خانه / چگونه بسازیم / آموزش ساخت : کتابخانه چوبی مناسب اتاق کودک بسازید

آموزش ساخت : کتابخانه چوبی مناسب اتاق کودک بسازید

پیدا کردن کتابخانه برای اتاق کودک کار ساده ای نیست. در این ساختنی طرز ساخت یک کتابخانه چوبی کوچک را یاد می‌گیرید که برای اتاق کودک بسیار مناسب است و ساختش هم بسیار ساده است. می‌توانید از این کتابخانه چوبی به عنوان قفسه هم استفاده کنید و اسباب بازی‌های کودک تان را داخلش بریزید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • دو تخته 40 در 50 سانتیمتری – تخته‌های کناری
 • دو تخته 30 در 80 میلیمتری – تخته جلویی و عقبی
 • یک تخته 28 در 80 میلیمتری – قفسه زیری
 • پیچ چوب 30 میلیمتری
 • اسپری رنگ
 • کاغذ سنباده 120 و 240

از هر نوع چوبی که می‌خواهید برای ساخت کتابخانه چوبی استفاده کنید اما ضخامت تخته‌ها باید 16 میلیمتر باشد.

ابزار مورد نیاز

 • دریل
 • مته خزینه
 • اره مویی
 • سنباده برقی
 • متر
 • خط کش فلزی

برای ساخت این کتابخانه چوبی لزوماً نباید از ابزار برقی استفاده کنید اما این ابزار کارتان را ساده تر می‌کنند.

گام دوم : تخته‌ها را ببرید

ابتدا همه تخته‌ها را در اندازه‌های مناسب ببرید. بعد از آماده کردن تخته‌ها، باید برش‌های روی تخته‌ها را بزنید. برای این برش‌ها از اره مویی استفاده کنید.

برش‌های روی تخته‌های جلویی و عقبی 5 سانتیمتر عرض و 70 سانتیمتر طول دارند.

تخته‌های کناری را هم طوری ببرید که هر قسمت آن 5 سانتیمتر عرض داشته باشد. گوشه‌ها را هم کاملاً گرد کنید.

بعد از آماده کردن تخته، آنها را سنباده بزنید و خطوط برش را کاملاً صاف کنید.

گام سوم : کتابخانه را مونتاژ کنید

بعد از اینکه همه تخته‌ها را آماده کردید، تخته‌های جلویی و عقبی را روی تخته‌های کناری بگذارید و با مداد جای نصب آنها را علامت بزنید. سوراخ‌ها را روی این قسمت دریل خواهید کرد؛ پس دقت کنید جای نصب تخته‌ها را درست علامت بزنید. در تصویر بالا می‌توانید نحوه صحیح علامت گذاری این قسمت را ببینید.

پیچ‌ها را به تخته‌های کناری بزنید؛ طوری که فقط نوک پیچ‌ها از پشت تخته‌ها بیرون زده باشد. سپس طبق خطوطی که کشیده اید، یک سر یکی از تخته‌های جلویی یا عقبی را سرجایش قرار بدهید و کمی‌فشار بدهید. به این ترتیب نوک پیچ‌ها روی به تخته خط می‌اندازد و جای سوراخ‌های سه میلیمتری مشخص میشود. اینکار را برای هر دو تخته تکرار کنید تا جای همه سوراخ‌ها مشخص بشود.

بعد از مشخص شدن جای سوراخ‌ها، ابتدا سوراخ‌های 3 میلیمتری را دریل کنید و سپس با مته خزینه سوراخ‌های اصلی را بزنید. حالا می‌توانید تخته‌های جلویی و عقبی را به تخته‌های کناری وصل کنید.

برای پیدا کردن جای سوراخ‌های تخته قفسه هم همین کار را انجام بدهید. سپس پیچ‌های قفسه را هم دریل کنید و تخته را با پیچ سرجایش وصل کنید. می‌توانید روی پیچ‌ها را با خمیر چوب بپوشانید.

گام چهارم : کتابخانه را رنگ کنید

کتابخانه چوبی را سنباده بزنید و رنگ کنید
کتابخانه چوبی را سنباده بزنید و رنگ کنید

بعد از ساخت کتابخانه چوبی باید آن را سنباده بزنید و رنگ کنید. بدنه کتابخانه چوبی را ابتدا با سنباده 120 سنباده بزنید تا همه لبه‌های تیز و ناهمواری‌ها صاف بشوند. سپس با سنباده 240 چوب را برای رنگ کردن آماده کنید.

ابتدا یک لایه رنگ سفید به کتابخانه بزنید و صبر کنید تا خشک بشود. سپس با سنباده 240 کتابخانه را دوباره سنباده بکشید. حالا می‌توانید رنگ اصلی را به کتابخانه بزنید. وقتی بین لایه‌های رنگ سنباده می‌کشید، هم رنگ ظاهر بهتری پیدا میکند و هم رنگ کمتری مصرف میشود.

کتابخانه چوبی آماده است

کتابخانه آماده است
کتابخانه آماده است

حالا می‌توانید کتاب‌های فرزندتان را داخل این کتابخانه بچینید تا دسترسی و استفاده از آنها ساده تر بشود. از این کتابخانه می‌توانید به عنوان قفسه هم استفاده کنید و وسایلی که همیشه به آن احتیاج دارید را داخلش قرار بدهید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : یک کتابخانه چوبی کوچک و زیبا بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : یک کتابخانه چوبی کوچک و زیبا بسازید
توضیح کوتاه
یک کتابخانه کوچک برای اتاق کودک تان بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

جدول تناوبی سه بعدی و متحرک بسازید اولین جدول تناوبی در سال ۱۸۶۲ توسط زمین شناس فرانسوی الکساندر-امیل بگویه دو شانکورتوآ تهیه شد. این دانشمند عناصر را در یک استوانه با محیط ۱۶ یونیت قرا...
کوسن و پتوی بافتنی با طرح شطرنجی و ترکیب رنگ دلخواه تان بسازید... در این ساختنی آموزش بافت ی ست کوسن و پتوی بافتنی زیبا با طرح شطرنجی را یاد می گیرید. بافت این ست کوسن و پتو بسیار ساده است و فقط به مهارت های پایه قلا...
برای گلدان‌های آپارتمانی سیستم آبیاری اتوماتیک بسازید... قصد دارید چند روز به مسافرت بروید و کسی نیست که گلدان هایتان را به او بسپارید؟ بهترین راهکار سیستم آبیاری اتوماتیک است. در این ساختنی طرز ساخت سیستم آ...
با برد آردوینو دستگاه دروغ سنج بسازید اگر همیشه دوست داشتید بدانید دستگاه دروغ سنج چطور کار می کند و چطور ساخته می شود، حالا جوابش را در ساختنی بخوانید. در این پست ساخت دستگاه دروغ سنج با ...
آموزش ساخت : مدار تست ترانزیستور بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک مدار را یاد می گیرید که ترانزیستورهای NPN و PNP را تست میکند و نقشه پین های آنها را مشخص میکند. هر کسی که با ساخت مدارهای ال...
باربیکیوی فن دار بسازید و کباب را سریع تر و سالم تر درست کنید... باربیکیو یکی از محبوب ترین ابزارهای آشپزی است اما بدیش این است که زمان پخت غذا در آن زیاد است. راه حل این مشکل باربیکیوی فن دار است. برای ساخت باربیکی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید