خانه / چگونه بسازیم / آموزش ساخت : کتابخانه چوبی مناسب اتاق کودک بسازید

آموزش ساخت : کتابخانه چوبی مناسب اتاق کودک بسازید

پیدا کردن کتابخانه برای اتاق کودک کار ساده ای نیست. در این ساختنی طرز ساخت یک کتابخانه چوبی کوچک را یاد می گیرید که برای اتاق کودک بسیار مناسب است و ساختش هم بسیار ساده است. می توانید از این کتابخانه چوبی به عنوان قفسه هم استفاده کنید و اسباب بازی های کودک تان را داخلش بریزید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • دو تخته 40 در 50 سانتیمتری – تخته های کناری
 • دو تخته 30 در 80 میلیمتری – تخته جلویی و عقبی
 • یک تخته 28 در 80 میلیمتری – قفسه زیری
 • پیچ چوب 30 میلیمتری
 • اسپری رنگ
 • کاغذ سنباده 120 و 240

از هر نوع چوبی که می خواهید برای ساخت کتابخانه چوبی استفاده کنید اما ضخامت تخته ها باید 16 میلیمتر باشد.

ابزار مورد نیاز

 • دریل
 • مته خزینه
 • اره مویی
 • سنباده برقی
 • متر
 • خط کش فلزی

برای ساخت این کتابخانه چوبی لزوماً نباید از ابزار برقی استفاده کنید اما این ابزار کارتان را ساده تر می کنند.

گام دوم : تخته ها را ببرید

ابتدا همه تخته ها را در اندازه های مناسب ببرید. بعد از آماده کردن تخته ها، باید برش های روی تخته ها را بزنید. برای این برش ها از اره مویی استفاده کنید.

برش های روی تخته های جلویی و عقبی 5 سانتیمتر عرض و 70 سانتیمتر طول دارند.

تخته های کناری را هم طوری ببرید که هر قسمت آن 5 سانتیمتر عرض داشته باشد. گوشه ها را هم کاملاً گرد کنید.

بعد از آماده کردن تخته، آنها را سنباده بزنید و خطوط برش را کاملاً صاف کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با پوست نارگیل جعبه تزیینی بسازید

گام سوم : کتابخانه را مونتاژ کنید

بعد از اینکه همه تخته ها را آماده کردید، تخته های جلویی و عقبی را روی تخته های کناری بگذارید و با مداد جای نصب آنها را علامت بزنید. سوراخ ها را روی این قسمت دریل خواهید کرد؛ پس دقت کنید جای نصب تخته ها را درست علامت بزنید. در تصویر بالا می توانید نحوه صحیح علامت گذاری این قسمت را ببینید.

پیچ ها را به تخته های کناری بزنید؛ طوری که فقط نوک پیچ ها از پشت تخته ها بیرون زده باشد. سپس طبق خطوطی که کشیده اید، یک سر یکی از تخته های جلویی یا عقبی را سرجایش قرار بدهید و کمی فشار بدهید. به این ترتیب نوک پیچ ها روی به تخته خط می اندازد و جای سوراخ های سه میلیمتری مشخص میشود. اینکار را برای هر دو تخته تکرار کنید تا جای همه سوراخ ها مشخص بشود.

بعد از مشخص شدن جای سوراخ ها، ابتدا سوراخ های 3 میلیمتری را دریل کنید و سپس با مته خزینه سوراخ های اصلی را بزنید. حالا می توانید تخته های جلویی و عقبی را به تخته های کناری وصل کنید.

برای پیدا کردن جای سوراخ های تخته قفسه هم همین کار را انجام بدهید. سپس پیچ های قفسه را هم دریل کنید و تخته را با پیچ سرجایش وصل کنید. می توانید روی پیچ ها را با خمیر چوب بپوشانید.

گام چهارم : کتابخانه را رنگ کنید

کتابخانه چوبی را سنباده بزنید و رنگ کنید
کتابخانه چوبی را سنباده بزنید و رنگ کنید

بعد از ساخت کتابخانه چوبی باید آن را سنباده بزنید و رنگ کنید. بدنه کتابخانه چوبی را ابتدا با سنباده 120 سنباده بزنید تا همه لبه های تیز و ناهمواری ها صاف بشوند. سپس با سنباده 240 چوب را برای رنگ کردن آماده کنید.

در ساختنی بخوانید :  با برد آردوینو صوت سنج (VU Meter) بسازید

ابتدا یک لایه رنگ سفید به کتابخانه بزنید و صبر کنید تا خشک بشود. سپس با سنباده 240 کتابخانه را دوباره سنباده بکشید. حالا می توانید رنگ اصلی را به کتابخانه بزنید. وقتی بین لایه های رنگ سنباده می کشید، هم رنگ ظاهر بهتری پیدا میکند و هم رنگ کمتری مصرف میشود.

کتابخانه چوبی آماده است

کتابخانه آماده است
کتابخانه آماده است

حالا می توانید کتاب های فرزندتان را داخل این کتابخانه بچینید تا دسترسی و استفاده از آنها ساده تر بشود. از این کتابخانه می توانید به عنوان قفسه هم استفاده کنید و وسایلی که همیشه به آن احتیاج دارید را داخلش قرار بدهید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : یک کتابخانه چوبی کوچک و زیبا بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : یک کتابخانه چوبی کوچک و زیبا بسازید
توضیح کوتاه
یک کتابخانه کوچک برای اتاق کودک تان بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

گراتن بادمجان و گوجه؛ یک پیش غذای بیست دقیقه ای!... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور در عرض 20 دقیقه یک پیش غذای خوشمزه درست کنید. گراتن بادمجان و گوجه فرنگی که درست کردنش خیلی ساده است اما در عین حال...
آموزش ساخت : پادری چوبی بسازید اگر برای فصل زمستان به یک پادری جدید نیاز دارید، لازم نیست حتماً آن را بخرید. خودتان هم می توانید در خان یک پادری چوبی شیک درست کنید. پادری چوبی که در...
آموزش ساخت بوم باکس ساده اما قدرتمند با ضبط ماشین... در این ساختنی طرز ساخت بوم باکس با ضبط ماشین را یاد می گیرید. ساخت بوم باکس با این روش بسیار ساده است و نیاز به مهارت زیادی ندارد. استفاده از ضبط ماشی...
موتور الکتریکی ساده و قوی بسازید اگر به ساخت کاردستی های علمی علاقه دارید، ساخت موتور الکتریکی یکی از پروژه هایی است که حتماً برایتان جالب خواهد بود. در این ساختنی طرز ساخت یک موتور ا...
آموزش ساخت: چراغ مطالعه ای که روح دارد این چراغ روباتیک به محرک های محیط اطرافش پاسخ می دهد و می تواند با کاربر تعامل داشته باشد در این پست ساختنی، آموزش ساخت یک چراغ مطالعه را برایتان آم...
با تکه های چوب یک میز قهوه خوری شش ضلعی بسازید... اگر فکر می کنید برای داشتن یک میز قهوه خوری شیک و مدرن باید پول زیادی هزینه کنید، بهتر است ویدیوی زیر را ببینید. با صرف هزینه به مراتب کمتر و البته کم...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید