خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید

آموزش ساخت : رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید

رخت آویز چوبی که در این پست طرز ساختش را یاد می گیرید، هم ظاهر ساده ای دارد و هم ساختنش بسیار ساده است. برای ساخت این رخت آویز فقط به کنی چوب و چند اسپری رنگ نیاز دارید. از این رخت آویز چوبی می توانید در اتاق، کنار در خروجی، داخل حمام و حتی آشپزخانه استفاده کنید.

با بزرگ یا کوچک تر کردن رخت آویز می توانید آن را با فضایی که در اختیار دارید، هماهنگ کنید. در انتخاب رنگ ها هم دقت کنید و رنگ هایی را برای رخت آویز چوبی انتخاب کنید که فضای اطراف وجود داشته باشند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • یک تخته چوبی 25 در 50 سانتیمتر (جنس این تخته می تواند MDF، کاج، تخته چندلا و … باشد. طول تخته را هم می توانید بزرگتر یا کوچکتر کنید)
  • میله های چوبی 2.5 سانتیمتری
  • اسپری رنگ در رنگ های دلخواه
  • کاغذ سنباده 120، 180 و 240
  • دو آویز فلزی و چهار پیچ 16 میلیمتری

ابزار مورد نیاز

  • دریل
  • مته قاشقی 25 میلیمتری
  • اره مویی
  • خط کش فلزی

گام دوم : تخته پشتی را آماده کنید

تخته را در اندازه دلخواه تان ببرید. سپس روی آن با فواصل 6 تا 8 سانتیمتری جای میله های چوبی را علامت بزنید. همانطور که در تصویر می بینید برای هر میله باید سه خط بکشید؛ دو خط که محدوده میله چوبی را مشخص می کنند و خط وسطی که با آن جای نصب میله را تنظیم می کنیم.

سر هر کدام از خطوطی که کشیده اید را با مته قاشقی 2.5 سانتیمتری یک سوراخ دریل کنید. اندازه این مته به ضخامت میله چوبی بستگی دارد. بهتر است در حین دریل کردن یک تخته اضافی زیر تخته اصلی بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  با شلوارهای جین کهنه کوله پشتی رنگی و شیک بسازید

حالا می توانید با اره مویی شیارهای روی تخته را ببرید. بعد از اینکه همه شیارها را بریدید، لبه ها را با کاغذ سنباده 180 یا 240 صاف کنید. اگر لبه های داخلی شیارها خیلی کج هستند، از درمل برای صاف کردن آنها استفاده کنید.

اگر از MDF برای بریدن تخته پشتی استفاده کرده اید، لبه های برش را با چسب چوب بپوشانید. اینکار باعث میشود رنگ کمتری استفاده بشود.

گام سوم : میله های چوبی را آماده کنید

میله های چوبی که ما استفاده کرده ایم، 2.5 سانتیمتر ضخامت و 10 سانتیمتر طول دارند. توصیه می کنیم شما هم همین طول را برای میله های رخت آویز چوبی تان در نظر بگیرید. اگر اره فارسی بر دارید، بهتر است یک سر میله ها را بصورت مورب برش بزنید. بعد از بریدن میله های چوبی، آنها را سنباده بزنید.

بعد از بریدن میله های چوبی، آنها را رنگ کنید. رنگ تخته و میله های رخت آویز چوبی به سلیقه خودتان بستگی دارد. البته بهتر است از رنگ هایی استفاده کنید که با طراحی اتاق تان همخوانی داشته باشند.

گام چهارم : میله های چوبی را بچسبانید

برای وصل کردن میله های چوبی به تخته پشتی، از چسب چوب استفاده کنید. کف شیارها را با چسب بپوشانید و میله ها را داخل آنها فشار بدهید. با یک پارچه مرطوب چسب های اضافی را پاک کنید و یک شب صبر کنید تا چسب خوب خشک بشود.

گام پنجم : آویزهای فلزی را وصل کنید

برای نصب رخت آویز چوبی به دیوار باید دو آویز فلزی به پشت تخته وصل کنید. بهتر است از همین نوع آویز فلزی استفاده کنید چون استحکام بیشتری دارد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت شیلد سنسور حرارتی و نوری با قطعات ارزان

جای آویزها را روی تخته علامت بزنید و سپس سوراخ های آویز را دریل کنید. با پیچ های 16 میلیمتری آویزها را به پشت تخته ها بچسبانید.

گام ششم : رخت آویز را به دیوار وصل کنید

فاصله بین آویزهای فلزی پشت رخت آویز را اندازه بگیرید. دو سوراخ با همین فاصله روی دیوار دریل کنید. داخل سوراخ یک رولپلاک قرار بدهید. داخل رولپلاک ها یک پیچ قرار بدهید و بگذارید سر پیچ بیرون بماند.

حالا می توانید رخت آویز را از پیچ های روی دیوار آویزان کنید.

رخت آویز چوبی آماده است

رخت آویز چوبی آماده است
رخت آویز چوبی آماده است

به همین سادگی و با صرف کمترین هزینه، یک رخت آویز چوبی شیک ساختید. می توانید این رخت آویز را هر طور که می خواهید رنگ بزنید تا تزیین کنید. از این رخت آویز می توانید در اتاق ها، داخل حمام و حتی در آشپزخانه برای آویزان کردن تابه ها استفاده کنید.فراموش نکنید تصاویر رخت آویزهایی که می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه یک رخت آویز دیواری شیک بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

روش صحیح خشک کردن چوب را یاد بگیرید خشک کردن چوب در خانه شاید کار ساده ای نباشد اما صرفه جویی زیادی در هزینه ها میکند. اگر اهل نجاری باشید و خارج از شهر زندگی کنید، احتمالاً به این فکر ا...
دستور تهیه : وافل بلژیکی درست کنید درست کردن وافل به سبک رستوران ها و کافه ها کار ساده ای است. شما هم می توانید در خانه یک وافل حرفه ای و خوشمزه درست کنید. در این پست به شما یاد می دهیم...
تخم مرغ هفت سین را با تکنیک دکوپاژ تزیین کنید... تزیین تخم مرغ هفت سین برای کسانی که نقاشی شان خوب نیست، کمی سخت است. اگر شما هم جزو این دسته هستید، می توانید از تکنیک دکوپاژ استفاده کنید و هر طرحی ک...
آموزش ساخت : مدار ژول دزد بسازید مدار ژول دزد یک مدار بسیار ساده اما بسیار جالب است که میتواند یک LED را با باتری که تقریباً خالی است، روشن کند. اینکار از طریق ایجاد میدان های مغناطیس...
قفسه دیواری با طرح هندسی بسازید و دیوارها را از یکنواختی دربیاورید... قفسه دیواری یکی از وسایل کاربردی و البته تزیینی است که اگر در جای درست قرار بگیرد، تاثیر زیادی روی زیبایی خانه دارد. با یک جستجوی ساده می توانید آموزش...
بدون مهارت الکترونیک برج نوری LED حساس به موسیقی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک برج نوری LED را یاد می گیرید که ورودی صدا دارد و به موسیقی که پخش می شود، واکنش نشان می دهد. قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک مکع...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید