خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : یک گلدان چوبی شیک بسازید

آموزش ساخت : یک گلدان چوبی شیک بسازید

ساخت گلدان چوبی کار بسیارساده ای است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. ساختنی در این پست آموزش ساخت گلدان چوبی را برایتان آماده کرده است. برای ساخت این گلدان لزوماً نباید ابزاری که در تصویر می‌بینید را استفاده کنید. با ابزار بسیار ساده تر هم می‌توانید نمونه مشابه همین گلدان را بسازید.

گلدان چوبی بسازید
گلدان چوبی بسازید

اندازه گلدان چوبی را می‌توانید با توجه به اندازه گیاه و ریشه‌هایش تغییر بدهید. بجای پایه چوبی هم می‌توانید از پایه پلاستیکی یا سنگی استفاده کنید.

گام اول

تخته‌ها را ببرید
تخته‌ها را ببرید

یک تکه تخته چندلا بردارید و 10 مربع 14 در 14 سانتیمتر از آن ببرید. ما از تخته چندلای با ضخامت یک سانتیمتر استفاده کرده ایم. اگر می‌خواهید گلدان تان همین شکلی بشود، همین تعداد تخته را با همین ابعاد ببرید. البته می‌توانید اندازه و تعداد تخته‌ها را تغییر بدهید را گلدان شکل دیگری بگیرد.

گام دوم

وسط همه تخته‌ها را پیدا کنید و با میخ یک سوراخ کوچک روی آن نقطه بزنید.

گام سوم

اره سوراخ کن را روی نقطه وسط تخته‌ها بگذارید و وسط همه تخته‌ها را سوراخ کنید. ما از اره 12.7 سانتیمتری استفاده کرده ایم. با این اندازه می‌توانید گیاهان کوچک را داخل گلدان بکارید. البته اندازه برش وسط تخته‌ها را هم می‌توانید تغییر بدهید.

اگر اره سوراخ کن ندارید، می‌توانید دایره‌ها را با مداد روی تخته‌ها بکشید و با اره مویی آنها را ببرید.

گام چهارم

وسط یکی از دایره‌ها یک دایره کوچکتر ببرید
وسط یکی از دایره‌ها یک دایره کوچکتر ببرید

یکی از دایره‌هایی که از تخته‌ها جدا کرده اید را بردارید و یک سوراخ کوچکتر وسط آن ببرید. این قطعه پایه گلدان چوبی میشود و میتواند هر اندازه ای داشته باشد. نکته مهم در ساخت این قطعه این است که سوراخ‌های تخلیه آب را درست وسط تخته دریل کنید.

گام پنجم

همه ده تخته‌های که بریده اید را سنباده بزنید.

گام ششم

تخته‌ها را روی هم بچسبانید. از یک گونیا یا خط کش استفاده کنید تا تخته‌ها یک مربع کامل و صاف بسازند. بعد از اینکه تخته‌ها را بهم چسباندید، مطمئن شدید کاملاً صاف هستند و چسب‌های اضافی را گرفتید، آنها را بهم گیره کنید.

گام هفتم

گلدان را سنباده بزنید
گلدان را سنباده بزنید

بعد از خشک شدن چسب، یکبار دیگر گلدان چوبی را سنباده بزنید. می‌توانید از کاغذ سنباده هم استفاده کنید.

گام هشتم

سه سوراخ یک سانتیمتری وسط گلدان چوبی دریل کنید. اینها سوراخ‌های تخلیه آب گلدان هستند. این سه سوراخ را به شکل یک مثلث که درست وسط گلدان قرار دارد، دریل کنید. تخته را هم زیر گلدان و درست وسط گلدان بچسبانید.

گام نهم

چسب اپوکسی دو قلو را با هم مخلوط کنید و دیواره داخلی گلدان را با آن بپوشانید.

گام دهم

با یک تکه چسب سوراخ‌های کف گلدان را بپوشانید و سپس کف گلدان را هک با یک لایه چسب اپوکسی بپوشانید.

گام یازدهم

سوراخ‌ها را باز کنید
سوراخ‌ها را باز کنید

بعد از خشک شدن اپوکسی با یک مته که پنج میلیمتر بزرگتر از سوراخ‌ها باشد، سوراخ‌های تخلیه را باز کنید. با اینکار مطمئن می‌شوید که سوراخ‌ها هم با اپوکسی پر شده اند.

گام دوازدهم

برای آخرین بار و با کاغذ سنباده 240 قسمت‌های داخلی و بیرونی گلدان چوبی را سنباده بزنید.

گام سیزدهم

گلدان چوبی را با چهار لایه روغن بپوشانید
گلدان چوبی را با چهار لایه روغن بپوشانید

ما برای پرداخت گلدان چوبی از روغن سقز و روغن بذر کتان استفاده کرده ایم. این دو روغن را با نسبت برابر با هم مخلوط کنید و چهار لایه از آن را به گلدان بزنید. گلدان چوبی هر از گاهی خیس میشود؛ پس تعداد لایه‌ها را کمتر نکنید. می‌توانید بجای این دو روغن از هر نوع روغن پرداخت چوب دیگر هم استفاده کنید.

گلدان چوبی آماده است

حالا می‌توانید گیاه را در گلدان چوبی بکارید
حالا می‌توانید گیاه را در گلدان چوبی بکارید

چند روز صبر کنید تا اپوکسی و روغن کاملاً خشک بشود. سپس می‌توانید گیاه را داخل گلدان بکارید. اگر بخواهید می‌توانید اندازه گلدان را تغییر بدهید. با تغییر تعداد تخته‌ها هم می‌توانید عمق گلدان را بیشتر یا کمتر کنید.

منبع

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : برای موبایل تان دکمه کلیک بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک دکمه کلیک ساده برای موبایل تان را یاد می گیرید که می توانید برای آن عملکردهای مختلف تعریف کنید. این گجت ساده اصلاً گران نیست...
آباژور موشکی جالب و شیک بسازید (کارتنی یا چوبی)... در این ساختنی طرز ساخت آباژور موشکی بسیار جالبی را یاد می گیرید که می توانید آن را با چوب، ورق آکریلیک و حتی کارتن ضخیم بسازید. بهترین متریال برای ساخ...
آموزش ساخت: جامدادی زیپی بدوزید در این ساختنی، نحوه ساخت یک جامدادی را می آموزید نه تا زیپ دارد! با ساخت این جامدادی می توانید جامدادی را از هر قسمتی که دم دست تان بود باز کنید. در ه...
با وسایل ارزان کاتر مخصوص PCB بسازید سخت ترین مرحله ساخت برد مدا چاپی مرحله چاپ PCB است. اما اگر ابزار برش مناسب نداشته باشید، بریدن PCB هم می توانید همین قدر سخت باشد. در این ساختنی طرز ...
با توپ فلزی ساعت رومیزی شیک و متفاوت بسازید... خیلی از ما از توپ های فلزی یا آینه ای برای تزیین روی میزمان استفاده می کنیم. در این ساختنی به شما یاد می دهیم کارکرد این توپ های فلزی را بیشتر کنید و ...
ربات تانک با قابلیت پرتاب توپ و کنترل از طریق موبایل بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک ربات تانک با منجنیق مخصوص پرتاب توپ بسازید. این بدنه ربات تانک با پرینتر سه بعدی ساخته می شود و مغزش هم یک برد آردو...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید