خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : یک گلدان چوبی شیک بسازید

آموزش ساخت : یک گلدان چوبی شیک بسازید

ساخت گلدان چوبی کار بسیارساده ای است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. ساختنی در این پست آموزش ساخت گلدان چوبی را برایتان آماده کرده است. برای ساخت این گلدان لزوماً نباید ابزاری که در تصویر می بینید را استفاده کنید. با ابزار بسیار ساده تر هم می توانید نمونه مشابه همین گلدان را بسازید.

گلدان چوبی بسازید
گلدان چوبی بسازید

اندازه گلدان چوبی را می توانید با توجه به اندازه گیاه و ریشه هایش تغییر بدهید. بجای پایه چوبی هم می توانید از پایه پلاستیکی یا سنگی استفاده کنید.

گام اول

تخته ها را ببرید
تخته ها را ببرید

یک تکه تخته چندلا بردارید و 10 مربع 14 در 14 سانتیمتر از آن ببرید. ما از تخته چندلای با ضخامت یک سانتیمتر استفاده کرده ایم. اگر می خواهید گلدان تان همین شکلی بشود، همین تعداد تخته را با همین ابعاد ببرید. البته می توانید اندازه و تعداد تخته ها را تغییر بدهید را گلدان شکل دیگری بگیرد.

گام دوم

وسط همه تخته ها را پیدا کنید و با میخ یک سوراخ کوچک روی آن نقطه بزنید.

گام سوم

اره سوراخ کن را روی نقطه وسط تخته ها بگذارید و وسط همه تخته ها را سوراخ کنید. ما از اره 12.7 سانتیمتری استفاده کرده ایم. با این اندازه می توانید گیاهان کوچک را داخل گلدان بکارید. البته اندازه برش وسط تخته ها را هم می توانید تغییر بدهید.

اگر اره سوراخ کن ندارید، می توانید دایره ها را با مداد روی تخته ها بکشید و با اره مویی آنها را ببرید.

گام چهارم

وسط یکی از دایره ها یک دایره کوچکتر ببرید
وسط یکی از دایره ها یک دایره کوچکتر ببرید

یکی از دایره هایی که از تخته ها جدا کرده اید را بردارید و یک سوراخ کوچکتر وسط آن ببرید. این قطعه پایه گلدان چوبی میشود و میتواند هر اندازه ای داشته باشد. نکته مهم در ساخت این قطعه این است که سوراخ های تخلیه آب را درست وسط تخته دریل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک کوسن بزرگ به شکل همبرگر بدوزید

گام پنجم

همه ده تخته های که بریده اید را سنباده بزنید.

گام ششم

تخته ها را روی هم بچسبانید. از یک گونیا یا خط کش استفاده کنید تا تخته ها یک مربع کامل و صاف بسازند. بعد از اینکه تخته ها را بهم چسباندید، مطمئن شدید کاملاً صاف هستند و چسب های اضافی را گرفتید، آنها را بهم گیره کنید.

گام هفتم

گلدان را سنباده بزنید
گلدان را سنباده بزنید

بعد از خشک شدن چسب، یکبار دیگر گلدان چوبی را سنباده بزنید. می توانید از کاغذ سنباده هم استفاده کنید.

گام هشتم

سه سوراخ یک سانتیمتری وسط گلدان چوبی دریل کنید. اینها سوراخ های تخلیه آب گلدان هستند. این سه سوراخ را به شکل یک مثلث که درست وسط گلدان قرار دارد، دریل کنید. تخته را هم زیر گلدان و درست وسط گلدان بچسبانید.

گام نهم

چسب اپوکسی دو قلو را با هم مخلوط کنید و دیواره داخلی گلدان را با آن بپوشانید.

گام دهم

با یک تکه چسب سوراخ های کف گلدان را بپوشانید و سپس کف گلدان را هک با یک لایه چسب اپوکسی بپوشانید.

گام یازدهم

سوراخ ها را باز کنید
سوراخ ها را باز کنید

بعد از خشک شدن اپوکسی با یک مته که پنج میلیمتر بزرگتر از سوراخ ها باشد، سوراخ های تخلیه را باز کنید. با اینکار مطمئن می شوید که سوراخ ها هم با اپوکسی پر شده اند.

گام دوازدهم

برای آخرین بار و با کاغذ سنباده 240 قسمت های داخلی و بیرونی گلدان چوبی را سنباده بزنید.

گام سیزدهم

گلدان چوبی را با چهار لایه روغن بپوشانید
گلدان چوبی را با چهار لایه روغن بپوشانید

ما برای پرداخت گلدان چوبی از روغن سقز و روغن بذر کتان استفاده کرده ایم. این دو روغن را با نسبت برابر با هم مخلوط کنید و چهار لایه از آن را به گلدان بزنید. گلدان چوبی هر از گاهی خیس میشود؛ پس تعداد لایه ها را کمتر نکنید. می توانید بجای این دو روغن از هر نوع روغن پرداخت چوب دیگر هم استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت سوت با تکه های فلز بدون استفاده

گلدان چوبی آماده است

حالا می توانید گیاه را در گلدان چوبی بکارید
حالا می توانید گیاه را در گلدان چوبی بکارید

چند روز صبر کنید تا اپوکسی و روغن کاملاً خشک بشود. سپس می توانید گیاه را داخل گلدان بکارید. اگر بخواهید می توانید اندازه گلدان را تغییر بدهید. با تغییر تعداد تخته ها هم می توانید عمق گلدان را بیشتر یا کمتر کنید.

منبع

بیشتر بخوانید:

ایگلو یا کلبه یخی اسکیمویی بسازید اگر در شهرهایی سردسیر که همیشه برفی هستند، زندگی می کنید احتمالاً دیگر از برف بازی خسته شده اید. در این ساختنی یک پیشنهاد متفاوت برای لذت بردن از هوای...
جاقلمی چوبی با طرح سگ بسازید (به همراه الگوی برش)... جاقلمی و جامدادی یکی از وسایلی است که به بچه ها کمک می کند روی میزشان را مرتب نگه دارند. اگر این جاقلمی طرح جذابی هم داشته باشد، خیلی بهتر است. در این...
اسپیکر وایرلس بدون نیاز به وای فای و بلوتوث بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک اسپیکر وایرلس را یاد می گیرید که برای اتصال به موبایل یا سایر دستگاه های پخش کننده موسیقی نیاز به بلوتوث و وای فای هم ندارد....
پروژه آردوینو : دوربین عکاسی را با آردوینو کنترل کنید... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور دوربین عکاسی را با یک بورد آردوینو شیلد RS232 کنترل کنید. این دستگا امکان کنترل کارکردهای اصلی دوربین مثل pan and t...
آموزش ساخت : فانوس کاغذی مکعبی بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک فانوس کاغذی را می آموزید. طرح های مارپیچ و هزارتوی روی این فانوس زیبایی آن را دو چندان میکند. این فانوس کاغذی می تواند ا...
آموزش تزیین صندل تابستانی با رنگ های شاد و وسایل ارزان... اگر شما هم یک جفت دمپایی یا صندل چرم دارید که از ظاهر کهنه و قدیمی شان خسته شده اید، با ساختنی همراه باشید و یک روش ساده برای تزیین صندل را یاد بگیرید...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید