، ظاهر شیکی دارد و خانه تان را زیباتر میکند. معمولاً قفسه های دیواری از جنس چوب ساخته میشوند که هم نصب شان کمی سخت است و هم ساخت شان نیاز به ابزارهای نجاری دارد. اگر شما هم به یکی از دلایل بالا نمی توانید در خانه تان از قفسه کتاب دیواری استفاده کنید، باید از کارتن استفاده کنید.

شاید کارتن برای ساخت قفسه کتاب دیواری مناسب بنظر نرسد اما اگر روش ساخت درستی را بکار ببرید، قفسه به اندازه کافی مقاوم خواهد شد. استفاده از سخت افزار مناسب برای نصب قفسه کارتنی به دیوار، خیالتان را از بابت استحکام آن راحت میکند و می توانید کتاب هایتان را رویش بچینید.

قفسه کتاب دیواری از جنس کارتن بسازید
قفسه کتاب دیواری از جنس کارتن بسازید

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • کارتن (اندازه و تعداد کارتن ها به طرح و ابعاد قفسه بستگی دارد)
  • کاتر
  • خط کش بزرگ
  • براکت L
  • چسب حرارتی
  • روکش چوب (یا هر روکش دیگری که برای قفسه در نظر دارید)
  • چسب نواری

گام دوم : کارتن را آماده کنید

ابتدا باید هر چقدر که می توانید کارتن جمع کنید. بهتر است دو تکه کارتن بزرگ (به اندازه طولی که برای قفسه کتاب دیواری در نظر دارید) پیدا کنید. به این ترتیب می توانید این دو قسمت را پیوسته ببرید و مجبور نیستید آنها را از چند تکه کارتن بچسبانید.

حالا باید طرح تان را روی کارتن بکشید. ابتدا از خط های بزرگ و صاف شروع کنید تا شکستگی ها و انحناها طبیعی تر دربیایند. تعداد شاخه هایی که می کشید به تعداد کتاب هایتان بستگی دارد. در این مرحله وقت کافی صرف طراحی قفسه کتاب دیواری بکنید تا نتیجه کار درست مطابق سلیقه تان باشد.

در ساختنی بخوانید :  جاقلمی چوبی و دو طبقه مخصوص مداد شمعی بسازید

بعد از تکمیل طرح می توانید بریدن کارتن را شروع کنید. بهتر است از یک کاتر سنگین استفاده کنید و هر چند دقیقه تیغه را عوض کنید کارتان سرعت بگیرد.

بعد از بریدن کارتن جلو و عقب قفسه، آن را روی دیوار بچسبانید تا مطمن شوید از شکلش راضی هستید. اگر نمی خواهید تغییری در طراحی ایجاد کنید، از همین کارتن به عنوان الگو استفاده کنید و یک تکه کارتن هم شکل آن ببرید.

گام سوم : به قفسه حجم بدهید

بعد از آماده کردن دو قفسه می توانید به آن حجم بدهید. برای اینکار ابتدا باید ضخامت قفسه کتاب دیواری را مشخص کنید. ضخامت 15 سانتیمتر برای کتاب و CD مناسب است.

روش های مختلفی برای حجم دادن به قفسه دیواری وجود دارد. یکی از ساده ترین روش ها این است که چند تکه کارتن به ضخامت 15 سانتیمتر ببرید و آنها را بین دو تکه کارتن جلو و عقب قفسه بچسبانید. بعد از اینکه کارتن های داخل قفسه را آماده کردید، آنها را با چسب حرارتی بین دو تکه کارتن بچسبانید. فاصله این قطعات حجم دهنده باید با هم برابر باشند تا وزن کتاب ها روی کل قفسه پخش بشود.

بعد از حجم دادن به قفسه هم باید قسمت هایی که باز مانده اند را با تکه های کارتن بپوشانید. برای هر قسمت یک تکه کارتن به همان شکل ببرید و سپس آنها را با چسب نواری و چسب حرارتی سرجایشان بچسبانید.

بعد از این مرحله قفسه کتاب دیواری تقریباً آماده است.

گام چهارم : قفسه را روکش کنید

برای روکش کردن قفسه دیواری می توانید از هر چیزی استفاده کنید؛ روزنامه، اسپری رنگ، روکش چوب، پارچه و … . مهم این است که چیزی انتخاب کنید که با دکوراسیون تان همخوانی داشته باشد.

در ساختنی بخوانید :  چراغ دیوارکوب شش ضلعی شیک و مدرن بسازید

طرز کار در این مرحله به نوع روکشی که انتخاب کرده اید، بستگی دارد. اگر از رنگ استفاده می کنید که باید قفسه را به فضای باز ببرید و رنگ را کاملاً یکدست و یکنواخت روی قفسه بزنید.

اگر از روکش های پلاستیکی، کاغذی یا پارچه ای استفاده می کنید، ابتدا باید روکش ها را در شکل مناسب ببرید (روکش قسمت رویی قفسه باید یک تکه باشد). سپس روی قفسه را با قلم مو چسب بزنید (یا از اسپری چسب استفاده کنید) و روکش هایی که بریده اید را سرجایشان بچسبانید.

صبر کنید تا چسب روکش ها یا رنگ قفسه کاملاً خشک بشود.

قفسه کتاب دیواری را نصب کنید

برای نصب قفسه کتاب دیواری از براکت L 7.5 سانتیمتری استفاده کنید. تعداد براکت ها و اینکه آنها را زیر کدام قسمت قفسه قرار بدهید به طراحی قفسه بستگی دارد. بهتر است براکت ها را زیر قسمت هایی قرار بدهید که قرار است کتاب ها را رویش بگذارید.

به همین سادگی و فقط با چند تکه کارتن یک قفسه دیواری ساختید. می توانید این قفسه را هر جای خانه که می خواهید نصب کنید و آن را به هر شکلی که می خواهید بسازید. فراموش نکنید تصاویر قفسه های دیواری که می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با کارتن، قفسه کتاب دیواری بسازید!
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با کارتن، قفسه کتاب دیواری بسازید!
توضیح کوتاه
بدون صرف هزینه صاحب یک قفسه دیواری بشوید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : جعبه باند چوبی بسازید قبول دارید که باندهای ضبط تان قسمت مهمی از دکور اتاق تان هستند؟ اگر شما هم اینطور فکر می کنید، حتماً طرفدار جعبه باند چوبی هستید. باندهایی که جعبه چوب...
ماتریکس LED درست کنید و با آردوینو آن را به ساعت رومیزی تبدیل کنید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور ماتریکس LED بسازید. ساخت ماتریکس LED نیاز به مطالعه زیادی دارد اما با این آموزش ساخت شما فقط باید مراحل را دنبال کنید....
دستگاه آبیاری اتوماتیک گیاهان بسازید ! اگر دوست دار گیاهان هستنید و یا در خانه و آپارتمان خود گیاه نگهداری می کنید، حتما می دانید که آبیاری به موقع گیاهان چه اهمیتی در رشد و سلامتی آن ها دا...
دستگاه فروش اتوماتیک یا وندینگ ماشین بسازید... اگر با کارایی های برد آردوینو آشنا باشید، اصلاً تعجب نمی کنید اگر متوجه بشوید می شود با برد آردوینو دستگاه فروش اتوماتیک یا وندینگ ماشین (vending mach...
آموزش ساخت : با آب نبات اسکراب خانگی درست کنید... ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی خانگی چند سالی است که حسابی جا افتاده است و بیشتر مردم پذیرفته اند که خودشان هم میتوانند محصولات طبیعی و کارآمد بسازند. اگ...
آموزش تزیین صندل تابستانی با رنگ های شاد و وسایل ارزان... اگر شما هم یک جفت دمپایی یا صندل چرم دارید که از ظاهر کهنه و قدیمی شان خسته شده اید، با ساختنی همراه باشید و یک روش ساده برای تزیین صندل را یاد بگیرید...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید