خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : با تراشه تایمر 555 مدار پیانو بسازید!

آموزش ساخت : با تراشه تایمر 555 مدار پیانو بسازید!

می دانستید با چند قطعه الکترونیکی می توانید آهنگ بزنید؟ در این ساختنی یاد می گیرید چطور با تراشه تایمر 555 و چند قطعه دیگر یک مدار پیانو بسازید. برای ساخت این مدار پیانو نیاز به مهارت خاصی ندارید و همین که بتوانید شماتیک را روی برد پیاده کنید، کافی است.

مدار پیانو بسازید
مدار پیانو بسازید

در این ویدیو می توانید صدای مدار پیانو را بشنوید. این مدار آنقدر جالب هست که بخواهید برایش کمی وقت صرف کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • تراشه تایمر 555
 • هشت عدد پوش باتن
 • یک عدد خازن 100Nf
 • یک دسته مقاومت (390Ω, 620Ω, 910Ω, 2 x 1kΩ, 1.1kΩ, 1.3kΩ, 1.5kΩ, 6.2kΩ)
 • آژیر پیزو
 • سیم هوک آپ
 • کانکتور باتری 9 ولتی
 • برد بورد بدون قلع
 • یک باتری 9 ولتی

گام دوم : مدار پیانو چطور کار میکند؟

اگر برایتان جالب نیست درباره طرز کار این مدار بدانید و فقط می خواهید یکی بسازید، سراغ مرحله بعد بروید.

این مدار پیانو برای ایجاد تن هایی که اسپیکر (آژیر) را فعال میکند، از حالت ناپایدار مدار تایمر 555 استفاده میکند. هر نت موسقی یک فرکانس اصلی دارد که که برابر با تعداد دفعات لرزش قطعه تولید کننده صدا در ثانیه است. فرکانس تولید شده توسط تایمر 555 در حالت ناپایدار به مقدار خازن (C) و دوتا از مقاومت ها (RA – RB ) بستگی دارد. این ارتباط به این صورت است :

Electronic-Piano-10

ما مدار را طوری طراحی کرده ایم که RA و C برای تمام نت ها یکسان باشند (RA مقاومت یک کیلواهمی و C خازن 100nF است). به این ترتیب RB نت را مشخص میکند و رابطه برای هر فرکانس به این صورت میشود :

Electronic-Piano-11

به این ترتیب برای هر کدام از باتن ها RB برابر با مقدار تمام مقاومت ها از باتن تا پایان زنجیره مقاومت هایی است که بهم وصل شده اند. به همین خاطر پیدا کردن زنجیره درستی از مقاومت ها برای کار کردن مدار بسیار مهم است. در جدول زیر می توانید نحوه انتخاب مقاومت ها را ببینید. همانطور که می بینید از بالاترین نت شروع کرده ایم و RB را محاسبه کرده ایم. سپس براساس RB زنجیره مقاومت ها انتخاب شده اند.

در ساختنی بخوانید :  مدار الکترونیکی مبدل شارژر USB گوشی تلفن همراه و تبلت

Electronic-Piano-5

همانطور که می بینید سعی کرده ایم از مقاومت های رایج استفاده کنیم. به همین خاطر تن ها کمی ضعیف هستند اما صدایشان بخوبی شنیده میشود.

گام سوم : مدار را بسازید

بعد از اینکه همه قعطات را خریدید، می توانید ساخت مدار پیانو را شروع کنید.

ردیف های بلند بالا و پایین برد بورد برای اتصال جریان برق (9 ولتی و اتصال به زمین) از باتری به سایر مدار استفاده میشوند. این ردیف کاملاً بهم متصل میشوند و نقش سیم بین سایر قطعات مدار ایفا می کنند. در نهایت هم سیم سیاه (اتصال به زمین) به ردیف پایین برد وصل میشود و سیم قرمز (9+ ولتی) به ردیف بالای برد وصل میشود. البته اینکار را فعلاً نمی کنیم چون اتصال باتری آخرین مرحله ساخت مدار است.

ستون های سوراخ های 5 تایی وسط مدار هم بصورت الکتریکی بهم وصل میشوند. به این ترتیب هر دو قطعه ای که به یک ردیف وصل میشوند، طوری عمل می کنند که انگار با سیم بهم وصل هستند. دقت کنید که ستون های بالا و پایین قسمت خالی وسط برد بصورت الکتریکی از هم جدا هستند.

ساخت مدار پیانو را با قرار دادن تراشه تایمر 555 روی برد بورد شروع کنید. تراشه را طوری روی برد قرار بدهید که نقطه بالای آن (نشانگر پین 1) سمت چپ و پایین قرار داشته باشد. تراشه را در سمت راست برد قرار بدهید تا پین ها کانال خالی مرکز برد بورد را پر کنند. تراشه را آرام روی برد بورد فشار بدهید تا تمام پین ها در سوراخ هایشان قرار بگیرند و تراشه کاملاً روی مدار بخوابد.

پین های تراشه 555 در پایین از چپ به راست با شماره های 1، 2، 3 و 4 و در بالا از راست به چپ با شماره های 5، 6، 7 و 8 مشخص شده اند. این پین ها از پایین سمت چپ و برخلاف جهت عقربه های ساعت شروع میشوند.

در ساختنی بخوانید :  دستبند پاراکورد ساده اما کارآمد و نجات بخش بسازید

با یک تکه سیم هوک آپ پین 2 تایمر را به پین 6 وصل کنید. در تصاویر بالا برای این اتصال از سیم سبز استفاده شده است. پین 1 را هم به ردیف اتصال به زمین پایین برد وصل کنید. پین 4 و 6 را هم به ردیف 9+ ولتی بالای برد وصل کنید.

پایه های یکی از مقاومت های 1kΩ را با دقت تا کنید و آن را بین پین 7 تراشه و ردیف 9+ ولتی بالای برد وصل کنید.

خازن را هم بین پین 1 و 2 تایمر 555 وصل کنید.

اگر سیم های آژیر پیزو تا میشوند، سیم مثبت آن (قرمز) را به پین 3 تایمر 555 وصل کنید. سیم منفی (سیاه) را هم به ردیف اتصال به زمین وصل کنید. اگر سیم های آژیر خم نمی شوند، آن را طوری روی برد و سمت راست تراشه قرار بدهید که پین منفی روی ردیف اتصال به زمین قرار بگیرد. محل تماس پین مثبت با برد بورد را مشخص کنید و با یک سیم هوک آپ آن ستون را به پین 3 تراشه وصل کنید. حالا می توانید آژیر پیزو را سرجایش قرار بدهید.

حالا باید پوش باتن ها را به مدار اضافه کنید. کارتان را با قرار دادن یک تکه سیم هوک آپ کوتاه بین پین 7 تراشه و یکی ستون های سمت چپ شروع کنید (این سیم در تصاویر نارنجی است). مقاومت 6.2kΩ را بردارید و آن را بین یک سر سیم هوک آپ و ردیف سمت چپ وصل کنید.

یکی از پوش باتن ها را طوری روی مدار قرار بدهید که داخل کانال وسط برد بورد قرار بگیرد و پین بالایی سمت راست آن هم در همان ردیف مقامت باشد. آرام پوش باتن را روی برد بورد فشار بدهید تا کاملاً سرجایش ثابت بشود. یک سیم هوک آپ بین پین پایینی سمت راست این پوش باتن و پین 2 تایمر 555 قرار بدهید.

در ساختنی بخوانید :  ساعت دیجیتالی مخصوص کلاس درس بسازید [Arduino]

حالا می توانید مدار پیانو را تست کنید. سیم سیاه کانکتور باتری را به ردیف پایینی (اتصال به زمین) و سیم قرمز را به ردیف بالایی (9+ ولتی) وصل کنید. باتری را داخل کانکتور قرار بدهید. پوش باتن را فشار بدهید؛ تن ایجاد شده را شنیدید؟ اگر صدای نشنیدید، یکبار تمام اتصالات را چک کنید و از سالم بودن باتری مطمئن شوید. بعد از تست هم باتری را بیرون بیاورید.

حالا پوش باتن های باقیمانده را به همین ترتیب از راست به چپ وصل کنید. مقاومت قبل از ستون قبلی را هم به جایی که دکمه بعدی قرار می گیرد، وصل کنید. دکمه بعدی را طوری سرجایش قرار بدهید که پین بالایی سمت راست در سر دیگر مقاومت قرار گرفته باشد. یک سیم هوک آپ کوتاه پین سمت چپ پایینی این دکمه و پین سمت چپ پایینی دکمه سمت راست قرار بدهید. اینکار را برای تمام دکمه ها تکرار کنید. ترتیب مقاومت ها از راست به چپ به این صورت خواهد بود :

 • 390Ω (نارنجی- سفید- قهوه ای)
 • 910Ω (سفید- قهوه ای- قهوه ای)
 • 1kΩ (قهوه ای- سیاه- قرمز)
 • 1.1kΩ (قهوه ای- قهوه ای- قرمز)
 • 620Ω (آبی- قرمز- قهوه ای)
 • 1.3kΩ (قهوه ای- نارنجی- قرمز)
 • 1.5kΩ (قهوه ای- سبز- قرمز)

بعد از اینکه همه مقاومت ها و دکمه ها را اضافه کردید، می توانید باتری را به مدار پیانو وصل کنید.

مدار پیانو آماده است

می توانید مدار را داخل یک جعبه قرار بدهید تا اتصالات به مرور زمان ضعیف نشوند. اگر می خواهید بچه ها را با علم الکترونیک و ساخت مدارات الکترونیکی آشنا کنید، مدار پیانو یکی از بهترین روش هاست.

منبع

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده... اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به دردتان می خورد. مدار سوئیچ RC این امکان را به شما می دهد که دستگاه های مورد نظرتان ...
آموزش ساخت ربات با پرینتر سه بعدی و برد آردوینو... پرینتر سه بعدی فواید زیادی دارد که یکی از مهمترین آنها تسهیل ساخت ربات است. اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی داشته باشید، می توانید قطعات بدنه ربات را هر ...
دستور تهیه : ترافل توت فرنگی با روکش شکلات درست کنید... ترافل توت فرنگی یکی از دسرهای محبوب بچه هاست که درست کردنش هم بسیار ساده است. با اضافه کردن یک روکش شکلاتی به ترافل توت فرنگی می توانید آن را خوش طعم ...
شارژرهایتان را با یک مجسمه فلزی زیبا مرتب کنید... در این ساختنی آموزش ساخت یک مجسمه فلزی ساده اما زیبا را می خوانید که سیم های شارژرهایتان را هم مرتب میکند. با ساخت این خرچنگ فلزی هم می توانید ساخت وس...
آموزش طراحی و ساخت منبع تغذیه با ولتاژ دوگانه و جریان بالا... در این ساختنی طرز ساخت منبع تغذیه با ولتاژ دوگانه ۱۲ و ۵ ولتی و جریان ۳ آمپی را یاد می گیرید. قطعه اصلی این منبع تغذیه تراشه مبدل DC-DC TPS54383 است. ...
ساعت دیجیتالی مخصوص کلاس درس بسازید در این ساختنی طرز ساخت ساعت دیجیتالی را یاد می گیرید که مخصوص معلم ها طراحی شده است. با این ساعت دیجیتالی خیلی راحت تر می توانید زمان کلاس را مدیریت ک...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

قفل الکترونیکی – مکانیکی مخصوص درب فلزی بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت قفل الکترونیکی را یاد می گیرید که مخصوص درب های …

یک دیدگاه

 1. سلام برنامه ای که با ان پیانو رو شبیه سازی کردین اسمش رو مگین؟

پاسخ دهید