خانه / اخبار / پرنده Prandtl-m بال طراحی شده برای پرواز جو سیاره مریخ !

پرنده Prandtl-m بال طراحی شده برای پرواز جو سیاره مریخ !

وقتی اولین هواپیما در سال 202 در جو مریخ به پرواز در آید ، احتمالا یکی از نوآوری های پروژه آرمسترانگ آژانس فضایی ایالات متحده (NASA Armstrong) این کار را محقق خواهد کرد . یک نمونه اولیه از طراحی آیرودینامیک یک بال پرنده که قرار است روی سطح مریخ بنشیند – مشهور به پرنده Prandtl-m – نوعی از هواپیما های موسوم به بال پرنده است که دارای یک انحنای پیچی شکل است .

ال باورز (Al Bowers) دانشمند ارشد ناسا و مدیر برنامه Prandtl-m می گویند :

این هواپیما قرار است تا پایان سال 2016 میلادی برای آزمایش از یک بالن ارتفاع بالا پرتاب شود. پرنده Prandtl-m قرار است از ارتفاع حدود 30 کیلومتری سطح زمین از بالن رها شود تا شرایطی شبیه به پرواز در جو مریخ را به شکل شبیه سازی تجربه کند.

این آزمایش می تواند نحوه کار هواپیمای را ارزیابی و تایید کند و اجازه دهد که تغییرات و بهبود های لازم برای کارکرد بهتر روی آن انجام شود. این هواپیما در عمل قرار است به صورت جمع شده در یک بسته فضایی (CubeSat) مدل 3U در سپر هوایی کاوشگر آینده مریخ قرار بگیرد و از آنجا بال گشوده و در جو مریخ به پرواز در آید.

بسته فضایی چیست ؟

یک بسته فضایی یا CubeSat در واقع یک نوع ماهواره مینیاتوری است که برای تحقیقات فضایی از آن ها استفاده می شود و معمولا مکعبی به ابعاد 10 سانتی متر است.3u به این معناست که سه عدد از این مکعب ها به هم متصل شده اند .

باورز ادامه می دهد :

این هواپیما جزئی از یک قسمت است که قرار است از سپر حفاظتی که کاوشگر مریخ را به سطح آن می رساند جدا شود… این هواپیما می تواند در جو باز شده و در آسمان مریخ به پرواز در آید و به شکل یک گلایدر روی سطح مریخ بنشیند.

پرنده Prandtl-m باید روی قسمت های از پیش تعریف شده –که برای فرود مناسب است – به پرواز در آیند و اطلاعات و عکس هایی با دقت بسیار بالا را برای سفر های فضایی فضا نوردان به مریخ را به زمین ارسال کند. همین اطلاعات می تواند دانشمندان را از مناسب بودن زمین ها برای فرود فضا نوردان آگاه کند .

در ساختنی بخوانید :  ساخت شیشه ای به سختی فولاد در توکیو

از آنجایی که پرنده Prandtl-m می تواند در یک بسته در سپر حفاظتی یا همان کوله پشتی کاوشگر مارس قرار بگیرد ، این وزن اضافی هواپیما روی هزینه پروژه تاثیری نخواهد داشت . کاوشگری که قراراست در سال ها 2022 تا 2024 به مریخ ارسال شود.

باورز می گویند :

این پرنده به محض ورود به جو مریخ از میزبانش خارج شده و بال می گشاید و ماموریتش را آغاز می کند . این پرنده باید تقریبا 10 دقیقه پرواز کند. پال پرنده ptandtl-m سفرش را از ارتفاع جدود 610 متری سطح مریخ آغاز می کند و تا روی سطح مریخ فرود آید ، طولی برابر با 36 کیلومتر را به شکل افقی پیموده است .اما قبل از این که این اتفاق بیفتد ، پیکربندی هواپیما اینجا در سه آزمایش جداگانه انجام خواهد شد . ما تعدادی از دانشجویان کالج ارتباطات را داریم که تصمیم دارند که با طراحی و ساخت هواپیما به پایان دادن فاز اول پروژه کمک کنند… ما تصیمی داریم چند وسیله مختلف بسازیم و آن ها را در شرایطی غیر عادی قرار دهیم تا ببینیم در شرایطی که هواپیماهای عادی از بین می روند ، مدل های ما تاب مقاومت دارند یا خیر. پیش بینی ما این است که طراحی های ما دوام خواهند آورد. در لحظه ای که این اطلاعات را بدست آوردیم ، با اعتماد به نفس بیشتری پرنده را از بالن ارتفاع بالا آزاد کنیم .

پرنده Prandtl-m بر پایه مدل قدیمی تر خود یعنی Prandtl-d است . عکس از NASA Photo / Ken Ulbrich
پرنده Prandtl-m بر پایه مدل قدیمی تر خود یعنی Prandtl-d است . عکس از NASA Photo / Ken Ulbrich

در واقع ، آقای باورز افتخار پرداختن ایده پرنده Prandtl-m را به یک جلسه ایده یابی با همکارش دیو برگر نسبت می دهد. او یک مهندس هوا و فضا در پروژه آرمسترانگ است که در فیزیک سیالات و نیرو محرکه تبحر دارد و در دفتر آموزش پروژه کار می کند. برگر و باورز این پروژه را با دانشجویان کالج به بحث و بررسی گذاشتند و به دانشجویان گفتند که می توانند در یک پروژه غیر عادی درگیر شوند. پروژه غیر عادی مورد نظر این دو دانشمند چیزی نبود جز آماده کردن یک وسیله که می تواند اولین هواپیمای روی مریخ باشد !

در ساختنی بخوانید :  خوشه کهکشانی که سالی 800 ستاره می سازد

مشخصات پرنده Prandtl-m :

شبیه سازی پرنده Prandtl-m در حال پرواز در مریخ - عکس از ناسا (NASA)
شبیه سازی پرنده Prandtl-m در حال پرواز در مریخ – عکس از ناسا (NASA)

همان طور که می دانید معمولا جزئیات پروژه های فضایی به راحتی فاش نمی شود. می دانیم که این بال پرنده فاقد موتور و در واقع نوعی گلایدر است . آقای باورز می گویند که بال هواپیمای واقعی زمانی که باز می شود چیزی در حدود 61 سانتی متر خواهد بود و این بال پرنده چیزی کم تر از نیم کیلوگرم وزن دارد. او اضافه می کند :

گرانش مریخ چیزی در حدود 38 درصد گرانش زمین است . این پدیده باعث می شود چیزی که روی زمین 1.2 کیلو وزن داشته باشد ، در مریخ کم تر از نیم کیلو وزن داشته باشد. این بال پرنده از مواد کامپوزیتی ساخته می شود که احتمالا از فیبر کربن یا فایبرگلاس خواهد بود. ما برا این باور هستیم که این طراحی مشخص بهترین پایداری را در مقابل شرایط غیر عادی خارج شدن به بیرون پرت شدن پرنده prandtl-m خواهد داشت .

 

برنامه فرصت های پرواز ، که توسط پروژه آرمسترانگ ناسا اداره می شود ، قبول کرده است که هزینه برای پرواز دو بالن ارتفاع در چند سال آینده و احتمالا یک موشک اکتشافی (Sounding Rocket) برای نشان دادن نحوه کار پرنده را تقبل کند.

این پرواز ها احتمالا در دو یک یا دو محدوده مشخص انجام خواهند شد. مرکز تحقیقات ایمز ناسا (NASA Ames) درخواست های تیم و انتخاب تکنولوژی برای آزمایش شدن و به نمایش قرار گرفتن در وسایل پرواز تجاری را بر عهده دارد.

آقای باورز مدیر این پروژه می گویند :

ما در زمین در حال استفاده از فناوری GPS هستیم . اما خود بسیار روشن است که در مریخ خبری از GPS نیست . برای همین هم هست که به دنبال پیدا کردن چیز دیگری برای راهبری هستیم … خلبان خودکاری که راهبری نقطه به نقطه برای ما ایجاد می کند. این یکی از چیزهایی است که ما قرار است روی یک وسیله آزمایشی که قرار است به صورت نمونه در پروازهای آینده تست کنیم .

منبع

خلاصه مطلب
پرنده Prandtl-m بال طراحی شده برای پرواز جو سیاره مریخ !
عنوان مطلب
پرنده Prandtl-m بال طراحی شده برای پرواز جو سیاره مریخ !
توضیح کوتاه
ناسا می گوید در حال ساختن بال پرنده Prandtl-m برای پرواز در جو رقیق سیاره مریخ است که در سال 2020 آن را بر فراز مریخ به پرواز در آورد.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

اخبار علمی : هواپیمای بدون سرنشین ناسا از چشم طوفان فیلم گرفت... در ماه سپتامبر و زمانیکه طوفان Edouard برفراز اقیانوس اطلس شدت می گرفت، ناسا هواپیماهای بدون سرنشین گلوبال هاوک (Global Hawk) را برای پرواز مستقیم بال...
ویدیو:ناسا “طلوع زمین” را بعد از 45 سال از ماموریت آپولو ب... و با استفاده از تصاویر بدست آمده از مدارگرد جدید ناسا Lunar Reconnaissance که چندی است در مدار ماه در حال گردش است، لحظات گرفته شدن عکس معروف طلوع زمی...
تصاویر جغرافیای عجیب پلوتو برای دوست داران پلوتو هر هفته عید است، چون ناسا تصاویری که کاوشگر افق های تازه (New Horizons) از زمان عبورش از کنار این سیاره در ماه جولای فرستاده...
مردی که از ناسا پول می گیرد تا بخوابد! شما حاضرید چقدر پول بگیرید تا به مدت 70 روز بر یک تخت بستری شوید؟ یعنی دقیقا به حالت بستری شدن؛ شما باید در همه لحظات افقی بمانید (بله حتی وقتی به دست...
خوشه کهکشانی که سالی 800 ستاره می سازد تیمی بین المللی از دانشگاه کال تک (Caltech) یک خوشه کهکشانی بسیار فعال کشف کرده که هر سال 800 ستاره متولد می کند. این خوشه بسیار غول پیکر قدیمی که 9.8...
ماهواره نما برای بردن اطلاعات شما به فضا... ماهواره های فوق العاده کوچک می توانند اطلاعات آزمایش های شما را به فضا ببرند. به نظر شبیه یک بادکنک ساخته دست آدم فضایی ها می آید ولی با سرعت 17500...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

نمایش MU69 (درون دایره سبز) در تصویر های هابل

ناسا چطور کاوشگر افق های نو را به سمت هدفش هدایت می کند؟

همانطور که پلوتو از دید آینه پشتی “افق های نو” (New Horizons) ناپدید می شود، کاوشگر …

پاسخ دهید