خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : رخت آویز جادویی بسازید!

آموزش ساخت : رخت آویز جادویی بسازید!

مرتب نگه داشتن روسری، شال، کراوات و کمربند داخل کمد خیلی مشکل است؛ مگر اینکه ابزار مناسب برای اینکار را داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت یک رخت آویز جادویی برای روسری، کمربند و کراوات را یاد می گیرید. کافی است یکی از این رخت آویزها را بسازید تا کمدتان همیشه مرتب بماند.

بهترین متریال برای ساخت این رخت آویز جادویی، چوب است. البته می توانید همین رخت آویز را با فایبرگلاس یا هر نوع پلاستیک ضخیم دیگر هم بسازید. برای ساخت رخت آویز هم لزوماً به ابزارهایی مثل اره گردبر نیاز ندارید؛ می توانید با یک اره مویی دستی دقیقاً همین رخت آویز را بسازید.

رخت آویز جادویی بسازید
رخت آویز جادویی بسازید

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • تخته چندلای 30 در 40 سانتیمتر
  • قلاب فلزی
  • مته چوب 10 میلیمتری
  • اره گردبر 5 سانتیمتری
  • اره مویی و تیغ اره نو
  • دریل
  • کاغذ سنباده 240
  • روغن جلا
  • قلم مو
  • چسب اپوکسی

باز هم می گوییم که برای ساخت این رخت آویز لزوماً نباید همه ابزار بالا را داشته باشید؛ یک دریل و اره مویی کافی است.

گام دوم : چوب را ببرید

ابعاد رخت آویز جادویی به تعداد شال ها و کمربندهایی که دارید، بستگی دارد. رخت آویز ما 30 سانتیمتر عرض و 40 سانتیمتر طول دارد اما شما می توانید آن را عریض تر یا بلندتر بسازید. وقتی ابعاد رخت آویز را مشخص می کنید، حواستان به عمق کمدتان هم باشد.

یک مستطیل با ابعاد مورد نظرتان روی چوب بکشید و با استفاده از یک رخت آویز انحنای بالایش را هم بکشید. حواستان باشد رخت آویز را درست وسط چوب قرار بدهید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک لامپ خورشیدی ارزان بسازید

بعد از اینکه شکل کلی رخت آویز را روی چوب کشیدید، می توانید بریدن چوب را شروع کنید.

گام سوم : شیارها را ببرید

بعد از اینکه چوب را به شکل رخت آویز بریدید دایره ها، شیارها، بریدگی ها را روی آن بکشید. برای کشیدن این شکل ها از یک مدل استفاده کنید تا کاملاً دقیق بشوند. از هر چیزی می توانید به عنوان مدل استفاده کنید.

بعد از اینکه همه شکل ها را روی تخته کشیدید، آن را به میز کارتان گیره کنید. با اینکار تخته در حین دریل کردن و بریدن ترک نمی خورد. دایره ها را با اره گردبر یا اره مویی ببرید. برای بریدن شیارها هم از اره مویی استفاده کنید. وقتی می خواهید شیارهای وسط تخته را ببرید، ابتدا یک سوراخ کوچک روی خط دریل کنید تا بتوانید تیغ اره را از آن رد کنید. سپس می توانید تیغ اره را سفت کنید و شیارها را ببرید.

برای بریدن شیارهای لبه رخت آویز نیاز به سوراخ ندارید و می توانید از لبه شروع به بریدن آنها کنید.

اگر از پلاستیک برای ساخت رخت آویز جادویی استفاده می کنید، باز هم از اره مویی – با تیغه نازک تر – استفاده کنید. البته می توانید از کاتر هم استفاده کنید.

گام چهارم : رخت آویز را سنباده بزنید

بعد از اینکه بریدن رخت آویز را کامل کردید، آن را با کاغذ سنباده 240 سنباده بزنید. داخل برش ها را خوب سنباده بزنید تا کاملاً نرم بشوند. بعد از سنباده کاری یک لایه روغن جلا روی چوب بزنید. صبر کنید تا خشک بشود و یکبار دیگر با کاغذ سنباده یا سیم ظرفشویی چوب را سنباده بکشید. یک لایه دیگر روغن جلا بزنید و صبر کنید خشک بشود. بعد از خشک شدن این لایه می توانید آخرین لایه روغن جلا را روی رخت آویز بزنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چاپ روی چوب را در خانه انجام دهید

گام پنجم : قلاب را اضافه کنید

یک سوراخ کوچک بالای رخت آویز جادویی دریل کنید و کمی چسب اپوکسی آن بریزید. قلاب فلزی را داخل سوراخ قرار بدهید و سپس آن را خوب بپیچانید تا محکم بشود.

رخت آویز جادویی آماده است

رخت آویز جادویی آماده است
رخت آویز جادویی آماده است

فقط با صرف یک ساعت زمان و هزینه بسیار کم می توانید شال ها، کمربندها و کروات هایتان را برای همیشه مرتب نگه دارید. با این رخت آویز دیگر لازم نیست برای پیدا کردن یک شال همه کمد را بگردید. اگر این رخت آویز را ساختید، تصاویرش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : رخت آویز جادویی بسازید!
عنوان مطلب
آموزش ساخت : رخت آویز جادویی بسازید!
توضیح کوتاه
شال ها، کمربندها و کراوات هایتان را داخل کمد مرتب کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

برای کاردستی ها و ساختنی هایتان مهر فوری بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک مهر فوری با فوم را یاد می گیرید. ساخت این فوم بسیار ساده است اما کاربردهای بسیار گسترده ای دارد. اول اینکه می توانید امضایتا...
آموزش ساخت : یک تاپ بسازید و همه جا تاپ بازی کنید... اگر خیلی اهل گردش هستید و بچه هم دارید حتماً این ساختنی بدردتان می خورد. یک تاپ تاشو و پرتابل که می توانید آن را همه جا با خودتان ببرید و هرجایی که می...
آموزش ساخت ساعت دیواری دومینو با پالت چوبی... ساخت ساعت دیواری یکی از پروژه هایی است که جای خلاقیت زیادی دارد. می شود از هر چیزی برای ساخت ساعت دیواری استفاده کنید؛ از صفحه گرام گرفته تا بشقاب های...
مدار نمایشگر ضربان قلب با قابلیت ارسال هشدار پیامکی بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با میکروکنترلر ۸۰۵۱ و ماژول GSM یک مدار نشانگر ضربان قلب بسازید. این مدار ضربان قلب را از نوک انگشتان اندازه گیری می ک...
آموزش ساخت : کوادکوپتر بسازید – قسمت سوم... در دو قسمت قبل آموزش ساخت کوادکوپتر طراحی، ساخت بدنه و اتصالات قطعات الکترونیکی را به یکدیگر یاد گرفتید. در این قسمت فقط کالیبراسیون موتور و اتصال پرو...
با کبریت چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید... همه ما می دانیم داشتن وسایل آتش افروزی مناسب برای کوهنورد چقدر مهم است. به همین خاطر این ابزار در هر کیت کوهنوردی پیدا می شود. در این ساختنی به شما یا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید