خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : با آردوینو یک ربات ساده و ارزان بسازید

آموزش ساخت : با آردوینو یک ربات ساده و ارزان بسازید

اگر همیشه دوست داشتید ساخت ربات را تجربه کنید، این ربات ساده نقطه شروع خوبی است. قطعه اصلی این ربات آردوینو است و هزینه ساخت آن بسیار پایین است. نباید انتظار زیادی از این ربات ساده داشته باشید چون هدف این ساختنی بیشتر آشنایی با رباتیک است. با ساخت این ربات، علاوه بر آشنایی با رباتیک با برنامه نویسی آردوینو هم آشنا می‌شوید.

با آردوینو یک ربات ساده بسازید
با آردوینو یک ربات ساده بسازید

این ربات ساده دو سنسور دارد که دو کارکرد متفاوت به ربات می‌دهند. در حالت اول، ربات با استفاده از سنسور اولتراسونیک SR04 موانع را شناسایی میکند و از برخورد با آنها جلوگیری میکند. در حالت دوم، ربات با استفاده از سنسور IR روی خطوط مختلف از روی خطی که روی زمین کشیده اید حرکت میکند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

قطعات مورد نیاز
قطعات مورد نیاز
 • آردوینو نانو به همراه کابل USB
 • دو عدد سروو موتور میکرو
 • یک عدد سنسور اولتراسونیک SR04
 • یک عدد سنسور IR
 • یک عدد چرخ توپی ربات
 • دو عدد کانکتور باتری 9 ولتی
 • چهار عدد مقاومت 220 اهمی
 • دو عدد باتری 9 ولتی
 • هشت عدد کابل ماده به ماده
 • شش عدد کابل نر به ماده
 • یک عدد سوئیچ
 • کارتن ضخیم

قبل از اینکه ساخت ربات را شروع کنید، سروو موتورها را طوری تنظیم کنید که 360 درجه بچرخند. برای اینکار باید سروو را باز کنید و چند تغییر کوچک در آن ایجاد کنید. اگر قبلاً اینکار را برای سروو موتورهای بزرگ تر انجام داده اید، باید بدانید که روش کار برای سروو میکرو کمی‌متفاوت است. برای ایجاد این تغییر در سروو موتور میکرو به وسایل زیر نیاز دارید :

 • کاتر
 • پیچ گوشتی کوچک
 • هویه
 • دم باریک
 • دو عد مقاومت 2.2 کیلویی

ابتدا باید بازوها، پایه‌ها و شاخه‌های سروو موتور را جدا کنید. سپس با یک پیچ گوشتی کوچک، چهار پیچ زیر سروو را باز کنید. این پیچ‌ها را یک جای مطمئن بگذارید تا گم نشوند. حالا می‌توانید چرخ دنده‌های سروو را جدا کنید. بیرون آوردن چرخ دنده رویی کمی‌سخت است و نیاز به دقت بیشتری دارد.

بعد از باز کردن سروو موتور، می‌توانیم کارمان را روی پتانسیومتر 5 کیلویی شروع کنیم. تفاوت کار با سرووی میکرو و سرووی بزرگ در همین جاست. شفت این پتانسیومتر، همان شفتی است که چرخ دنده‌ها روی آن قرار می‌گیرند. به همین خاطر نمی‌توانیم پتانسیومتر را از سروو جدا کنیم. البته باید پتانسیومتر را جدا کنیم تا بتوانیم دو مقاومت 2.2 کیلویی را روی برد لحیم کنیم.

لحیم سیم‌های پتانسیومتر را از هر دو طرف باز کنید و آنها را از PCB و پتانسیومتر جدا کنید. دو مقاومت را بردارید و پایه‌های بالایی را از روی مقاومت خم کنید. حالا پایه‌های بالایی که خم کرده اید را بهم لحیم کنید. سعی کنید این پایه‌ها را تا جای ممکن بهم نزدیک نگه دارید. بعد از لحیم کردن پایه‌ها باید سه پایه داشته باشید. حالا می‌توانید این مقاومت جدید را به PCB لحیم کنید.

بعد از اضافه کردن مقاومت به PCB، باید قطعه پلاستیکی که نمی‌گذارد پتانسیومتر 360 درجه بچرخد را جدا کنید. بهتر است از دم باریک برای جدا کردن این پلاستیک استفاده کنید. برخی از سروو میکروها یک قطعه فلزی هم کنار این قطعه پلاستیکی دارند که مانع گردش 360 درجه پتانسیومتر نمی‌شود و به همین خاطر لازم نیست آن را جدا کنید.

پایه‌های پتانسیومتر را به سمت خودشان و به داخل تا کنید و سپس پتانسیومتر را سرجایش قرار بدهید. به این خاطر پایه‌های پتانسیومتر را تا می‌کنیم که بعداً جلوی دست مان نباشند. مطمئن شوید که پتانسیومتر درست روی پلاستیک قرار گرفته است.

حالا باید ترمز مکانیکی را جدا کنید. این قطعه را با درمل یا کاتر طوری ببرید که کاملاً با چرخ دنده‌ها هم سطح بشود.

کار تنظیم سروو موتور تمام شده و می‌توانید همه قطعات را دوباره بهم وصل کنید. چرخ دنده‌ها، مدار کوچک و مقاومت را سرجایشان بگذارید و آنها را بهم پیچ کنید. بعد از مونتاژ سروو موتور می‌توانید آن را با آردوینو تست کنید تا مطمئن شوید می‌تواند 360 درجه بچرخد.

گام دوم : دیاگرام شماتیک ربات

دیاگرام شماتیک ربات
دیاگرام شماتیک ربات

در این دیاگرام می‌توانید نحوه اتصال قطعات اصلی این ربات ساده به یکدیگر را ببینید.

گام سوم : قطعات مقوایی

برای اینکه هزینه ساخت ربات را پایین نگه داریم، از کارتن برای ساخت بدنه ربات استفاده می‌کنیم. البته شما می‌توانید از متریال بادوام تری استفاده کنید. تعداد، شکل و ابعاد قطعات بدنه ربات در تصاویر بالا مشخص است.

گام چهارم : چرخ‌های ربات را بسازید

نحوه ساخت چرخ‌های ربات
نحوه ساخت چرخ‌های ربات

اگر چرخ‌های ربات را هم خودتان بسازید، وزن ربات زیاد نمی‌شود و به همین خاطر روان تر حرکت میکند. چهار تکه کارتن به شکل دایره ببرید و سپس آنها را دوتا دوتا با چسب سیلیکونی بهم بچسبانید. چسب را روی قطرهای دایره پخش کنید تا چرخ‌ها مقاومت بیشتری داشته باشند.

بعد از ساخت چرخ‌ها، قطعات اتصال به سروو موتور را به هم به چرخ‌ها بچسبانید.

گام پنجم : شاسی ربات را بسازید

نحوه ساخت شاسی ربات
نحوه ساخت شاسی ربات

کارتن مربع شکلی که بالایش یک سوراخ دارد را بردارید و دو سروو موتور را به دو طرف آن بچسبانید. سپس سنسورIR را روی سوراخ بالای کارتن بچسبانید. آردوینو نانو را هم وسط کارتن بچسبانید. چرخ توپی ربات را هم به پایین کارتن بچسبانید.

دو کابل کانکتور 9 ولتی را به صورت موازی بهم لحیم کنید. سپس سوئیچ را به سیم ولتاز کانکتور لحیم کنید. از سیم اتصال به زمین هم دو کانکتور برای سنسور اولتراسونیک و سنسور IR بکشید. سوئیچ را هم به شاسی ربات بچسبانید.

چون از برد بورد استفاده نکرده ایم، باید چهار کانکتور ولتاژ (دو پین نر سروو، دو پین ماده سنسورها) از VCC بکشید. از GND هم دو کانکتور نر GND برای سروو موتورها بکشید.

حالا می‌توانید با استفاده از کدهای زیر، شاسی ربات ساده تان را تست کنید.

گام ششم : بدنه ربات را بسازید

برای ساخت بدنه ربات، ابتدا باید سنسور اولتراسونیک را داخل سوراخ قرار بدهید. سپس تکه کارتن بلند را تا کنید تا به شکل مکعب دربیاید. سنسور اولتراسونیک را هم باید به مطابق دیاگرام به سایر قطعات وصل کنید.

گام هفتم : بدنه ربات را کامل کنید

قطعات مختلف ربات را بهم وصل کنید
قطعات مختلف ربات را بهم وصل کنید

در تصاویر بالا می‌توانید نحوه کامل کردن بدنه ربات را ببینید. حالا ربات برای تست آماده است.

گام هشتم : تست شناسایی مانع

برای اینکه ربات بتوانید موانع سر راهش را شناسایی کند و آنها را رد کند، ابتدا باید کدهای زیر را روی آردوینو آپلود کنید. سپس ربات را تست کنید. در ویدیوی زیر می‌توانید تست شناسایی مانع ربات را ببینید :

گام نهم : تست دنبال کردن خط

برای اینکه ربات ساده تان بتوانید خطی که روی زمین کشیده اید را دنبال کند، باید کدهای زیر را روی آردوینو آپلود کنید. بعد از آپلود این کدها می‌توانید ربات را ساده کنید. در ویدیوی زیر می‌توانید تست ربات را ببینید :

ربات ساده آماده است

به همین سادگی و با استفاده از قطعات محدود یک ربات ساده ساختید. اگر بدنه ربات را با متریال مقاوم تر و زیباتری بسازید، ربات تان بادوام تر و زیباتر میشود. بجای سروو موتور هم می‌توانید از موتور عادی استفاده کنید؛ البته سروو موتور بهتر با آردوینو کار میکند و توصیه می‌کنیم این قطعه را تغییر ندهید.

اگر پیشنهادی برای بهبود این ربات ساده دارید، آن را با ساختنی در میان بگذارید. همچنین می‌توانید تصاویر و ویدیوهای ربات‌هایی که می‌سازید را برای ساختنی بفرستید تا در همین پست منتشر بشود.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با آردوینو یک ربات ساده و ارزان بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با آردوینو یک ربات ساده و ارزان بسازید
توضیح کوتاه
اولین ربات تان را با کمک این ساختنی بسازید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

نقاشی پارچه را با فلزات زنگ زده امتحان کنید و افکت های فوق العاده بساز... فلز زنگ زده یکی از بهترین متریال ها برای رنگ آمیزی و نقاشی پارچه و سایر وسایل است. این تکنیک یک ترکیب رنگ قهوه ای و نارنجی گرم و جذاب می سازد که می تو...
آموزش ساخت : جاشمعی چوبی بسازید این جاشمعی چوبی وقتی با شمعی پر میشود، نمای خیلی زیبایی پر میکند و نور را خیلی قشنگ پخش میکند. این جاشمعی را می توانید بزرگتر یا کوچکتر درست کنید یا ا...
جعبه کادویی چوبی با طرح ربان پیچ بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک جعبه کادویی چوبی را یاد می گیرید که با همه جعبه های چوبی فرق دارد. دلیلش هم این است که ربان پیچ رویش چوبی است! همانطور که در...
با لباس های جین کهنه کیف دستی درست کنید لباس های جین حتی بعد از پاره شدن هم به درد می خورند. با این لباس ها می توانید کیف تبلت، کیف موبایل، کیف قمقمه، بند ساعت و خیلی چیزهای دیگر درست کنید. ...
آموزش ساخت : کاغذ را با یک روش جدید تا کنید... اگر طرفدار هنر اوریگامی و ساخت کاردستی با کاغذ باشید، حتماً این ساختنی برایتان جالب خواهد بود. در این پست یک روش متفاوت برای تا کردن کاغذ را یاد می گی...
با در بطری و LED یک چراغ قوه کوچک بسازید حتماً از عنوان ای کاردستی متوجه شده اید که قرار نیست یک چراغ قوه مثل تصویری که معمولاً از چراغ قوه های کوچک دارید، بسازیم. چراغ قوه ای که داخل در یک ب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید