خانه / چگونه بسازیم / آموزش ساخت : میز تحریر جادار و استاندارد بسازید

آموزش ساخت : میز تحریر جادار و استاندارد بسازید

ساخت فضای استاندارد برای مطالعه کودکان کمی هزینه بر است. در این ساختنی طرز ساخت یک میز تحریر چوبی را یاد می گیرید که هم استاندارد است و هم ساختنش ساده است. ابعاد این میز تحریر برای استفاده کودکان دبستانی مناسب است؛ با اینحال ممکن است لازم باشد اندازه ها را با توجه به قد فرزندتان تغییر بدهید.

از همین روش می توانید برای ساخت میز تحریر بزرگتر هم استفاده کنید. هرچه از چوب بهتر و زیباتری استفاده کنید، میز تحریر زیباتر میشود. این میز تحریر ظاهر شیک و مرتبی دارد و به همین خاطر می توانید آن را در نشیمن هم قرار بدهید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • یک تخته 380 در 728 میلیمتری – کف میز
 • دو تخته 210 در 380 میلیمتری – لبه های میز
 • یک تخته 102 در 728 میلیمتری – جلوی میز
 • یک تخته 210 در 800 میلیمتری – پشت میز
 • دو تخته 400 در 400 میلمتری – درهای روی میز
 • یک تخته 150 در 684 میلیمتری – تخته زیری میز
 • یک تخته 190 در 768 میلیمتری – تخته زیر پایی
 • چهار تخته 32 در 500 میلیمتری – پایه های عمودی
 • دو تخته 44 در 44 در 400 میلیمتری – پایه های افقی
 • چهار تکه چوب 44 در 44 در 10 میلیمتری – زیری پایه ها
 • پیچ های 4.5 میلیمتری
 • چهار لولا به همراه پیچ های 16 میلیمتری
 • چسب چوب

برای ساخت میز تحریر به چوب هایی با ضخامت 18 و 20 میلیمتر نیاز دارید. اگر کار با دو نوع چوب برایتان سخت است، می توانید از تخته هایی با ضخامت 19 میلیمتر استفاده کنید. البته در این صورت باید زمان زیادی را صرف سنباده کاری کنید تا اتصالات درست و منظم دربیایند.

ابزار مورد نیاز

 • دریل و مته
 • مته خزینه
 • اره مویی
 • سنباده برقی و کاغذ سنباده 120 و 240
 • متر و مداد

اگر خودتان ابزار مناسب برای برش تخته ها را ندارید، می توانید لیست تخته های مورد نیاز را به نجاری بدهید و چوب ها را در ابعاد مناسب برای ساخت میز تحریر سفارش بدهید.

در ساختنی بخوانید :  دستگاه آبیاری اتوماتیک گیاهان بسازید !

نکته : هنگام اتصال تخته ها به یکدیگر، ابتدا سوراخ های آزمایشی 3 میلیمتری (با مته خزینه) دریل کنید. اینکار ساخت میز را ساده تر میکند و ظاهر اتصالات را هم تمیزتر میکند.

گام دوم

دو تکه چوب به زیر پایه ها بچسبانید
دو تکه چوب به زیر پایه ها بچسبانید

قبل از اینکه مونتاژ میز را شروع کنید، تکه چوب های کوچکی که برای زیری پایه ها بریده را به دو سر پایه های افقی بچسبانید. به این ترتیب در حین کار، این قسمت از میز تحریر خشک میشود.

گام سوم

هر دو تخته کناری باید یک برش اریب بخورند. ارتفاع پشت تخته های کناری 210 میلیمتر و ارتفاع جلوی آنها 102 میلیمتر است. این دو اندازه را روی دو سر تخته ها علامت بزنید و علامت های جلو و عقب را با یک خط بهم وصل کنید. این خطوط را با اره مویی ببرید.

گام چهارم

تخته های کناری را به تخته کف میز وصل کنید
تخته های کناری را به تخته کف میز وصل کنید

تخته کف میز را بردارید و تخته های کناری را به دو طرف آن وصل کنید. این سه تخته را طوری بهم وصل کنید که تخته های کناری به اندازه 20 میلیمتر از جلو بیرون زده باشند.

گام پنجم

تخته جلویی را اضافه کنید
تخته جلویی را اضافه کنید

تخته جلویی میز را داخل بیرون زدگی تخته های کناری از تخته کف میز قرار بدهید و با چند پیچ آن را سرجایش ثابت کنید. همانطور که در تصویر می بینید این تخته را باید به تخته کف میز وصل کنید.

گام ششم

تخته پشتی را به تخته های کناری پیچ کنید
تخته پشتی را به تخته های کناری پیچ کنید

تخته پشتی را روی تخته کف میز قرار بدهید و با چند پیچ آن را به تخته های کناری وصل کنید.

گام هفتم

تخته زیری میز را باید قبل از نصب به شکل مناسب دربیاورید. این تخته بین دو پایه عمودی پشتی قرار می گیرد و به عنوان پایه قسمت بالای میز عمل میکند. روی دو طرف تخته دو قسمت عریض 75 میلیمتری بکشید. نقطه وسط این دو قسمت را پیدا کنید و آنها را بهم وصل کنید. سپس هر دو طرف را با زاویه 45 میلیمتری و فاصله 75 میلیمتری ببرید (شکل نهایی تخته زیری در تصاویر بعدی معلوم است).

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه برش لیزری جعبه لوازم آرایشی گردان بسازید

گام هشتم

تخته زیری را به دوتا از پایه های عمودی وصل کنید
تخته زیری را به دوتا از پایه های عمودی وصل کنید

بعد از آماده کردن تخته زیری، باید دو تا از پایه های عمودی را به آن وصل کنید. این تخته ها را طوری کنار هم قرار بدهید که تخته زیری درست وسط پایه ها (قسمت عریض تر) قرار بگیرد. سپس با چند پیچ آنها را بهم وصل کنید.

گام نهم

حالا همه قطعات برای مونتاز نهایی پایه میز تحریر آماده اند. ابتدا دو پایه عمودی جلویی (پایه هایی که از هم جدا هستند) را بردارید و یک قطره چسب چوب به کف آنها بزنید. سپس هر کدام از آنها را به یکی از پایه های افقی پیچ کنید. سپس سراغ پایه های عمودی پشتی بروید (پایه هایی که تخته زیری بهشان وصل شده) و آن را به سر دیگر پایه های افقی وصل کنید. همانطور که در تصویر می بینید هم پایه های جلویی و پایه های پشتی از دو سر پایه های افقی 80 میلیمتر فاصله دارند.

در تصویر آخر می توانید شکل نهایی پایه مونتاژ شده میز تحریر را ببینید.

گام دهم

قسمت بالایی میز را روی پایه بگذارید. قسمت بالایی میز باید 80 میلیمتر از پایه ها بیرون زدگی داشته باشد و از کناره ها هم 5 میلیمتر بیرون زده باشد.

بعد از اینکه جای قسمت بالایی را روی پایه میز تنظیم کردید (اگر لازم می دانید، علامت هم بزنید)، آن را بردارید و روی تخته زیری میز و بالای پایه را چسب چوب بزنید. قسمت بالایی را دوباره روی پایه بگذارید و بعد از اینکه چسب کمی خشک شد، با چند پیچ اتصال را محکم تر کنید. این پیچ ها باید از کف میز رد بشوند و داخل پایه ها فرو بروند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : مدار ژول دزد بسازید

گام یازدهم

تخته زیر پایی روی پایه های افقی و بین پایه های عمودی میز تحریر قرار می گیرد. در هر دو طرف این تخته 73، 44 و 73 میلیمتر را اندازه بگیرید و روی قسمت 44 میلیمتری یک شیار به اندازه عرض پایه های عمودی (32 میلیمتر) ببرید. بعد از بریدن شیارها در دو طرف تخته زیر پایی، این تخته را به پایه های افقی بچسبانید.

همانطور که در تصویر می بینید، تخته زیر پایی بین پایه های عمودی جلویی قرار می گیرد.

گام دوازدهم

درهای رویی را با لولا به تخته پشتی وصل کنید
درهای رویی را با لولا به تخته پشتی وصل کنید

حالا باید درهای قفسه های روی میز را با لولا به قسمت رویی میز وصل کنید. برای هر تخته از دو لولا استفاده کنید و درها را به تخته پشتی قسمت رویی میز وصل کنید.

گام سیزدهم

مونتاژ میز تحریر چوبی تمام شده و می توانید سنباد کاری و رنگ زدن را شروع کنید. ابتدا میز را را با کاغذ 120 سنباده بزنید تا همه ناهمواری های سطح و لبه ها از بین برود. لبه ها را هم با همین کاغذ گرد کنید. سپس با کاغد سنباده 240، یکبار دیگر میز را سنباده بزنید تا سطح چوب کاملاً صاف بشود.

اگر نمی خواهید میز را رنگ کنید، دو لایه سیلر آکریلیک یا واکس مخصوص چوب به میز بزنید. اگر هم می خواهید میز را رنگ کنید، با یک تکه ابر هر تعداد لایه رنگ که می خواهید به میز تحریر بزنید. بعد از خشک شدن رنگ هم میز را یکبار دیگر سنباده بکشید.

میز تحریر چوبی آماده است

ساخت این میز تحریر بسیار ساده است و اگر ابزار برش چوب را داشته باشید، ساده تر هم میشود. با تغییر اندازه تخته ها می توانید این میز تحریر را برای هر سنی بسازید. اگر می خواهید اندازه ها را تغییر بدهید، حواستان به نسبت ابعاد تخته ها باشد تا هنگام مونتاژ میز دچار مشکل نشوید.

منبع

بیشتر بخوانید:

کوله پشتی معمولی تان را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کنید... کوله پشتی اسپیکردار برای کسانی که اهل موسیقی هستند، خیلی مفید است. اگر شما هم جزء این افراد هستید، بهتر است بدانید می شود با کمترین هزینه کوله پشتی مع...
آموزش ساخت : به لوازم خانگی تان پنل خورشیدی اضافه کنید... در این ساختنی یاد می گیرید که با اضافه کردن پنل خورشیدی به لوازم خانگی، میزان برق مصرفی آنها را کاهش بدهید. با اضافه کردن پنل خورشیدی به لوازم خانگی م...
با میوه بلوط و تیله شیشه ای آویز گردنبند ساده و شیک بسازید... اگر به زیورآلات دست ساز و با طرح طبیعی علاقه دارید، احتمالاً این آویز گردنبند را می پسندید. این آویز طرح میوه بلوط طراحی ساده اما منحصر به فردی دارد و...
ساخت انواع مدل های جعبه کادویی را یاد بگیرید... اگر خیلی اهل هدیه دادن باشید، احتمالاً همیشه با مشکل جعبه کادویی یا کادوپیچ کردن هدیه ها درگیر بوده اید. در این ساختنی می خواهیم ساخت انواع مدل های جع...
دستور تهیه : سس سالسای خانگی درست کنید اگر طرفدار سس سالسا هستید، این دستور تهیه را دنبال کنید تا یاد بگیرید چطور سس سالسای خانگی و اختصاصی خودتان را درست کنید. سس ساسای خانگی چند مزیت مهم ...
کوچکترین کیف بقای کوهنوردی را بسازید و خیال خودتان را راحت کنید... کیت بقای کوهنوردی یکی از وسایلی است که باید در کوله هر کوهنورد حرفه ای باشد. کیت های بقای آماده معمولاً بزرگ هستند و جای زیادی در کوله می گیرند. چیزی ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید