خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید

آموزش ساخت : رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید

رخت آویز چوبی که در این پست طرز ساختش را یاد می‌گیرید، هم ظاهر ساده ای دارد و هم ساختنش بسیار ساده است. برای ساخت این رخت آویز فقط به کنی چوب و چند اسپری رنگ نیاز دارید. از این رخت آویز چوبی می‌توانید در اتاق، کنار در خروجی، داخل حمام و حتی آشپزخانه استفاده کنید.

با بزرگ یا کوچک تر کردن رخت آویز می‌توانید آن را با فضایی که در اختیار دارید، هماهنگ کنید. در انتخاب رنگ‌ها هم دقت کنید و رنگ‌هایی را برای رخت آویز چوبی انتخاب کنید که فضای اطراف وجود داشته باشند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • یک تخته چوبی 25 در 50 سانتیمتر (جنس این تخته می‌تواند MDF، کاج، تخته چندلا و … باشد. طول تخته را هم می‌توانید بزرگتر یا کوچکتر کنید)
  • میله‌های چوبی 2.5 سانتیمتری
  • اسپری رنگ در رنگ‌های دلخواه
  • کاغذ سنباده 120، 180 و 240
  • دو آویز فلزی و چهار پیچ 16 میلیمتری

ابزار مورد نیاز

  • دریل
  • مته قاشقی 25 میلیمتری
  • اره مویی
  • خط کش فلزی

گام دوم : تخته پشتی را آماده کنید

تخته را در اندازه دلخواه تان ببرید. سپس روی آن با فواصل 6 تا 8 سانتیمتری جای میله‌های چوبی را علامت بزنید. همانطور که در تصویر می‌بینید برای هر میله باید سه خط بکشید؛ دو خط که محدوده میله چوبی را مشخص می‌کنند و خط وسطی که با آن جای نصب میله را تنظیم می‌کنیم.

سر هر کدام از خطوطی که کشیده اید را با مته قاشقی 2.5 سانتیمتری یک سوراخ دریل کنید. اندازه این مته به ضخامت میله چوبی بستگی دارد. بهتر است در حین دریل کردن یک تخته اضافی زیر تخته اصلی بگذارید.

حالا می‌توانید با اره مویی شیارهای روی تخته را ببرید. بعد از اینکه همه شیارها را بریدید، لبه‌ها را با کاغذ سنباده 180 یا 240 صاف کنید. اگر لبه‌های داخلی شیارها خیلی کج هستند، از درمل برای صاف کردن آنها استفاده کنید.

اگر از MDF برای بریدن تخته پشتی استفاده کرده اید، لبه‌های برش را با چسب چوب بپوشانید. اینکار باعث میشود رنگ کمتری استفاده بشود.

گام سوم : میله‌های چوبی را آماده کنید

میله‌های چوبی که ما استفاده کرده ایم، 2.5 سانتیمتر ضخامت و 10 سانتیمتر طول دارند. توصیه می‌کنیم شما هم همین طول را برای میله‌های رخت آویز چوبی تان در نظر بگیرید. اگر اره فارسی بر دارید، بهتر است یک سر میله‌ها را بصورت مورب برش بزنید. بعد از بریدن میله‌های چوبی، آنها را سنباده بزنید.

بعد از بریدن میله‌های چوبی، آنها را رنگ کنید. رنگ تخته و میله‌های رخت آویز چوبی به سلیقه خودتان بستگی دارد. البته بهتر است از رنگ‌هایی استفاده کنید که با طراحی اتاق تان همخوانی داشته باشند.

گام چهارم : میله‌های چوبی را بچسبانید

برای وصل کردن میله‌های چوبی به تخته پشتی، از چسب چوب استفاده کنید. کف شیارها را با چسب بپوشانید و میله‌ها را داخل آنها فشار بدهید. با یک پارچه مرطوب چسب‌های اضافی را پاک کنید و یک شب صبر کنید تا چسب خوب خشک بشود.

گام پنجم : آویزهای فلزی را وصل کنید

برای نصب رخت آویز چوبی به دیوار باید دو آویز فلزی به پشت تخته وصل کنید. بهتر است از همین نوع آویز فلزی استفاده کنید چون استحکام بیشتری دارد.

جای آویزها را روی تخته علامت بزنید و سپس سوراخ‌های آویز را دریل کنید. با پیچ‌های 16 میلیمتری آویزها را به پشت تخته‌ها بچسبانید.

گام ششم : رخت آویز را به دیوار وصل کنید

فاصله بین آویزهای فلزی پشت رخت آویز را اندازه بگیرید. دو سوراخ با همین فاصله روی دیوار دریل کنید. داخل سوراخ یک رولپلاک قرار بدهید. داخل رولپلاک‌ها یک پیچ قرار بدهید و بگذارید سر پیچ بیرون بماند.

حالا می‌توانید رخت آویز را از پیچ‌های روی دیوار آویزان کنید.

رخت آویز چوبی آماده است

رخت آویز چوبی آماده است
رخت آویز چوبی آماده است

به همین سادگی و با صرف کمترین هزینه، یک رخت آویز چوبی شیک ساختید. می‌توانید این رخت آویز را هر طور که می‌خواهید رنگ بزنید تا تزیین کنید. از این رخت آویز می‌توانید در اتاق‌ها، داخل حمام و حتی در آشپزخانه برای آویزان کردن تابه‌ها استفاده کنید.فراموش نکنید تصاویر رخت آویزهایی که می‌سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه یک رخت آویز دیواری شیک بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با نوشت افزارهای معمولی نوشته نامرئی بنویسید!... حتماً شما هم تبلیغات خودکارهای نامرئی و نوشت افزارهای این چنینی را دیده اید. هر کسی می تواند با این وسایل نوشته نامرئی بنویسد اما بنظرتان بدون این وسا...
آموزش ساخت سنجاق سینه مرواریدی با طرح پروانه... با جستجوی تگ ساخت زیورآلات در ساختنی ، متوجه می شوید که با کمترین هزینه می توانید هر طرحی که برای دستبند، گوشواره، گردنبند و ... در فکر دارید را پیاده...
جاکلیدی چرمی چرخشی سبک و شیک بسازید در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با کمترین هزینه و ابزار ممکن، جاکلیدی چرمی چرخشی بسازید. قبلاً آموزش ساخت جاکلیدی چرخشی چوبی را یاد گرفته بودید ...
آموزش ساخت : پریز برق را خودتان تعویض کنید... پریز برق خراب را نمی شود تعمیر کرد و فقط باید آن را عوض کنید. اتصالات فلزی پریزهای برق به مرور زمان پوسیده میشوند که گاهی منجر به اتصال و سوختگی هم می...
دستور تهیه : سس گوجه خانگی درست کنید حتماً در یخچال شما هم سس گوجه پیدا میشود اما سس گوجه خانگی یک چیز دیگر است. مزیت سس گوجه خانگی این است که از سلامت و کیفیت آن مطمئن هستید و می توانید ...
آموزش ساخت : پاور بانک خورشیدی پرتابل بسازید... امروز طرز ساخت یک پاور بانک خورشیدی را در ساختنی یاد می گیرید که همه انتظارات شما از تولید انرژی خورشیدی را برآورده میکند. این پاور بانک همه قطعات لاز...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید