خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : رخت آویز جادویی بسازید!

آموزش ساخت : رخت آویز جادویی بسازید!

مرتب نگه داشتن روسری، شال، کراوات و کمربند داخل کمد خیلی مشکل است؛ مگر اینکه ابزار مناسب برای اینکار را داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت یک رخت آویز جادویی برای روسری، کمربند و کراوات را یاد می گیرید. کافی است یکی از این رخت آویزها را بسازید تا کمدتان همیشه مرتب بماند.

بهترین متریال برای ساخت این رخت آویز جادویی، چوب است. البته می توانید همین رخت آویز را با فایبرگلاس یا هر نوع پلاستیک ضخیم دیگر هم بسازید. برای ساخت رخت آویز هم لزوماً به ابزارهایی مثل اره گردبر نیاز ندارید؛ می توانید با یک اره مویی دستی دقیقاً همین رخت آویز را بسازید.

رخت آویز جادویی بسازید
رخت آویز جادویی بسازید

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • تخته چندلای 30 در 40 سانتیمتر
  • قلاب فلزی
  • مته چوب 10 میلیمتری
  • اره گردبر 5 سانتیمتری
  • اره مویی و تیغ اره نو
  • دریل
  • کاغذ سنباده 240
  • روغن جلا
  • قلم مو
  • چسب اپوکسی

باز هم می گوییم که برای ساخت این رخت آویز لزوماً نباید همه ابزار بالا را داشته باشید؛ یک دریل و اره مویی کافی است.

گام دوم : چوب را ببرید

ابعاد رخت آویز جادویی به تعداد شال ها و کمربندهایی که دارید، بستگی دارد. رخت آویز ما 30 سانتیمتر عرض و 40 سانتیمتر طول دارد اما شما می توانید آن را عریض تر یا بلندتر بسازید. وقتی ابعاد رخت آویز را مشخص می کنید، حواستان به عمق کمدتان هم باشد.

یک مستطیل با ابعاد مورد نظرتان روی چوب بکشید و با استفاده از یک رخت آویز انحنای بالایش را هم بکشید. حواستان باشد رخت آویز را درست وسط چوب قرار بدهید.

در ساختنی بخوانید :  قفل الکترونیکی – مکانیکی مخصوص درب فلزی بسازید

بعد از اینکه شکل کلی رخت آویز را روی چوب کشیدید، می توانید بریدن چوب را شروع کنید.

گام سوم : شیارها را ببرید

بعد از اینکه چوب را به شکل رخت آویز بریدید دایره ها، شیارها، بریدگی ها را روی آن بکشید. برای کشیدن این شکل ها از یک مدل استفاده کنید تا کاملاً دقیق بشوند. از هر چیزی می توانید به عنوان مدل استفاده کنید.

بعد از اینکه همه شکل ها را روی تخته کشیدید، آن را به میز کارتان گیره کنید. با اینکار تخته در حین دریل کردن و بریدن ترک نمی خورد. دایره ها را با اره گردبر یا اره مویی ببرید. برای بریدن شیارها هم از اره مویی استفاده کنید. وقتی می خواهید شیارهای وسط تخته را ببرید، ابتدا یک سوراخ کوچک روی خط دریل کنید تا بتوانید تیغ اره را از آن رد کنید. سپس می توانید تیغ اره را سفت کنید و شیارها را ببرید.

برای بریدن شیارهای لبه رخت آویز نیاز به سوراخ ندارید و می توانید از لبه شروع به بریدن آنها کنید.

اگر از پلاستیک برای ساخت رخت آویز جادویی استفاده می کنید، باز هم از اره مویی – با تیغه نازک تر – استفاده کنید. البته می توانید از کاتر هم استفاده کنید.

گام چهارم : رخت آویز را سنباده بزنید

بعد از اینکه بریدن رخت آویز را کامل کردید، آن را با کاغذ سنباده 240 سنباده بزنید. داخل برش ها را خوب سنباده بزنید تا کاملاً نرم بشوند. بعد از سنباده کاری یک لایه روغن جلا روی چوب بزنید. صبر کنید تا خشک بشود و یکبار دیگر با کاغذ سنباده یا سیم ظرفشویی چوب را سنباده بکشید. یک لایه دیگر روغن جلا بزنید و صبر کنید خشک بشود. بعد از خشک شدن این لایه می توانید آخرین لایه روغن جلا را روی رخت آویز بزنید.

در ساختنی بخوانید :  ست چهار پایه کودک با طرح پازل بسازید

گام پنجم : قلاب را اضافه کنید

یک سوراخ کوچک بالای رخت آویز جادویی دریل کنید و کمی چسب اپوکسی آن بریزید. قلاب فلزی را داخل سوراخ قرار بدهید و سپس آن را خوب بپیچانید تا محکم بشود.

رخت آویز جادویی آماده است

رخت آویز جادویی آماده است
رخت آویز جادویی آماده است

فقط با صرف یک ساعت زمان و هزینه بسیار کم می توانید شال ها، کمربندها و کروات هایتان را برای همیشه مرتب نگه دارید. با این رخت آویز دیگر لازم نیست برای پیدا کردن یک شال همه کمد را بگردید. اگر این رخت آویز را ساختید، تصاویرش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : رخت آویز جادویی بسازید!
عنوان مطلب
آموزش ساخت : رخت آویز جادویی بسازید!
توضیح کوتاه
شال ها، کمربندها و کراوات هایتان را داخل کمد مرتب کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دستور تهیه : بستنی یخی میوه ای برای روزهای گرم تابستان... معمولاً اولین چیزی که بعد از عبارت "روزهای گرم تابستان" به ذهن انسان می آید، نوشیدنی های خنک هستند. در پست های قبلی طرز تهیه چند نوشیدنی تابستانی را ب...
لوستر مقوایی شیک و مقرون به صرفه بسازید... شاید شما هم جزو کسانی باشید که ایده آویزان کردن لوستر مقوایی از اتاق برایتان چندان جالب نباشد اما این طراحی می تواند نظرتان را تغییر بدهد. در این ساخت...
با قوطی های فلزی باربیکیو بسازید! قبلاً در ساختنی طرز ساخت اجاق مسافرتی با قوطی فلزی را یاد گرفته اید. امروز می خواهیم ساخت باربیکیو با قوطی فلزی را بهتان یاد بدهیم. این باربیکیو را می...
آموزش ساخت چراغ مطالعه قابل حمل شیک و کاربردی... برای کسانی که میز کار کوچکی دارند یا نمی خواهید همیشه روی میزشان شلوغ باشد، چراغ مطالعه پرتابل بهترین انتخاب است. ساخت چراغ مطالعه پرتابل بسیار ساده ا...
سیم پیچ تسلا بسازید و کودکان را با برق و الکتریک آشنا کنید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت چند نمونه سیم پیچ تسلا را یاد گرفته اید. در این پست هم طرز ساخت یک سیم پیچ تسلای دیگر را یاد می گیرید؛ با این تفاوت که این سی...
با یک قاشق و ابزار کارگاهی ساده اسپورک (قاشق سفری) بسازید... اسپورک نام نوعی قاشق است که است که کار قاشق، چنگال و کارد را به صورت همزمان انجام می دهد. اسپورک معمولاً گران است و تکی فروخته نمی شود. اگر می خواهید ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید