خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : کیف پول چرمی ساده بدوزید

آموزش ساخت : کیف پول چرمی ساده بدوزید

کیف پول چرمی که در این ساختنی دوختنش را یاد می گیرید، هم طراحی ساده ای دارد و هم دوختش بسیار ساده است. این کیف پول خیلی جادار نیست، ویژگی خاصی هم ندارد اما میتواند یک جایگزین شیک و مناسب برای کیف پول قدیمی تان باشد. اگر رابطه خوبی با دوخت چرم ندارید، این کیف پول چرمی برایتان مناسب است چون قسمت های کمی را باید بدوزید و بیشتر با چسب سر و کار دارید یا نخ و سوزن!

کیف پول چرمی بدوزید
کیف پول چرمی بدوزید

ما الگوی برش چرم را هم در اختیارتان می گذاریم تا راحت تر بتوانید کیف پول را بسازید. البته شما می توانید اندازه ها و طراحی کیف پول را تغییر بدهید و الگو را با توجه به نیازتان شخصی سازی کنید. به ابزار چرم دوزی خاصی هم نیاز ندارید؛ یک سمبه، نخ و سوزن، کاتر، چسب و کاغذ سنباده تنها ابزاری هستند که برای دوخت این کیف پول چرم به آنها نیاز دارید.

در آموزش ویدیویی زیر می توانید تمام مراحل ساخت کیف پول چرمی را ببینید :

گام اول : چرم را ببرید

الگوی زیر را دانلود کنید، روی کاغذ پرینت کنید و با کمک آن چرم را ببرید. می توانید از هر نوع چرمی برای ساخت کیف پول استفاده کنید؛ حتی تکه های چرم باقیمانده از پروژه های دیگر.

همانطور که در تصاویر دیدید، برای ساخت این کیف پول دو لایه چرم را بهم می چسبانیم. به همین خاطر بهتر است از چرم های خیلی ضخیم استفاده نکنید. اگر چرم اصلی را کمی بزرگتر ببرید، ساخت کیف پول ساده تر بشود. در مراحل بعدی می توانید قسمت اضافی چرم اصلی را ببرید.

در ساختنی بخوانید :  کاور فلش مخصوص بسازید و استفاده از فلش را ساده تر کنید

گام دوم : شیارها را ببرید

شیارهای روی چرم های داخلی را ببرید
شیارهای روی چرم های داخلی را ببرید

اگر از دو نوع چرم برای ساخت کیف پول استفاده کنید، خیلی بهتر است. چرم کلفت تر را برای لایه بیرونی و چرم نازک تر را برای لایه های داخلی استفاده کنید. اینکار باعث میشود کیف پول زیباتر بشود اما ضرورتی ندارد.

با یک کاتر تیز چند برش با فواصل یکسان روی تکه های چرم داخل کیف بزنید. این شیارها جای کارت هایتان هستند و تعدادشان به خودتان بستگی دارد. می توانید از یک کارت به عنوان الگو استفاده کنید و با آن اندازه شیارها را مشخص کنید. استفاده از خط کش فلزی هم باعث میشود برش ها صاف و دقیق باشند.

گام سوم : تکه های چرم را بهم بچسبانید

بعد از اینکه همه قطعات کیف پول چرمی را آماده کردید، می توانید مونتاژ کیف پول را شروع کنید. همانطور که گفتیم در این ساختنی بیشتر با چسب سر و کار دارید تا نخ و سوزن. به همین خاطر باید از یک چسب محکم استفاده کنید.

تکه چرم اصلی را روی سطح کارتان بگذارید و جای دو تکه چرم داخلی را رویش علامت بزنید. سپس به لبه های این دو تکه چرم چسب بزنید و آنها را به چرم اصلی بچسبانید. صبر کنید تا چسب خشک بشود. می توانید یک وزنه روی چرم ها بگذارید تا چسب بهتر و سریع تر خشک بشود.

گام چهارم : تکه های چرم را بدوزید

حالا باید با سمبه محل دوخت را آماده کنید. همانطور که در تصاویر می بینید فقط دو لبه داخلی تکه های چرم داخلی را می دوزیم. در این لینک می توانید با انواع روش های سوراخ کردن چرم آشنا بشوید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : شارژر باتری خورشیدی بسازید

بعد از اینکه چرم را برای دوخت آماده کردید، سوزن تان را به روش صحیح نخ کنید و کوک زدن را شروع کنید. می توانید از هر روشی که دوست دارید، برای کوک زدن لبه های کیف استفاده کنید. اگر کوک زدن چرم را بلد نیستید، این ساختنی میتواند کمک تان کند.

حالا وقتش است که لبه های اضافی تکه چرم اصلی را ببرید. از خط کش فلزی استفاده کنید تا برش هایتان دقیق و صاف بشود. لبه های چرم را صیقل بدهید – یا سنباده بکشید – تا ظاهر کیف پول مرتب تر بشود.

کیف پول چرمی آماده است

به همین سادگی یک کیف پول چرمی ساختید. اگر به تازگی به چرم دوزی علاقه پیدا کرده اید، این ساختنی میتواند شروع خوبی برای ورود به دنیای چرم باشد. لطفاً تصاویر کیف پول هایی که می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : کیف پول چرمی ساده بدوزید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : کیف پول چرمی ساده بدوزید
توضیح کوتاه
دوخت این کیف پول چرم چند دقیقه بیشتر وقت نمی برد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت: منبع تغذیه قابل تنظیم بسازید... با ساختنی همراه باشید و طرز ساخت یک منبع تغذیه قابل تنظیم بسیار کوچک را بیاموزید. این منبع تغذیه طوری طراحی شده است که تا حد امکان کوچک باشد تا حمل و ...
پای میوه ای مخصوص پذیرایی بپزید و مهمان ها را شگفت زده کنید!... چقدر درباره تاریخچه پای می دانید؟ نگاهی به تصویر اول گالری زیر بیاندازید؛ این پای در کریسمس 1857 برای خانواده سلطنتی انگلیس در قلعه ویندسور سرو شده اس...
کاور لپ تاپ چرم ارزان و شیک بسازید گجت های الکترونیکی گران هستند و به همین خاطر است که همیشه به فکر خرید کاور و محافظ برای آنها هستیم. شاید نتوانید خودتان گجت بسازید اما ساخت محافظ برای...
آموزش ساخت کاردستی الکترونیکی ساده با آردوینو و LED... اگر به تازگی ساخت پروژه های آردوینو را شروع کردید، دیر یا زود باید اتصال LED به آن را یاد بگیرید چون در بیشتر پروژه های آردوینو به یک یا چند LED نشانگ...
دستور تهیه : بستنی یخی میوه ای برای روزهای گرم تابستان... معمولاً اولین چیزی که بعد از عبارت "روزهای گرم تابستان" به ذهن انسان می آید، نوشیدنی های خنک هستند. در پست های قبلی طرز تهیه چند نوشیدنی تابستانی را ب...
آموزش ساخت : جاکلیدی دیواری ارزان و شیک بسازید... قبلاً هم در ساختنی طرز ساخت انواع جاکلیدی دیواری را خوانده اید. استفاده از وسایل دور ریختنی دلیل خوبی است که دوباره سراغ آموزش ساخت جاکلیدی دیواری برو...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید