خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : با آردوینو یک ربات ساده و ارزان بسازید

آموزش ساخت : با آردوینو یک ربات ساده و ارزان بسازید

اگر همیشه دوست داشتید ساخت ربات را تجربه کنید، این ربات ساده نقطه شروع خوبی است. قطعه اصلی این ربات آردوینو است و هزینه ساخت آن بسیار پایین است. نباید انتظار زیادی از این ربات ساده داشته باشید چون هدف این ساختنی بیشتر آشنایی با رباتیک است. با ساخت این ربات، علاوه بر آشنایی با رباتیک با برنامه نویسی آردوینو هم آشنا می شوید.

با آردوینو یک ربات ساده بسازید
با آردوینو یک ربات ساده بسازید

این ربات ساده دو سنسور دارد که دو کارکرد متفاوت به ربات می دهند. در حالت اول، ربات با استفاده از سنسور اولتراسونیک SR04 موانع را شناسایی میکند و از برخورد با آنها جلوگیری میکند. در حالت دوم، ربات با استفاده از سنسور IR روی خطوط مختلف از روی خطی که روی زمین کشیده اید حرکت میکند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

قطعات مورد نیاز
قطعات مورد نیاز
 • آردوینو نانو به همراه کابل USB
 • دو عدد سروو موتور میکرو
 • یک عدد سنسور اولتراسونیک SR04
 • یک عدد سنسور IR
 • یک عدد چرخ توپی ربات
 • دو عدد کانکتور باتری 9 ولتی
 • چهار عدد مقاومت 220 اهمی
 • دو عدد باتری 9 ولتی
 • هشت عدد کابل ماده به ماده
 • شش عدد کابل نر به ماده
 • یک عدد سوئیچ
 • کارتن ضخیم

قبل از اینکه ساخت ربات را شروع کنید، سروو موتورها را طوری تنظیم کنید که 360 درجه بچرخند. برای اینکار باید سروو را باز کنید و چند تغییر کوچک در آن ایجاد کنید. اگر قبلاً اینکار را برای سروو موتورهای بزرگ تر انجام داده اید، باید بدانید که روش کار برای سروو میکرو کمی متفاوت است. برای ایجاد این تغییر در سروو موتور میکرو به وسایل زیر نیاز دارید :

 • کاتر
 • پیچ گوشتی کوچک
 • هویه
 • دم باریک
 • دو عد مقاومت 2.2 کیلویی

ابتدا باید بازوها، پایه ها و شاخه های سروو موتور را جدا کنید. سپس با یک پیچ گوشتی کوچک، چهار پیچ زیر سروو را باز کنید. این پیچ ها را یک جای مطمئن بگذارید تا گم نشوند. حالا می توانید چرخ دنده های سروو را جدا کنید. بیرون آوردن چرخ دنده رویی کمی سخت است و نیاز به دقت بیشتری دارد.

در ساختنی بخوانید :  ساخت اسپیکر بلوتوثی با قطعات ارزان قیمت!

بعد از باز کردن سروو موتور، می توانیم کارمان را روی پتانسیومتر 5 کیلویی شروع کنیم. تفاوت کار با سرووی میکرو و سرووی بزرگ در همین جاست. شفت این پتانسیومتر، همان شفتی است که چرخ دنده ها روی آن قرار می گیرند. به همین خاطر نمی توانیم پتانسیومتر را از سروو جدا کنیم. البته باید پتانسیومتر را جدا کنیم تا بتوانیم دو مقاومت 2.2 کیلویی را روی برد لحیم کنیم.

لحیم سیم های پتانسیومتر را از هر دو طرف باز کنید و آنها را از PCB و پتانسیومتر جدا کنید. دو مقاومت را بردارید و پایه های بالایی را از روی مقاومت خم کنید. حالا پایه های بالایی که خم کرده اید را بهم لحیم کنید. سعی کنید این پایه ها را تا جای ممکن بهم نزدیک نگه دارید. بعد از لحیم کردن پایه ها باید سه پایه داشته باشید. حالا می توانید این مقاومت جدید را به PCB لحیم کنید.

بعد از اضافه کردن مقاومت به PCB، باید قطعه پلاستیکی که نمی گذارد پتانسیومتر 360 درجه بچرخد را جدا کنید. بهتر است از دم باریک برای جدا کردن این پلاستیک استفاده کنید. برخی از سروو میکروها یک قطعه فلزی هم کنار این قطعه پلاستیکی دارند که مانع گردش 360 درجه پتانسیومتر نمی شود و به همین خاطر لازم نیست آن را جدا کنید.

پایه های پتانسیومتر را به سمت خودشان و به داخل تا کنید و سپس پتانسیومتر را سرجایش قرار بدهید. به این خاطر پایه های پتانسیومتر را تا می کنیم که بعداً جلوی دست مان نباشند. مطمئن شوید که پتانسیومتر درست روی پلاستیک قرار گرفته است.

حالا باید ترمز مکانیکی را جدا کنید. این قطعه را با درمل یا کاتر طوری ببرید که کاملاً با چرخ دنده ها هم سطح بشود.

کار تنظیم سروو موتور تمام شده و می توانید همه قطعات را دوباره بهم وصل کنید. چرخ دنده ها، مدار کوچک و مقاومت را سرجایشان بگذارید و آنها را بهم پیچ کنید. بعد از مونتاژ سروو موتور می توانید آن را با آردوینو تست کنید تا مطمئن شوید می تواند 360 درجه بچرخد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با فوم کاردستی کیف گوشی بسازید

گام دوم : دیاگرام شماتیک ربات

دیاگرام شماتیک ربات
دیاگرام شماتیک ربات

در این دیاگرام می توانید نحوه اتصال قطعات اصلی این ربات ساده به یکدیگر را ببینید.

گام سوم : قطعات مقوایی

برای اینکه هزینه ساخت ربات را پایین نگه داریم، از کارتن برای ساخت بدنه ربات استفاده می کنیم. البته شما می توانید از متریال بادوام تری استفاده کنید. تعداد، شکل و ابعاد قطعات بدنه ربات در تصاویر بالا مشخص است.

گام چهارم : چرخ های ربات را بسازید

نحوه ساخت چرخ های ربات
نحوه ساخت چرخ های ربات

اگر چرخ های ربات را هم خودتان بسازید، وزن ربات زیاد نمی شود و به همین خاطر روان تر حرکت میکند. چهار تکه کارتن به شکل دایره ببرید و سپس آنها را دوتا دوتا با چسب سیلیکونی بهم بچسبانید. چسب را روی قطرهای دایره پخش کنید تا چرخ ها مقاومت بیشتری داشته باشند.

بعد از ساخت چرخ ها، قطعات اتصال به سروو موتور را به هم به چرخ ها بچسبانید.

گام پنجم : شاسی ربات را بسازید

نحوه ساخت شاسی ربات
نحوه ساخت شاسی ربات

کارتن مربع شکلی که بالایش یک سوراخ دارد را بردارید و دو سروو موتور را به دو طرف آن بچسبانید. سپس سنسورIR را روی سوراخ بالای کارتن بچسبانید. آردوینو نانو را هم وسط کارتن بچسبانید. چرخ توپی ربات را هم به پایین کارتن بچسبانید.

دو کابل کانکتور 9 ولتی را به صورت موازی بهم لحیم کنید. سپس سوئیچ را به سیم ولتاز کانکتور لحیم کنید. از سیم اتصال به زمین هم دو کانکتور برای سنسور اولتراسونیک و سنسور IR بکشید. سوئیچ را هم به شاسی ربات بچسبانید.

چون از برد بورد استفاده نکرده ایم، باید چهار کانکتور ولتاژ (دو پین نر سروو، دو پین ماده سنسورها) از VCC بکشید. از GND هم دو کانکتور نر GND برای سروو موتورها بکشید.

حالا می توانید با استفاده از کدهای زیر، شاسی ربات ساده تان را تست کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت دستگاه فیدر یا غذاریز آکواریوم با برد آردوینو

گام ششم : بدنه ربات را بسازید

برای ساخت بدنه ربات، ابتدا باید سنسور اولتراسونیک را داخل سوراخ قرار بدهید. سپس تکه کارتن بلند را تا کنید تا به شکل مکعب دربیاید. سنسور اولتراسونیک را هم باید به مطابق دیاگرام به سایر قطعات وصل کنید.

گام هفتم : بدنه ربات را کامل کنید

قطعات مختلف ربات را بهم وصل کنید
قطعات مختلف ربات را بهم وصل کنید

در تصاویر بالا می توانید نحوه کامل کردن بدنه ربات را ببینید. حالا ربات برای تست آماده است.

گام هشتم : تست شناسایی مانع

برای اینکه ربات بتوانید موانع سر راهش را شناسایی کند و آنها را رد کند، ابتدا باید کدهای زیر را روی آردوینو آپلود کنید. سپس ربات را تست کنید. در ویدیوی زیر می توانید تست شناسایی مانع ربات را ببینید :

گام نهم : تست دنبال کردن خط

برای اینکه ربات ساده تان بتوانید خطی که روی زمین کشیده اید را دنبال کند، باید کدهای زیر را روی آردوینو آپلود کنید. بعد از آپلود این کدها می توانید ربات را ساده کنید. در ویدیوی زیر می توانید تست ربات را ببینید :

ربات ساده آماده است

به همین سادگی و با استفاده از قطعات محدود یک ربات ساده ساختید. اگر بدنه ربات را با متریال مقاوم تر و زیباتری بسازید، ربات تان بادوام تر و زیباتر میشود. بجای سروو موتور هم می توانید از موتور عادی استفاده کنید؛ البته سروو موتور بهتر با آردوینو کار میکند و توصیه می کنیم این قطعه را تغییر ندهید.

اگر پیشنهادی برای بهبود این ربات ساده دارید، آن را با ساختنی در میان بگذارید. همچنین می توانید تصاویر و ویدیوهای ربات هایی که می سازید را برای ساختنی بفرستید تا در همین پست منتشر بشود.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با آردوینو یک ربات ساده و ارزان بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با آردوینو یک ربات ساده و ارزان بسازید
توضیح کوتاه
اولین ربات تان را با کمک این ساختنی بسازید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

پازل پیچ و میله ؛ یک کاردستی جالب و ساده برای سرگرمی... هرکسی به حل پازل و معما علاقه ندارد اما طراحی برخی از پازل ها طوری است که برای هر بیننده ای جذاب است. پازل پیچ و میله یکی از این پازل هاست که می تواند...
آموزش ساخت : اسپیکر حرفه ای بسازید اگر دلتان می خواهید خودتان برای سینمای خانگی یا سیستم پخش تان اسپیکر بسازید، این ساختنی می تواند کمک زیادی به شما بکند. ساخت اسپیکر حرفه ای آنقدرها هم...
آموزش ساخت : کاسه برگی بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک کاسه تزیینی با برگ را یاد می گیرید. این ساختنی یک ایده خوب برای کاردستی است و ساخت آن وقت زیادی نمیبرد. قبلاً هم در ساخت...
ربات BB8 واقعی بسازید و با موبایل کنترلش کنید! بخش اول... هر قسمت جدید جنگ ستارگان که به نمایش درمی آید، طرفداران این مجموعه برای چند هفته سرحال هستند. اما قسمت آخر برای برخی با یک حسرت بزرگ همراه بود : خرید ...
توری کباب جیبی بسازید و هرجا هوس کردید کباب بخورید!... در این آموزش، طرز ساخت یک توری کباب جیبی را یاد می گیرید که فقط به اندازه یک لوله جا می گیرد. این توری کباب را می توانید در هر اندازه ای بسازید. نمونه...
آموزش ساخت : اسپیکر مخصوص موبایل بسازید... می خواهید بدون هندزفری با موبایل تان آهنگ گوش کنید اما صدای اسپیکرها آنقدر که می خواهید بلند نیست؟ این ساختنی مشکل تان را حل میکند. در این ساختنی طرز ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید